195 találat a(z) nyílt végű pénzügyi lízing cimkére

Mezőgazdasági őstermelő személygépkocsi lizingje Kérdés

Tisztelt Szakértő! Áfakörbe bejelentkezett mezőgazdasági őstermelő nyílt végű pénzügyi lízingszerződés keretében személygépkocsit szerzett be. Kérdésem, hogy a mezőgazdasági őstermelő esetében is lehetőség van-e a lízingdíj áfavisszaigénylésére a vállalkozás érdekében felmerült használat arányában? Amennyiben igen, mi a teendő az első nagyösszegű lízingdíj esetében, amikor még nem ismert a hivatali és a magánhasználat mértéke? Köszönettel: Vadkerti Ilona

Nyílt végű pénzügyi lízing Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk nyílt végű pénzügyi lízing keretében személygépkocsit vásárol. Az első részlet megfizetésének időszakában jelentős lesz a magánhasználat, azonban a további bevallási időszakokban minimális. Az áfalevonást az első részlet vonatkozásában a megfizetés időszakának magánhasználatával kell arányosítani? Teljes mértékben elszámolható-e az áfa abban az esetben, ha a magánhasználatot megtéríti a társaságnak a magánszemély, amelyről a cég számlát állít ki, és megfizeti utána sz áfát? Köszönettel: Ferenczné Savanya Anett

Áfakockázatok pénzügyi lízingnél: levonható-e a forgalmi adó? Cikk

Az áfatörvény 2012. január 1-jétől kezdődően nem korlátozza az adóalanyok adólevonási jogát a személygépkocsi bérbevétele vagy nyílt végű lízingjének vonatkozásában. Ez azt jeletni, hogy az adóalanyra a bérleti vagy lízingdíjban áthárított áfa az általános szabályok szerint helyezhető levonásba. Cikkünkben részletezzük a vonatkozó előírásokat.

Magánhasználat Kérdés

Lizingelt (nyílt végü pénzügyi )személyautót az ügyvezető korlátlanul használ. A cégautóadót a cég megfizeti, A magánszemély használót sem nyilvántartási, sem adófizetési kötelezettség nem terheli (szja-törvény 1. számú melléklet 8.37.) A lizingdíj áfalevonhatósága minek a függvénye, mi a bizonylata? Tisztelettel.

Nyílt végű pénzügyi lízingelt személygépkocsi megvásálása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk nyílt végű pénzügyi lízingel egy személygépkocsit. Az üzemi célú használat (kb. 70 százalék) arányában levonjuk a lízingdíjak áfatartalmát. Amennyiben társaságunk a személygépkocsit a maradványértéken megvásárolja, akkor csak a maradványérték, mint személygépkocsi-ellenérték áfatartalma nem vonható le, vagy utólag felmerülhet az adóhatóság részéről, hogy eleve személygépkocsi-beszerzés volt a cél, és utólag vissza kell fizetni a korábban "kvázi" bérleti díjnak az üzemi célú használattal arányosan levont áfatartalmát is? Ha nem társaságunk, de társaságunk munkavállalója fogja megvenni maradványértéken az autót, akkor felmerülhet-e a lízingügylet adásvétellé minősítésének a lehetősége (Art. 1. § (7) bekezdés alapján), és az áfa-visszafizetési kötelezettség?

Nyílt végű pénzügyi lízing – áfavisszaigénylés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk nyílt végű pénzügyi lízing keretében személygépkocsit lízingel. Az egyes törlesztő részletek áfáját abban az arányban vonja le, amilyen arányban a gépkocsit az adóköteles tevékenységéhez használja, mindezt útnyilvántartással támasztja alá. Problémát jelent azonban az első lízingdíj, amit induláskor kell fizetni, amely az összes lízingdíj 40 százaléka. Itt nem tudunk használatot bemutatni. Hogyan lehet az áfát visszaigényelni? 1.Vélelmezni a későbbi használatot? 2. Semmit nem visszaigényelni, majd utólag a használat átlaga alapján? 3. Visszaigényelni, s utólag korrigálni, azaz fizetendőként beállítani a magánhasználatra esőt? Köszönöm válaszukat.

Nyílt végű pénzügyi lízing lezárásának számviteli teendői Kérdés

Milyen számviteli teendői vannak a nyílt végű pénzügyi lízing lezárásának akkor, ha a lízingtárgyat visszaadjuk, maradványértéken megvásároljuk, illetve harmadik felet jelölünk ki vevőnek? Kinek milyen bizonylatkiállítási kötelezettsége van? Milyen könyvelési lépésekből áll ez a számviteli esemény?

Nyílt végű pénzügyi lízing Kérdés

Tisztelt Szakértők! Számos feltett kérdésre elolvastam az Önök válaszait, de sajnos teljes körűen nem tudtam megbizonyosodni az alábbi ügylet kapcsán. Cégünk nyílt végű pénzügyi lízing szerződést kötött 3 évre, melynek tárgya egy személygépkocsi. Az ügylet az alábbiak szerint megfelelően van-e vezetve a könyvekben? Számla szerint: Vagyonszerzési illeték és egyéb költségek T161 K454 Számviteli bizonylaton nettó vételár T161 K 448 (tartalmazza a regisztrációs adót) Számla szerint az első lízingdíj, önerő: T 448/466 K 454 - önrész, Regisztrációs adó T448 K 454 Aktiválás: T142-161 Első kamat, aktiválás után számlázva T 872 K454 A futam idő alatt esedékes lízingdíjak T 448/466 K 454 és T 872 K 454 Vagy közbe kell iktatni a 479 rövid lejáratú kötelezettségű számlát? Illetve további kérdésem még, hogy a személygépkocsit a cég ügyvezetője használja, nem elkülöníthető a céges és a magánhasználat. Természetesen a vállalkozás a cégautóadót megfizeti. 100 százalékban visszavonható a fentiek figyelembevételével a teljes áfatartalom a bérleti díjra hivatkozva? Társasági adóban hogy van lehetőségem összhangba hozni az értékcsökkenést, ha 20 százalékot enged a társasági adó, de a lízingszerződés 3 évre szól, és még bizonytalan, hogy a 3. év végén a társaság megveszi-e a személygépkocsit? 20 százalékos leírási kulcsot alkalmazok, és ha nem kerül kifizetésre a végső részlet, akkor a fennmaradó 40 százalékos értékcsökkenést úgymond nem áll módunkban elszámolni? Köszönöm segítő közreműködésüket. Tisztelettel: Birincsik Andrea

Nyílt végű pénzügyi lízing előlegének elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem nyílt végű pénzügyi lízing keretében vásárolt egy személyautót, azért, hogy az áfa levonható legyen. Ha jól tudom, ebben az esetben nem termékértékesítésről beszélünk, hanem szolgáltatás igénybevételéről, ezért válik levonhatóvá a személyautó beszerzését terhelő áfa. A segítséget abban szeretném kérni, hogy számviteli szempontból hogyan kell lekönyvelni az előleget, illetve a törlesztőrészleteket. Nyilvántartásba kell-e venni a gépjárművet, ha igen, akkor hogyan? Ha nem kerül beruházásként, tárgyi eszközként nyilvántartásba a vásárláskor, akkor mikor tudjuk ezt elszámolni, illetve a hozzá kapcsolódó értékcsökkenési leírást? Az ilyen autó után kell-e cégautóadót fizetni? Köszönöm szépen Krcsik Eszter

Nyílt végű pénzügyi lízing előleg áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Nyílt végű pénzügyi lízing keretében kíván beszerezni személyautót egy kft. Megrendeléskor 10 százalék előleget fizet. Levonható-e az előlegben foglalt áfa? Köszönettel: Vágner Emília

Nyíltvégű lízing, áfavisszaigénylés Kérdés

Áfás cégként nyíltvégű lízing keretében lízingelek egy személygépkocsit (a szervizelést nem a lízingcég oldja meg, hanem a cégem a márkaszervizben), az autót csak hivatali utakra használom. (Van másik saját személygépkocsim is.) Ebben az esetben – vezetett menetlevél mellett – a kízingdíj plusz a szerviz/karbantartás áfájának a teljes értéke levonható-e? Köszönettel.

Üzemanyag-elszámolás nyílt végű pénzügyi lízing Kérdés

Szeretném megkérdezni, hogy, ha egy cég nyílt végű pénzügyi lizing keretében használ egy személygépkocsit, vezeti a magánhasználatot (a lízing áfájának arányos visszaigénylése miatt), az üzemanyag teljes egészében elszámolható?

Kamionvásárlás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérem, legyen szíves az alábbi ügyben soron kívüli állásfoglalást adni: Egy kft. vásárolt egy kamiont, nyílt végű pénzügyi lízinggel. Nettó vételára: 10 millió 945 ezer forint, ebből a saját erő: 5 millió 581 ezer forint plusz áfa. A törlesztés ideje 36 hónap, a lízingszerződés alapján a maradványértéke: 2 200 244 forint. Valószínűséggel 3 év után a lízingvevő vissza fogja adni az eszközt, nem tart rá igényt. A számviteli politikánkban rögzített értékcsökkenés időtartalma 5 év. Kérdéseink az alábbiak: 1. Ebben az esetben a számviteli törvény szerinti értékcsökkenést hogyan kell elszámolni? 2. Adótörvény szerint mely összeg után számolhatjuk el a 20 százalékos értékcsökkenést? 3. Hogyan kell ezeket a lízingügyleteket lekönyvelni? 4. A visszaadást hogyan kell könyvelni? 5. Fejlesztési tartalékot igénybe vehetünk-e rá? Válaszát előre is köszönjük! T. Mária ügyvezető

Egyéni vállalkozó személygépkocsi-költségelszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó nyílt végű lízing keretében személygépkocsit vásárol. Ebben az esetben a bérleti díj áfáját levonásba helyezi a vállalkozó (áfafizetési kötelezettségét az általános szabályok szerint állapítja meg.). Költségként a vállalkozói bevétel 1 százalékát meg nem haladóan veszi figyelembe a bérleti díjat. A személygépkocsira az útnyilvántartás vezetése helyett havi 500 kilométeres utat számol el átalányban, illetve még költségként számolja el a megfizetett gépjárműadót, biztosítási díjakat. Ez esetben a vállalkozót terheli a cégautóadó-fizetési kötelezettség. Kérdésem, hogy a fenitek alapján helyesen jár-e el a vállalkozó a költségelszámolás könyvelésénél? Amennyiben a vállalkozó nem számol el költségeket (bérleti díj, biztosítási díjak, gépjárműadó), csak a havi 500 kilométeres utat számolja el, akkor mentesül a cégautóadó megfizetése alól? Ez esetben jogosan helyezi levonásba a nyílt végű lízing keretében megfizetett áfát? Válaszukat előre is köszönöm!

Nyílt végű pénzügyi lizing áfavisszaigénylés adómentes tevékenység esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! A nyílt végű pénzügyi lízing áfa-visszaigénylésével kapcsolatban a választ köszönöm. Az említett kft. tevékenysége (6619) adómentes tevékenység. De számomra még kérdés az alábbi, ezért részletesebben írok róla. Váltakozó kamatozású, forintalapú lízingről van szó. A személygépkocsi bruttó ára 5 millió forint. A bruttó kezdő lízingdíj 20 százalék, 787 402 forint plusz áfa (212 577 forint). A finanszírozott összeg 3 149 606 forint. A nettó lízingtőke 3 937 008 forint. A bruttó kezdő lízingdíjról kapott számla tőkerész plusz áfatartalommal bruttó 1 000 001 forint (mint önerőnek, rendezve van a kifizetése). Továbbá kapott egy számviteli bizonylatot 3 937 008 forintról (nettó lízingtőke összege). Az első részletfizetés már megtörtént. A számla tőke plusz áfa, plusz kamattartalommal. A kérdésem a fentiek ismeretében, hogy a kezdő lízingdíjszámla áfája és a részletfizetés áfája visszaigényelhető-e? Vagy ebben az esetben költségként számolandó el, mint le nem vonható áfa? Továbbá szeretném tudni a kontírozási tételeket is a fentiek ismeretében. Előre is köszönöm.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!

Kérdések és válaszok

Antitestmérés

Lepsényi Mária

adószakértő

Ez engem is érdekel Ez engem is érdekel

Harmadik országbeli állampolgár csed jogosultsága

Czeglédi Bernadett

munkajogi és társadalombiztosítási szakértő

Talent4U Consulting Bt.

Ez engem is érdekel Ez engem is érdekel

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2021 szeptember
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
hirdetÉs