21 találat a(z) részmunka cimkére
Családbarátnak nem elég látszani: szinte semmi sem segíti az anyák visszatérését a munka világába Cikk
Nem csak a rendkívül bonyolult munkajogi szabályozás, hanem a vállalkozások rugalmatlansága és – jórészt indokolatlan – félelmei is akadályozzák, hogy gyermekvállalás után a nők könnyedén visszatérjenek a munkaerőpiacra – írja a portfolio.hu.
Belföldi és külföldi munkavállalói és tulajdonosi jogviszonyok: tb- és szja-fizetési kötelezettség Cikk
Párhuzamosan futó osztrák és magyar cégekben meglévő munkavállalói és tulajdonosi jogviszonnyal kapcsolatban felmerült a kérdés, hogy az egyes esetekben, melyik országban kell a társadalombiztosítási és adózási kötelezettségeket teljesíteni. Olvasói kérdésre Horváthné Szabó Beáta adószakértő válaszolt.
Átlagos statisztikai állományi létszám Kérdés
Munkahelyvédelmi csomag: itt vannak a pontok, a részletek még homályosak Cikk
Palkovics László innovációs és technológiai miniszter keddi online sajtótájékoztatóján ismertette a kormány munkahelyvédelmi programjának pontjait, a részletszabályok azonban egyelőre még homályosak.
Egyenlőtlen foglalkoztatás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy szervizt üzemeltető kft. egyetemista munkavállalót foglalkoztat, időkeretben. Jelenleg napi 4 órára van bejelentve és heti 20 órát jön, egyenlőtlenül elosztva, ahogy az ideje engedi. Felmerült, hogy szívesen jönne néha többet is, és igény is lenne a munkájára, azonban nem 50 százalékos túlórapótlék mellett, hanem normál fizetéssel szeretnék fizetni a plusz óráit. Mivel előre semmilyen ígéretet nem tud tenni, hogy mikor és mennyivel tudna többet jönni, mindig csak adott hónap elején, az egyéb elfoglaltságai ismeretében tudná vállalni, ezért a munkaidejét nem szívesen emelné a munkáltató. A munkaidőkeret kinyújtása azért nem oldaná meg a problémát, mert amikor többet dolgozik, több bért is szeretne kapni a dolgozó, és nem csak hónapok múlva elszámolva. Milyen foglalkoztatási formában lehetne őt alkalmazni, hogy a folyamatosan változó munkája alapbérként, pótlék nélkül legyen kifizethető? Köszönöm.
Alkalmi munkással is teljesíthető a szakképesítési követelmény? Cikk
Egyéni vállalkozónak nincs képesítése az adott tevékenység végzéséhez, kiválthatja-e ezt a kötelezettséget alkalmi munkavállaló foglalkoztatásával, vagy csak a munka törvénykönyve (Mt.) szerinti munkaszerződéssel foglalkoztatható a megfelelő képesítéssel rendelkező alkalmazott? Kötelező-e teljes munkaidőben foglalkoztatni, vagy részmunkaidőben is lehet? – kérdezte olvasónk. Dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogi ügyvéd szakértőnk válaszolt.
Nyugdíj melletti munkavégzés közszférában Kérdés
Tisztelt Szakértő! Költségvetési szervnél szeretnénk elküldeni nyugdíjba az egyik portásunkat (tavaly betöltötte a nyugdíjkorhatárt), aki munkaviszonyban áll. A nyugdíj folyósítása közben szeretnénk újra alkalmazni, vagy egyszerűsített foglalkoztatás vagy munkaviszony keretében részmunkaidőben, kisegítő portásként. Jól értelmezem a Tny-t azzal kapcsolatban, hogy a fenti jogviszonyok nem tartoznak a nyugdíj folyósítását felfüggesztő okok közé?
