146 találat a(z) árfolyamnyereség cimkére

Üzletrészeladás (árfolyamnyereség vs egyéb jövedelem) Kérdés

Surányi Imréné alábbi cikkével kapcsolatban: http://adozona.hu/szja_ekho_kulonado/Egyeb_jovedelemnek_vagy_arfolyamnyeresegnek_LKUOV3#utm_source=adozona.hu&utm_medium=email&utm_campaign=ado_weekly&utm_content=201610_adozonauser Nem értek egyet azzal, hogy a szokásos piaci árat ebben az esetben vizsgálni kellene. Az szja törvény 67. § (1) "az értékpapír átruházása ellenében megszerzett bevétel"-ről beszél, a bevétel fogalmát pedig az Szja 4. § (2) adja meg. Semmi nem utal a jogszabályban véleményem szerint arra, hogy a szóban forgó esetben vizsgálni kellene az üzletrész piaci értékét, és annak megfelelően megosztani és külön adóztatni a nyereség egy részét. A megszerzés és járulékos költségek meghatározásával egyetértek. Kérdésem, hogy a cikkben bemutatott vélemény NAV-os gyakorlat is? Köszönöm

Haszonnal eladott üzletrész: egyéb jövedelem vagy árfolyamnyereség? Cikk

Miként fog adózni a magánszemély üzletrészeladásból származó jövedelme, ha az eladó a cég egész vételárához viszonyítottan nemcsak a rá eső részt, hanem ennek többszörösét tudta kialkudni az ártárgyalások során? – kérdezte olvasónk. Surányi Imréné okleveles közgazda válaszolt.

Jövedelem minősítése Kérdés

Szeretném megtudni szakmai véleményüket az alábbiakról: Egy magánszemély egy kft.-ben kisebbségi (1 százalékos részarányt biztosító) üzletrészt tulajdonolt, melynek eladására kerül most sor, a teljes cég eladásával egyidejűleg. A céget egy céges befektető veszi meg az összes (5) tulajdonostól. Az adásvétel során az egyes üzletrészek külön tárgyalási eljárásban cserélnek gazdát, azzal, hogy a kérdéses magánszemély a cég egész vételárához viszonyítottan nemcsak a rá eső 1 százalékos részt, hanem ennek többszörösét tudta kialkudni az ártárgyalások során. Miként fog adózni a szóbanforgó magánszemély ilyen tárgyú jövedelme? Egyéb jövedelemként vagy pedig árfolyamnyereségként?

Jegyzett tőke kifizetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. végelszámolásakor a tulajdonos részére (vagyonfelosztási javaslat alapján) kifizeti könyv szerinti értéken az üzletrészét, vagyis a jegyzett tőkét. A tulajdonos nyilatkozik, hogy ez a könyv szerinti érték meghaladja az üzletrész megszerzésére fordított összeget, és jövedelme származott. Kérdés: a kft. megállapíthatja-e a jövedelmet a tulajdonos részére, valamint a záró bevallásában a levont 15 százalék szja-t, és a 14 százalék ehót bevallja és a társaság fizeti be a NAV-nak? Ebben az esetben az szja-törvény 67. paragrafusa alapján árfolyamnyereségből származó jövedelemként kell bevallani, vagy az szja-törvény 68. paragrafusa alapján vállakozásból kivont jövedelemként?

Üzletrész-értékesítés Kérdés

Üzletrész-értékesítésből árfolyamnyereség keletkezett, mely után a kft. kifizetéskor levonta a 15 százalékos szja-t, valamint a 14 százalékos ehót. Kérdésem az lenne, hogy a 1708M lapon a levont ehót mely sorban kell bevallani? Válaszukat előre is köszönöm.

Családi alapítvány III Kérdés

http://adozona.hu/kerdesek/2017_5_28_Csaladi_alapitvany_II_jar Köszönöm, így már értem. Az alapítvány kettős könyvvitelt vezet. Az év végi átértékelést elvégeztük. Pk-242 nyomtatvány töltenénk ki, de azon két lehetőség van, vagy alaptevékenység oszlopot töltök ki (ha közhasznú) vagy vállalkozási tevékenység oszlopot. Ebben az esetben egyikre sem igaz az árfolyamnyereség feltüntetése. Hogyan kell kezelnem a nyomtatvány kitöltésekor az árfolyamnyereséget, tehát hova kell beírnom a nyomtatványon?

Családi alapítvány II. Kérdés

http://adozona.hu/kerdesek/2017_4_24_Csaladi_alapitvany_gjm Tisztelt Szakértő! Korábbi kérdésemhez kapcsolatban szeretném megkérdezni, hogy abban az esetben is beadható a TAONY nyomtatvány, ha cég az alapítói vagyonra, ami USD-ben került befizetésre, árfolyamnyereséget kénytelen elszámolni, és ebből keletkezik egyéb bevétele? Vagy egyáltalán szükséges az év végén a dec. 31-ei árfolyamon átszámolni az alapítói vagyont a bankszámlán? Emellett még banki költsége keletkezett, semmi más. Gyors segítségét előre is köszönöm.

Értékpapír-eladás árfolyamnyeresége tao.-ban Kérdés

Kedves Szakértő! Ha egy cég elkezd részvényeket adni-venni a BÉT-en, az ebből származó nyereségadójának milyen tao-kötelezettségei vannak? Csak a 10% társasági adó vagy ezen kívül más is (pl. eho)?

Árfolyamnyereség és -veszteség Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következő kérdésben szeretném az állásfoglalását kérni. Egy Magyarországon élő magyar állampolgárnak vannak külföldön befektetései. 2016. évben több ügyletben nyereséget, más ügyletekben viszont veszteséget realizált. Az ügyletek különböző országokban történtek. Az érintett országokkal van kettős adózást kizáró egyezményünk. Kérdés, hogy az adó elszámolásánál levonható-e az árfolyamnyereségből az árfolyamveszteség, és így megállapítva az adóalap, vagy az árfolyamnyereség után meg kell fizetni a 15% szja-t, a veszteség viszont nem számolható el? (Szja-t sehol nem vontak, azt Magyarországon kell megállapítani, illetve megfizetni.) Válaszukat köszönöm.

Részvény árfolyamnyereségének adózása ajándékozáskor Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magánszemélynek egy kereskedelmi banknál tartott részvényportfólióján árfolyamnyeresége van, amit ha realizálna, tudomásom szerint 15% szja-t és 14% ehot (450 000 Ft-ig) kellene fizetni. Ehelyett a magánszemély elajándékozná részvényeit házastársának, aki már az adott évben befizette a maximális eho-t, és ő realizálná a nyereséget a részvények eladásával. Egy ilyen műveletnek milyen adózási vonzata lenne? Az ajándékozónak vagy az ajándékozottnak kellene szja-t és ehot fizetnie? Lenne-e ilyen esetben ajándékozási illeték? Köszönöm válaszát!

Értékpapír árfolyamnyereségének időbeli elhatárolása Kérdés

Forgóeszközök között kimutatott banki értékpapír eladásából származó árfolyamnyereséget januárban, a mérlegkészítés időpontja előtt írta jóvá a bank a számlán. A bank még decemberben megkapta a megbízást, de a banknál a teljesítés T+2 nap, így a pénzügyi teljesítés január lett. Ez esetben az árfolyamnyereség a 2016. vagy a 2017. év bevétele lesz számviteli és társaságiadó-törvény szempontjából?

Árfolyamnyereség szja-kötelezettsége Kérdés

Mai napig aktív NYESZ-R számlán átváltásra került a befektetési jegy (tőzsdén került eladásra). Az eladáskor árfolyamnyereség keletkezett, mely visszaforgatásra került a tőkerészre. Ezen eladásra bankváltás miatt került sor. Kérdés, hogy keletkezik-e az árfolyamnyereség után szja-fizetési kötelezettség?

Adózatlan vagyon tisztára mosása utólagos adófizetéssel Cikk

Hét banknál – OTP, MKB, Erste, Raiffeisen, FHB, UniCreditet, Gránit Bank – lehet igénybe venni az új adóamnesztiát azoknak, akik kedvező adózási feltételek mellett haza szeretnék hozni vagyonukat. Ennek feltétele, hogy a személyi jövedelemadó alapjául szolgáló pénzösszeget 2017. június 30-áig befizetés vagy utalás alapján jóváírják.

Dolgozói részvényopció Kérdés

Egy társaság a munkavállalóknak szeretne kiosztani részesedést az amerikai leányvállalat kapcsán (ESOP). A részvényopciót egy amerikai társaságban szereznék meg a magyarországi fióktelep munkavállalói. A pontos folyamat:  Minden magyar munkavállaló opciót kap bizonyos mennyiségű részvény megvételére az amerikai Inc.-ből.  Ezt a részvényt egy időszakon belül kapja meg, 4 év alatt (ha 1 év alatt kilép, akkor nem kap semmit)  Az idő leteltével megveheti ezt az opciót: részvények száma * részvény értéke (a részvények értékét az amerikai törvények alapján meghatározták).  Ha a cég eladásra kerül, akkor a munkavállalók ennek alapján százalékos részesedést kapnak. Ennek a tranzakciónak az adózási vonatkozása érdekelne.  Az opciós jog megszerzése nem adóköteles. Ez így van?  Amikor az opciót lehívják a munkavállalók és megszerzik a részvényt, akkor már lehet adóköteles és adómentes is ez a szerzés (itt 15 százalék szja és 22 százalék eho terhelheti a szerzést)? Adómentes lehet, ha teljesül az szja törvény 77/A § (2) bekezdés d) pontja? (MRP programot nem csinál a társaság.)  A részvény értékesítésekor az árfolyamnyereség szabályai szerint kell adózni (15 százalék szja, 14 százalék eho)? Köszönettel!

Tőzsdén kívüli ügyletek könyvelése kft.-ben Kérdés

Tisztelt Adózóna Szakértője! Egy kft. a szabad pénzeszközeit FOREX kereskedés keretében kívánja befektetni. Kérdésként merül fel, hogy milyen előírások vonatkoznak a nyereség, illetve a veszteség könyvelésére? A pénzügyi műveletek bevételei, illetve ráfordításai között milyen időközönként vagyunk kötelesek könyvelni az egyes ügyleteket? Mivel havonta akár több száz kötés is lehetséges, ezeket és ezek eredményeit egyenként könyvelni lehetetlen. Elegendő volna az év utolsó napján realizált nyereséget vagy veszteséget könyvelni, mint az éves tevékenység pénzügyi eredményét? Vagy esetleg minden hónap utolsó napján összevontan a tárgyhavi eredményt kellene könyvelni? Kérném szíves segítségüket a helyes eljárás érdekében, illetve felmerül még az a kérdés is, hogy jogszerűen jár-e el egyáltalán a társas vállalkozás, ha ilyen jellegű, tőzsdén kívüli ügyleteket bonyolít. A cég tevékenységi köre belföldi személyszállítás, így ezeket a OTC piaci ügyleteket csupán árfolyamnyerési céllal, nem pedig üzletszerűen folytatná. Szíves válaszukat köszönöm. Tisztelettel: Győri Erika

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Munkavállalói értékpapír-juttatási program (MEP)

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Vagyonfelosztás

dr. Udvari Jesszika

MBA, ügyvéd

budlegal Ügyvédi Társulás tagja

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink