64 találat a(z) részszámla cimkére
Helyes számlázási gyakorlat Kérdés
Tisztelt Szakértő! Befogadtuk egy üzleti partnerünk számláját, aki egy megállapodott munkát két részszámlában számlázott le. Ez így jó is, megállapodásunk alapján joga volt részszámla kibocsátására. Azonban a partner a második részszámlát (mely tehát a munka utolsó fázisának leszámlázása – más körülmények között végszámlának mondanám) úgy állította ki, hogy feltüntette a számlán a teljes szerződésszerű összeget, melyből levonta a számlán az első részszámla összegét, és így kapta meg a kiegyenlítendő különbözetet, mely nyilván összegében helyesen a maradék tételt tartalmazta. Felhívtuk a partner figyelmét arra, hogy a számlázási gyakorlata helytelen, mert a végszámlából csak az előlegszámlákat lehetne levonni (ha egyáltalán lennének), a részszámlákat nem. Ezeket csak egymás után ki kell állítani, és semmit sem kell levonni semmiből a részszámlázás esetén. A partner elfogadta a véleményünket, de megjegyezte, hogy ez pusztán egy ilyen gyakorlat, náluk eddig máshogy szokták, úgy, ahogy ő csinálta, összegileg meg úgyis mindegy. Elgondolkodtam ezen, és kérném, adja meg nekem, hogy hol van az feltüntetve, hogy a legtöbbünk által helytelennek ítélt gyakorlat valóban helyes? Vagy én látom rosszul az esetet? Hiszen végeredményét tekintve igaza van a partnernek, nem változtat semmin ez a (számomra) furcsa gyakorlat. Köszönöm.
Lakóingatlan-építés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy állami szervezet "ingyenesen" átad egy, a tulajdoni lap szerint kivett intézményi épület, udvar elnevezésű földterületet egy vállalkozónak, amiért cserébe közösségi épületeket kell felépíteni az állami szervezet részére. A vállalkozó az "ingyenesen" kapott területre társasházat épít (lakóingatlant), amit értékesíteni szeretne, a számlázás részfolyamatokban történne a magánszemélyek részére. A használatba vételi engedély a magánszemély nevére lesz megkérve rögtön, nem a vállalkozó nevére. A kérdés, hogy a vállalkozó a magánszemélyeknek való számla kibocsátásai során, az áfatörvény 86. paragrafus 1. bekezdés j pontja alapján áfásan kell-e kibocsássa a részfolyamatok szerinti számlákat, illetve a lakásra eső földterületet külön kell-e számlázza, szintén áfásan (nincs egyébként a lakáshoz tartozó közvetlen kertrész a lakásokhoz). Továbbá, ez esetben a bekerülési érték áfatartalma levonható-e az építkezés során? Ezekre szeretnék választ, hogy megerősítsük saját elképzelésünket. Köszönettel: Vné Andrea
Ingatlan áfa Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ingatlan-forgalmazással foglalkozó cég visszaigényelheti-e az áfát, ha továbbértékesítésre vásárol lakást? A lakás építés alatt van. Az eladó eddig foglalóról, illetve részteljesítésről állított ki áfás számlát. A számlákon feltüntetett teljesítési napot követően választotta a vevő a NAV-nál az ingatlanok áfássá tételét. A bizonytalanságunkat csak erősíti, hogy a lakás birtokba adása csak a következő évben történik meg. Válaszát köszönöm.
Általános forgalmi adó időszakos elszámolás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alább leírt, szerződésből kimásolt pontok alapján szeretném tájékoztatásukat kérni, hogy e tevékenység az áfatörvény 58. §-a szerint időszakos elszámolásúnak minősül-e: "A szerződés tárgya Vasbeton műtárgyak betonacél gyártásának, helyszínre történő szállításának, valamint helyszíni szerelésének (segédanyagokkal együtt) teljes körű elkészítése Alvállalkozói Szerződésben rögzített vállalási ár ellenében. (Háttér információ – nem ez a kérdés –:építésszerelési tevékenység, hatóságiengedély-köteles, nyilatkozat szerint fordított áfakörbe tartozik.) Fizetési feltételek Az Alvállalkozó teljesítés-igazolás mellett a Vállalkozó megrendelő felé pénzügyi ütemezésével összhangban munkarészenként, munka ütemenként havonta teljesítményarányosan jogosult részszámla benyújtására, de maximum a munka mérnök által Vállalkozó részére leigazolt százalékának megfelelő mértékben. A teljesítésigazolás kiállításának alapja az egyes építési helyszínekre kiszállított anyagok Vállalkozó által szállítóleveleken leigazolt átvett és beépített mennyisége alapján az Alvállalkozó által összeállított és a Vállalkozó képviselője által igazolt felmérési napló, valamint, hogy az elkészült munkák a Mérnök részéről elfogadásra kerüljenek azaz az Alvállalkozói teljesítés a generál számlában érvényesíthető legyen. (kérdés első rész)