102 találat a(z) személyszállítás cimkére
Kisbusz-átalakítás személygépkocsivá
Kérdés
Kedves Szakértő! Személyszállítást végző áfaalany cég 2013-ban vásárolt egy kisbuszt, melyet személygépkocsivá alakított át 2015-ben. A beszerzés után levonta az áfát. Kérdésem, hogy az átalakításra tekintettel keletkezik-e az áfában korrekciós különbözet, és ha igen, azt milyen arányban szükséges elvégezni? Köszönöm válaszát!
Személyszállitást folytató cég külföldi, belföldi napidíj
Kérdés
A cég szerződés szerint ügy adja bérbe a buszát, hogy a söfőr szállás- és étkezési kötsége a megrendelőt terheli. Ebben az esetben is ki kell fizetni a belföldi, illetve a külföldi kiküldetési napidíjat?
Személyszállítás sofőrök munkaideje
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Segítségét szeretném kérni utazási irodánál, buszvezetők munkaidő nyilvántartásával kapcsolatban. Rendelkezésre állási időnek minősül az az idő, amikor az utasok kiszállnak városnézésre, étkezésre, illetve többnapos kirándulás esetén szabadidős programok ideje alatt, illetve éjszaka, amikor a vezetőnek nem kell dolgoznia? Erre jár a 40 százalékos pótlék? Minden esetben a pihenőidőt az 561/2006 EK rendelet határozza meg. Nincs olyan eset, amikor a munka törvénykönyve lenne az irányadó? A törvényeket elolvastam, értelmezési problémáim lennének. Kérem, példán keresztül mutassa be a munkaidő, a vezetési szünet, a rendelkezésre állási idő és a pihenőidő eseteit, valamint az értük járó díjazásokat. Példa: 14 órás meghirdetett buszos városnézés, ahol az utasok kiszállnak sétálni, ebédelni stb., tehát nem végig a buszon ülnek. Másik példa: kétnapos, több helyszínes városnézések, ahol éjszakai szállás is van. Ezekben az esetekben a sofőrnek mi számít munkaidőnek, vezetési szünetnek, pihenő időnek, rendelkezésre állási időnek? Válaszát előre is köszönöm. Páll Miklós
Külföldi áfa visszatérítése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy belföldi gazdasági társaság belföldi és külföldi magánszemélyek, illetve belföldi és külföldi gazdasági társaságok részére határon túli (EU-n és harmadik országon belüli) személyszállítási szolgáltatást nyújt, amelyet helyi alvállalkozók igénybevételével bonyolít le. Az áfatörvény 40. paragrafusa értelmében személy szállítása esetében a teljesítés helye az az útvonal, amelyet a szolgáltatás nyújtása során ténylegesen megtesznek. Ennek megfelelően az említett társaság külföldi áfával növelt számlákat kap a megbízott alvállalkozó partnereitől. Kérdéseink a következők: 1.) A társaságnak be kell-e jelentkeznie az egyes országok adóhivatalaihoz adószám igénylése miatt, és a személyszállítási szolgáltatás nyújtásával (közvetítésével) kapcsolatos számlákat az adott ország számlázással kapcsolatos szabályainak megfelelően kell-e kiállítani? 2.) Vagy helyesen járnak-e el, hogy nem regisztrálnak az egyes országok adóhivatalainál, és a bejövő számlák külföldi áfatartalmát a külföldi áfa-visszatérítés szabályait alkalmazva visszaigénylik? Köszönettel.
Nemzetközi személyszállítás áfa
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérném a segítségét abban, hogy ha egy személyszállítással foglalkozó cég számláz nemzetközi személyszállítást (ahol az indulás helye belföld, érkezés külföld, illetve visszaút) áfamentesen. Szükséges-e a megbontás belföldi és külföldi útszakaszra, és az erre jutó adóalapokat az áfabevallásban hol kell szerepeltetni, mely sor(ok)ban? Továbbá egy másik kérdés: ha alvállalkozót is igénybe vesz a cég, akkor annak az ÁHK áfakóddal számlázott számlájának az adóalapját szükséges-e feltüntetni valamelyik részletező sorban a levonási oldalon? Köszönöm segítségét!
Személyszállítás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Belföldi kft. személyszállítást végez. Milyen áfafizetési kötelezettsége keletkezik a cégnek, és hogyan kell a személyszállításról a számlát kiállítani abban az esetben, ha a megrendelt buszos kirándulás belföldre irányul, viszont egy napra ki kell vinni őket külföldre is kirándulni, de a nap végén visszatérnek a belföldi szállásukra? Segítségüket előre is köszönöm szépen!
Magyarországon bejegyzett cég külföldön végzett szolgáltatása
Kérdés
Magyarországon bejegyzett cég Olaszországban repülőket bérel, és ott végzi a személyszállítást és a teherfuvarozást magánszemélyek és vállalkozások részére. Amennyiben van Olaszországban telephelye, akkor áfa szempontjából hol, és milyen áfakulccsal adózik? Megoldható-e a vállalkozás munkavégzése úgy, hogy csak Magyarországon van telephelye (interneten értékesítik a jegyeket, és veszik fel a megrendelést)? Ebben az esetben hogyan alakul az áfakérdés?
Dolgozók részére biztosított munkába szállítási szolgáltatás áfája
Kérdés
Egy cég dolgozóinak munkába szállítása céljából személyszállítási szolgáltatást vesz igénybe. Kérdés, hogy ennek a szolgáltatásnak az igénybevétele kapcsán felmerülő áfa levonásba helyezhető-e? Köszönettel!
Hajó áfavisszaigénylése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy belvízi személyszállítással és vízi jármű kölcsönzéssel foglalkozó társaság 8903 vtsz szám alá tartozó vitorlást szerez be. Kérdésem az lenne, hogy a vitorlás árának az áfája visszaigényelhető-e, ha a fenti tevékenységekre fogja azt használni?
Személyszállítás áfa levonhatósága
Kérdés
Tisztelt Szakértő! 4939 TEÁOR szám alá tartozó, személyszállításról szóló számla általános forgalmi adó összege a számla befogadó részéről levonásba helyezhető-e? Természetesen a gazdasági tevékenysége a befogadónak általános forgalmi adó hatálya alá tartozik. Válaszukat előre is köszönöm.
Nemzetközi személyszállítás
Kérdés
A nemzetközi személyszállítás áfatörvénybeli értelmezésében kérnénk segítséget. A személyszállítás teljesítési helye a megtett útvonal, amelynek következtében csak a belföldön megtett szakasz tartozik az áfatörvény hatálya alá. A belföldi szakasz azonban mentes a 105. § szerint, ha az indulási vagy érkezési hely, esetleg mindkettő külföldön van. A kérdés, hogy egy olyan ügylet esetén, amikor egy Magyarországból indult és Németországba érkezett járat esetében, amely ugyanazzal a csoporttal jön vissza Németország-Magyaroszág útvonalon, érvényesíthető-e a belföldi szakasz vonatkozásában a 105. § szerinti mentesség, vagy komplexen együtt kell kezelni az ügyletet, amely alapján a 2 belföldi szakaszt 27 % áfa terheli? Az említett útvonal vonatkozásban Ausztria és Németország területén utólag meg kell fizetnünk a megtett útszakaszra az adott országban érvényes áfát. Ennek megtérítése a megrendelő részéről helyes-e olyan formában, hogy a számla 3 sort tartalmaz: 1. sor belföldi szakasz (27% áfa vagymentes?), 2. sor osztrák szakasz alap + osztrák áfamérték, 3. sor német szakasz alap + német áfamérték. A külföldi áfaösszegek nem képeznék természetesen az árbevétel részét. Fel kell-e tüntetni ezen külföldi áfákhoz kapcsolódóan a kizárólag ezen tevékenységünk végzéséhez kapott külföldi adószámot? Segítségét előre is nagyon köszönöm!
Személyszállítás az EU-ba
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Teljesen járatlanok vagyunk a témában, kérem tisztelettel segítségüket az alábbiakban:- hol keletkezik fizetendő áfa, ha a személyek szállítása belföldről indul eu-s országba, s vissza is hozza az utasokat?- amennyiben fordított adózás is van az ügyben, levonásba helyezhetjük-e teljes egészében a Magyarországon beszerzett és csak Magyarországon (székhelyen) használt szoftvert, illetve tárgyi eszközöket vagy valamiféle arányosítási kötelezettségünk áll fenn?