105 találat a(z) rendezvény cimkére

Számlázás Kérdés

Rendezvényre eladott jegy visszaváltása: bizonylatolás Cikk

Hogyan kell bizonylatolni az online pénztárgéppel értékesített jegyek visszaváltását? – kérdezte az Adózóna olvasója. Szolnoki Béla adószakértő, könyvvizsgáló válaszolt.

Rendezvényre eladott jegy visszaváltása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdéssel kapcsolatban szeretnék tanácsot kérni. A koronavírus-járványra való tekintettel elmaradó rendezvényre megváltott jegyek visszaváltásakor hogyan jár el helyesen a rendezvényszervező, ha online pénztárgéppel lett értékesítve a jegy, hogyan kell a jegy visszaváltást pénztárgépben bizonylatolni? A visszaváltásra nem kerülő jegyek értékét (például magánszemély készpénzben vásárolta és nem kéri a jegy visszaváltását) kell-e valamilyen formában az online pénztárgépben, illetve könyvelésben kezelni (például átvezetni rövid lejáratú kötelezettségek közé, amíg a visszaváltásra a magánszemélynek lehetősége van ÁSZF szerint vagy marad bevételen)? Köszönettel,

Konferencia- és rendezvényszervezés – reprezentáció és teljesítési hely Cikk

Sorozatunk utolsó, harmadik részében a konferencián biztosított étel-ital jövedelemadó szempontú kezelésével, valamint a teljesítési hely egyes speciális szabályaival foglalkozunk.

Rendezvény: étkezés áfája Kérdés

https://adozona.hu/afa/Konferencia_es_rendezvenyszervezes_afa_szam_9143X0 A fenti cikkben a példában az alvállakozó ételszolgáltató cég számlájában 5%-os áfatartalmat írtak, holott az áfatörvény 3. sz. melléklete (5% áfa) II. rész 3. pontjában csak az étkezőhelyi vendéglátásban az étel- és a helyben készített italforgalom szerepel TESZOR'15 56.10 ből. A rendezvényi ételszolgáltatás a TESZOR'15 ben az 56.20 alatt található, véleményem szerint ezért nem alkalmazható az 5%-os áfa. Jól értelmezem-e az áfatörvény ide vonatkozó előírását?

Nonprofit kft. ajándékoz Kérdés

Egy nonprofit kft. rendezvénye során a döntős résztvevőket ajándékban részesítette. 5 fő esetében meghaladta a minimálbér 25 százalékát, 10 fő esetében viszont alatta maradt. Ez esetben milyen adófizetési kötelezettségei keletkeznek? A számla teljes összegére vagy csak részösszegére kell fizetni? Köszönöm válaszát.

Rendezvényen ingyenes termékátadás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha egy gazdasági társaság az árukészletéből rendezvény keretein belül termékeket ad át a résztvevőknek, akkor milyen adófizetési kötelezettségei keletkeznek, illetve milyen bizonylatolási kötelezettségei lesznek? A termékek beszerzési ára magasabb, mint 5000 Ft. Ha áfafizetésre kötelezett, de nem ismeri a vevők adatait, mert a rendezvény résztvevőinek ad hock jelleggel osztotta szét a termékeit, akkor mi módon tud számlát kiállítani? Köszönettel: Komáromi Judit

Részvétel nemzetközi kiállításon Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk 2020 májusában Münchenben vesz részt kiállítóként egy nemzetközi vásáron. A rendezvényt szervező cég megküldte a számláját (standbérlet, regisztrációs díj, úgynevezett hulladékkezelési díj és szolgáltatások előlege szerepelnek a bizonylaton) november 13-án. A számla dátuma november 11., a fizetési esedékesség 2020. január 31. Pontosabban ez egy olyan lehetőség, hogy költségek felszámolása nélkül egyenlíthetjük ki a számla összegét. A rendezvény 2020. május 4-8. között kerül megrendezésre. Azt szeretném megkérdezni, hogy ebben az esetben mi lesz a számla teljesítési dátuma, illetve az áfabevallásban melyik időszakban (havi áfabevallók vagyunk), és melyik sorban kell szerepeltetni a számlát. Szíves válaszát köszönöm.

