36 találat a(z) munkahelyi baleset cimkére
Próbaidős dolgozó munkaviszonyának megszüntetése Kérdés
Több fórumon azt olvastam, hogy a rendes táppénz alatt is csak akkor szüntethetik meg a munkaviszonyt, amikor a dolgozó először munkába áll. A lányom közalkalmazottként dolgozott, leforrázta magát a munkahelyén, a próbaidő lejárta előtt egy héttel közölték, hogy a próbaidőn belül megszüntetik a munkaviszonyát. Én úgy gondolom, hogy a munkahelyi balesetnek is bele kellene számítani a próbaidőbe, ami lejár, mire munkaképes lehetne, így automatikusan véglegesíteni kellene. Sajnos sem a munka törvénykönyve, sem a tb-törvény nem tér ki ilyen esetekre, sem arra, hogy táppénz alatt fel lehet mondani a dolgozónak. Hol vannak ezek a dolgok leírva, tudnának ebben segíteni? Köszönettel Wolfné Balák Ágnes
Egyszerűsített foglalkoztatott – munkahelyi baleset Kérdés
Tisztelt Szakértők! Mezőgazdasági idénymunkás egyszerűsített foglalkoztatottunk munkahelyén balesetet szenvedett. A foglalkoztató kéthetente "keresetkiegészítésként munkából való kiesés következtében fájdalomdíjat" állapított meg. Kérdésünk: milyen és mekkora összegű járulékokat, és milyen és mekkora összegű közterheket kell mind a munkáltatónak, mind a munkavállalónak megfizetnie a pénz átadásakor? Köszönöm.
Munkaviszony megszüntetése próbaidő alatt Kérdés
Tisztelt Szakértő! Abban szeretném a segítségüket kérni, hogy van egy problémás dolgozónk, január közepén vettük fel, akit még a 3 hónap próbaidő letelte előtt elbocsátottunk. Ez a dolgozó szinte végig beteg volt, először megfázott, majd elkapott egy vírust. Február közepén pedig munka közben "gyanús körülmények között" leesett a lépcsőn. Azért volt gyanús, mert egyik kollégája ott állt mellette, és látta, hogy a talaj nem volt csúszós, megfelelő cipő volt rajta. A kórházban azt mondták, kibicsaklott a térde. Igazából semmilyen komoly orvosi kezelést nem kapott ezt követően, még március végéig egyéb balesetként vette fel az orvos. Majd március végén volt egy szívműtétje 4 napot volt kórházban. Másoktól hallottuk, hogy a tervezett szívműtétjéig akarta kihúzni betegállományban az időt. Most azért fenyegetőzik perrel, mert azt mondták neki, hogy mivel munkabalesetet szenvedett, nem is lehetett volna megszüntetni a munkaviszonyát próbaidő alatt sem. Ez a nő kétnaponta telefonál, és előáll valamivel, fenyegetőzik, kártérítést követel. Az orvosi igazolásait 4 különböző orvos állította ki. Kérdésünk az lenne, hogy jogszerű volt-e a kiléptetés, és, hogy egy ilyen helyzetben mit tehet egy munkáltató? Kérhet-e felülvizsgálatot a baleset miatt? Meddig vagyunk kötelesek a munkavállalónak referálni állandóan, ami már szinte erőszakos zaklatás lesz lassan? Hogyan lehet ezt leállítani? Köszönettel: Krcsik Eszter
Munkaerő-kölcsönzés: íme a részletszabályok, amit mindenkinek tudnia kell Szakértői Kommentár
A munkaerő-kölcsönzés olyan atipikus (a „szokványostól” eltérő) munkaviszony, ahol a kölcsönbeadó és a kölcsönvevő munkáltató között polgári jogi jogviszony (a kölcsönbeadó a kölcsönvevővel megbízási szerződést köt, a kikölcsönzött munkavállalóért ellenértéket fizet), a kölcsönbeadó munkáltató és a munkavállaló között munkaviszony áll fenn. Cikkünkben megvizsgáljuk a részletszabályokat, így például ki lehet kölcsönbeadó, mit kell tartalmaznia a munkaszerződésnek, mit jelent az egyenlő bánásmód követelménye, továbbá hogyan alakulnak a felelősségi szabályok.
Megszűnt a fegyelmi a közalkalmazottaknál Cikk
2012. július 1-vel csöndben kimúlt a 20 éve bevezetett fegyelmi jogintézménye a közalkalmazottaknál. Ez hatalmas visszalépés a közalkalmazottakat megillető garanciák tekintetében.
Felmondás visszavonása, kártérítés munkahelyi baleset után Cikk
Mi a feltétele annak, hogy visszavonhassa a felmondását a munkavállaló, ha időközben teherbe esett? Kell-e az Üzemi Tanács hozzájárulása ahhoz, hogy felmondjanak az egyik tagnak? Egészségkárosodással járó munkahelyi baleset esetén kötelezhető-e a munkavállaló az összes költség megtérítésére? Olvasóink kérdéseire Viszló László, a hvg.hu munkajogásza álaszolt.