4 találat a(z) telephelyek közötti elszámolás cimkére
Iparűzési tevékenység lakásbérbeadás esetén Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunk a székhelyétől eltérő településen lakást vásárolt bérbeadási céllal. Az iparűzési adó szempontjából telephely a "hasznosított ingatlan" is. Ugyanakkor több állásfoglalást is találtunk arra vonatkozóan, hogy csak akkor keletkezik telephely az iparűzési adó vonatkozásában, ha ott vállalkozási tevékenység történik, azaz "ha a telephelyen az adózó, annak alkalmazottja, társaság tisztségviselője" – munkarend szerint "állandó" jelleggel – munkát végez, vagy a telephelyen kívüli munkavégzés esetén onnan munkát végezni indul. Ha az úgynevezett hármas feltételből csak az teljesül, hogy a tulajdonunkban van egy ingatlan, amit bérbeadással hasznosítunk, de ott általunk semmilyen jogcímen munkavégzés – iparűzés – nem történik, véleményünk szerint nem áll fenn iparűzésiadó-fizetési kötelezettség. Válaszát előre is köszönöm.
Iparűzési adó anyagköltség Kérdés
Tisztelt Szakértő! Őstermelő esetében az anyagköltséget csökkenteni kell a kifizetett anyagkészlet leltár szerinti záróértékével, és növelni a kifizetett anyagkészlet leltár szerinti nyitó értékével. Nem igazán értem, hogy a decemberi záró érték mitől lenne eltérő a januári nyitó anyagkészlet értéktől. Melyek a jellemző anyagköltségek? A termőföld ára, bérleti díj beleszámít-e? Családi gazdaság esetében, ha a kiskorú tag máshol él, mint a családi gazdálkodó, a földterületek is a családi gazdálkodó lakóhelyén vannak, és itt van a bejelentett székhely is, kell a kiskorú tag lakóhelyén is iparűzési bevallást benyújtani? Ha igen, milyen elven, és milyen arányban megosztva a bevételt? Köszönettel.
Telephely – iparűzési adó Kérdés
Egy kft. székhelye A településen, telephelye B településen van. A kft. mezőgazdasági növénytermeléssel foglalkozik. Az általa bérelt földterületek A, B, és C településhez is tartoznak helyrajzi szám szerint. Kell-e C településre is helyi adót fizetni? A helyi adó törvény 52. § 31. pontja szerinti telephely fogalmába szerintünk beletartozik a bérelt földterület is. A kft. mezőgazdasági növénytermeléssel foglalkozik, mely tevékenységet különböző településekhez tartozó bérelt földterületen tudja csak végezni, mint például C település, a tevékenységi köre minden településen 011101 Gabonaféle termesztése.. Az Art. 178. § 27. pontja szerint telephely az a hely, ahol az adóköteles tevékenységet folytatják, ideértve különösen a vállalkozó állandó üzleti (üzemi), termelő-, szolgáltató tevékenységének helyét függetlenül attól, hogy a telephely a vállalkozás székhelyétől különböző közigazgatási területen található.
Adóalany telephelyei közötti elszámolás Kérdés
1./ Mi a teendő, ha a gazdasági társaság egyik telephelye a másik telephelye/központi irányítás helye számára szállás- és vendéglátás szolgáltatást nyújt? Milyen áfavonzata van az ügyletnek? Például több telephely dolgozói kiküldetéssel tartózkodnak egy másik telephelyként működő szállodánkban, ennek költségét át kell terhelnünk a dolgozó telephelye szerinti szállodára. Milyen bizonylattal kell ezt a gazdasági eseményt dokumentálni? Számlát csak az adóalanytól eltérő más személy részére köteles az adóalany kiállítani (Áfa tv. 169. §). Ebből következően olyan számla nem állítható ki, ahol a vevő és eladó ugyanazon adóalany? Számlakiállítással áfafizetési kötelezettségünk keletkezne (Áfa tv. 55. § (2) bek.), levonásba pedig nem helyezhetnénk a felszámított áfát, mivel „saját magunknak” állítanánk ki számlát? 2/ Mi a teendő, ha az egyik telephely cukrászdája által előállított cukrászati terméket „eladja” a másik telephelynek, amely azt a végső fogyasztó vendégnek értékesíteni fogja? Jól gondolom-e, hogy a telephelyek közötti termékátadás nem minősül áfafizetési kötelezettséggel járó termékértékesítésnek? Ezen ügylet bizonylatolására mit javasol a terméket átadó és a terméket átvevő telephelyen? Tisztelettel: Novák Katalin