11 találat a(z) visszafizetési kötelezettség cimkére

Visszafizetésre kötelező határozat Kérdés

Költségek és ráfordítások ellentételezésére kapott támogatás visszafizetése Kérdés

Új kormányrendeletek: változik a bértámogatás finanszírozása, a NEAK szervezi a védőoltás beadását Cikk

A Magyar Közlöny 2021. évi 16. számában megjelent új kormányrendelet legjelentősebb eleme a bértámogatás finanszírozásának módosítása. Ennek értelmében nem utólag történik majd a kifizetés, hanem támogatási előlegként folyósítják azt.

Munkavállaló felmondása a bértámogatás alatt Kérdés

Nyugdíjszabályok: tartási kötelezettség, bankszámla, behajtás Cikk

Ki kötelezett az árva, illetve az idős ember tartására? Milyen bankszámlára utalható a nyugdíj? Hogyan fizetteti vissza a nyugdíjbiztosító a jogalap nélkül juttatott összegeket? Egyebek között ilyen változtatások szerepelnek a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény több rendelkezését pontosító, T/3127. számon benyújtott törvényjavaslatban.

Szabadságtöbblet kiadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Lányom 2016.11.01-én ment vissza a munkahelyére gyedről, amikor az unokám 16 hónapos volt (2015.05.26-án született). A szabadságát a csed idejére és a gyed első félévére kivette. A férje Németországban dolgozott, úgy volt, hogy 2016.12.20-án már itthon lesz. Sajnos nem sikerült, ezért a lányom írásban kért 2017.01.19-től 2017. február 14-ig ismét fizetés nélküli szabadságot, azaz visszament gyedre. Ténylegesen 2017.02.15-én vette fel a munkát. Mivel a gyed még nem járt le, a munkahelye pedig kifizetőhely, a lányom meg volt győződve arról, hogy a gyedet folyósítják ismét. Most, 2017.11.08-án szóltak neki, hogy több szabadságot adtak ki részére, mint amennyi időarányosan járt volna, követelik vissza a kifizetett szabadság összegét. Kiderült, hogy "a rendszer hibája" miatt a gyed helyett a kifizetőhely továbbra is szabadságot számolt el neki. Arról nem beszélnek, hogy a gyedet viszont utólag kifizetik részére. Én úgy tudom, hogy a 2012.évi I. törvény értelmében a szabadság kiadásáért a MUNKÁLTATÓ a felelős. Találtam egy választ hasonló esetről, melyet Dr . Hajdu-Dudás Mária adott, elég egyértelműen fogalmazta meg, hogy bár a vélemények a jogászok közt megoszlanak, nem követelheti a munkáltató a túlvett szabadságra kifizetett összeget. Szerintem ez vonatkozik erre az esetre is. Nagyon szépen kérem gyors segítségüket, mert alá akarják íratni a lányommal, hogy beleegyezik a visszafizetésbe. Előre is köszönöm szíves segítségüket. Köszönettel: AnderlikI

Jogalap nélkül felvett ellátás: kinek kell visszafizetni és kinek nem? Cikk

Ahogy bármilyen más juttatás vonatkozásában, úgy a társadalombiztosítási és családtámogatási ellátások esetében is előfordulhat, hogy a megállapító téved, és a ténylegesnél magasabb összegben határozza meg az ellátást, vagy éppen jogalap nélkül állapítja meg a jogosultságot. Noha a természetes jogérzék is azt diktálja, hogy a jogszerűen nem járó ellátást vissza kell követelni, a visszafizetésre kötelező határozat nem minden esetben adható ki.

Tulajdonosváltozás körüli teendők Kérdés

Tisztelt Szakértő! Működő bt.-nél tulajdonosváltozás lesz. Milyen kötelezettségek terhelik a céget a NAV, OEP, ONYF stb. tekintetében? Átadható-e a "régi" bt.-ben lévő értékcsökkenési lehetőség – körülbelül.2 millió forint –, a tagi kölcsön régi tulajdonosának a visszafizetési lehetősége részletekben, és egy banki hitel törlesztési kötelezettsége? Egyébként a bt.-nek semmi tartozása nincs, csak ezek a tételek. Sajnos a saját tőke mínuszos jelenleg, mert egy sikertelen üzletet kötött a tavalyi évben. Az átvevő tulajdonosok más tevékenységet szeretnének majd folytatni. Az ügyvéd nem tud ezekben a kérdésekben segíteni. Ugyan nulla forintért szeretnénk átadni a céget, de állítólag ez nem megfelelő. Köszönöm a tanácsait és bármit, amit még javasolni tudna, mert nem szeretnénk bajba kerülni vagy szabálytalanságot elkövetni. Tisztelettel: L.Gy.

Tanulmányi szerződés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Dolgozó tanulmányi szerződést kötött a munkavállalóval, miszerint, ha egy éven belül felmond, akkor a tanfolyam időarányos részét vissza kell fizetnie. A mindkét fél által aláírt tanulmányi szerződésben az áll, hogy a teljes összeg 150 ezer forint. A munkaviszony egy éven belül közös megegyezéssel megszűnt, így a tanfolyami díj egy részét vissza kell fizetnie a munkavállalónak, amiről számlát is kapott: a 150 ezer forint áfával növelt összegének időarányos részét. Az lenne a kérdésem, hogy jogosan követeli-e a munkáltató az áfa összegét, ha a szerződésben ez nem volt feltüntetve? (A plusz 27 százalék elég nagy teher lenne a munkavállalónak.) Előre is köszönöm a választ!

Lakhatási támogatás visszakövetelése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Lakhatási támogatással kapcsolatban szeretném kérni a segítségét. Társaságunk lakhatási támogatás fizetésével kívánja támogatni dolgozói egy részét, akiknek az állandó lakóhelye a társaságunk székhelyétől (a munkavégzés helyétől) több mint 100 kilométerre található. A támogatás nem automatikusan járna, hanem minden esetben az ügyvezető döntése alapján. A támogatás összegét bérként számolnánk el. A kérdésünk az lenne, hogy kikötheti-e társaságunk a munkaszerződésben, hogy a lakhatási támogatás meghatározott havi része (például a 12 havi része) visszafizetendő a dolgozó által abban az esetben, ha 3 éven belül elmenne a társaságunktól? Nem ütközik ez valamilyen jogszabályi, munkajogi előírásba, hogy egy leadózott juttatásból visszafizetést köt ki a társaság? Szíves válaszukat várva, köszönettel: S. Judit

Szja-kedvezmény - visszafizetési kötelezettség Kérdés

Kettő ügyfelem 2007-ben értékesítették lakásukat, mely miatt adóköteles jövedelmük keletkezett. (alapja: 9.000.000,- illetve 6.000.000,-Ft) Ezt a jövedelmüket lakásépítésre fordították és 3 lakásos osztatlan közös tulajdonú épületet építettek. Tulajdoni hányaduk egyemlő. 2009-ben (VII. hó) használatbavételi engedélyt kaptak, melynek alapján a 2008. évben befizetett szja-t visszaigényelték és vissza is kapták. 2013-ban a 3.-ik lakást értékesíteni kívánják, mivel szeretnék teljesen befejezni az általuk már lakott lakásokat.A lakott épületek bekerülési értéke 16.977.845,-Ft, az eladni kívánt lakás értéke 16.170.154 Ft. Tekintettel arra, hogy a használatbavételtől még nem telt el öt év, viszont a kedvezmény alapjául szolgáló összeget teljes mértékben sját lakás vásárlására fordították, keletkezik-e az igénybevett szja-kedvezmény miatt visszafizetési kötelezettségük? Kérdésem megválaszolását megköszönve, Tisztelettel Muschál Zoltán

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink