3001 találat a(z) szja cimkére

1%: tennivalók civil szervezeteknek Cikk

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) augusztus 31-ig kipostázta azokat a felhívó leveleket, amelyekben közel 31 ezer civil szervezetet tájékoztat a felajánlott összeg várható nagyságáról, és azon törvényi feltételekről, amelyek meglétét a levél kézbesítését követő 30 napon belül a 1237A számú adatlap benyújtásával igazolniuk kell.

Rokkantsági ellátásos egyéni vállalkozó jövedelme Kérdés

Tisztelt Szakértő!Július 01-től a rokkantsági ellátásban részesülő egyéni vállalkozó rokkantsági ellátása megszűnhet, ha 3 havi átlagjövedelmi eléri a minimálbér 150%-át. Kérdésem hogyan kell számítani a jövedelmet? Esetemben az e.v. nem vesz ki havonta vállalkozói kivétet így szja-t sem fizet, csak megfizeti a kötelező járulékokat a min.bér után. Hallottam olyat, hogy a Nyugdíjfolyósító már azt is jövedelemnek tekinti, ha csak megfizetik a kötelező járulékokat (egyéni vállalkozónál, aki középfokú végzettséget igénylő tevékenységet folytat eleve a min.bér 150%-a után fizeti meg az eb.járulékot) aminek alapján megszűntethetik a rokkantsági ellátás folyósítását.Igaz ez?

Külföldiek magyarországi foglalkoztatása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha úgynevezett posting (esetünkben kirendelés) keretében küldi magyarországi foglalkoztatásra egy EU-s tagország a munkavállalóját, akkor az adózás szempontjából igaz-e az alábbi meglátásunk? Vagyis a fenti magánszemély mivel a magyar szabályok miatt nem bír illetőséggel ezért Magyarország nem adóztatja meg azt a jövedelmet, amit a kirendelő cégnél munkabérként kap meg. Válaszát köszönöm.

Mibe kerül az üzleti ajándék? Szakértői Kommentár

A 2012. január 1-jétől hatályos szabályozás szerint a cégeknek, szervezeteknek (a költségvetési szerveknek is) az üzleti ajándékra költött, költségként elszámolt ráfordítások 1,19-szeres szorzóval számított összege után összesen 51,4 százalék közterhet (16 százalék személyi jövedelemadót és 27 százalék egészségügyi hozzájárulást) kell a juttatás hónapja kötelezettségeként a következő hónap 12-éig bevallaniuk, illetve megfizetniük.

Családi kedvezmény Kérdés

Tisztelt Szakértő! 3 gyermekből egy szeptember 9-én tölti be a 20.életévét. Idén júniusban érettségizett, szeptembertől pedig egy felsőoktatási intézmény nappali tagozatos hallgatója lesz. Az lenne a kérdésem, meddig lehet/lehetett kedvezményezett eltartottként figyelembe venni őt is.Válaszát előre is köszönöm!

Milyen kötelezettségekkel jár a reprezentáció? Szakértői Kommentár

A reprezentáció afféle „ingyen-ebéd” (-reggeli, -vacsora, -buli stb.) kategóriájába tartozó olyan juttatás, amely adózási szempontból lényegét tekintve, jellemzően a juttató költségére nyújtott szolgáltatások formájában a reprezentációs esemény résztvevőinek (vagyis magánszemélyeknek) adott jövedelem, amely után valamilyen módon ugyanúgy indokolt közterheket fizetni, mint a pénzben fizetett jövedelmek után.

Kereseti korlát 2012-ben Cikk

Egyéni vállalkozónál milyen jövedelmet kell figyelembe venni? A hatóságok milyen bevallás alapján ellenőrzik a jövedelem alakulását? Olvasói kérdésre az Adózóna szakértője válaszol.

Elemzők: jó irány az szja-csökkentés, de fontos a finanszírozási oldal Cikk

A Századvég Gazdaságkutató szakértője szerint összességében jó irány a személyi jövedelemadó (szja) és a társasági nyereségadó csökkentése, de fontos az intézkedés finanszírozási oldala is, míg a Takarékbank elemzője úgy véli, nincs forrás a szuperbruttó teljes kivezetésén túli szja-csökkentésre.

Albérleti hozzájárulás Kérdés

A munkáltató a munkavállaló részére albérleti hozzájárulást szeretne fizetni. A munkavállalónak és a munkáltatónak milyen adó- és járulék fizetési kötelezettsége lesz?. 2012-ben a munkavállalónak kell adózni (éves 2.424.000 Ft feletti jövedelem esetén az albérleti hozzájárulás összege után 27 %-kal) az albérleti hozzájárulás összege után 16 % SZJA és 18,5 % egyéni járulék fizetési kötelezettség mellett és a munkáltató is fizeti a 27 % szociális hozzájárulási adót, 1,5 % szakképzési hozzájárulást? . A munkáltató átvállalhatja az albérleti hozzájárulás összege utáni terheket, a 19,04 % mértékű személyi jövedelemadót, továbbá a 32,13 % egészségügyi hozzájárulást (1,19x0,27=32,13%), azaz összesen 51,17 % mértékű közterheket? Ekkor a munkavállalónak semmilyen egyéb fizetési kötelezettsége nem keletkezik?

Adó, eho, illeték: ez következik a praxisjog értékesítése után Cikk

A praxisjog – mint vagyoni értékű jog – kimondottan személyhez fűződő jog, üzletszerű értékesítése nem értelmezhető, így adózási oldalról kizárólag a személyi jövedelemadó, az egészségügyi hozzájárulás és az illeték jön, jöhet számításba.

Praxisjog-értékesítése: mennyi a közteher? Cikk

Olvasói kérdések alapján úgy tűnik, sokan nem ismerik a praxisjog értékesítése esetén felmerülő közteherfizetés szabályait, a költségelszámolás lehetőségeit. Cikkünkben ezért részletesen bemutatjuk ezeket, s a könnyebb alkalmazhatóság érdekében konkrét példán is levezetjük azokat.

A családi adókedvezmény kiterjesztését szorgalmazza a KDNP Cikk

Bővítené a Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) a családi adókedvezményre jogosultak körét. A kisebbik kormánypárt szerint ha a kormány az ő javaslatuk mentén teljesítené ki a rendszert, évi negyedmillió forinttal is bővülhet egy többgyermekes család kasszája.

Béradatok: az elemzők várakozásainak megfelelően alakultak Cikk

A várakozásoknak nagyjából megfelelően alakultak a keresetek júniusban az MTI által megkérdezett elemzők szerint, így a bérek növekedése nem okoz inflációs nyomást.

NGM: július végéig a munkáltatók 49 milliárd forint juttatást adtak SZÉP-kártyán Cikk

A munkáltatók 48 milliárd 597 millió forint értékben adtak juttatást a dolgozóiknak Széchenyi Pihenő (SZÉP) Kártyán, amelyből a kártyatulajdonosok 17 milliárd forintot meghaladó összegben használtak fel július végéig - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).

Étkezési juttatás pénzben adható-e Kérdés

Tisztelt Szakértő!Kérdésem, hogy melegkonyhával rendelkező munkahelyen az alkalmazottak részére kifizethető-e pénzben az étkezési juttatás, abban az esetben, ha nincs használatban semmilyen utalvány, nincsenek kívülről érkező vendégek, mert ez diákok által használt tankonyha. (Ha úgy vesszük az alkalmazottak szempontjából ez melegítőkonyha.) Tehát nincs rendszeres napi főzés.Ha lenne, és étel formájában adnánk azt hogyan lehetne nyilvántartani? Az anyagnorma alapján meghatározott összegben?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Biztosítási jogviszony

Széles Imre

tb-szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink