91 találat a(z) áfafizetési kötelezettség cimkére
Érték nélkül kapott élelmiszer továbbértékesítése értékkel, illetve érték nélkül Kérdés
1. Az élelmiszert gyártó, előállító cég ingyenesen ad az általa előállított termékekből a cégnek, amely azt értékkel eladja a harmadik országbeli vevőjének, az export szabályainak megfelelően. 2. Másik élelmiszert előállító cégtől szintén érték nélkül kapunk pár csomag, pár doboz terméket (kereskedelmi egységben), amit érték nélkül, pro-forma számlával fogunk exportálni. A kérdésem az, hogy az ingyenesen kapott termékek után meg kell-e fizetni az áfát a terméket kapó cégnek, függetlenül attól, hogy azt értékkel vagy érték nélkül exportálja? Köszönöm válaszát!
Apport áfája Kérdés
Tisztelt Szakértők! Két orosz állampolgár alapított Magyarországon egy kft.-t 500 ezer forint tőrzstőkével 2012-ben. 2013-ban felemelték a törzstőkét 3 millió forintra, mégpedig úgy, hogy 2,5 millió forint értékben árut bocsátottak a cég rendelkezésére apportként. Kell-e áfát fizetni a kft.-nek az apport után? Köszönettel.
Áruminta/Reprezentáció Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. interneten édességet árul. A termék megismertetéséhez különböző cégeknek postán egy kísérőlevél kíséretében mintát küld ingyenesen, egy-egy darabot, körülbelül 500 forint értékben. A kérdésem, hogy megfelel ez termékmintának? Ha igen, akkor a "minta" szót kötelező a terméken feltüntetni, vagy elfogadható az is, ha a megjelölést a levél tartamazza? Adózása hogyan alakul? Helyesen gondoljuk, hogy számlázni sem kell, áfafizetéssel nem jár, és a társasági adó alapját sem emeli meg az értéke? Nyilvántartása, könyvelése hogyan alakul? T86 K814? Segítségét köszönöm!
Külföldi előadása Magyarországon Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magyar gazdasági társaság meghívására/megrendelésére külföldi (nem EU-s) állampolgár előadást, konzultációt tart Magyarországon. Az előadó nem telepedett le Magyarországon, és nem is rendelkezik itt-tartózkodási hellyel. 1.) Milyen formátumú bizonylat fogadható el, és hogyan alakul az áfafizetési kötelezettség, ha adószámmal rendelkező külföldi vállalkozóként nyújtja a szolgáltatást? 2.) Ha adószámmal nem rendelkező magánszemélyként látja el az előadó a tevékenységét, akkor az adómentesség igazolása esetén (van a két ország között megállapodás a kettős adóztatás elkerüléséről) milyen adó- és járulékkötelezettségei keletkeznek a magyarországi kifizetőnek? Az illetőség-igazolást milyen nyelven fogadhatja el a kifizető? Válaszukat előre is köszönöm.
Katás alanyi adómentes közösségi szolgáltatás nyújtása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Van egy katás cég, amely közösségi területre nyújt szolgáltatást. Lesz-e neki áfafizetési kötelezettsége?Közösségi adószáma van. Összesítő nyilatkozatot havonta kell benyújtania, azt tudom. A számlát áfa nélkül állítom ki. Köszönöm szépen előre is a segítséget.
Ingyenes szolgáltatás Kérdés
Orvostechnikai eszközöket gyártó vállalkozás ötéves együttműködési megállapodást köt orvosi intézménnyel (kórház), melyben vállalja, hogy a szemészeti inplantátumok beültetése érdekében egy referencia műtőt hoz létre, vagyis a gyártó cég saját költségére felújítja és a szükséges berendezésekkel ellátja azt. A beruházást idegen ingatlanon végzett beruházásként aktíválja, 5 év alatt számvitelileg leírja, utána a kórháznak térítésmentesen átadja. A kórház az együttműködés ideje alatt (5 év) minden héten egy napra a műtőt ingyenes használatra átengedi a gyártó cégnek, a műtő működtetésével kapcsolatos költségeket a kórház viseli. Kérdés, hogy a leírt együttműködési megállapodás alapján az egymásnak nyújtott ingyenes szolgáltatásokat hogyan kell elszámolni (sztv., tao), keletkezik-e áfa és egyéb adófizetési fizetési kötelezettség?
Sportszövetség közösségen belüli beszerzés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy sportszövetség, amely áfaalany és közösségi adószámmal rendelkezik, Romániából tárgyi eszközt szerzett be áfamentesen. A sportszövetség bár áfaalany, a magyarországi termékbeszerzései és a szolgáltatások igénybevétele után nem vonja le az áfát, mert azokat az alaptevékenységéhez használja fel, ami adómentes tevékenység. Jól gondoljuk-e, hogy a közösségi beszerzés után csak a fizetendő oldalra állíthatja be az összeget, és meg kell fizetnie a beszerzés után a 27 százalékos áfát? Vagy mivel 2-es az adószáma, így a levonható áfa oldalon is feltüntetheti, és nincs áfafizetési kötelezettsége? Segítségüket előre is köszönjük.
Malackodás a bíróságon: gondolná, hogy váláskor áfát is kell fizetni? Cikk
Vállalkozó házaspár válik. A vagyonközösség megosztásának részeként az egyéni vállalkozó férj 15 millió forint értékű árut ad át a feleségének, aki ezt a tulajdonában lévő kereskedelmi tevékenységet folytató kft. üzletében értékesíteni szándékozik. Felmerül a kérdés, kell-e az ügyletről számlát kiállítani? Ki fizeti meg az áfát?
Meglévő készlet áfája alanyi mentességre való áttéréskor Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk 2014-től alanyi adómentességet választott. 2013. december 31-én rendelkezett készlettel és az áfakörös időszakban, a megszerzés időpontjában élt az adólevonási jogával. Kérdésem az, hogy a meglévő készlet vonatkozásában van-e áfafizetési kötelezettség? Köszönöm válaszát.
Trófea számlázása Kérdés
A magyar vadásztársaság alanyi adómentes státusz mellett közösségi adószámmal rendelkezik. Időnként külföldi vadászoknak is lehetőségük van a vadásztársaság területén vadászni. Négy osztrák magánember vadászatuk eredményét, a trófeát kifizeti euróban, és azt elviszik Ausztriába. Hogyan kell számlázni, áfafizetési kötelezettsége van-e a vadásztársaságnak, vagy az osztrák magánszemélyeknek? Áfabevallásban, összesítő nyilatkozatban szerepeltetni kell-e ezt a számlázást?
Gibraltáron bejegyzett egyéni vállalkozó áfafizetés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem a következő: Gibraltáron bejegyzett egyéni vállalkozó Magyarországon vásárol mondjuk egy számítógépes programot. Van-e áfafizetési kötelezettsége, illetve számára hogyan kell kiállítani a számlát? Nincs közösségi adószáma, és Gibraltáron nincs áfafizetési kötelezettség. Válaszát előre is köszönöm!
Adóalany telephelyei közötti elszámolás Kérdés
1./ Mi a teendő, ha a gazdasági társaság egyik telephelye a másik telephelye/központi irányítás helye számára szállás- és vendéglátás szolgáltatást nyújt? Milyen áfavonzata van az ügyletnek? Például több telephely dolgozói kiküldetéssel tartózkodnak egy másik telephelyként működő szállodánkban, ennek költségét át kell terhelnünk a dolgozó telephelye szerinti szállodára. Milyen bizonylattal kell ezt a gazdasági eseményt dokumentálni? Számlát csak az adóalanytól eltérő más személy részére köteles az adóalany kiállítani (Áfa tv. 169. §). Ebből következően olyan számla nem állítható ki, ahol a vevő és eladó ugyanazon adóalany? Számlakiállítással áfafizetési kötelezettségünk keletkezne (Áfa tv. 55. § (2) bek.), levonásba pedig nem helyezhetnénk a felszámított áfát, mivel „saját magunknak” állítanánk ki számlát? 2/ Mi a teendő, ha az egyik telephely cukrászdája által előállított cukrászati terméket „eladja” a másik telephelynek, amely azt a végső fogyasztó vendégnek értékesíteni fogja? Jól gondolom-e, hogy a telephelyek közötti termékátadás nem minősül áfafizetési kötelezettséggel járó termékértékesítésnek? Ezen ügylet bizonylatolására mit javasol a terméket átadó és a terméket átvevő telephelyen? Tisztelettel: Novák Katalin
Áfaügylet Szlovénia-Anglia-Magyarország-Németország Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban szeretném a segítségét kérni. Cégünk Szlovéniában gyárt székeket, amelyekre Angliából érkező kárpitanyagot teszünk (a kárpitanyag rögtön a szlovén céghez érkezik), és a kész székeket – Magyarország fizikai érintése nélkül – Németországba adjuk el. Tehát sem a székek, sem a kárpitanyag – sem félkész, sem kész formában – nem kerül Magyarországra. A kész székekről a számlát nulla áfával kell kiállítanunk? Ki fog az áfát fizetni? Köszönjük szépen a segítséget!
Ingatlan és az áfa Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelünk 1999-ben irodát vásárolt. 2012.01.01-től alanyi adómentességet választott. 2014-ben értékesítené ingatlanát. Az áfatörvény 183. § (3) a) szerint a felső értékhatárba nem számít be a tárgyi eszköz értékesítésének ellenértéke. A 193. § (1) a) szerint pedig nem járhat el alanyi mentes minőségben, ha tárgyi eszközt értékesít. A 86. § (1) j) szerint a "használt ingatan" értékesítése mentes az adó alól (nem kíván élni a 88. § adta lehetőséggel – ekkor fordítottan adózna 142. § (1) e). Mivel az irodát 2008.01.01 előtt vásárolta, ezért az irodára a 120 hónapos figyelési idő vonatkozik, így áfafizetési kötelezettsége a mentes értékesítés kapcsán nem keletkezik. Jól értelmezem-e, hogy a 6 millió forintos értékhatárba az iroda értékesítése nem számít bele, és ügyfelünk áfamentesen értékesítheti az ingatlant pótlólagos áfafizetés nélkül? Valamennyi vonatkozó rendelkezésre tekintettel voltam-e? Válaszát köszönöm!
Apport értékesítése Kérdés
2007-ben alakult kft.-ből 2009-ben kivált egy kft. 500 ezer forintos jegyzett tőkével és az anyacégből áthozott 18 millió forint értékű ingatlannal, ami kvázi kedvezményezett kiválás. Ekkor sem áfa,- sem illeték-fizetési kötelezettség nem keletkezett. Most az ingatlant eladnák a tulajdonosok. Véleményem szerint időarányosan áfafizetési kötelezettségük keletkezik, függetlenül attól, hogy a számlán áfát nem tüntet fel, mivel az áfatörvény 86. § (1) pont jb. alpont alapján értékesít. Jól gondolom, hogy áfafizetési kötelezettsége van?