53 találat a(z) tartózkodási hely cimkére

Apának jár-e gyermek utáni pótszabadság Kérdés

Tisztelt Adózóna! Jár-e az apának a gyermek után járó pótszabadság (1 gyerek után 2 nap) abban az esetben, ha a lakcíme nem, de a tartózkodási hely címe megegyezik az anya lakcímével? De csavar a történetben, hogy az édesanyának van egy bejelentett tartózkodási címe, mivel albérletben laknak, és a gyermeknek is ez a címe átmenetileg. Így tehát a gyerek lakcíme nem egyezik meg az apának sem a lakcímével, sem a tartózkodási helyével. Az egyetlen közös pont a történetben, hogy az anya állandó lakcíme és az apa tartózkodási helyének a címe ugyanaz. Ilyen esetben megadható-e a pótszabadság, tekintettel arra, hogy házastársak,együtt élnek, és közösen nevelik a gyermeket! Köszönettel.

Román állampolgár alkalmazása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magyarországi cég tervez teljes munkaviszonyban alkalmazni román állampolgárt. A román magánszemély a munkát Romániában végzi, ott van az állandó lakóhelye is. A cégnek nincs román telephelye, ezért Magyarországról fizeti a bért. Kérdésem: Milyen adót, járulékot kell levonni a bérből, illetve megfizetni a cégnek (szja, nyugdíjj., egb.j., szocho stb.)? Nincs magyar TAJ száma, és nincs szüksége biztosításra Magyarországon, mert állandóan Romániában tartózkodik. Köszönettel:

Magyarországi biztosítási jogviszony Kérdés

Tisztelt Szakértők! Segítségüket szeretném kérni az alábbi biztosítási jogviszony megítélésében. Egyik új kollégánk magyar-román kettős állampolgár. Romániában rendelkezik napi 8 órás munkaviszonnyal, de munkája lehetővé teszi, hogy ezen felül további munkát vállaljon. Mi mint magyar társaság részmunkaidőben szeretnénk foglalkoztatni, napi 4 órában. Magyarországon lakással és lakcímmel rendelkezik, életvitelszerűen itt él. Kérdéseink: 1. Hogyan lehet biztosított Magyarországon, ha a román munkaviszonyát meg akarja tartani? 2. Milyen járulékokat kell Magyarországon levonnia és fizetnie a munkáltatónak? 3. Milyen feltételekkel jogosult Magyarországon egészségügyi ellátásra? Köszönettel: István

Tartózkodási hely = munkavégzés helye Kérdés

Tisztelt Szakértő! A 39/2010. kormányrendelet szerint: tartózkodási hely: annak a Magyarország vagy az EGT-állam területén lévő lakásnak a címe, amelyben a munkavállaló – lakóhelye végleges elhagyásának szándéka nélkül – munkavégzési célból ideiglenesen tartózkodik; Kérdésem az lenne, hogy ha a dolgozó Egerben lakik, a munkavégzés helye is Egerben van, de a tartózkodási helye Gyöngyösön van, és Eger-Gyöngyös viszonylatban kéri a napi munkába járás elszámolását, akkor ez szabályos így? Kifizethető neki, hisz a tartózkodási hely nem azért van neki bejelentve, mert ott dolgozik. Köszönöm segítő válaszát!

Családi kedvezmény élettárssal megosztva visszamenőlegesen? Cikk

Élettársak visszamenőlegesen szeretnének családi adókedvezményt érvényesíteni, megoszthatják-e egymás között, ha közös háztartásban élnek ugyan, de külön lakcímen vannak bejelentve? – kérdezte olvasónk. Surányi Imréné okleveles közgazda szakértőnk válaszolt.

Tartózkodási hely Kérdés

Tisztelt Szakértő! A 39/2010-es kormányrendelet szerint tartózkodási hely annak a Magyarország vagy az EGT-állam területén lévő lakásnak a címe, amelyben a munkavállaló – lakóhelye végleges elhagyásának szándéka nélkül – munkavégzési célból ideiglenesen tartózkodik. A munkavállaló állandó lakcíme természetesen sokkal messzebb van. Lakcímkártyáján tartózkodási hely van bejegyezve, ennek ellenére napi szinten igényli a munkába járás költségének megtérítését a lakóhelyéről. Szabályosan járunk-e el, ha megvonjuk tőle a napi munkába járás kifizetését? Mivel tartózkodási hely van bejegyezve, ezért jól tudom, hogy az állandó lakcímére csak hazautazás fizethető? Ami egy hónapban maximum 4 alkalom (oda-vissza)? Köszönöm segítő válaszát!

USA-beli tulajdonos és ügyvezető járulékfizetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérném megerősítését abban, hogy USA-beli magánszemély, aki egyszemélyes kft. tulajdonosa és ügyvezetője a nemrég hatályba lépett HU-USA tb-egyezmény alapján biztosított-e Magyarországon? Magyar lakcíme NEM lesz, és évente maximum 1-2 napot tartózkodik Magyarországon. Ha kell járulékot fizetni a minimálbér után, akkor taj számot miként lehet neki igényelni belföldi tartózkodási hely hiányában, vagy esetleg van mód a 08-as bevallásban taj nélkül járulékfizetést vallani? Alkalmazható-e az 5 éves moratórium, ha a kft.-t határozatlan időre alapítja?

Joghézagok a munkásszállás adómentességi szabályaiban Cikk

A vállalkozások egyre nehezebben találnak kellő számú és képzettségű helyben lakó munkavállalót. Cikkünkben a munkásszálláson történő elhelyezés adózási vonatkozásainak néhány értelmezési problémáját ismertetjük.

Mobilitási célú lakhatási támogatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik a mobilitási célú lakhatási támogatásról szóló kérdésre adott válaszában a következő szerepel: "Az általam ismert hivatalos (NGM) értelmezés szerint, ez azt jelenti, hogy a mobilitási célú lakhatási támogatásra nem jogosult az, akinek a támogatással érintett lakás – akár a munkavégzés kezdetekor, akár a mobilitás célú lakhatási támogatás juttatásakor – nem tartózkodási helyként, hanem lakóhelyként van feltüntetve a lakcímkártyáján." Azt szeretném megkérdezni, hogy az említett értelmezés hogyan vezeti le, milyen jogszabályi hivatkozásokkal támasztja alá ezt a következtetést. Válaszát nagyon köszönöm!

Adómentes munkáltatói lakástámogatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! A társaságunk munkaviszonyban foglalkoztatott ügyvezetőjének adómentes munkáltatói lakástámogatást kíván adni lakás vásárlásához. A megvásárolni kívánt lakáson kívül az ügyvezető tulajdonában már van egy lakás, ahol életvitelszerűen lakik. Kérdésünk: A fentiekre tekintettel adható-e a második lakásra adómentes támogatás és be kell-e jelentkezni tartózkodási helyként az új lakásba? Köszönettel: Ecker Dániel

Ettől is függ a lakhatási támogatás adómentessége Cikk

A munkavállalók lakcímeként szolgál a munkáltató tulajdonában lévő lakás. Lehet-e nekik adómentes mobilitási célú lakhatási támogatást nyújtani? Olvasói kérdésre Surányi Imréné okleveles közgazda válaszolt.

Munkába járás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Munkavállalónk a munkába járásához költségtérítési igénnyel lépett fel, melyet bejelentett tartózkodási helyéről kért. A munkavégzés helye egy vidéki város. A munkavállaló állandó lakhelye egy tőle 15 kilométerre lévő város. A munkavállaló a magánéletében bekövetkezett változások miatt egy olyan városban létesített tartózkodási helyet, amely a munkahelyétől 50 kilométerre van, és onnan csak gépkocsival tud munkába járni. Igényét az 50 kilométerre lévő tartózkodási helyéről történő munkába járás költségtérítésére nyújtotta be. A lakcímkártyájával igazolta mindkét lakcímét. Ebben az esetben a munkáltatónak - a tartózkodási helyéről - kötelező-e a 9 Ft/km, maximum 15 Ft/km költségtérítés folyósítása.

Lakcím, tartózkodási hely munkábajárás Kérdés

Tisztelt Adózóna! Egy munkáltató szeretné a székhelyén dolgozó munkavállalójának a munkábajárást 15 forinttal kifizetni. De a munkavállalónak a lakcímkártya szerinti tartózkodási városa megegyezik a székhellyel, csak hétfő reggel és pénteken délután utazna a lakcímére, és a munkáltató is csak ezt térítené meg. Ezt is lehet fizetni munkábajárás címén, ez munkábajárás? Utólag ezt a NAV nem minősítheti át munkabérré? Köszönettel Boros Zsanett

Lakásfelújítási hiteltörlesztés támogatása Kérdés

Tisztelt Szakértők! Kollégánk cafeteria elemként az adómentes lakáscélú hiteltörlesztési lehetőségét választaná. Jelenlegi lakásának a megvásárlásakor, 2011-ben már 1,5 millió forint lakáscélú támogatást kapott. Ezt a lakást fel kellett újítani, amihez 4 millió forint lakásfelújítási célú hitel fett fel 2015-ben. Tartózkodási helyként van bejelentkezve a kollégánk, a saját tulajdonú lakásban. Állandó lakhellyel jelenleg senki nincs a lakásba bejelentkezve. Be kell-e jelentkezniük (kollégánk, 2 gyereke, élettársa)? A lakás vételára 2011-ben 13 millió forint volt. A lakás 105 nm, amiben 3 szoba, 1 nappali, 1 konyha, 2 fürdőszoba található. Kérdésünk, hogy ez a lakásfelújítási hitel törlesztése támogatható-e adómentesen a munkáltató részéről? Köszönettel.

Utazási költségtérítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy munkavállaló Budapesten dolgozik és Budapesten is él, de a budapesti tartózkodási címe nincs bejegyezve. Ettől függetlenül a munkavállaló erről e-mailben informálta a munkáltatót, hogy ő Budapesten él. Az állandó lakcíme vidéki. Felmerült a munkavállaló részéről a kérdés, hogy jogosult-e az utazási költségtérítésre, ha minden hétvégén az állandó lakcímére utazik? Amennyiben jogosult, a munkáltató elutasíthatja-e igényét arra hivatkozva, hogy a munkavállaló írásban maga jelezte, hogy Budapesten tartózkodik?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Felújítás vagy karbantartás?

Nagy Norbert

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink