71 találat a(z) szülő cimkére
Vevő neve a számlán – közétkeztetési ellátás
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Általános iskola vagyunk. Az egyik szülő munkáltatója szívesen kifizeti a gyermek étkeztetési számláját, ha a cég nevére írjuk a számlát. Állítása szerint mint cafeteria, de mint tudjuk, iskolai ellátás nem lehet cafeteria. Ezt meg is beszéltük, de az a kérés, hogy ne törődjünk vele, állítsuk ki a cég nevére a számlát. Helyesen tesszük-e, ha a tanuló szülőjének kérésére a gyermek neve helyett a cég nevére állítjuk ki a számlát?
Kiküldetés elszámolása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kft.-nk ügyvezetőjének nincs saját gépkocsija, illetve a forgalmiban a tulajdonos az ügyvezető édesanyja, az üzembentartó pedig az ügyvezető. Ebben az esetben vezethet erre a személygépkocsira kiküldetési rendelvényt az ügyvezető, és annak kiszámolt költsége elszámolható a kft.-ben? Köszönjük szépen a segítségét!
Fizetés nélküli szabadság
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az Mt. 128. §-a szerint a munkavállaló gyermeke harmadik életéve betöltéséig – a gyermek gondozása céljából – fizetés nélküli szabadságra jogosult, amelyet a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban kell kiadni. Az Mt. 65. § (3) c) szerint a munkáltató felmondással nem szüntetheti meg a munkaviszonyt a gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság tartama alatt. Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz, hogy mi az eljárás abban az esetben, ha a csed lejártát követően, a gyedet nem munkavállalónk, hanem annak férje kívánja igénybe venni? Az anyának (munkavállalónknak) ebben esetben is kötelesek vagyunk engedélyezni a fizetés nélküli szabadságot, illetve megszüntethető a munkaviszonya munkáltató részéről, ha nem kíván visszajönni dolgozni, mert továbbra is marad otthon gyermeke gondozása céljából? Ugyanazon gyermekre mindkét szülő jogosult fizetés nélküli szabadságra? A felmondási védelem mindkét szülőt megilleti ebben az esetben, vagy csak azon szülőt aki a gyedet igénybe veszi? Ha megszüntethető az anya munkaviszonya munkáltató részéről rendes felmondással és amennyiben nem dolgozza le a felmondási idő felét, akkor jól gondolom-e, hogy csak a felmentési időre jár illetmény a dolgozónak, a felmondási idő felét pedig fizetés nélküli szabadságként kezelem? Előre is köszönöm válaszát.
Kapcsolt vállalkozás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünknél kedvezményes kiválással új társaság jött létre "A" cég, ahol az anya 100%-ban tulajdonos és egyben ügyvezető. "B" cégben 98.92%-ban rendelkezik tulajdoni hányaddal. Ebben az esetben A-B kapcsoltnak tekinthető. "C" vállalkozásban Fiú1 54%-ban tulajdonos, ahol egyben ügyvezető, Fiú2 27%-os tulajdoni hányaddal rendelkezik, az anya részesedése 19%. D vállalkozásban Fiú1 részesedése 26,75%, Fiú2 részesedése 26,75%. B cégben a Fiú2 ügyvezető, részesedése 0,08%. A kérdésem az lenne, hogy a C kapcsolt vállalkozásnak tekinthető-e A-B-D-vel?Válaszukat előre is köszönöm!
Nem a tulajdonos adná bérbe a lakást II.
Kérdés
Kedves Lepsényi Mária! Hadd pontosítsam azonos című kérdésemet. A család nagykorú gyermekének tulajdonába került egy lakás. Ennek bérbeadását készítik elő. (A lakásbérleti szerződések szokásos formulája szerint "a ... lakás a bérbeadó tulajdonában van".) Ezt azonban nem a tulajdonos, hanem az ő nyugdíjas édesanyja szeretne bérbe adni, aki egy másik, saját tulajdonú lakásában lakik. Tehát nem bérlemény további bérbeadásáról van szó. Lehet-e a gyermeke lakásának bérbeadója az édesanya úgy, hogy a bérleti díjat is ő kapja, és az szja-t is ő fizeti? Újabb válaszát külön köszönöm.
Súlyosan fogyatékos gyermek után lehet-e adókedvezményt igénybe venni?
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az egyik ismerősöm megkért, nézzem meg az adóbevallását a NAV oldalán. Hozott orvosi igazolásokat a kislányáról az ő nevére, hogy tartós súlyosan fogyatékos BNO N 1190, betűjele C, a betegség, ha jól olvasom: Polyeystás vese. Kérdésem, hogy a gyermek után, az édesanya bevallásánál figyelembe lehet-e venni az adókedvezmény, hiszen az édesanya nevére adták ki a kislányra szól, magasabb családi pótlékot is folyósítanak számukra. Várom megtisztelő válaszát.
Szülő lakásának bérbeadása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Édesanyám nevén van egy 48 négyzetméteres lakás. Mivel 91 éves és nem tudja magát ellátni, a testvéremhez költözött, az ő lakása üres. Most ki akarja adni. Csak az ő neve szerepelhet a bérleti szerződésen, vagy a lánya is kiadhatja az édesanyja lakását? Köszönettel: Fidler Gáborné
Üzletrész ajándékozása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi ügyben kérném a segitségét. Adott egy ingatlannal rendelkezö kft., a jegyzett tőke 6 millió forint, a saját tőke 64 millió forint. Egy házaspár a tulajdonos, és az üzletrészüket szeretnék elajándékozni a gyereküknek 100 százalékban. A kérdésem: illeték az nincs, de szja és eho keletkezik-e a szülőknél a saját tőke/jegyzett tőke különbözetére? A gyereknél pedig ha kiveszi a cégből a piaci értéken 100 millió forintos ingatlant, aminek a könyv szerinti értéke 60 millió forint, akkor mi után adózik? Köszönöm.
A munkába álló kismama szabadságát így kell kiszámítani
Cikk
A munkáltatók számára néha fejtörést okoz a szülési vagy fizetés nélküli szabadságát megszakító, illetve annak lejárta után ismételten munkába álló kismamát megillető szabadság mértékének a kiszámítása. A felhalmozódott szabadság kiadása is vethet fel érdekes kérdéseket.
Evás bt. ingatlant ad bérbe – kapcsolt vállalkozás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A bt-ben anya 90 százalék, az apa 10 százalék tulajdonjoggal rendelkezik. Közös gyermeküknek/magánszemély a bt. tulajdonában lévő ingatlant szeretnék kiadni. Jól gondolom, hogy kapcsolt vállalkozásnak minősül, így dupla mértékű evát kell fizetniük? Köszönettel
Szochokedvezmény apuka után feltett kérdésem kiegészítése
Kérdés
Szochokedvezmény apuka után feltett kérésemre adott választ nem értem, ezért kiegészítem: Kedves dr.Radics Zsuzsa! Köszönöm válaszát de sajnos pont a számomra lényeges dolog nem világos, tehát a kormányzati igazolás az anya nevére szól, ezzel az igazolással az apa vagy apa jogán is igénybeveheti-e a kedvezményt az apa munkáltatója vagy sem? ma, 17:45
Kapcsolt vállalkozás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kapcsolt vállalkozásnak minősül-e a két társas vállalkozás ha: az "A" Kft.-ben a férj és édesapja 50-50 százalék tulajdonrésszel rendelkezik és a "B" Bt.-ben a feleség és testvére 50-50 százalék tulajdonrésszel rendelkezik? Várom szíves válaszukat! Köszönettel
Öröklés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Abban az esetben, ha a szülő gyermeke meghal, és az elhunytnak nincs felesége, gyermeke, akkor ki lesz az örökös, ha az elhunytnak még a szülőn kivűl van két testvére? Lehet-e a testvér az örökös? Köszönettel.
Adósságrendezés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Házaspár a házukra felvett hitelét adósságrendező céggel megállapodva fizetné ki. Mivel nekik nincs rá pénzügyi keretük, ezért helyettük a felnőtt fiúk a saját bankszámlájáról egyenesen az adósságrendező cégnek utalná át helyettük az összeget. A kérdés az, hogy ezzel a tranzakcióval a szülőknek keletkezik-e bármilyen kötelezettségük, bevallást kell-e benyújtaniuk stb.? Válaszukat előre is köszönöm!
Kapcsolt vállalkozás
Kérdés
Tisztelt Cím! Van egy A nevű kft., amelyben férj és feleség 50-50 százalékban tulajdonosok. Mind a két fél ügyvezető is a saját cégükben. Van egy B nevű kft., ahol a két tulajdonos a házaspár két fia 50-50 százalékban. A két fiú ügyvezető a saját kft.-jében. A két fiú munkaviszonyban dolgozik a szülei kft.-jében (az A nevű kft.-ben). Kérdés: a két kft. kapcsolt vállalkozásnak minősül-e? Válaszukat előre is köszönöm!