5 találat a(z) munkaviszony jogellenes megszüntetése cimkére
Munkavállaló jogellenes munkaviszony megszüntetése: ezek a következmények Cikk
Abban az esetben, ha a munkavállaló nem dolgozza le a felmondási idejét, a munkakörét nem adja át az előírt rendben, nem indokolja a határozott időtartamú munkaviszonya felmondását, nem foglalja írásba a felmondást, azonnali hatályú felmondást stb., jogellenesen szünteti meg a munkaviszonyát. Ennek jogkövetkezményeként az Mt. szerinti fizetési kötelezettség attól függetlenül terheli a munkavállalót, hogy a munkáltatónak keletkezett-e kára a jogellenes megszüntetéssel összefüggésben. Ugyanakkor a munkáltató jogosult a munkaviszony megszüntetése esetén fizetendő távolléti díjon felül keletkezett kára megtérítését kérni a kártérítés általános szabályai szerint azzal, hogy annak összege legfeljebb a 12 havi távolléti díj összege lehet.
Munkaviszony jogellenes megszüntetése Kérdés
Tisztelt Cím! Ügyfelemet egy volt munkavállalója beperelte munkaviszony jogellenes megszüntetése és elmaradt vizsgadíjak megfizetése miatt. A kft. felnőttképzés keretében oktatással, vizsgáztatással foglalkozik. A volt munkavállaló műszaki szakoktató munkakörben volt alkalmazva. A bíróság a volt munkavállalónak adott igazat, ugyanis az ítéletben leírta: a munkáltató nem tudta bizonyítani azokat az okokat, amelyek alapján a munkavállaló munkaviszonyát megszüntette, illetve nem tudta azt sem bizonyítani, hogy a munkavállaló munkakörébe beletartozott az oktatáson kívül a vizsgáztatás is. A munkavállaló munkaviszony keretében volt foglalkoztatva. A bíróság kötelezte a foglalkoztatót kompenzációs átalány (a jogellenes munkaviszony-megszüntetés miatt), illetve az elmaradt vizsgáztatási díjak megfizetésére. A kérdéseim: 1. Ezek a kifizetések járulék- és adókötelesek (egyéni járulékok, szocho, szja)? 2. A bíróság késedelmi kamatok megfizetésére is kötelezte a munkáltatót a kifizetésekkel kapcsolatban. Ha a kifizetések járulék- és adókötelesek, akkor a késedelmi kamattal növelt összeg után kell a járulékokat és az adót megállapítani?
Munkálltató által jogellenesen megszüntetett jogviszony Kérdés
Tisztelt Szakértő, ha a munkáltató jogellenesen szünteti meg a munkavállaló jogviszonyát, akkor a következő lehetőségei vannak a munkavállalónak (ezeket kérheti). 82. § (1) A munkáltató köteles megtéríteni a munkaviszony jogellenes megszüntetésével összefüggésben okozott kárt. (2) A munkaviszony körében elmaradt jövedelem címén igényelt kártérítés nem haladhatja meg a munkavállaló tizenkéthavi távolléti díjának összegét. (3) A munkavállaló az (1) bekezdésben foglaltakon túlmenően jogosult a végkielégítés összegére, ha munkaviszonya a) jogellenesen nem felmondással szűnt meg, vagy b) munkaviszonya megszűnésekor a 77. § (5) bekezdés b) pontja alapján nem részesült végkielégítésben. (4) A munkavállaló az (1)-(2) bekezdésben foglaltak helyett követelheti a munkáltatói felmondás esetén irányadó felmondási időre járó távolléti díjnak megfelelő összeget. Ha a 82. § (4) bekezdést választja, akkor az minek minősül szja szempontból? Jövedelmet pótló, vagy nem jövedelmet pótló kártérítésnek? Köszönettel!
Évekig nem kaptak bért, azt sem tudták, hogy munkaviszonyukat megszüntették Cikk
Különös munkajogi perben hozott ítéletet a Kúria. A munkáltatói döntésekre késve reagáló felperesek állítása szerint évekig nem kaptak fizetést és nem tudták, hogy munkaviszonyukat megszüntették.
Dolgozónak fizetett kártérités Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adóköteles-e az szja-ban az Mt. 82. § /1-2/ bekezdése szerinti, a munkáltató által a munkaviszony jogellenes megszüntetése miatt fizetett, elmaradt jövedelem címén a munkavállaló által igényelt kártérités? Üdvözlettel várom válaszát.