Gyermekgondozást segítő támogatás melletti kereseti lehetőség Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy betéti társaság beltagja jelenleg gyermekgondozást segítő támogatásban részesül (a gyermek 7 hónapos). Hat órában munkát vállalna egy kft.-nél, és még ezen felül otthon is munkát végezne egy másik cégnek, amelynek katás számlát adna. Kérdés, hogy háromféle jövedelmet szerezhet-e? (1. Gyermekgondozási díj, 2. munkaviszonyból származó jövedelem, 3. másodállásban katás adózással bevétel.) Ez a felállás veszélyezteti a gyed kifizetését? Köszönettel: Ildikó
Új támogatás kis- és középvállalkozásoknak Cikk
A rugalmas foglalkoztatási formák bevezetését segítő program indul kis- és középvállalkozások (kkv) számára; a cégek 3 és 15 millió forint közötti támogatásra pályázhatnak – közölte a SEED Kisvállalkozás-fejlesztési Alapítvány vezetője Szegeden.
Munkajog Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kétszemélyes kft.-ben, ahol a tagok 50-50 százalékban tulajdonosok, az egyik tulajdonos az ügyvezető, és be van jelentve 8 órában, a másik tulajdonos csak 4 órában, mint alkalmazott van bejelentve, és nincs más munkahelye jelenleg. Kérdésem, hogy ilyen esetben elég a 4 óra vagy kötelező 8 órára bejelenteni?Köszönöm: Kovács Éva
Négyórás munkavégzés Kérdés
Munkáltatómnál 4 órában folyik munkavégzés 6-10-ig, de 8 órakor fél óra reggeli szünetet tartanak a dolgozók, ezért 10.30-ig van a munkaidő. Kérdesem, hogy ez így rendben van-e, hogy négyórás munkavégzésnél ledolgozzák a fél óra reggeli időt, vagy ezt írjam bele a szabályzatba?
Társas vállalkozó táppénzen Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. tagja főállású társas vállalkozóként, személyesen közreműködik a kft. tevékenységében, napi 4 órában, havi 100 ezer forint díjazás mellett. Ebben a hónapban a tag 6-ától 16-áig táppénzen volt. Hogyan kell meghatározni az adott hónapra a díjazását?
Beltag járulékfizetése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Bt. beltagja, aki máshol részmunkaidőben dolgozik, a társaságban munkaviszonyban látná el az ügyvezetői, illetve az egyéb tevékenységet is. Mivel egyik tevékenység sem igényli a napi 8 órás foglalkoztatást, így megteheti, hogy csak heti 10 vagy heti 20 órás munkaviszonyban dolgozik, s ez után fizeti meg a járulékokat? (Természetesen a minimálbérhez arányosítva kerülne meghatározásra a részmunkaidős foglalkoztatás jövedelme, illetve a járulékalap.)
Ekho Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelem 8 órás munkaviszonyban újságíróként dolgozik. Egy másik állásra kapott ajánlatot, amit 4 órás munkaviszonyban szeretne ellátni. A munkaviszonyból származó jövedelme meghaladja majd a minimálbért, de csak napi 4 órában lesz bejelentve. Lehetséges ebben a második jogviszonyban, hogy az ekho szabályai szerint adózzon? Célszerűbb lenne egyéni vállalkozóként, vagy társas vállalkozóként elvállalni a feladatot? Köszönöm a válaszát.
Mennyi szabadság jár gyed/gyes után? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném a segítségét kérni az alábbi kérdés tisztázásában: Mennyi szabadság jár a gyedről/gyesről visszatérő dolgozónak, ha a gyermeke 2012. január 29-én született és 2015. januárban szeretne ismét munkába állni? A szülést megelőzően ugyanazon tulajdonosi körbe tartozó biztosítónál és életbiztosítónál 2x4 órás munkaviszonya volt (8-12-ig, majd 12-16-ig dolgozott ugyanannál az asztalnál, de két külön cég volt a munkáltató, biztosító és életbiztosító). A távollét ideje alatt a két cég egy jogutód zrt.-be olvadt. Most csak az egyik négyórás jogviszony után fizetnék ki a szabadságot tekintettel arra, hogy továbbfoglalkoztatni nem tudják/akarják. Véleményünk szerint mindkét négyórás jogviszony után megilleti a szabadság, ebben kérnénk szépen megerősítést, vagy cáfolatot. Szeretném megtudni, hogy jogszabály szerint mi illeti meg ilyen esetben a dolgozót: hány nap szabadság jár a távollét idejére, illetve a megváltott, vagy "ledolgozott" szabadság idejére megilleti-e béren kívüli juttatás? Köszönettel, Bozsik István