20 találat a(z) óvadék cimkére
Tévesen könyvelt óvadék
Kérdés
Részesedés értékesítése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfélkörünkbe tartozó társaság a befektetett pénzügyi eszközei között nyilvántartott részesedését értékesíteni kívánja. Az értékpapír eladási ára a következők szerint épül fel: alapvételár, melynek egy részét biztosítékként (óvadékként) visszatartja a vevő a szerződés szerint. Az adásvételi szerződésben meghatározott zárás időpontjára készített közbenső mérleg alapján az alap vételárat meghatározott korrekciós tételek módosíthatják. Kérdéseink az alábbiak: 1. Az értékesítés időpontja, azaz a bevétel keletkezésének napja a tulajdonjog adásvételi szerződés szerinti átruházásának napja lesz a számviteli törvény 84. § (2) bek. a) pontja alapján? 2. Jól gondoljuk-e, hogy a visszatartott óvadék nem csökkenti az értékesítésből származó árfolyamnyereség összegét, azaz a szerződésben meghatározott, korrekciós tételekkel módosított teljes vételár lesz a társaság pénzügyi bevétele, függetlenül a pénzügyi teljesítéstől? Szíves tájékoztatásukat megköszönöm. Tisztelettel: Máté Istvánné
Óvadék címén visszatartott összeg könyvelése
Cikk
Hogyan kell kezelni a visszatartott óvadék összegét a beszámolóban? Kell-e terven felüli értékcsökkenést elszámolni vagy a bruttó értéket módosítani? – kérdezte az Adózóna olvasója. Antretter Erzsébet, a Niveus Consulting Group szenior menedzsere válaszolt.
Óvadék címén visszatartott összeg
Kérdés
Egy megrendelő szerződést kötött egy szoftver bevezetésére, fejlesztésére egy szolgáltatóval. Megállapodtak, hogy x millió forintot a jótállási időtartam alatt óvadék jogcímen visszatartanak, s abban az esetben kerül kifizetésre, ha a maradéktalanul teljesítette a jótállási kötelezettségeit és a jótállás kapcsán a megrendelőnek követelése nem keletkezik a szolgáltatóval szemben, valamint a support szerződést sikeresen megkötik, a support tevékenység sikeresen megkezdődik. Majd a jótállási időszak lejártát követően elszámolnak egymással. A projekt zárása megtörtént, a megrendelő visszatartotta az x millió forintot, a szoftvert üzembe helyezte a szerződés szerinti teljes nettó vállalási áron, a support szerződést megkötötték. Eltelt egy év, a jótállási időszak lejárt, az elszámolás viszont nem történt meg. A megrendelő viszont arra hivatkozva, hogy hibás teljesítés történt (bizonyos funkciók nem működnek, vagy hibásan), a jelzett hibák javítása a jótállási időszak alatt sem történt meg, nem kívánja a jelzett összeget kifizetni. Kénytelen lesz más vállalkozóval azt kijavíttatni, fejleszteni, Mi a teendő a megrendelő könyvelésében, ahol már üzembe helyezték a szoftvert, elkezdték az amortizáció elszámolását? Hogyan kell kezelni a hivatkozott – visszatartott – összeget, és az üzembe helyezett szoftver értékét a beszámolóban? Kell-e terven felüli értékcsökkenést elszámolni, vagy a bruttó értéket módosítani?
Pályázat óvadéka
Kérdés
T. Szakértő! Azt szeretném kérdezni, hogy hogyan kell könyvelni a következőt. Bankban szövegrész: pályázat óvadéka x Ft kifizetés, a banki letéti számlán pedig ez az összeg jóváírásra került. Legyen szíves kontírozást leíni mind a kettő banki számlánál. Köszönöm.
Kaució (óvadék) felhasználásának könyvelése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Bérbeadónk az általunk megfizetett óvadék egy részét (fűtésrendszer-javítás okán) felhasználta. Kéri, hogy egészítsük ki az óvadék összegét, ami rendben is van. A felhasznált összegről köteles-e a javítási számlát a cégünk nevére kérni, illetve bemutatni? A felhasznált összeget mi hogyan könyveljük? Költség lesz? Köszönöm a segítségét.
Figyelmeztetés és óvadék előzheti meg a közigazgatási bírságokat
Cikk
Új törvényt szavazott meg az Országgyűlés mai ülésén a közigazgatási szabályszegések szankcióiról, s egyben elfogadta a közigazgatási bírságot enyhébb esetekben megelőző figyelmeztetésre és óvadékra vonatkozó szabályokat.
Óvadék munkaviszonyban
Cikk
A törvény lehetővé teszi, hogy a munkavállaló legfeljebb egyhavi alapbérének megfelelő összeget adjon át a munkáltató részére biztosíték jogcímén. A tipikusan érintett munkakörök: a pénztáros, a bérleteket, utalványokat kezelő munkavállaló, de belső ellenőrrel is érvényesen köthető ilyen megállapodás.
Törölt adószámos cég óvadéka
Kérdés
Tisztelt Szakértők! Abban szeretném a segítségüket kéni, hogy mi lesz a fémkereskedelmi engedély miatt elhelyezett óvadékkal, ha a cégnek törölték az adószámát, lezárta a tevékenységét és visszaadta az engedélyét? Az adótartozás rendezése után fennmaradó összeg vajon visszautalásra kerül-e? Köszönettel
Óvadék számlázható áfásan?
Kérdés
Egyéni vállalkozó üzlethelyiséget bérel. A szerződés feltétele, hogy háromhavi bruttó bérleti díjat fizessen meg óvadékként. Az óvadék összege okozott károk megtérítésére, valamely kötelezettség nem vagy nem szerződésszerű teljesítése esetén a bérbeadó részéről felhasználható. Abban az esetben, ha az óvadék egy részét felhasználta a bérbeadó, a bérlő – felhívásra – köteles az eredeti összegre azt kiegészíteni határidőn belül. A szerződés megszűnésekor 8 napon belül visszajár az óvadék összege. Kérdés, hogy helyesen számlázott-e a szolgáltató, amikor áfát számolt fel? Köszönettel várom megtisztelő válaszukat.
Korábbi évek téves könyvelésének helyrehozása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A 2016. évi leltár- és beszámolókészítés során találtuk meg, hogy a 2012. évben a követelések között szereplő óvadék összegéből tévesen ráfordításként 505 ezer forint átkönyvelésre került. Így a mérlegben, illetve a főkönyvi számlán szereplő óvadék összege kevesebb a partnernél nyilvántartott összegnél. Náluk 790 ezer forint, nálunk 317 ezer forint (az övék a jó). Az idei évben visszautalnak majd ~400 ezer forintot. A beszámoló helyessége érdekében mit tehetünk, illetve mi lenne a helyes megoldás? Köszönöm válaszát.
Orvosi eszközök
Kérdés
Kedves Szakértő! Egy gyógyászati segédeszközök értékesítésével foglalkozó vállalkozás betegek részére kipróbálásra nagy értékű orvosi eszközt ad át néhány hétre. Amennyiben a beteg az eszköz viselését meg tudja szokni, akkor lehetősége van a megvásárlásra, ez szokott lenni a gyakorlat. Mivel azonban az adott műszer értékes, a kipróbálás idejére kauciót kell letennie a betegnek, amelyet vagy visszafizetnek a részére, vagy az ellenértékbe beszámítják, ha az ügylet létrejön. Kérdésem, hogy ez a kaució hogyan kezelendő? Az adott társaság egy számviteli bizonylatot állít ki, amellyel a beteg bizonyíthatja, hogy mennyi óvadékot fizetett a termék elvitelekor. Álláspontom szerint ez nem ellenértékbe beszámító kaució, mivel a termékértékesítés hetekkel később és csak eshetőlegesen történik meg. A termékértékesítés feltétele, hogy a beteg a terméket meg szokta és meg is akarja vásárolni. Válaszadásukat előre is köszönöm Tisztelettel
Óvadék számlázása
Kérdés
Kft. nagy értékű gépeket bérel, a bérbeadó óvadékot kér. A szerződésben is rögzítve van, hogy az óvadék a bérlemény átadása előtt esedékes, és a bérbeadó áfás számlát állít ki az óvadékról, amit elutal a kft. A szerződésben az óvadék visszafizetésére vonatkozó megállapodás úgy szól, hogy a bérbeadó a bérleti díj kifizetése után visszafizeti az óvadékot, vagy beszámítja azt a bérleti díjba. A bérbeadó helyesbítő számlát (számlával egy tekintet alá eső okiratot, ez szerepel a számlán) állított ki, a számlán feltünteti a bérleti díjat áfásan, levonja az óvadékot áfásan, és/vagy pozítiv, illetve negatív különbözet keletkezik, annak megfelelően még utalni kell a kft.-nek vagy neki utal vissza a bérbeadó. Jó-e ez a számlázási módszer? Szerintünk az óvadék áfa hatályán kívüli, de a bérbeadó az áfatörvény 59. paragrafusára hivatkozik, hogy azért számlázza az óvadékot áfásan, mert ő a végén beszámítja azt a bérleti díjba. Ilyen esetben helyes-e ez a számlázási gyakorlat, és az óvadék után számolhat-e fel áfát a bérbeadó? Polyák Márta
Óvadék készpénzben
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Bérleti szerződésből fakadóan, a bérlő (kft.) készpénzben 1,5 millió forintot meghaladó összeget (óvadékot) fizet be a bérbeadó (kft.) pénztárába. Be kell-e jelenteni a NAV-nak a pénzforgalmat? Vonatkozik-e erre az ügyletre is a készpénzfizetési korlát? Köszönöm válaszát.
Foglaló, kötbér, óvadék, garancia: áfás vagy nem?
Cikk
Foglaló, kötbér, óvadék, garancia és egyéb biztosíték: hogyan kezelendő a forgalmi adózás szempontjából? Összefoglaltuk.