505 találat a(z) tárgyi eszköz cimkére

Napelemrendszer, mint bemutató termék Kérdés

Üdvözletem! Kérdésem az alábbi: adott egy áfás cég, amelynek a telephelyén az ügyvezető (aki cégtulajdonos is) napelemrendszert szerel fel abból a célból, hogy a később beszereléssel értékesített napelemrendszerek működtetését bemutassa leendő ügyfeleinek. Kérdéseim az alábbiak: 1. Az itt felszerelt napelemrendszert a cégnél tárgyi eszközként kell-e kezelni? 2. Jól gondolom-e, hogy a napelemrendszer által termelt áramot (az energiaszolgáltató elszámolása alapján) az ingatlantulajdonosának ki kell számlázni – ekkor a magánszemélynek nem keletkezik ebből jövedelme, így adóznia sem kell? 3. Szükség van-e ingatlanbérleti szerződésre, avagy ingyenesen is rendelkezésre lehet bocsátani a telephelyként funkcionáló, magánszemély tulajdonában álló ingatlant, és ha ingyenesen bocsátja rendelkezésre, annak van-e adóvonzata? Válaszát köszönöm!

Mikrogazdálkodó bérelt tárgyi eszköz felújítás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Mikrogazdálkodói beszámoló készítését választotta cégünk. A tevékenységünket bérelt épületben végezzük. A 398/2012-es kormányrendelet 5. § 3. pontjában meg van határozva, hogy nem minősül felújításnak a beruházás, ha nem éri el az eszköz két százalékát (vagy ha kisebb 100 ezer forintnál, akkor azt), akkor nem minősíthető felújításnak. Kérdésem az lenne, hogy mivel béreljük az épületet, ezért természetesen nálunk nincs az eszköznek bruttó értéke, viszont a beruházás elég nagy összegű lenne. Ilyenkor egy összegben kell leírnom karbantartásként? Megállapodásunk alapján az eredeti állapotot kell visszaállítanunk, ha nem béreljük tovább az épületet, vagy ha nem kell visszaállítanunk, akkor sem térítik meg. Bérleti szerződésünk öt évre szól, utána hosszabbítható. Válaszukat előre is köszönöm.

Családi gazdálkodó egy összegű écs elszámolása Kérdés

Tisztelt Pölöskei Pálné! Olvasva az "Amikor egy összegben elszámolható a beszerzés" című válaszát a következő észrevétel jutott az eszembe. Szerencsére a családi gazdálkodókra még kedvezőbb szabályok vonatkoznak, így az Szja tv. 3. sz. mellékletének III.1.pontja alapján érdektelen, hogy az üzembe helyezés szabad vállalkozási zónában történik-e, illetve, hogy az eszköz újnaknak minősül-e, a családi gazdálkodó dönthet úgy, hogy a kizárólag vállalkozási célt szolgáló tárgyi eszközeinek költségét a beszerzés évében egy összegben elszámolja. Üdvözlettel Pap Attila

Mobilházgyártás Kérdés

Társaságunk (kft.) asztalosipari tevékenység gyártásával foglalkozik. Jelenleg mobilházat gyárt. Jól gondolom-e, hogy az elkészült mobilházat saját termelésű készletként veszem nyilvántartásba, és értékesítéskor a társaság alaptevékenységéből származó árbevételeként könyvelem le? Nem tárgyi eszközként veszem nyilvántartásba, és nem is úgy értékesítem. Várom szíves válaszukat. Köszönettel: Szabó Kálmánné

Gépjármű-kereskedelem Kérdés

Tisztelt Szakértő! Gépjármű-kereskedő cég használt gépjárművekkel kereskedik, amelyeket az értékesítésig kivon a forgalomból. Időnként néhány ilyen gépjárművet saját hasznosítás céljából a saját nevére visszahelyez a forgalomba. Amint azonban jelentkezik egy vevő vételi szándékkal, eladja a gépjárművet. A saját használatra történő forgalomba helyezés és az értékesítés között sokszor csak pár hét, illetve pár hónap telik el. Kérdés: ezeket a gépjárműveket át kell-e sorolni az árukészletből a tárgyi eszközök közé, illetve hogyan alakul a cégautóadózás? Gyors válaszukat előre is köszönöm.

Kényszertörlés Kérdés

Tisztelt szakértő! Egyik ügyfelemnek törölték az adószámát adótartozás miatt 2016. 05. 26-án.A cég azóta nem műkösik, sem bevétele, sem kiadása nem volt. Beszámoló és tao-bevallás le lett adva 2016-2017. évre. Most kapott egy végzést, hogy kényszertörlés alatt áll 2018. 03. 21-től, s be kell adni egy beszámolót a kényszertörlési eljárást megelőző nappal. Az adótartozását rendezte, tartozása csak a tulajdonossal szemben van 16 044 350 forint tagi kölcsön. Kérdésem, hogy a tagi kölcsön fejében ki lehet-e vezetni a tárgyieszközökből az épületeket és berendezéseket? Az épületek könyvszerinti értéke 8 644 850 forint, a berendezéseké 20 29 187 forint. Vagy esetleg más teendőm is van ezzel kapcsolatban? Kérem szíveskedjen tájékoztatni a kényszertörlési eljárásról és az ezzel kapcsolatos teendőkről, mert ilyenem még nem volt, s szeretném elkerülni a büntetést. Várom válaszát és segítségét.Előre is köszönöm. Üdvözlettel Huéber Józsefné

Tárgyieszköz-értékesítés áfája Kérdés

Tisztelt Adózóna! Egy "orvos" kft. bevételének nagy részét humán egészségügyi ellátásból szerzi, mely speciális jellegére tekintettel áfamentes tevékenység. Ezen kívül rehabilitációs eszköz bérbeadásával és oktatással is foglalkozik, mely miatt áfa alanyi mentességet is választott. Az a kérdésem, ha egy tárgyi eszközként nyilvántartott orvosi eszközt értékesít, eladáskor fel kell-e számítania, illetve be kell-e fizetnie az áfát. Beszerzéskor nem vonhatta le ezen eszközök áfáját, mert orvosi tevékenységéhez használta, és alanyi mentes státuszában szerezte be. Ugyanezt megkérdezném személygépkocsi értékesítés vonatkozásában is, hogy eladhatja-e adómentesen. Válaszukat előre is köszönöm! Üdvözlettel: Kukla Lászlóné

3 kérdés, 3 válasz az áfáról Cikk

Olvasóink egyebek között a teljesítési nap, a magáncélra is használt tárgyi eszköz, továbbá az értékhatár túllépése utáni bevallás kapcsán kérdeztek az áfaelőírásokról. Nagy Norbert adószakértő válaszolt.

Tárgyi eszköz, áfalevonás Kérdés

Tisztelt szakértő! Köszönöm a gyors válaszát, de kérném, hogy a második részben küldött válaszát bővebben elmagyarázná, nincs kizárva, a személyes használat, akkor mi a teendő és hogyan kell könyvelnem? Azon eszközök esetében, melyeknél felmerülhet, hogy az a magánszemély személyes szükségletének kielégítését célozza, fontos, hogy egy helyszíni ellenőrzés során az eszköz megtalálható legyen az adott helyszínen, illetve rendelkezzünk olyan nyilvántartással, amelyen egyértelműen beazonosítható az berendezés (leltári szám, típus, eszköz gyártási száma stb). Üdvözlettel Gönczi Katalin

Képzőművészeti alkotás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. 2009-ben festményeket vásárolt az irodájába. 2018-ban ezeket a festményeket értékesíteni szeretné. A beszerzést a pénztárból közvetlenül tárgyi eszközre könyvelte. Kérem szíves válaszukat, hogy hogyan kell könyvelni az értékesítést és a festmények kivetetését?

Tárgyi eszköz – áfalevomás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítséget szeretnék kérni tárgyieszköz-beszerzés áfájával kapcsolatban. Adott egy társaság, amely építőipari tevékenységgel foglalkozik. A társaság tulajdonosai úgy gondolták, hogy vásárolnak egy TV-készüléket, hogy a terveket – amelyek alapján végzik a munkáikat –, a rajzokat nagyítva jobban ki tudják értékelni. Kérdésem, hogy költségként, tárgyi eszközként elszámolhatják-e, illetve levonhatják-e az áfát, mivel építőipari tevékenységet végeznek. Válaszukat előre is köszönöm. Tisztelettel: Gönczi Katalin

Költségek, áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy társaság az iroda, illetve a külső terület rendezéséhez – ügyfelek fogadása miatt – növényeket, cserepeket és földet vásárol üzletben (számlákkal), a növények nagy része egynyári. Ebben az esetben az áfa levonható, illetve költségként (5135 egyéb anyagköltség) elszámolhatók-e a beszerzett áruk? Ha nem egynyáriak a növények, mondjuk több évig is díszítik az iroda környezetét, akkor a tárgyi eszközök vagy a készletek között kell kimutatnom a virágokat, a földet és a cserepet? Valamint ebben az esetben levonható az áfa? Ha virágcsokrot vásárol az iroda díszítéséhez, azt költségként számolom el (hiszen 1 hét alatt elhervad), ha jól gondolom, de az áfája levonható? Előfordul, hogy céges számlára virágcsokrot vásárol ügyfélnek például a névnapjára. Ebben az esetben az áfát nem vonom le, de mint reprezentációt könyvelem, és megfizeti a cég a 1,18-szorosa után az szja-t és az ehót, jól gondolom? Másik kérdésem, hogy a munkaruha és a hozzá tartozó feliratozás áfája levonható-e? (A ruhákat csak munkavégzés során használhatják a dolgozók munka- és védőeszközként.) Köszönöm válaszát.

Kiváló társaságban eszköz bekerülési értéke Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítséget kérnék az alábbi ügyben. Egy ügyfél megvásárolt egy olyan gazdasági társaságot, amely kiválással jött létre. A volt könyvelője a tárgyi eszközöket úgy vette nyilvántartásba, ahogy a jogelődben volt (pl. bekerülési érték 800 ezer, eddig elszámolt értékcsökkenés 700 ezer), nem pedig a vagyonleltár szerinti értéken (ami a példa szerint 100 ezer). Mi a helyes eljárás, kiválás esetén a kiváló társaság eszközeinek bekerülési (bruttó) értéke a jogelőd társaság eszközeinek nettó értékével megegyezik, vagy úgy kerül a kiválással létrejövő cégbe, ahogy a jogelődben volt? Köszönöm.

Katás vállalkozás megszüntetése Kérdés

Tisztelt Szakértő ! Katas egyéni vállalkozásomat, mely áfakörös is volt, szeretném megszüntetni. A kérdés, hogy a beszerzett tárgyi eszközökkel mi legyen? El kell adni őket az egyéni vállalkozásból a saját nevemre és ezáltal fizetendő áfám keletkezik? Piaci értéket kell alapul venni? Köszönettel várom válaszukat.

Tárgyi eszközök és a kata Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk (betéti társaság) 1998 évben váltott evára és 2016. évben katára, illetve 2017 év novemberétől be kellett jelentkeznünk az áfakörbe. Kérdéseim a tárgyi eszközökhöz kapcsolódnak. 1. A nettó 200 000 Ft alatti (úgy tudom most ez a határ) bekerülési költségű tárgyi eszköz beszerzés áfája egy összegben levonható? Az ezt meghaladó értékű tárgyi eszközökre a katás bt.-nek már több évre megosztva sem lehet az áfát levonni, sem amortizációt elszámolni? 2. Amennyiben a számítógép, amelyet vállalkozási célra használunk (van külön magánhasználatú gépünk is), nem képezi a bt. tulajdonát (mert, nem tűnt célszerűnek sem az eva, sem a kata időszakában a társaság tárgyi eszközeit szaporítani), a beszerzendő kiegészítők (például monitor, billentyűzet), alkatrészek (például alaplap, ház) áfáját levonásba helyezhetjük? 3. Az EVÁ-ra való átálláskor – vagyis még 1998-ban - az osztalék utáni adót kiváltó adó csökkentése érdekében - a Bt. személygépkocsi beszerzése mellett döntött. Az immár 20 éves – de még jó állapotban lévő személygépjárművet, ami után a társaság cégautó adót fizet – szeretné értékesíteni. Az így szerzett bevétel után bármilyen adó, vagy egyéb befizetési kötelezettsége keletkezik az immár KATÁ-s Bt.-nek? Előre megköszönve válaszát: M. I.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!

Kérdések és válaszok

Családi gazdálkodó egyéni vállalkozó

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Telephelyelszámolás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2021 március
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
hirdetÉs

exit_to_app Ön korábban már belépett a HVG csoport egyik weboldalán. Ha szeretne ezen az oldalon is bejelentkezni, ezen a linken egy kattintással megteheti.

close