21 találat a(z) EU-tagállam cimkére

Tb-jogviszony Magyaszországon, egészségbiztosítás EU/EGT országban Kérdés

Tisztelt Adózóna! Elvileg és gyakorlatban lehetséges olyan, hogy egy magyar állampolgár egy EU/EGT tagországban tart fent egészségügyi biztosítást (fizet és szükség esetén kap egészségügyi ellátást), mert a családja ott lakik (a házastárs a fő kereső). Ez az egészségbiztosítás nem állami, hanem magán és kötelező. De az EGT/EU országban nem folyatat kereső tevékenységet és nem fizet semmilyen olyan járulékot, ami ott nyugdíj-, rokkantság-, munkanélküli stb. alapot keletkeztet. Viszont ezzel párhuzamosan Magyarországon vállalkozóként tevékenykedik, gyakran tartózkodik Magyarországon, itt készít adóbevallást és itt fizeti a tb-járulékot. (Amiben tudomásom szerint automatikusan benne van az egészségügyi ellátási jogosultság is, de ezt nem veszi igénybe, a TAJ-száma ideiglenesen érvénytelen). Ilyen felállás lehetséges, és ha igen, van-e tennivalója az illetőnek, ha már korábban kijelentkezett az egészségügyi szolgáltatási fizetési kötelezettség alól, mert azt egy EU/EGT országban teljesíti? Válaszukat előre is köszönöm.

Vám-, illetve áfafizetési kötelezettség szabályai 3. országbeli beszerzés számla szerint, szállítás EU-s tagállamból Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérem segítségüket, miszerint, ha egy harmadik országból (Norvégia) történt árubeszerzés számla szerint, viszont a szállítás a cég EU-tagállamában lévő (adószám itt nincs) gyárából érkezett, mi a szabály a számla lekönyvelése, illetve áfa-, illetve vámfizetés tekintetében? Kinek, hogy kell fizetnie, mi a pontos menete? A számla adómentes Norvégiából. Szállítási dokumentum, szállító cég által kiállítva, EU-s tagállamból, eladó gyárából érkezve. A számla szerinti szállítást kiszámlázta a norvég partner. Előre is köszönöm minden részletre, eshetőségre kiterjedő segítségüket, válaszukat.

Adószámos magánszemély Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adószámos magánszemélyre vonatkozik a kérdésem. Ügyfelem, akinek eddig volt főállású munkaviszonya, ami szeptemberben megszűnt, rendelkezik adószámmal, amit eddig nem használt, vagy legalábbis nagyon régen, de nem töröltette a NAV-nál. Most főállású adószámos magánszemélyként van nyilvántartva. Amennyiben február 1-jétől EU-tagállamban lesz főállású munkaviszonya, mi a teendője, hogy a főállású adószámos magánszemélyből Magyarországon újra csak másodállású magánszemélyként legyen nyilvántartva? Milyen bejelentési kötelezettsége van? Válaszát előre is köszönöm.

Van adószáma, nincs adószáma? Így ellenőrizheti külföldi partnerét Cikk

Szolgáltatásnyújtás esetén gyakran felmerül a kérdés, mit lehet tenni akkor, ha a szolgáltatás igénybe vevőjéről nem tudjuk, hogy adóalany-e vagy sem, hogyan kell ilyenkor a szolgáltatásunkat számlázni? Ez a kérdés főként a brit cégek esetén merül fel, amelyeknek jellemzően 82 ezer font bevételig nincs áfa adószámuk. Más államok esetén is felvetődhet ez a kérdés, hiszen például nagyon sok helyen a cégeket akkor tekintik adóalanynak, ha munkavállalót foglalkoztatnak.

Ügyvezető bejelentése Kérdés

Amennyiben: 1. NEM tag ügyvezető 0 forint megbízási díjért, megbízási szerződés keretében látja el a kft. ügyvezetését, be kell-e jelenteni a XXT1041 jelű nyomtatványon? 2. TAG ügyvezető más társaságnál heti 36 órát elérő jogviszony mellett a minimálbért el nem érő megbízási díj ellenében látja el az ügyvezetést. Be kell-e jelenteni az XXT1041 jelű nyomtatványon? 3. EU-tagállamban igazoltan biztosított ügyvezetőt be kell-e jelenteni az XXT1041 jelű nyomtatványon, ha minimálbért meghaladó a megbízási jogviszonyára tekintettel kifizetett összeg? Válaszát előre is köszönöm.

Közösség területén lévő rendezvényre jegy értékesítése Kérdés

Magyarországi székhelyű cég közösség területén megrendezésre kerülő eseményekre (sport és koncert) vásárolna jegyeket, amiket elsődlegesen nem adóalany részére értékesítene (de előfordulna, hogy adóalanynak is) Magyarországon. A jegyek átadása nem itthon történne, hanem az esemény helyszínén. A cég, ha igény van rá, akkor repülőjegyet és szállást is vásárolna nem adóalany részére, amit továbbszámlázna felé. Ezeket nem csomagban nyújtaná, hanem mindent külön számlázna ki. Mind a jegy, mind a kapcsolódó szolgáltatások értékesítése közvetítői díj fejében történne. Amennyiben a rendezvény helyszíne az EU-ban van, akkor ebben az esetben a teljesítés helye is az EU a fenti ügyletek esetében. Ezt úgy értelmezzük, hogy a közösség területén lévő rendezvények jegyeinek értékesítése az áfatörvény területi hatályán kívül esik, tehát áfát sem a jegyre, sem a kapcsolódó szolgáltatásokra (repülőjegy, szállás) nem kell felszámítanunk. Helyes-e a fenti értelmezésünk abban az esetben, ha a rendezvény EU-s tagállamban kerül megrendezésre, a jegyeket értékesítő EU-s tagállamban nyilvántartásba vett az adóalany, és a részünkre kibocsátott számlája a saját országában érvényes áfamértéket tartalmazza? Amennyiben a teljesítés helye az EU tagállama, és akár adóalanynak, akár nem adóalanynak értékesítünk, és a számla áfaszempontból területi hatályon kívüli, mit kell tennünk? Be kell jelentkeznünk az adott EU-tagállamba? Mi módon kell ilyen esetben eljárni?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kisüzemi bortermelés

Laczi Ferenc

igazságügyi jövedéki szakértő

Kölcsön kamat

Nagy Norbert

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink