246 találat a(z) végszámla cimkére
Előlegszámla, végszámla: ez a szabály
Cikk
Mit kell tenni, ha az adózó az előlegről szóló számla kiállításakor még alanyi áfamentes volt, a végszámla elkészítésének időpontjában pedig már áfaalany? Levezettük az általános forgalmi adóról szóló törvényből fakadó következtetést.
Áfa alanyi mentesből áfakörbe – előlegkezelés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2013-ban alanyi adómentességet választó adóalany előlegszámlát bocsátott ki. 2014-ben, a végszámla kiállításakor, ezen adóalany a 6 millió forintos értékhatár túllépése miatt áfakörösnek minősül. Abban szeretném a segítéségét kérni, hogy ebben az esetben hogyan történik a végszámla kiállítása? Hogyan lehetséges az előleg visszavonása? Az alanyi mentes előleget esetleg vissza kellett volna vonni, mielőtt átlép az áfakörbe?
Július utáni számlázás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Rendezvényszervező cég heti rendszerességgel megrendezésre kerülő üzleti találkozóit a partnerekkel előre történt írásos megállapodás alapján negyedéves szinten, a negyedév első hónapjában teljes összegben kiszámlázza. Eddig a teljesítés időpontja a banki teljesítés időpontjával egyezett meg. Az új törvény szerint ez előlegnek minősül, és ezért előlegszámlát kell kiállítani, majd a negyedév végén nullás végszámlát, (mint jeleztem, fix összegről van szó, tehát utólag nincs elszámolás, vagy összeg módosítás)? Azt olvastam, hogy a törvény bizonyos esetekben lehetőséget ad, hogy a nullás végszámla helyett az előleg kivezetésre kerüljön. Ezt a mondatot hogyan kell értelmezni? Ha igen, akkor rá kell-e írni valamilyen paragrafus hivatkozást, vagy más tájékoztatást a számlára? Azt semmiképpen nem tartanám normális dolognak, ha kétszer kellene ugyanarról az eseményről kiállítani számlát, könyvelni is kétszer kellene előleg és árbevétel tételeket (sok apró tételről van szó), de tudom, hogy a számviteli törvényeket nem az én felfogásomnak megfelelően állapítják meg. Nagyon megköszönném, ha válaszukban a paragrafusra hivatkozáson kívül magyarázattal is szolgálnának, ugyanis lehet, hogy én félreértek valamit, és az egyszerűből is bonyolultat csinálok. Válaszukat előre is nagyon köszönöm. Asbóth Istvánné
Őstermelő előlege a szja-bevallásban
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy őstermelő 2013-ban 800 ezer forint előleget vett fel egy olyan munkára, melynek végszámláját 2014-ben állították ki, ekkor történt meg a munka teljesítése. Ekkor kifizették a szerződésszerű összeg előleggel csökkentett értékét. Kérdésem az lenne, hogy a 800 ezer forint előleg 2013-ban adóköteles jövedelme-e az őstermelőnek, vagy addig, míg a végszámlát ki nem állítják, addig a Szja tv. 7. § (1) c alapján olyan összegnek kell tekinteni, mely visszaszolgáltatásra vár és a teljes (szerződésszerű összeg előlegestül) 2014-ben lesz adóköteles?
Tételes belföldi áfaösszesítő jelentés előleg- és végszámla esetében
Kérdés
Tisztelt Szakértő és Fórumozók! Szeretnék segítséget kérni belföldi tételes áfaösszesítő jelentés kitöltésében – előleg és végszámla esetében mind a vevői és mind a szállítói oldalon. Hogyan kell kezelni az előleg és a végszámlát, ha: – azonos áfa-elszámolási időszakban valósult meg az előleg átvétel/átadás és a teljesítés is, – nem azonos áfa-elszámolási időszakban valósult meg az előleg átvétel/átadás a teljesítéstől. Végszámla alatt azt a számlát értem, mely az ügylet (termékértékesítés vagy szolgáltatásnyújtás) teljes értékéből külön soron levonja az korábban megfizetett előleg összegét, így a fizetendő részben a kettő különbözete szerepel. Szeretném kérni, hogy konkrét példákon keresztül (eladói előlegátvétel, valamint vevői előlegátadás oldalról is) mutatsák be, hogy mi a teendő abban az esetben, ha az előleg áfaértéke eléri vagy meghaladja a 2 millió forintot, a teljesítés során értékesített termék/szolgáltatás áfaértéke pedig épp az előleg összegével egyenlő (azaz a végszámla nullás lesz), vagy a végszámla értéke nagyobb, mint nulla. Segítségüket előre is nagyon szépen köszönöm.
Végszámla
Kérdés
Tisztelt Tanácsadó!A végszámlát úgye úgy kell kiállítani, hogy a pénzügyileg teljesítendő végösszegből le kell vonni az előleg számlán előlegként szereplő összeget.Hogyan kell kiállítani a végszámlát abban az esetben, ha több tételsorból áll a számla? Külön sorban fel kell tüntetni a figyelembe vett előleget, ez világos. Előtte kötelező összesítő sort is készíteni a végszámlán és ezután külön sorban feltüntetni az előleget? Vagy elegendőek az egyes tételsorok összesítő nélkül és utána külön sorban szerepeltetni az előleget. Van erre külön előírás? A mi számlázó programunk jelenleg nem összesít a figyelembe vett előleg tételsor előtt, csak a fizetendő összeg kerül feltüntetésre, amit külföldi partnereink nehezményeznek.Külön szeretnék látni a számla végösszegét, az előleget, és a fizetendő összeget.Válszát előre is köszönöm!