1243 találat a(z) ügyvezető cimkére
Problémás ügyvezetői jogviszony Kérdés
Tisztelt Szakértők! Adott egy kft., ahol a két tag egyben ügyvezető is (mindketten önállóan láthatják el az ügyvezetőséget). Napi 8 órás munkaviszonyban látták el az értékesítéssel kapcsolatos feladatokat és munkaviszony melletti társas vállalkozóként (35-ös kód) az ügyvezetői feladatokat ingyen. 2019.08. hónapban a tagok összevesztek, azóta csak az egyik tag jár be a céghez, intézi a céges feladatokat, értékesítést, tevékenykedik. A másik tag a telefont nem veszi fel, hollétéről nem nyilatkozik, de új céget nyitott, ahol bejelentette magát heti pár órára, de nem napi 8 órára, mondván ezzel spórol magának, hiszen itt megfizetik utána a garantált bérminimum szerinti bért és járulékokat. Egészen 2019.12.31-éig ez meg is történt. Kérdéseink a következők: 1. Megteheti a másik tag, hogy egyszerűen megszünteti a munkaviszonyát a sértődött félnek? 2. Ha meg lehet szüntetni a munkaviszonyát, akkor kötelező a megszüntetés előtt felszólító levelet írni neki, vagy ennyi idő után (6 hó) rendkívüli felmondással meg lehet szüntetni a sértődött tag munkaviszonyát? 3. Ha megszünteti a munkaviszonyát, akkor a minimum járulékfizetési kötelezettség társas vállalkozóként fennáll a sértődött tag után az ügyvezetősége miatt? 4. Járható út-e az, hogy munkaviszonyában igazolatlan távollétet számfejtünk és emellett társas vállalkozóként sem fizetünk utána semmit? Olyan jogilag helyes megoldást keresünk, amely miatt a jelenleg is dolgozó ügyvezetőt és a céget sem érheti hátrányos jogkövetkezmény.
Külföldi kiküldetés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy kft., mely részt vesz egy rangos szakmai nemzetközi kiállításon. A kiállításra a cég képviseletében az ügyvezető utazik ki. A költségei ismereteim szerint elszámolhatóak. Mi történik akkor, ha az ügyvezetőt a felesége elkíséri, aki nem alkalmazottja a társaságnak? Az ő utazását terhelő költségek elszámolhatóak-e?
Biztosítási jogviszony Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérem tájékoztasson, hogy az adott állapotban (számmal jelölöm a különböző eseteket, amire választ várunk) milyen járulékfizetési kötelezettsége van az adott gazdasági társaságnak, adott személy után. Egy kft. munkaviszonnyal foglalkoztatott egy személyt, aki gyermeket szül, gyást, gyedet kap és fizetés nélküli szabadságon van. 1. Gyed és fizetés nélküli szabadság alatt, a fizetés nélküli szabadságot adó kft. egyik többségi tulajdonosa lesz, és megbízási jogviszony keretében ellátott ügyvezetője. 2. Gyed lejár és gyest kap, továbbra is a kft. egyik többségi tulajdonosa és a társasági szerződés szerint a megbízási jogviszonnyal az ügyvezető. 3. Megváltoztatják a társasági szerződést és az ügyvezetés munkaszerződés keretében végzi tovább. Ekkor lehet x órában munkaszerződést kötni az ügyvezetésre, és y órában a kft. által nyújtott adott szolgáltatás végzésére másik munkaszerződést bizonyos munkakörrel. Az x+y nem éri el a heti 40 órát, de ez teljesen életszerű, a kft. csak pár órában nyújt szolgáltatást egy héten. Ez így lehetséges? Köszönettel: Boros Zsanett
Munkáltató azonnali felmondása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy önkormányzati tulajdonú társaság által létrehozott nonprofit kft. ügyvezetőjének a munkáltató (igazgatótanács - amelyet az önkormányzat közgyűlése jóváhagyott) azonnali felmondással, indoklás nélkül felmondott. Az indoklás elmaradását a Mt. "A vezető állású munkavállalókra" vonatkozó előírásaival indokolták. A felmondást a dolgozó táppénze alatt kézbesítették. Kérdésem: A munkavállalóra valóban a vezető állásúakra vonatkozó előírásokat lehetett alkalmazni? A törvény szerint: "208. § (1) Vezető állású munkavállaló a munkáltató vezetője, valamint a közvetlen irányítása alatt álló és - részben vagy egészben - helyettesítésére jogosított más munkavállaló (a továbbiakban együtt: vezető). (2) * Munkaszerződés a vezetőre vonatkozó rendelkezések alkalmazását írhatja elő, ha a munkavállaló a munkáltató működése szempontjából kiemelkedő jelentőségű vagy fokozottan bizalmi jellegű munkakört tölt be és alapbére eléri a kötelező legkisebb munkabér [153. § (1) bekezdés a) pont] hétszeresét. ( 153. § (1) * Felhatalmazást kap a Kormány, hogy * a) a kötelező legkisebb munkabér és b) a garantált bérminimum" A munkavállaló alapbére nem érte el a legkisebb munkabér hétszeresét. A törvény szövegében nem vagy, hanem és szerepel. Tisztelettel: G.I.
Többes vállalkozó járulékfizetése Kérdés
Üdvözlöm! Van egy katás egyéni vállalkozó, aki főfoglalkozásként végez munkát havi 50 000 forintos adó megfizetése mellett. Nemrégen alakított egy betéti társaságot, ahol a beltag nyugdíjas, a nevezett egyéni vállalkozó kültag. Megbízási jogviszonyban, nem 0 forintért látja el az ügyvezetői teendőket, és majd a képződött nyereséget osztalékként kívánja kivenni. Kérdésem, hogy melyik vállalkozásban tekinthető főfoglalkozásúnak? Jól gondoltuk-e hogy a katás vállalkozás is főfoglalkozásnak minősül, vagy a bt. kültagjaként kell megfizesse legalább a minimálbér szerinti tagi járulékot a rá vonatkozó jogszabály szerint. A kültagsága alapján esetleg a járulék összegére való tekintettel lehet-e munkaviszonyos, vagy a munkaviszonyban lehet-e részmunkaidős? Még egy fontos dolog, hogy a kültag 90 százalékban tulajdonos, és az építőipari munkát is ő tudja elvégezni, mert neki van hozzá szakképesítése. Várom válaszukat!
Saját tulajdonú személygépkocsi költségtérítése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft.-ben az ügyvezető tulajdonos saját gépkocsiját használja céges ügyek intézésére és a napi munkába járásra. A napi munkába járására tekintettel megilleti-e az ügyvezetőt a 15 Ft /km adómentes munkába járási költségtérítés, ha nem munkaviszonyban látja el az ügyvezetést, hanem tagi jogviszonya alapján biztosított a cégben? A munkába járással kapcsolatban kaphat az ügyvezető költségtérítést? Mindenhol munkavállalót említenek a munkába járás költségtérítésével kapcsolatban. Céges ügyek intézése céljából megy megbeszélésre, bankba, napi szinten intézi a céges ügyeket. Ha rendszeresen használja saját személygépkocsiját céges ügyek intézésére, akkor a Nav információs füzetből azt olvastam ki, hogy nem kiküldetési rendelvény, hanem útnyilvántartás vezetése alapján számolható el költség ( rendszeres használat miatt). Amennyiben írja az útnyilvántartást az ügyvezető, és a hivatali, céges ügyekben megtett km alapján a Nav által közzétett üzemanyagárral számított költségét téríti meg a cég + 15 Ft /km normaköltséget. Ebben az esetben van -e cégautó adó fizetési kötelezettsége a cégnek vagy a magánszemélynek?
Társadalombiztosítási kötelezettség. Kérdés
Adott egy családi gazdálkodó őstermelő (nem egyéni vállalkozó), aki a minimálbér alapján megfizeti a tb-terheket. Ezen jogviszonya mellett, bt. kültagja lesz, a bt. tevékenységében személyesen nem vesz részt. Egy idő után a bt. egyik ügyvezetőjévé válik. A bt. tevékenységében személyesen továbbra sem vesz részt. A tb-terheket a bt. kültaggá, valamint ügyvezetővé válása után is, a családi gazdaságban, őstermelői jogviszonya után fizeti meg a minimálbér alapján. Kifogásolható-e az őstermelőként történő tb-fizetés gyakorlata ? Akár igen, akár nem, mi alapozza meg a választ ? Ha a válasz igen – tehát kifogásolható – mik lehetnek az eddigi, kifogásolható gyakorlat következményei, illetve azok hatásának kiküszöbölése lehetőségei?
Többes ügyvezető tb-je Cikk
Három kft. tulajdonosa mindhárom kft.-ben ügyvezető is. Ebből egy kft. egyszemélyes. Az egyik kft.-ben 8 órás munkaviszonyban látja el az ügyvezetői feladatokat, a másik két kft.-ben társas vállalkozás tagjaként van bejelentve és nyilatkozik, hogy az egyik kft.-ben megfizeti a járulékot. Ebben a két kft.-ben nem vesz fel tagi jövedelmet. Most alapított egy bt.-t, amelyben beltag és főállású katásként biztosított lesz. Kérdésem: a katás bt.-nél fizeti az 50 ezer Ft/hó katát, csökkentheti-e a 8 órás munkaviszonyt, így a másik két kft.-ben továbbra sem kell fizetnie járulékot, ha nem vesz fel jövedelmet? Ha a társasági szerződés nem tartalmazza, hogy az ügyvezetők a feladataikat munkaviszony keretében végzik, csak a taggyűlési jegyzőkönyv (kétszemélyes kft.), akkor is lehet munkaviszonyt létesíteni? Olvasói kérdésre Széles Imre társadalombiztosítási szakértő válaszolt.
Passzív hallgató tag Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy kft. melynek tagja az ügyvezető (nincs más bejelentett munkaviszonya). A kérdésem, hogy passzív hallgatói jogviszony mentesíti-e az ügyvezetőt a járulékfizetés alól? Érdekelne az az opció, ha munkaviszonyban, illetve ha megbízásban látja el az ügyvezetést. Köszönöm a válaszukat.
Többes munkaviszony Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy egyszemélyes kft. alapító okiratában az van, hogy az ügyvezetői feladatokat munkaviszonyban látja el az ügyvezető és erre napi 1 órás munkaviszonyt létesített. Emellé létrehozna egy másik munkaviszonyt is ebben a saját kft.-jében a munkagépek kezelésre. És mivel kezdő vállalkozás, csak napi 4 órában végezné a gépkezelést, majd ha beindul a cég, akkor napi 8 órában. Lehet így két munkaviszonyt létesíteni 2 munkaszerződéssel ugyanannál a kft.-nél, külön egyet az ügyvezetésre és külön egyet a gépkezelésre? Előre is köszönöm a segítségét!
Kft.-ügyvezetés Kérdés
Tisztelt Szakèrtő! Egy kétszemélyes kft. 2020-ban nem fog bevételszerző tevékenységet folytatni. Eddig az ügyvezető, aki az egyik tag, heti 2 órás munkaviszonyban munkaszerződèssel látta el tevékenységét. Ha átalakulnak egyszemélyes kft.-vé és az ügyvezetést külsős, nem tag fogja ellátni megbízással, 0 Ft megbízási díjért, az járható út-e? Így az adminisztrációs terhek jelentősen egyszerűsödnének. Köszönöm.
Személyesen közremüködő nyugdíjas ügyvezető Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kft. ügyvezetője, aki személyesen is közreműködik, munkaviszony keretében szeretné ezeket a feladatokat ellátni. A cégnél egy ügyvezető (aki a nevezett személy), illetve egy cégvezető van. Kérdésem, hogy a cégvezető munkáltatóként aláírhatja-e a munkaszerződést, valamint módosítani kell-e a társasági szerződést?
Nyugdíjas társas vállalkozó járulékai Kérdés
Egyszemélyes kft. tulajdonosa teljes jogú nyugdíjas (betöltötte a korhatárt) és egyéni vállalkozó is. Van-e járulékfizetési kötelezettsége, amennyiben nem vesz fel jövedelmet a kft.-ben? Ha év végén mégis venne fel jövedelmet, hogyan adózik utána? Az ügyvezetői teendőket is ő látja el, meg munkát is végez a kft.-ben.
Járulék elévülése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyszemélyes kft. tagja 2014-ben az év egy részében ügyvezetője is volt a cégének, 36 órás munkaviszonnyal máshol nem rendelkezett, így erre az időszakra társas vállalkozóként járulékfizetésre volt kötelezett. 14T1041-es bejelentése elmaradt és a járulékbevallásokban sem szerepelt. A kérdésem az, hogyan lehet ezt a helyzetet rendbe tenni. Ha most megtesszük az elmaradt T1041-es bejelentését, és a 1408-as járulékbevallásokat is beadjuk, akkor a 2014-es járulékait meg kell-e fizetnie, vagy ezek már elévültek? (Elévülés ideje című kérdés 2013.11.21. példája?) Ha ezek a járulékok elévültnek minősülnek, milyen tartalommal kell beadni 1408-as bevallásokat? Válaszát előre is köszönöm!
Ügyvezető Kérdés
Tisztelt Szakértő! A korábban feltett kérdésemre nem a kérdésre érkezett válasz. Bizonyára más által feltett kérdésre válaszolt a szakértő. https://adozona.hu/kerdesek/2019_12_12_ugyvezeto_jcf Az én kérdésemben 1 fő ügyvezetőről kérdeztem, aki a kft. tagja. (Nem bt). Köszönöm, ha kapok új választ.