71 találat a(z) szülő cimkére

Egyéni vállalkozó költségei Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy egyéni vállalkozó a szüleinél lakik még, így a közüzemi számlák az apa nevére szólnak. A vállalkozás székhelye a szülői ház, ami az egyéni vállalkozó lakcíme is egyben. Ebben az esetben lehet-e és ha igen, milyen megoldással fűtésre, áramra, telefonra elszámolnia költséget a vállalkozó fiatalnak? Válaszát előre is köszönöm!

Kapcsolt vállalkozások e? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Sajnos a kapcsolt vállalkozások megitélése bizonytalanságot okoz számomra, ezért kérem segítségét: "A" Kft. tulajdonosai Férj-feleség 50-50%-ban (a továbbiakban szülők), "B" Evás Kft. egyszemélyes tulajdonosa:a szülők gyerekének férje, "C" Katás egyéni vállalkozó egyezik a B Kft. tulajdonosával, "D" Katás egyéni vállalkozó a szülők gyereke. Szerződéses kapcsolat egyirányú, mindegyik vállalkozás "A" Kft.-vel van szerződésben.("A" és "B" között, "A" és "C" között és "A" és "D" között van szerződéses kapcsolat.) Kérdés, mely kapcsolat kapcsolt ezek közül és melyeket kell az Art. szerint bejelenteni a NAV-nak? Előre is köszönettel !

Kapcsolt vállalkozás Kérdés

Egy magyar kft.-nek öt tulajdonosa van "A" 44%, "B" 44%, "A" fia 6%, "B" 1. fia 3%, "B" 2. fia 3%, "A" fia 50%-ban, "B" 1. fia 25%-ban, "B" 2. fia 25%-ban tulajdonos egy romániai cégben. A két cég között üzleti kapcsolat van. A szavazatok aránya megegyezik a tulajdonosi aránnyal. A magyar cégben "A" fia és "B" 1. fia ügyvezetők, a román cégben "B" 2. fia ügyvezető. Társasági adó szempontjából kapcsoltnak minősülnek-e, be kell-e jelenteni?

Kapcsoltság Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítségét kérném az alábbi kérdésben. Adva van egy kft. ("A"), melynek kettő tulajdonosa van, 50-50 százalékos részesedéssel, mindkettő ügyvezetője is a társaságnak, továbbá egy egyéni vállalkozó ("B"). Az "A" egyik tagja az édesanyja, a másik az élettársa "B"-nek. "B" szerződéses kapcsolat alapján számlákat bocsát ki "A" részére. Kérdésem "A" és "B" kapcsolt vállalkozásnak minősülnek-e? Válaszát előre is nagyon köszönöm.

Egyéni vállalkozás átadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy egyéni vállalkozó szeretné a gyerekének átadni a vállalkozást, már most is alkalmazottként a gyermek irányítja a működést, de mivel a vállalkozó idős, szeretné hivatalosan is átadni a vállalkozást. Milyen lehetőségek vannak erre, amelyek leginkább adókímélőek? Lehetséges-e, hogy az egyéni vállakozás átalakul egyéni céggé, közben a gyerek alakít egy kft.-t (a cég működése indokolná az egyéni vállakozás felváltását kft.-vel), és utána az egyéni cég beolvadna a kft.-be? Hogyan tud a szülő kiválni a kft.-ből? Várom válaszukat.

Kapcsolt vállalkozás Kérdés

Egy bt.. két tagja "fiú" 50% (beltag), "anya" 50 % (kültag). Szerződéses jogviszony jön létre egy olyan kft.-vel, ahol a fiú nem bejegyzett élettársának az édesanyja 100 százalékos tulajdonos és ügyvezető. A kapcsolt vállalkozás létrejön akkor is, ha többségi befolyás jön létre közvetlen vagy közvetett módon. A közeli hozzátartozók szavazati arányát össze kell számítani (így a fiúét és az édesanyjáét biztosan). A Ptk. szerint közeli hozzátartozó: a házastárs, az egyeneságbeli rokon, az örökbefogadott, a mostoha- és a nevelt gyermek, az örökbefogadó-, a mostoha- és a nevelőszülő és a testvér. Jól értelmezem-e, hogy a két vállalkozás nem kapcsolt vállalkozás, mert a bt. fiú tagja, és a kft. hölgy tulajdonosa nem minősül közeli hozzátartozónak? Nem változik akkor sem a helyzet, ha a bt. fiú tagja házasságot létesít az élettársával, hiszen a kft. hölgy tagja (a fiú anyósa) a Ptk. szerint "csak" hozzátartozója és nem közeli hozzátartozója lesz. És többségi befolyás vizsgálatakor csak a közeli hozzátartozók szavazati arányait kell összeszámítani?

Hazautazás költségtérítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Hazautazás költségtérítésével kapcsolatban szeretném kérdezni, hogyan kell elbírálni, hogy mely munkavállalónak jár hazautazási költségtérítés. Két esetre nézve szeretném segítségét kérni: 1.) Munkavállaló, már évek óta tartózkodási helyén él életvitelszerűen feleségével és gyermekével, de megtartotta állandó lakcímét, amely 380 km-es távolságra van munkahelyétől, és időnként hazajár szülőlátogatásra. Ez a munkavállaló jogosan kéri-e, hogy részére hazautazás költségtérítést fizessünk, akár havonta négyszer? Ilyen elgondolásból soha nem fog kijelentkezni állandó lakcíméről. 2.) Munkavállaló állandó lakcímére szintén csak szülőlátogatásra utazik haza, de az ő esetében még nincs saját családja, neki jár-e hazautazás költségtérítése? Segítségét ez úton is köszönöm.

Számoljuk a szabadságot – példák és tévhitek Cikk

Éveink múlásával nő szabadságnapjaink száma is. De tudja-e, hogy kiknek és miért járnak plusz napok, például a fiataloknak, a szülőknek, az egészségkárosodást szenvedőknek, a veszélyeztetett munkahelyen dolgozóknak? Mennyi szabadság illeti meg az elvált szülőket, ha például 3 gyermeken osztoznak? Ki számít gyermeknek, szülőnek, fogyatékosnak? Válaszolunk a mindennapokban felmerülő kérdésekre, és tévhiteket is eloszlatunk.

Ezt nem igényelheti az apuka, amikor az anyuka gyesen van Cikk

Ilyen jogszabályi előírásokkal igyekezett a jogalkotó elejét venni a gyermekgondozási támogatásokkal kapcsolatos többes ellátásnak.

Gyermekek utáni pótszabadság Kérdés

2012.01.01-től külön-külön megilleti a pótszabadság mindkét szülőt?Ha a házastársaknak van másik kapcsolatból származó gyermeke,akkor mindkét szülőt mindegyik gyermek után megilleti,vagy csak a saját gyermekei után?Az elvált szülőket is külön-külön megilleti,azt a szülőt is akivel életvitelszerűen nem él együtt a gyermek?Év közi munkaviszony kezdet esetében időarányosan jár a szabadság?

Iskolakezdés: legfeljebb ennyi támogatásra számíthatnak a családok Cikk

Az iskolakezdés sok szülő és család számára komoly anyagi terhekkel is jár, egy-egy gyermek tanévkezdése akár 50 ezer forintos vagy még magasabb költséget is jelenthet. A jó hír: a terhek csökkenhetők, amennyiben a szülők munkáltatójuktól iskolakezdési támogatásban részesülnek.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Munkaruha áruházi dolgozóknak

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Lakáscélú munkáltatói kölcsön

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Ügyvezető feladatai

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink