118 találat a(z) nyereség cimkére

Alanyi adómentesség Kérdés

Tisztelt Szakértő! Katas egyéni vállalkozás alanyi adómentesség számításába beletartozik-e a magánszemélyként kapott értékpapír visszavásárlás értéke, illetve annak nyeresége? Köszönöm

Cégértékesítés adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban szeretném a segítségüket kérni. Van egy cégünk, ahol jelenleg két tulajdonos van, az egyiknek 97, a másiknak 3 százaléka van. A 97 százalékos tulajdonnal rendelkező meg szeretné venni a másik tulajdonos 3 százalékos részesedését. Ha a jegyzett tőke 3 százaléka feletti összegen akarják értékesíteni, akkor az eladónak mennyit kell adóznia? 15 százalék szja-t és 22 százalék ehót? A könyvelést csak a 3 százalék értinti, ugye? Az eladás napjával kellene csinálni egy évközi mérleget, és az addigi nyereség osztalékát is ki kell fizetni a 3 százalékos tulajdonosnak? Ha ez az adásvétel megvolt, akkor a 100 százalékos tulajdonos az egész tulajdoni részét el akarja adni 2017.12.31-én. Itt célszerű a 3 milliós jegyzett tőkét értékesíteni, ugye? Az eladó és a vevő pedig egy másik szerződésben szeretne még x millió forintban megállapodni. Ezt az összeget az eladónak, mint magánszemélynek szintén 15 százalék szja-val és 22 százalék ehóval kell majd leadóznia, ugye? A két eladási procedúrát hogyan lehet végrehajtani, ha az eladási napon még nincs mérleg (ugye legkorábban, mire leadják a decemberi számlákat és mérleg lesz, január 31.) vagyis egy hónap a csúszás. Ezt hogyan lehet kivitelezni? Az is felmerült, hogy a 100 százalékos eladásnál (év végi) a tulajdoni részt tulajdonjog-fenntartással adná el a mostani tulajdonos, de a cég nyereségét átengedné a vevőnek. Akkor az új tulajdonos jogosult az egész osztalékot egyedül felvenni? Köszönjük szépen a válaszát!

Beszerzési ár meghatározása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Hogyan és mikor tudom a beszerzési árat meghatározni abban az esetben, ha az eladóval olyan speciális megállapodást kötök, melynek a részletei a következők: meghatároztak egy keretösszeget, melyet előre ki kell fizetni, megtörtént a kifizetés (ezt előlegre könyveltem), ezt követően 13 hónap áll rendelkezésre a keretösszeg elköltésére. Rendelésenként számláznak értékkel (pénzügyi rendezést nem igényel, hiszen előre fizettem), de mondjuk, ha 10 hónap alatt elhasználom a keretet, akkor még 3 hónapig rendelhetek tovább terméket (akármennyit), amiért már nem kell fizetni (hiszen előre kifizettem). Ilyen esetben hogy alakul a beszerzési ár? Utólag tudom csak meghatározni? Vagy amikor már túlléptem a keretet, és kvázi ingyen kapom a terméket, akkor a beszerzési ár NULLA? Hogy fogom a nyereséget meghatározni? A keret feletti számlák is értékkel fognak jönni, ezen számlák kivezetése pénzügyi nyereséggel szemben történik? Válaszait előre is köszönöm.

Üzletrész eladása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném a segítségét kérni. Van egy kft., ami tulajdonos egy másik kft.-ben. A tulajdonrésze, ami tartós részesedés, a 171-es kartonon szerepel 30 000, van viszont egy üzleti cégérték a 151-es kartonon 10 000. Ha most eladja a részét 55 000, akkor ebben az esetben a kivezetés után a nyereséget csak a részesedés után számolom el, vagyis 25 000 lesz a nyereség, vagy levonhatom a cégértéket is és ebben az esetben nyereségként csak 15 000 számolok el? Köszönöm válaszát előre is.

Online póker Kérdés

Tisztelt Szakértő! Online pókeren játszom rendszeresen, az ebből származó jövedelem, ha jól tudom önálló tevékenységből származó jövedelemnek minősül amely után 15 százalék szja- és 22 százalék eho-fizetési kötelezettségem van. Ez mellett költségként el tudom számolni a befizetett ehót? Kérdés számomra, hogy a nyereség-veszteség különbözete lesz-e a jövedelem ami után adózni kell? Tehát, ha többet veszítek egy éven belül. mint amennyit nyertem, akkor be se kell írnom a bevallásba a bevételemet? Segítségét előre is köszönöm.

Értékhelyesbített ingatlan értékesítése Kérdés

Építőipari cégként azt a tanácsot kaptuk, hogy ingatlanunkat (telek) értékeljük fel, mivel így az értékesítéskor kevesebbet adózunk majd utána. Erősítsenek meg abban, hogy értékesítéskor nem lesz kevesebb ezáltal a nyereség, hiszen az értékelési tartalék kerül először kivezetésre, majd a ráfordítások között ugyanúgy csak a bruttó érték szerepel majd.

Kapott euróletét év végi értékelése Kérdés

Tisztelt Szakértők! Ügyvédi irodánk 5 millió euró ügyféltől kapott letétet kezel, ez az összeg 2016.12.31-én elkülönített letéti számlán volt. Kérdésünk: mint minden kötelezettséget, ezt is kötelezően át kell értékelni év végével, és így jelentős árfolyamveszteséget/nyereséget kell elkönyvelni? Vagy esetleg az ilyen típusú kötelezettségre vonatkozik valamilyen speciális szabály? Köszönettel, Szentesi Péter

Katás vállalkozás nyeresége! Beszélhetünk-e nyereségről! Kérdés

A bt. áttért a kata adózási formára, kérdésem, hogy ilyen esetben a kültag milyen részesedést (osztalékot) kaphat a bevétel 60 százalékából? Van-e lehetőség arra, ha családtag a kültag, akkor lemondjon a kalkulált részéről (30 százalék), jelen esetben az édesanyja részére, úgy hogy az egész 60 százalék az édesanyáé legyen? Csak az édesanya van katára bejelentkezve és általa van bevétele a vállalkozásnak. Milyen nyilatkozat, vagy más dolog kell, ha lemond a kültag az édesanya javára, vagy kell-e ilyenre gondolni? Köszönöm Tóthné

Osztalék kifizetése előre Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk egy németországi vállalat fióktelepeként működik Magyarországon. Azt feltételezzük, hogy az üzleti év nyereséges lesz, ezért havi, kéthavi időközönként átutalunk az anyavállalat számlájára összegeket, amit később az évzárás részeként az előző évek eredménytartalékával összevezetünk. Kérdésem az, hogy helyesen járunk-e el avagy sem? Szükséges-e a tulajdonos (az anyavállalat) határozata arról, hogy az eredménytartalékból akármekkora összeg kifizetésre kerül a tulajdonos részére? Válaszát előre is köszönöm.

Magánszemély lakásbérbeadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemély lakást ad bérbe, teljes évben. 50 százalékban tulajdonosa a lakásnak. Az értékcsökkenést az ingatlan bekerüléskori értéke alapján állapítja meg 2 százalékban. Kérdésem az lenne, hogy a teljes lakás értékét figyelembe veheti, vagy csak az 50 százalékát az értékcsökkenés meghatározásánál? Ha több lakást ad bérbe, akkor összevontan kezelheti-e a bevételeket és a költségeket a jövedelem meghatározásakor vagy ingatlanonként kell a jövedelmét megállapítani, ahol maximum a bevétel összegéig számolhat el költséget? Azaz az egyik ingatlan veszteségét szembeállíthatja-e a többi ingatlan nyereségével? Köszönettel

Előző évek elhatárolt veszteségének felhasználása a tányában Kérdés

Tisztelt Szakértő ! Egy kft. 2000-ben – jelentős összegű banki hitel felvételével – nagy értékű, nem lakóingatlannak minősülő ingatlant vásárolt. Az ingatlanban sportcentrumot üzemeltetett. Miután az alaptevékenység bevétele nem fedezte a felmerülő költségeket, és a banki kamatterheket, ezért a kft. 2003-tól folyamatosan veszteséges volt a társasági adó elszámolása során. 2016-ban értékesítette az ingatlant, amiből jelentős nyeresége származott. Miután a tekintett időszakban többször is változott az elhatárolt veszteség felhasználásának szabályozása, kérdésem, hogy 2003-tól milyen összegben és arányban érvényesíthető az elhatárolt veszteség a mostani adózás előtti nyereséggel szemben?

Egyéni vállalkozó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az egyéni vállalkozó, mivel minden megszerzett bevétele után keletkezett nyereséget leadózza, így megteheti, hogy a december 31-én a pénztárban, illetve a bankban lévő egyenlegét kiveszi és csak egy minimális összeget hagy meg nyitásra? Vagy miként juthat hozzá a leadózott összeghez? Miként kell ezt dokumentálni? Köszönöm!

Magyarországon ismeretlen jogot árult a cég, az MNB letiltotta Cikk

Az MNB azonnali hatállyal megtiltotta a Safis-EVO Zrt.-nek, hogy jogosulatlanul bármely, a jegybank engedélyéhez vagy bejelentéshez kötött tevékenységet végezzen, továbbá, hogy részvényeit nyilvánosan forgalomba hozza. Az MNB piacfelügyeleti eljárást folytat a társasággal szemben.

Őstermelő nemleges nyilatkozata kontra nyereség Kérdés

Üdvözletem! Feltételezzük, hogy az őstermelő tételes adózást választott, és bevétele túllépte a 600 ezer forintot, de nem éri el a 4 millió forintot. Ekkor még mindig több lehetősége van, de a legáltalánosabban használt "adózási mód" az, hogy a bevétel 20 százalékának megfelelő költségszámlával rendelkezik, és ezzel az adózást nagyjából le is tudta. Példának okáért a bevétele 3 millió forint, a költségszámlák összege 1 millió forint. Számszakilag van 2 millió forint nyeresége, miközben teljesen jogszerűen azt nyilatkozta, hogy nincs jövedelme. A kérdés: egy esetleges ellenőrzés során hivatkozhat-e a fenti 2 millió forint nyereségre mint forrásra? Akár mint a magánszemély jövedelmére, akár mint az őstermelő nyereségére? Köszönöm.

Katás osztalékalap Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérem szíves válaszát az alábbi kérdésre. Katás betéti társaság beltagja kisadózóként be van jelentve (25 ezer forinttal), a kültag nincs bejelentve mert nem működik közre a bt. tevékenységében. Tulajdoni arányok 50-50 %. Az elért katás bevétel 5 millió forint. Hogyan kell kiszámítani az szja-törvény 66. § af) pontja szerinti kisadózó tagként be nem jelentett tag részére a bt. NYERESÉGÉBŐL (?) való részesedésként kifizetett összeget? Az 5 milliós bevételből költségként levonom a havi 25 ezer forintot? Mennyit vonok le mint ehhez kapcsolódó, a bejelentett katás tag részére kifizetett tagi jövedelem összege jogcímen költségként? Rendben van, hogy a költségszámlákat gyűjtöm, de ezen felül mondhatom-e azt, hogy mondjuk a bejelentett katás tag havi tagi jövedelme 500 ezer forint? Ezt az 500 ezer forintot veheti fel a bejelentett tag 25 ezer forinttal, és akkor nem maradna felosztható NYERESÉG. Várom válaszukat, tisztelettel: Merckléné Pósa Judit

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt vállalkozások meghatározása

Antretter Erzsébet

adószakértő, igazgató

Niveus Consulting Group Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink