125 találat a(z) magánhasználat cimkére
Egyéni vállalkozók telefonköltsége – így számolható el
Cikk
Alanyi adómentes egyéni vállalkozó telefonköltségéből kell-e magánhasználatot figyelembe venni? – kérdezte olvasónk. Lepsényi Mária adószakértő válaszolt.
Egyéni vállalkozó telefonköltsége
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Alanyi mentes egyéni vállalkozó telefonköltségéből kell-e magánhasználatot figyelembe venni? (A számla az egyéni vállalkozásra szól, a vállalkozásnak alkalmazottja nincsen.) Vagy a teljes számla elszámolható költségként? Köszönettel:
Munkába járás cégautóval
Kérdés
A társaság személygépjárművet bérel, mely bérleti díj áfájának elszámolásához útnyilvántartást vezetnek a használók és az abban megállapított kilométerek alapján történik a magán és a céges használat elkülönítése és az áfa levonása. Magáncélú használat-e, ha az autóval a sofőr bejön a budapesti székhelyre, a munkahelyére? Kell-e valamilyen külön számítást végezni akkor, ha a sofőr a vidéki otthonából közvetlenül a budapesti partnerhez megy? Gondolok itt arra, hogy kell-e úgy minősíteni, mintha először a budapesti székhelyre jött volna, és innen ment volna a partnerhez? Köszönöm a válaszát!
Tehergépkocsi menetlevél és -használat
Kérdés
Kötelező-e menetlevelet vezetni, ha nem szállít árut (például üzletkötők járnak kis "van" haszongépjárművel partnerekhez, nem mindig visznek árut)? Hol van ennek hatályos jogszabályi hivatkozása? Megfelelő-e a GPS követőrendszer kimutatása a költségelszámoláshoz (vagy csak menetlevél jó)? Ha magánhasználat van, azt meg kívánom téríttetni. Ha az elszámolt valamennyi költséget (üzemanyag, bérlet, biztosítás, javítás...) arányosítom az elszámolt időszakra üzleti és magánhasználat szerint kilométer alapján, és a magánhasználatra jutó költséget kiszámlázom a használónak áfával terhelten, helyesen járok el? . Ekkor nem keletkezik a használónak jövedelme, a beszerzések áfája levonva, a magánhasználat áfája megfizetve. A számla mint költségtérítés, vagy mint bérlet kell szóljon? Köszönettel
Telefon magánhasználat áfája
Kérdés
T. Szakértő! "A telefon magánhasználat adózási szabályai" cikkükhöz kérdésem a következő: ha a telefon magánhasználatot 30 százalékban továbbszámlázzuk akkor ebben az esetben levonható a telefonköltség áfája 100 százalékban? (Például a telefonszámla bruttó 10 ezer, továbbszámlázunk 3 ezer forintot, akkor a 10 ezer forint után levonjuk az áfát, 3 ezer után pedig befizetjük.) Válaszukat köszönöm! Anikó
Céges telefon, internet: járulékok, áfa
Cikk
Milyen járulékok terhelik a munkáltatót, illetve az áfát milyen arányban lehet levonni, ha a dolgozónak adott telefon költségeit a munkáltató átvállalja? – kérdezte egy olvasónk. Nagy Norbert adószakértő válaszolt.
Mobil internet áfája
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A céges telefonelőfizetések mobil internetet tartalmaznak. A számlán ez SZJ 64.20.18. Az a kérdésem, hogy ennek a 18 százalékos áfatartalma teljesen visszaigényelhető-e, mert az áfatörvényben ez az SZJ kód nincs kiemelve a 30%-os levonási tilalomnál? Illetve a teljes összeg költség lehet, nem kell a magánhasználat miatt egyéb terhet felszámítani?
Céges autó magánhasználata utáni adó
Kérdés
Hivatali személygépkocsit magáncélra használ a cég dolgozója. A magánhasználatot a cég kiszámlázza, és befizeti utána az áfát, azonban a dolgozóval nem térítteti azt meg. A cégautóadót fizeti a cég. Van-e a dolgozónak adófizetési kötelezettsége, illetve a cégnek egyéb adófizetési kötelezettsége a juttatással kapcsolatosan?
Céges autó magánhasználata, alkatrész áfája
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ha a céges autó magánhasználata (kb. 20 százalék) útnyilvántartás szerint ki van számlázva az ügyvezető részére, akkor a levonható áfa teljes mértékben visszaigényelhető? Ideértem a lízingdíj áfáját 100 százalékban, szolgáltatások (szerviz) áfáját 50 százalékban. Ezen felül olyan kérdésem lenne, hogy a dízel céges autóban részecskeszűrőt kell cserélni, ennek hiányában az autó nem működik, műszaki vizsgára alkalmatlan, így az alkatrész nélkül működésképtelen lesz. Az alkatrész beszerzésének áfája 100 százalékban visszaigényelhető? Köszönöm válaszát!
Munkába járás céges autóval 2017-ben
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy cég munkavállalója kapott céges személyautót üzleti ügyek intézésére. Amíg üzleti célra használta, addig kiküldetési rendelvénnyel számolták el a költségtérítését. Viszont kiderült, hogy magáncélra is használja (pl. munkába járáshoz), ezekre, úgy tudom, nem lehet ilyet alkalmazni. Ilyenkor lép életbe a 9 Ft/km-es költségtérítés? Ha igen, akkor igaz, hogy idén már 15 Ft/km, ami adómentesen számolható el? Válaszát előre is köszönöm!
Tehergépkocsi költségelszámolása: számít, ki az üzembentartó?
Cikk
Elszámolható-e költség olyan tehergépjármű után, amely a vállalkozás tulajdona, de üzembentartóként a hatósági nyilvántartásban a cég tulajdonosa szerepel? – kérdezte olvasónk. Hozzátette: a járművet a cég tevékenysége érdekében használták Szolnoki Béla, adószakértő, könyvvizsgáló válaszolt.
Nyílt végű pénzügyi lízing – áfalevonhatóság
Kérdés
Egy kft. nyílt végű pénzügyi lízing keretében "bérel" 36 hónapra egy személygépjárművet. Az első nagy összegű törlesztésnél, illetve az első havi lízingbefizetés hónapjában sem merült fel magánhasználat, így a törlesztésben szereplő áfa 100 százalékban levonásba helyezhető? Az elkövetkező elszámolásnál már előfordulhat, hogy lesz magánhasználat, így már nem lesz teljes az áfalevonás. A meghatározott magánhasználati "hányadot" már az összes fennmaradó hónapra alkalmazni szükséges? Az áfát kell helyesbíteni hozzá? Kérdésem lenne, hogy a meghatározott magánhasználatot hogyan lehet megtéríteni, esetlegesen, ha azt a kft. továbbszámlázza áfásan, az megfelelő? Mit lát(na) ön helyes eljárásnak? Még egy kérdés: a maradványérték áfája ugye nem vonható le, mert az már termékértékesítés lesz, az az áfarész az értéknövelő beruházás vagy "simán" ráfordításként kell elszámolni? Köszönöm válaszukat!
Nyílt végű pénzügyi lízing – áfalevonás
Kérdés
Kft. egy Mercedes Vito személyautót vásárolt nyílt végű lízing keretében. A kft. ügyvezetője szerint ezt az autót csak vállalkozási, bevételszerző célra fogja használni a cég, nem lesz magánhasználat. Útnyilvántartás kötelező, de az áfalevonás milyen mértékben vehető figyelembe ilyen esetben? Egyáltalán elfogadott-e a gyakorlatban, hogy nincs magánhasználat? Ha mégis lesz magánhasználat, azt már az első – nagyobb összegű – lízingdíj összegénél figyelembe kell venni, és a megállapított arányt a törlesztések alkalmával is figyelni kell az áfalevonásnál? Köszönettel.
Cégautóadó-mentesség
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Környezetkímélő személygépkocsi (hibrid) esetén cégautóadó-mentességet élvezhet a tulajdonos társaság. Szeretném megkérdezni, hogy ilyen esetben az esetleges magánhasználatot kell-e dokumentálni (annak vonzatával együtt), vagy ugyanúgy, mint a nem mentesített gépkocsik esetén, történhet-e költségelszámolás, azaz a magáncélú használat költsége is elszámolható lesz? Köszönettel: Papp Éva
Cégautó költségelszámolása magánhasználat kiszámlázás mellett
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. külföldi (cseh) anyacégétől bérel cégautókat. Ezekben GPS rendszer működik, melyből minden hónap végén lekérik a megtett utat, és felvezetik a magánhasználatot. Ez utóbbit minden hónap végén kiszámlázza a kft. a gépjárművet használó alkalmazottnak. Ilyen esetben mentesül-e a kft. a cégautóadó megfizetése alól az adott személygépkocsik tekintetében? Elszámolható-e minden költség (szerviz, mosás, autópálya-matrica stb.) cégautóadó megfizetése nélkül? Milyen feltételeknek kell teljesülni, hogy a cégautóadót ne kelljen a vállalkozásnak megfizetnie? Minek kell szerepelnie a GPS-rendszerből kinyomtatott listán a célállomáson és a partner nevén túl, hogy alátámassza a kft. a céges használatot? Előre is köszönöm a válaszát!