Konferenciaszervezés Kérdés

Társaságunk üzleti partnereinek konferenciát szervez. A konferenciára különböző tartalmú szolgáltatáscsomagokat kínálunk (például szállás, étel-ital, esti szórakoztató programok stb. is igénybe vehetőek lesznek majd, de nem kötelező jelleggel), és a felkínált csomagokból a résztvevők választanak majd az igényeiknek megfelelően. Az egyes szolgáltatásokat alvállalkozókkal szeretnénk lebonyolítani. A választott programcsomagokat kiszámlázzuk a résztvevőknek, akik között várhatóan kül- és belföldi cégek, illetve kül- és belföldi magánszemélyek is lesznek. A rendezvényen résztvevők között lesznek olyan meghívottak is, akiknek nem kerül kiszámlázásra semmi, illetve terveink szerint szponzorok is támogatni fogják a rendezvényt. Kérdéseim: A kiszámlázott szolgáltatások, illetve szolgáltatáscsomagok áfatartalmának helyes meghatározása: - Magánszemélyek esetében mindig 27 százalékos áfával kell a számlát kiállítani? (Külföldi, illetve belföldi személynél is?) - Külföldi adóalanyok esetében 27 százalékos áfával kell a számlát kiállítani (42. § szerint)? Ha nemcsak belépőt vásárol, hanem egy bővített csomagot szeretne választani (étel-ital, szállás, külföldi egyéb programok), akkor ezek tekinthetők hozzá kapcsolódó, járulékos szolgáltatásnak, vagy utóbbi esetnél már a főszabályt kell alkalmazni, miszerint az adóalany székhelye a teljesítési hely (37. § 1. bekezdés)? Van-e jelentősége az áfa szempontjából a különböző tartalmú programcsomagoknak, azaz annak, hogy például nem minden résztvevő vásárol majd azonos programcsomagot?

Termék átadása rendezvényen Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem rendezvényszervezéssel foglalkozik. Egyik rendezvényre (ami nem saját céges rendezvény volt, hanem tevékenysége során végzett rendezvényszervezéshez kapcsolódik) a nagy melegre való tekintettel kézi ventilátort vásárolt (2000 Ft/db) és osztogatott a vendégeknek (valószínűleg a megrendelő kérésére). Nem reklám célból, mert nincs rajta cégük neve vagy logója, kizárólag a vendégek kényelmi célját szolgálta. Ezeket nem kérték vissza a vendégektől, ezeket ajándékba adták. Ennek beszerzését a tevékenység végzéséhez szükséges anyag költségbe könyveljük. Kérdésem: merül-e fel ezzel kapcsolatban valamilyen adófizetési kötelezettség.

Vasárnapi pótlék alkalmi munkavállaló esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, hogy kell-e fizetni vasárnapi pótlékot azoknak az alkalmi munkavállalóknak, akik hétvégente különböző rendezvényeken ruhatárban dolgoznak? Válaszát előre is köszönöm!

Nonprofit közhasznú társaság repi Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az szja törvény 70. §-a nevesíti azon szervezetek körét, melyek esetében mentes az adó alól a reprezentáció bizonyos értékhatáron belül: "(5) Ha a kifizető egyesület, köztestület, egyházi jogi személy, alapítvány (ideértve a közalapítványt is), ..." Kérdésünk: nonprofit közhasznú kft. esetében (egyébként uniós forrásból vagy állami támogatásból) az alapító okiratban rögzített közhasznú feladat teljesítése érdekében (középfokú oktatási és alapfokú művészetoktatási intézményt üzemeltet a kft.) szervezett szakmai rendezvények során étkeztetés is megvalósul (diákok, vendég előadók, fellépők, oktatók étkeztetése), meg kell-e fizetni a reprezentációs adót, repinek minősül-e az étkeztetés, vagy ebben az esetben nem sorolható be a reprezentáció fogalmába, hanem szakmai rendezvényhez kapcsolódó anyagköltség? A szakmai programok kizárólag a közhasznú közfeladat ellátásához kötődnek, azonban a kapott támogatások között sajnos nincs lehetőség a reprezentációs adók elszámolására. Emiatt feltételezzük, hogy a fent említett rendezvények esetében nem minősül repinek az étkeztetés. A művészetoktatás keretében sok rendezvényt szervez a kft., így nem elhanyagolható költségekről van szó. Több helyről kaptunk ellentétes választ. Válaszukat köszönjük!

Ajándék Kérdés

Tisztelt Szakértők! A cég rendezvény keretében (mely főként vendéglátáson alapszik: családi nap vagy karácsonyi ünnepség) az ott jelenlévő dolgozóknak sorsolás útján tárgynyereményeket ad (kb. 20 darabot), melyek egy része meghaladja a minimálbér 25 százalékát. Érdeklődni szeretnék, hogy milyen adózást von maga után ez a típusú ajándék. Elég, ha a róla készült nyilvántartás ha az átvevő azonosító adatait tartalmazza, vagy kötelező az átvevő aláírása is, hogy rajta szerepeljen? Köszönöm segítségüket előre is! Üdv: Zsuzsa

Nyugtaadási kötelezettség Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szabadtéri rendezvényen magánszemélyek által készített ételek kóstolójegy ellenében történő értékesítésének nyugtaadási kötelezettségével kapcsolatban kérem szíves tájékoztatását. Nemzetiségi Önkormányzat által szervezett nemzetiségi napon (évente egyszer) magánszemélyekből álló csapatok által készített ételek kóstoltatása – kóstolójegy ellenében – nyugtaadási kötelezettséget von-e maga után? A tevékenység nem rendszeres (egy alkalom), és nem nyereség elérése a cél, hanem a nemzetiség hagyományos ételeinek megismertetése. Előre is köszönöm szíves válaszát.

Adóköteles-e? Kérdés

Egyesületünk nonprofit szervezet, vállalkozási tevékenységet nem folytat Rendezvényeint például zászlósbor-díjátadó, gála és gasztronómiai est, a tagi pincészetek borászainak és borainak népszerűsítése, kapcsolatteremtés, a borkultúra és a kulturált borfogyasztás népszerűsítése. A rendezvényeken tagjaink – akik éves tagdíjat fizetnek – és más magánszemélyek, borbarátok – akik rendezvénytámogatás címén járulnak hozzá a rendezvények költségeihez – vehetnek részt előzetes regisztráció alapján. A rendezvényeken – melyeket zömmel vendéglátóhelyeken tartunk – a borkóstolás mellett van számlázott ételfogyasztás, rendezvénymenü címen költség. Tevékenységi körünk például a kulturált borfogyasztás népszerűsítése, a szakszerű borkóstolás fortélyainak és művészetének megismertetése, elterjesztése borbarátklub keretében a borkóstoláshoz, borfogyasztáshoz kapcsolódó gasztronómiai kultúra népszerűsítése, a borturizmus meghonosítása városunkban, az országos borúthálózatba történő bekapcsolódás. Szeretném megkérdezni, hogy a fentiek alapján a – minden esetben szakmai és az alapszabályban foglaltaknak megfelelő célú – rendezvényekkel kapcsolatban van-e borlovagrendünknek adófizetési kötelezettsége? Tekinthetem-e ezt a fajta egyesületi szolgáltatást úgy, hogy nem minősül reprezentációnak, megfelel-e az szja-törvény 7. § (1) bekezdés d) pontjában foglaltaknak? Egyesületünk egyszeres könyvvezetést végez, naplófőkönyvet vezet. Van-e külön teendő a rendezvények nyilvántartásával kapcsolatban? Válaszát köszönöm.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Képzés költségének elszámolása

Dr. Császár Zoltán

adótanácsadó, jogász

Kiva választása – kedvezményezett átalukás – jogutód

Dr. Császár Zoltán

adótanácsadó, jogász

Kivás vállalkozás lakóingatlant értékesített

Dr. Császár Zoltán

adótanácsadó, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink