46 találat a(z) éjszakai pótlék cimkére

Éjszakai és vasárnapi pótlék Kérdés

Tisztelt Szakértő! Folyamatosan működő pékségben, munkaszerződése szerint állandó éjszakás műszakban dolgozó munkavállalónak jár az éjszakai és a vasárnapi pótlék?

Egyszerűsített foglalkoztatott bére 2016.12.31.-2017.01.01. Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szilveszteri rendezvényen egyszerűsített foglalkoztatottat alkalmaznak, aki 2016.12.31-én este 20 órától 2016.01.01. hajnali 4 óráig fog dolgozni, így dolgozza le a 8 órát. A kérdésem, hogy a bérét hogyan számoljam ki? Este 10 órától reggel 4 óráig jár neki a 15%-os éjszakai pótlék. Január 1-jén a 4 órára kapja a 15%-os éjszakai pótlékkal emelt bért, ehhez jár a 100%-a ennek azért, mert vasárnap dolgozott és plusz 100% azért, mert ünnepnapon dolgozott? December 31-ére jár a négy órára a bér és este 22 után két órára a 15%-os éjszakai pótlék? A NAV felé kettő napra lett bejelentve. Válaszát előre is köszönöm!

Egyszerűsített foglalkoztatás Kérdés

Ügyfelem alkalmazottként foglalkoztat 8 órában egy magánszemélyt, ugyanezt a magánszemélyt foglalkoztatja egy másik cég egyszerűsített foglalkoztatásban. Ez a gyakorlatban úgy néz ki, hogy főállásban 8-16 óra között egyik cégnél és ugyanazon a napon (heti két nap) 17-23 óra között adatrögzítői munkát végez egy másik cégnél (egyszerűsített foglalkoztatásban). Az egyszerűsített foglalkoztatás fent említett eseténél kell-e valamilyen éjszakai pótlékkal számolni? (A cég maga nem folytat olyan tevékenységet, ahol az éjszakai munkára szükség lenne.) Köszönöm, ha válaszolnak, CsK

Pékség dolgozóinak számfejtése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy pékség dolgozóinak számfejtésével kapcsolatban az lenne a kérdésem, hogy helyesen járok el el az alábbi esetben: Váltó műszakban dolgoznak. Számfejtek nekik műszakpótlékot 18-06 óráig. Ha vasárnap jön dolgozni 17 órára és hétfőn 1-ig dolgozik, akkor 17-24-ig számfejtek vasárnapi pótlékot. Éjszakai pótlékot már úgy gondolom, nem kell számfejteni. A sofőr viszont mindig 02-10-ig dolgozik. Neki csak éjszakai pótlékot számfejtek. Köszönöm Anita

Éjszakai munkavégzés pótléka Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk egy üzletet működtet, amelyet jelentősen át fogunk alakítani. Ezért a munkavállalóink néhány napig éjszaka is fognak dolgozni, segíteni az átalakításban. Egyébként munkaidőkeretben foglalkoztatjuk őket. Kérdésünk az, hogy az éjszakai többletmunka díját kiválthatjuk-e azonos időtartamú pihenőidővel? Az éjszakai pótléktól közös megegyezéssel el lehet-e tekinteni, vagy ettől a szabálytól még közös megegyezéssel sem lehet eltérni? Köszönettel.

Éjszakai pótlék mérnöki tevékenység Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk mérnöki tevékenységet végez. A munkaszerződés és tájékoztató szerint a munkarend: 08:00-17:00 óra, egyórás (12:00-13:00) munkaközi szünettel, mely nem része a munkaidőnek. Megrendelő kérésére éjszakai munkavégzésre kellett a munkavállaló mérnököt beosztani: kezdés 21:00, zárás 06:00, munkaközi szünet: 22:00-23:00 tart. Milyen mértékű pótlékkal számoljunk ebben az esetben hétköznap éjszaka és hétvégén éjszaka? Köszönöm.

Műszakpótlék Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy munkavállaló a hónap 22 munkanapján az alábbiak szerint volt beosztva: 16 nap 14-22 óráig, 5 nap 22-06 óráig, 1 nap 9-17 óráig. Jól gondolom-e, hogy a munkavállaló műszakpótlékra nem jogosult, csak 5 nap esetében éjszakai pótlékra. Köszönöm válaszát.

Gépkocsivezetők pótléka Kérdés

Tisztelt Szakértő! Alkalmazottként dolgozó gépkocsivezetőnk éjszakai vezetési idejére 115 százalék pótlékot számfejtettünk eddig. Kérdésem az lenne, hogy ez helyes-e így? A dolgozó ezen felül készenléti díjban részesül és külföldi napidíjat is kap. Ha nem adható neki a 115 százalékos pótlék, akkor mennyi adható az éjszakai vezetés idejére? Válaszukat előre is köszönöm! Kovács Adrienn

Vasárnapi és éjszakai pótlék: milyen esetekben kell fizetni? Itt a válasz Cikk

Kizárólag hét végén nyitva tartó vendéglátóhelyen kell-e vasárnapi pótlékot fizetni – tudakolta olvasónk. Kérdésére dr. Hajdu-Dudás Mária ügyvéd, munkajogász szakértőnk válaszolt.

Munkaidőkeret Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk a következő két hónapban IDÉNYJELLEGŰ munkavégzés miatt (mezőgazdasági szárítógép gazdaságos üzemeltetése) szeretne munkaidőkeret alkalmazásával dolgoztatni. Külső tényezők miatt – időjárás, stb. – előre nem látható, hogy mely napokon működne folyamatosan a szárító, de előreláthatólag heti 3-4 nap folyamatos működés várható. Emiatt a munkaidőkeretet találtuk a legjobb formának, azzal, hogy az időtartamát 8 hétben, a ledolgozandó órák számát 320 órában határoznánk meg. A napi munkaidő-beosztás egyenlőtlen lenne, a napi munkaidő 4 és 12 óra között változna (szükség esetén két ember nappal, két ember éjszaka üzemeltetné a berendezést). Ha jól tudom, az idényjellegre tekintettel minimum heti egy pihenőnap a kötelező, ezt természetesen biztosítanánk, viszont nem biztos, hogy ez szombatra/vasárnapra esne. Kérdéseim: Rendben van-e ez így munkajogi szempontból, tudjuk alkalmazni akár átmenetileg is? A meglévő munkaszerződések "normál", napi 8-16 óra közötti munkavégzést határoznak meg. Ezt lehet időlegesen, csak két hónap időre módosítani? Esetleg elég egy kiegészítés hozzá (amit természetesen a dolgozók is aláírnak), hogy a munkaidő meghatározása időlegesen változik? Jól értelmezem az Mt.-ben, hogy az idényjelleg miatt a vasárnapi munkavégzésre nem jár bérpótlék, ha másik napon kiadja a munkáltató a heti pihenőnapot? Viszont éjszakai munkavégzés esetén 18.00 és 6.00 óra között 15 százalékos bérpótlék jár? Köszönettel: BK

Műszakpótlék vagy éjszakai pótlék Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy munkavállaló a 20 munkanapból 3 napot szabadságon volt, 14 napot dolgozott 6-14 óráig, 3 napot 22-06 óráig. A kérdésem az lenne, hogy a 3 napra, amikor 22-06 óráig dolgozott, éjszakai pótlék (15 %), vagy műszakpótlék (30 %) illeti-e meg? Köszönettel.

Készenlét és túlóra Kérdés

A dolgozóink júniusban a fizetett ünnep alatt készenlétbe voltak beosztva a lakásukon, ebben az esetben hogy kell elszámolni ezt az időt? A másik kérdésem a túlórára vonatkozik, ha délután például 16-21 óráig túlóráztak, akkor jár éjszakás pótlék vagy csak a túlóra? És milyen mértékben?

Bérpótlék Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban kérném szíves válaszát. Társaságunk bevezette a többműszakot. Egyik műszak: reggel 6-14 óráig tart, a másik 16-24 óráig. Ezek a műszakok váltják egymást. Az lenne a kérdésem, hogy ilyen esetben a munkavállalók 30 százalékos műszakpótlékra jogosultak 18 és 24 óra között? Abban a műszakban, ahol délután kezdenek dolgozni, jár-e a műszakpótlék 22 óráig, majd éjszakai pótlék 22 órától, vagy csak műszakpótlék jár a 16 és 24 óra közötti műszak időtartamára? A műszakok hetente váltják egymást. Köszönöm válaszát.

Itt a válasz, milyen pótlékok járnak munkaidőkeretben dolgozóknak Cikk

A munkaidőkeretben dolgozó, folyamatosan nyitva tartó büfé alkalmazottjának kell-e műszakpótlékot számfejteni a hétvégi és az éjszakai munkára? – kérdezte egyik olvasónk. Másik olvasónk pedig arra volt kíváncsi, hogy abban az esetben, ha valaki folyamatos munkarendben dolgozik (kórház), vasárnapra és ünnepnapra jár-e valamilyen pótlék, illetve hány szabadnap jár helyette? A kérdésekre dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász szakértőnk válaszolt.

Munkarend és elszámolás Kérdés

Belföldön foglalkoztatott közúti tehergépjármű-vezetők munkaidő-beosztását és elszámolásukat érinti a kérdés. Jelenlegi kötelező munkaidő-beosztásuk 6 nap munkavégzés, melyet 2 nap pihenő követ. Munkavégzési kötelezettségük rendszeresen változik az adott hónapon belül: a munkavégzés 6 órától 18 óráig tart,, a ttermészetben kiadott 2 pihenőnap után 18 órától reggel 6-ig dolgoznak. A 12 órás munkahelyi jelenlét magában foglalja az 1 órás munkaközi szünetet, a rendelkezésre állási időt és a tényleges munkaidőt (a tachográf és menetlevél adatait felhasználva), ami átlagosan 8 óra, de napi mértéke 4 órától 12 óráig terjedhet. Munkaszerződésük szerint egyenlőtlen munkarendben, 3 havi munkaidőkeretben vannak foglalkoztatva. – Helyesen alkalmazott-e az egyenlőtlen munkarend megnevezés? – Osztott munkaidőben (minimum 2 órás megszakítás miatt) foglalkoztathatók-e? – Beosztás szerinti vasárnapi munkavégzésük során el kell-e számolni a vasárnapi pótlékot? – Megszakítás nélküli munkaidőnek minősül-e a foglalkoztatásuk? (Munkaszüneti napra történő beoszthatóság, havonta 1 kötelező vasárnapi pihenő biztosítása miatt.) – Vonatkozik-e rájuk a 10.5. § (4) kötelezettség: havonta legalább egy heti pihenőnapot vasárnapra kell beosztani? – Kettő- vagy többműszakos-e a munkarendjük, vagyis az éjszakai (22-06 óra közötti) munkaidőt elég 15 százalékos pótlékkal díjazni, vagy a 30 százalékos pótlékmérték a szabályos? – Jelen esetben hogyan értelmezhető az Mt. 141. § (1), (2) bekezdés szabályozása? – Elgondolásunk szerint alkalmazni szükséges a 105. § (4) szerinti kötelezettséget a havi egy vasárnapi pihenő beosztására. Helyesen gondoljuk? Mi az időtartam helytálló értelmezése? Pl. 0-24 h, vagy más módon? – A heti pihenőidő kiadása esetén a 106. § (3) pontjában meghatározott legalább heti 40 órát kitevő, vagy az átlag heti 48 óra pihenőidő a kötelező? – A 97. § (4) bekezdés szerinti tájékoztatási kötelezettséggel teljesítettnek tekintendő-e az Mt. 46. §-ában foglalt tájékoztatás, vagy egyéb formában is (részletezettebben) pl. hirdetőn (munkaköri csoportonként, vagy névreszólóan) közzétehető-e akár teljes évre?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink