48 találat a(z) tartózkodási hely cimkére

Tartózkodási hely Kérdés

Tisztelt Szakértő! A 39/2010-es kormányrendelet szerint tartózkodási hely annak a Magyarország vagy az EGT-állam területén lévő lakásnak a címe, amelyben a munkavállaló – lakóhelye végleges elhagyásának szándéka nélkül – munkavégzési célból ideiglenesen tartózkodik. A munkavállaló állandó lakcíme természetesen sokkal messzebb van. Lakcímkártyáján tartózkodási hely van bejegyezve, ennek ellenére napi szinten igényli a munkába járás költségének megtérítését a lakóhelyéről. Szabályosan járunk-e el, ha megvonjuk tőle a napi munkába járás kifizetését? Mivel tartózkodási hely van bejegyezve, ezért jól tudom, hogy az állandó lakcímére csak hazautazás fizethető? Ami egy hónapban maximum 4 alkalom (oda-vissza)? Köszönöm segítő válaszát!

USA-beli tulajdonos és ügyvezető járulékfizetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérném megerősítését abban, hogy USA-beli magánszemély, aki egyszemélyes kft. tulajdonosa és ügyvezetője a nemrég hatályba lépett HU-USA tb-egyezmény alapján biztosított-e Magyarországon? Magyar lakcíme NEM lesz, és évente maximum 1-2 napot tartózkodik Magyarországon. Ha kell járulékot fizetni a minimálbér után, akkor taj számot miként lehet neki igényelni belföldi tartózkodási hely hiányában, vagy esetleg van mód a 08-as bevallásban taj nélkül járulékfizetést vallani? Alkalmazható-e az 5 éves moratórium, ha a kft.-t határozatlan időre alapítja?

Joghézagok a munkásszállás adómentességi szabályaiban Cikk

A vállalkozások egyre nehezebben találnak kellő számú és képzettségű helyben lakó munkavállalót. Cikkünkben a munkásszálláson történő elhelyezés adózási vonatkozásainak néhány értelmezési problémáját ismertetjük.

Mobilitási célú lakhatási támogatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik a mobilitási célú lakhatási támogatásról szóló kérdésre adott válaszában a következő szerepel: "Az általam ismert hivatalos (NGM) értelmezés szerint, ez azt jelenti, hogy a mobilitási célú lakhatási támogatásra nem jogosult az, akinek a támogatással érintett lakás – akár a munkavégzés kezdetekor, akár a mobilitás célú lakhatási támogatás juttatásakor – nem tartózkodási helyként, hanem lakóhelyként van feltüntetve a lakcímkártyáján." Azt szeretném megkérdezni, hogy az említett értelmezés hogyan vezeti le, milyen jogszabályi hivatkozásokkal támasztja alá ezt a következtetést. Válaszát nagyon köszönöm!

Adómentes munkáltatói lakástámogatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! A társaságunk munkaviszonyban foglalkoztatott ügyvezetőjének adómentes munkáltatói lakástámogatást kíván adni lakás vásárlásához. A megvásárolni kívánt lakáson kívül az ügyvezető tulajdonában már van egy lakás, ahol életvitelszerűen lakik. Kérdésünk: A fentiekre tekintettel adható-e a második lakásra adómentes támogatás és be kell-e jelentkezni tartózkodási helyként az új lakásba? Köszönettel: Ecker Dániel

Ettől is függ a lakhatási támogatás adómentessége Cikk

A munkavállalók lakcímeként szolgál a munkáltató tulajdonában lévő lakás. Lehet-e nekik adómentes mobilitási célú lakhatási támogatást nyújtani? Olvasói kérdésre Surányi Imréné okleveles közgazda válaszolt.

Munkába járás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Munkavállalónk a munkába járásához költségtérítési igénnyel lépett fel, melyet bejelentett tartózkodási helyéről kért. A munkavégzés helye egy vidéki város. A munkavállaló állandó lakhelye egy tőle 15 kilométerre lévő város. A munkavállaló a magánéletében bekövetkezett változások miatt egy olyan városban létesített tartózkodási helyet, amely a munkahelyétől 50 kilométerre van, és onnan csak gépkocsival tud munkába járni. Igényét az 50 kilométerre lévő tartózkodási helyéről történő munkába járás költségtérítésére nyújtotta be. A lakcímkártyájával igazolta mindkét lakcímét. Ebben az esetben a munkáltatónak - a tartózkodási helyéről - kötelező-e a 9 Ft/km, maximum 15 Ft/km költségtérítés folyósítása.

Lakcím, tartózkodási hely munkábajárás Kérdés

Tisztelt Adózóna! Egy munkáltató szeretné a székhelyén dolgozó munkavállalójának a munkábajárást 15 forinttal kifizetni. De a munkavállalónak a lakcímkártya szerinti tartózkodási városa megegyezik a székhellyel, csak hétfő reggel és pénteken délután utazna a lakcímére, és a munkáltató is csak ezt térítené meg. Ezt is lehet fizetni munkábajárás címén, ez munkábajárás? Utólag ezt a NAV nem minősítheti át munkabérré? Köszönettel Boros Zsanett

Lakásfelújítási hiteltörlesztés támogatása Kérdés

Tisztelt Szakértők! Kollégánk cafeteria elemként az adómentes lakáscélú hiteltörlesztési lehetőségét választaná. Jelenlegi lakásának a megvásárlásakor, 2011-ben már 1,5 millió forint lakáscélú támogatást kapott. Ezt a lakást fel kellett újítani, amihez 4 millió forint lakásfelújítási célú hitel fett fel 2015-ben. Tartózkodási helyként van bejelentkezve a kollégánk, a saját tulajdonú lakásban. Állandó lakhellyel jelenleg senki nincs a lakásba bejelentkezve. Be kell-e jelentkezniük (kollégánk, 2 gyereke, élettársa)? A lakás vételára 2011-ben 13 millió forint volt. A lakás 105 nm, amiben 3 szoba, 1 nappali, 1 konyha, 2 fürdőszoba található. Kérdésünk, hogy ez a lakásfelújítási hitel törlesztése támogatható-e adómentesen a munkáltató részéről? Köszönettel.

Utazási költségtérítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy munkavállaló Budapesten dolgozik és Budapesten is él, de a budapesti tartózkodási címe nincs bejegyezve. Ettől függetlenül a munkavállaló erről e-mailben informálta a munkáltatót, hogy ő Budapesten él. Az állandó lakcíme vidéki. Felmerült a munkavállaló részéről a kérdés, hogy jogosult-e az utazási költségtérítésre, ha minden hétvégén az állandó lakcímére utazik? Amennyiben jogosult, a munkáltató elutasíthatja-e igényét arra hivatkozva, hogy a munkavállaló írásban maga jelezte, hogy Budapesten tartózkodik?

Jó hír a Nagy-Britanniában élő uniós állampolgároknak Cikk

Szombati brit sajtóértesülés szerint a már Nagy-Britanniában élő több millió külföldi EU-állampolgár a brit EU-tagság megszűnése után is az országban maradhat, mivel nem lenne jogalap kitoloncolásukhoz.

Külföldön dolgozó végelszámoló biztosítási kötelezettsége Kérdés

A bt. végelszámolást indított el. A végelszámoló a kültag lett, aki Ausztriában dolgozik. Kérdés: ez esetben a végelszámoló után mint tag után kell-e fizetni a járulékot és szükséges-e a külföldi igazolást beszerezni, illetve a lakcím-nyilvántartáson is átvezetni a külföldi tartózkodási helyét? Köszönettel

Külföldön élő magyar államporgár magyarországi lakásának bérbeadása Kérdés

Magyarországi állandó lakhellyel rendelkező magánszemély, külföldön él,és dolgozik. (Tartózkodási helye külföld, Németország.) Ha Magyarországi lakását bérbeadja, akkor melyik országban kell adóznia? Helyes-e ha Magyarországon csak a bérbeadásból származó jövedelme után adózik, hisz az ingatlan Magyarországon van. A jövedelme után, Németországban fizeti meg az adót, hisz a tartózkodási helye ott van. Előre is köszönöm

Hazautazás költségtérítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Hazautazás költségtérítésével kapcsolatban szeretném kérdezni, hogyan kell elbírálni, hogy mely munkavállalónak jár hazautazási költségtérítés. Két esetre nézve szeretném segítségét kérni: 1.) Munkavállaló, már évek óta tartózkodási helyén él életvitelszerűen feleségével és gyermekével, de megtartotta állandó lakcímét, amely 380 km-es távolságra van munkahelyétől, és időnként hazajár szülőlátogatásra. Ez a munkavállaló jogosan kéri-e, hogy részére hazautazás költségtérítést fizessünk, akár havonta négyszer? Ilyen elgondolásból soha nem fog kijelentkezni állandó lakcíméről. 2.) Munkavállaló állandó lakcímére szintén csak szülőlátogatásra utazik haza, de az ő esetében még nincs saját családja, neki jár-e hazautazás költségtérítése? Segítségét ez úton is köszönöm.

Külföldi fogalma eltérő az egyes törvények szerint Kérdés

Tisztelt szakértő ! Kettős állampolgár magyarországi bejelentett tartózkodási hellyel rendelkezik, lakcímkártyáján ez van és külföldi lakóhely megnevezés. Úgy tapasztaltam hogy a "külföldi" fogalmát az egyes törvények eltérő módon határozzák meg. Az szja törvényben a 3. § szerint: ... a kettős állampolgár akkor belföldi, ha van Magyaroszágon tartózkodási helye bejelentve a lakcím nyilvántartásban .. . Ez alapján belföldi illetőségű lenne! A Tbj. szerint 4. § u, j, pontok szerint: ... ha nem magyar állampolgár és nincs a lakcím nyilvántartásban bejelentett lakóhelye.... nem belföldi. Ez alapján külföldinek minősülne! Az illetőnek csak Magyarországon van biztosított jogviszonya, és jövedelme, de családja kint él és az idő többségét kint tölti. A kettős egyezményben az illetőség kérdésében mindkét államban lehetséges lakóhely, de a magyar hatóságok szerint lakóhely csak az egyik államban lehet, a másik tartózkodási hely. Hogyan van ez? Én ellentmondásokat látok! Lehet, hogy kétféleképpen kell megítélni, hogyan kell jelenteni a 1608-as adóbevallásban, ahol az szja-t és a járulékokat is be kell vallani, és csak egy lehetőség van az illetőség jelölésére? Köszönettel, várom válaszukat

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Családi kedvezmény érvényesítése önellenőrzéssel

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Telek aktiválása

Nagy Norbert

adószakértő

Családi kedvezmény válás után

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink