180 találat a(z) vásárlás cimkére

Társaságiadó-kedvezmény Kérdés

Tisztelt szakértő! Igénybe vehető-e személygépjármű-vásárláshoz felvett hitel kamata után is a Tao tv. 22/A § adókedvezménye? Nem csak a Tao tv., hanem az általános csoportmentességi rendelet vagy a de minimis rendelet, esetlegesen más alkalmazandó jogszabály tükrében is? Válaszát köszönöm!

Termőföldvásárlás illetéke Kérdés

Tisztelt Szakértő! Családi gazdálkodó a most folyó termőföld-árveréseken megnyert egy árverést, így vásárolt egy termőföldet. Nyilatkozattételkor kérte az illetékmentességet. A termőföldön viszont valakinek bérleti joga van, így előfordulhat, hogy 5 éven belül nem tudja birtokba venni, tehát nem azért, mert nem szeretné, hanem mert nem tudja birtokba venni. Az lenne a kérdésünk, hogy ha ez a birtokbavétel valóban nem történik meg 5 éven belül, akkor az illetéket meg kell fizetnie a családi gazdálkodónak, méghozzá duplán, vagy lehet esetleg tenni valamit, mivel nem az ő hibájából nem tudja birtokba venni? Vagy célszerűbb módosítani a nyilatkozatot (az ügyvéd azt mondta neki, hogy fél éven belül módosíthatja) és nem kérni az illeték mentességet, hanem inkább megfizetni most az illetéket?

Üzletrészvásárlás Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következőkben kérném a segítségét. Adott egy kft., aki magánszemélyektől vásárolná meg egy másik kft. 100 százalékát. A kft. jegyzett tőkéje 3 millió forint, a saját tőkéje 12 millió forint, a vételár 30 millió forint lenne. Ilyen esetben mi számít a szokásos piaci árnak? Kifizetőként lesz-e ehofizetési kötelezettségünk?

Áfa Kérdés

Két jogi személy között létrejön egy használt ingatlanra adásvétel. Az eladó bejelentkezett az áfa hatálya alá, így áfásan értékesíti az ingatlant. A vevő nem jelentkezett be az áfa hatálya alá. A vásárolt ingatlant felújítja és eladja egy magánszemélynek. Miként alakul a vásárláskor, a felújítás során vásárolt anyagok esetében és az eladáskor az áfa? Válaszát köszönöm.

Cég lakásvásárlása Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kérdésem a következő: milyen feltételekkel vásárolhat egy kft. lakást, milyen felhasználást kell igazolni az adóhatóság felé, hogy az megfeleljen a törvényi előírásoknak?

Nyugdíjhoz vásárolható szolgálati idő Kérdés

A fentiekhez kapcsolódóan szeretnék érdeklődni, illetve tanácsukat kérni, hogy 1954. 03.18-án született 40 éves munkaviszonnyal rendelkező férfi hogyan tudná "megvásárolni" az öregségi nyugdíjhoz szükséges kb.1,5 évet. További kérdésem lenne, hogy méltányossági táppénz igényelhető-e, 1 éves táppénzes állomány igénybevétele után. Válaszukat várva: Pongrácz Jolán

Ingatlanértékesítés áfás-e Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kft. vásárolt ingatlant 2011-ben fordított áfásan, mivel új ingatlan volt. Az áfát levonásba is helyezte, mivel bérbeadáshoz vásárolták. Ezt a tevékenységet a 2012-es üzembe helyezés óta áfásan végzik. Most az ingatlan tároló részét értékesítenék. Áfásan kell-e tenniük, vagy áfamentes az értékesítés? Válaszát előre is köszönöm.

Nyugdíjhoz így vásárolhat szolgálati időt Cikk

Előfordul, hogy valakinek hiányzik egy időszak a szolgálati idejéből, illetve egyáltalán nem biztosított, de idős korában szeretne nyugdíjat kapni. Összeszedtük, mikor lehet utólag és előre szolgálati időt vásárolni.

Üzletrész értékesítése Kérdés

Az előzőekben már kérdésként feltettem az üzletrész értékesítését. Ezzel kapcsolatban lenne még kérdésem: felvetődött, hogy a munkavállalók is vennének üzletrészt, persze nem annyiért, amennyiért a cég kivásárolta a tulajdonos részét. Mi van abban az esetben, ha térítésmentesen kapnak üzletrészt, milyen szja és eho vonzata van, vagy van-e egyáltalán, mikor kell levonni és kinek? Van-e bármilyen retorziója, ha a cég üzletrészét nem értékesíti egy éven belül. Várom szíves válaszukat. Köszönöm.

Tehergépkocsi értékesítése Kérdés

Egy kft. két tehergépkocsiját értékesíti. Az egyiket magánszemélytől vette meg. A másikat pedig különbözeti adózással egy kft.-től. A kérdésünk: hogyan kell ki állítani a számlát és annak áfáját, hogyan kell elszámolni? Válaszukat köszönjük.

Interneten vásárol? Figyeljen a jogaira! Cikk

Az internetes vásárlás még mindig sok bosszúságot okoz a fogyasztóknak, a problémák megoldásában az online vitarendezési eljárás és az uniós békéltető honlap segíthet.

Áfásan vásárolt ingatlan alanyi mentesként történő értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő? Az áfatörvény hatálya alá az általános szabályok szerint tartozó egyéni vállalkozó, 2003-ban ingatlant vásárolt (áfásan), amelynek áfáját levonásba helyezte. 2008. 01. 01-jétől kilépett az áfakörből és alanyi mentes lett, és azóta is alanyi mentes. Az előbb említett ingatlant 2016-ban értékesíteni szeretné. Kérdés: 1. Hány éves figyelési időszak vonatkozik a 2003-ban beszerzett ingatlanra? – a 2003-ban hatályos 1992. évi LXXIV. törvény 39 § (1)-(3) szerinti 120 hónap, – vagy a 2008. 01. 01-jétől hatályos 2007. évi CXXVII. törvény 135–136. §-ai szerinti 240 hónap? 2. A fenti figyelési időszak alapján keletkezett-e fizetendő áfája, kellett-e (kell-e) a korábbi adólevonást módosítani a tárgyi eszközökre vonatkozó különös szabályok szerint: – akkor, amikor alanyi mentes lett, – vagy az alanyi mentesség időszaka alatt, a figyelési időszakon belül évente, – vagy az ingatlan értékesítésekor? 3. Az áfatörvény 193. §-a szerint az adóalany az alanyi mentesség időszakában nem járhat el alanyi mentes minőségében tárgyi eszközként használt termék értékesítéskor. Ez mit jelent adott egyéni vállalkozó esetében? Azt jelenti, hogy az ingatlan értékesítésekor vonatkozik rá az áfatörvény 86. § (1) j), amely szerint a beépített ingatlan értékesítése mentes, és mivel az ingatlanértékesítést nem tette a 88. § (1) a) szerint adókötelessé, így az adott ingatlant nem alanyi mentesen, hanem az áfatörvény 86. § (1) j) szerint – a tevékenység egyéb sajátos jellegére tekintettel – mentesen értékesítheti? Köszönöm.

Licencvásárlás Kérdés

Tisztelt Szakértő! A társaság megvásárolt egy licencet 66 millió forint értékben. A szerződésben a fizetési feltételek között az szerepel, hogy évenként számla alapján 10 millió forintot köteles a társaság fizetni. Kérdésem, hogy ebben az esetben a licenc aktiválása miként történik, tekintettel hogy a szerződésben szereplő összegről részletekben kap számlát a társaság?

Egyéni vállalkozó, termőföldvásárlás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem: egyéni vállalkozó esetében a termőföldvásárlás beszerzési költségét (vételi árát) mikor és hogyan lehet elszámolni, ha az egyéni vállalkozó pénztárkönyvet vezet? Válaszát köszönöm!

Lakásingatlan adás-vétel szja- és illetékvonzata Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik ügyfelem az építési telket 2015. 02.13-án adta el, 1 800 000 forintért. A bérházi lakást 2016. 02. 05-én vásárolták meg az élettársával, 3 500 000 forint vételárért, amiben az ügyfelem tulajdonjoga 2/3, ennek értéke közel 2 300 000 forint. Kérdésem a következő: - ilyen esetben kell-e személyi jövedelemadót fizetnie, - mennyi illetéket kell fizetniük, ha ez a bérház az első lakásuk, és mind a ketten 35 év alattiak. Válaszát előre is köszönöm: Üdvözlettel Gönczi Katalin, Zombor Gábor

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Befektetési számla

Nagy Norbert

adószakértő

Csed

Czeglédi Bernadett

munkajogi és társadalombiztosítási szakértő

Gyed, harmadik ország

Czeglédi Bernadett

munkajogi és társadalombiztosítási szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink