120 találat a(z) magánhasználat cimkére

Céges telefon, internet: járulékok, áfa Cikk

Milyen járulékok terhelik a munkáltatót, illetve az áfát milyen arányban lehet levonni, ha a dolgozónak adott telefon költségeit a munkáltató átvállalja? – kérdezte egy olvasónk. Nagy Norbert adószakértő válaszolt.

Mobil internet áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! A céges telefonelőfizetések mobil internetet tartalmaznak. A számlán ez SZJ 64.20.18. Az a kérdésem, hogy ennek a 18 százalékos áfatartalma teljesen visszaigényelhető-e, mert az áfatörvényben ez az SZJ kód nincs kiemelve a 30%-os levonási tilalomnál? Illetve a teljes összeg költség lehet, nem kell a magánhasználat miatt egyéb terhet felszámítani?

Céges autó magánhasználata utáni adó Kérdés

Hivatali személygépkocsit magáncélra használ a cég dolgozója. A magánhasználatot a cég kiszámlázza, és befizeti utána az áfát, azonban a dolgozóval nem térítteti azt meg. A cégautóadót fizeti a cég. Van-e a dolgozónak adófizetési kötelezettsége, illetve a cégnek egyéb adófizetési kötelezettsége a juttatással kapcsolatosan?

Céges autó magánhasználata, alkatrész áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha a céges autó magánhasználata (kb. 20 százalék) útnyilvántartás szerint ki van számlázva az ügyvezető részére, akkor a levonható áfa teljes mértékben visszaigényelhető? Ideértem a lízingdíj áfáját 100 százalékban, szolgáltatások (szerviz) áfáját 50 százalékban. Ezen felül olyan kérdésem lenne, hogy a dízel céges autóban részecskeszűrőt kell cserélni, ennek hiányában az autó nem működik, műszaki vizsgára alkalmatlan, így az alkatrész nélkül működésképtelen lesz. Az alkatrész beszerzésének áfája 100 százalékban visszaigényelhető? Köszönöm válaszát!

Munkába járás céges autóval 2017-ben Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy cég munkavállalója kapott céges személyautót üzleti ügyek intézésére. Amíg üzleti célra használta, addig kiküldetési rendelvénnyel számolták el a költségtérítését. Viszont kiderült, hogy magáncélra is használja (pl. munkába járáshoz), ezekre, úgy tudom, nem lehet ilyet alkalmazni. Ilyenkor lép életbe a 9 Ft/km-es költségtérítés? Ha igen, akkor igaz, hogy idén már 15 Ft/km, ami adómentesen számolható el? Válaszát előre is köszönöm!

Tehergépkocsi költségelszámolása: számít, ki az üzembentartó? Cikk

Elszámolható-e költség olyan tehergépjármű után, amely a vállalkozás tulajdona, de üzembentartóként a hatósági nyilvántartásban a cég tulajdonosa szerepel? – kérdezte olvasónk. Hozzátette: a járművet a cég tevékenysége érdekében használták Szolnoki Béla, adószakértő, könyvvizsgáló válaszolt.

Nyílt végű pénzügyi lízing – áfalevonhatóság Kérdés

Egy kft. nyílt végű pénzügyi lízing keretében "bérel" 36 hónapra egy személygépjárművet. Az első nagy összegű törlesztésnél, illetve az első havi lízingbefizetés hónapjában sem merült fel magánhasználat, így a törlesztésben szereplő áfa 100 százalékban levonásba helyezhető? Az elkövetkező elszámolásnál már előfordulhat, hogy lesz magánhasználat, így már nem lesz teljes az áfalevonás. A meghatározott magánhasználati "hányadot" már az összes fennmaradó hónapra alkalmazni szükséges? Az áfát kell helyesbíteni hozzá? Kérdésem lenne, hogy a meghatározott magánhasználatot hogyan lehet megtéríteni, esetlegesen, ha azt a kft. továbbszámlázza áfásan, az megfelelő? Mit lát(na) ön helyes eljárásnak? Még egy kérdés: a maradványérték áfája ugye nem vonható le, mert az már termékértékesítés lesz, az az áfarész az értéknövelő beruházás vagy "simán" ráfordításként kell elszámolni? Köszönöm válaszukat!

Nyílt végű pénzügyi lízing – áfalevonás Kérdés

Kft. egy Mercedes Vito személyautót vásárolt nyílt végű lízing keretében. A kft. ügyvezetője szerint ezt az autót csak vállalkozási, bevételszerző célra fogja használni a cég, nem lesz magánhasználat. Útnyilvántartás kötelező, de az áfalevonás milyen mértékben vehető figyelembe ilyen esetben? Egyáltalán elfogadott-e a gyakorlatban, hogy nincs magánhasználat? Ha mégis lesz magánhasználat, azt már az első – nagyobb összegű – lízingdíj összegénél figyelembe kell venni, és a megállapított arányt a törlesztések alkalmával is figyelni kell az áfalevonásnál? Köszönettel.

Cégautóadó-mentesség Kérdés

Tisztelt Szakértő! Környezetkímélő személygépkocsi (hibrid) esetén cégautóadó-mentességet élvezhet a tulajdonos társaság. Szeretném megkérdezni, hogy ilyen esetben az esetleges magánhasználatot kell-e dokumentálni (annak vonzatával együtt), vagy ugyanúgy, mint a nem mentesített gépkocsik esetén, történhet-e költségelszámolás, azaz a magáncélú használat költsége is elszámolható lesz? Köszönettel: Papp Éva

Cégautó költségelszámolása magánhasználat kiszámlázás mellett Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. külföldi (cseh) anyacégétől bérel cégautókat. Ezekben GPS rendszer működik, melyből minden hónap végén lekérik a megtett utat, és felvezetik a magánhasználatot. Ez utóbbit minden hónap végén kiszámlázza a kft. a gépjárművet használó alkalmazottnak. Ilyen esetben mentesül-e a kft. a cégautóadó megfizetése alól az adott személygépkocsik tekintetében? Elszámolható-e minden költség (szerviz, mosás, autópálya-matrica stb.) cégautóadó megfizetése nélkül? Milyen feltételeknek kell teljesülni, hogy a cégautóadót ne kelljen a vállalkozásnak megfizetnie? Minek kell szerepelnie a GPS-rendszerből kinyomtatott listán a célállomáson és a partner nevén túl, hogy alátámassza a kft. a céges használatot? Előre is köszönöm a válaszát!

Cégautóadó-mentesség Kérdés

Tisztet Adózóna! Az 1991. évi LXXXII. törvény 17/D. f. pontja 2017. január 1-jétől változik: Jelenleg így szól: f) amelyet kizárólag az egészségbiztosítási szerv által – az egészségügy társadalombiztosítási finanszírozásának egyes kérdéseiről szóló jogszabály alapján – finanszírozott háziorvosi, házi gyermekorvosi tevékenység ellátása érdekében, valamint az egészségügyi államigazgatási szerv törvény alapján kizárólag betegségmegelőző, gyógyító, egészségkárosodást csökkentő közegészségügyi, járványügyi és egészségvédelmi alapfeladatának ellátása érdekében üzemeltetnek... 2017. 01. 01-től: f) amelyet az egészségügyi alapellátásról szóló 2015. évi CXXIII. törvény 5. § (1) bekezdése szerinti alapellátási tevékenység ellátása érdekében, valamint az egészségügyi államigazgatási szerv törvény alapján kizárólag betegségmegelőző, gyógyító, egészségkárosodást csökkentő közegészségügyi, járványügyi és egészségvédelmi alapfeladatának ellátása érdekében üzemeltetnek... A változás a személyi bővítésen kívül (például fogorvos, védőnő), ha jól értelmezem, akkor a "kizárólag" szó kihagyása miatt az igénybevételi lehetőséget is bővíti. Eddig a háziorvos csak akkor élhetett a lehetőséggel, ha kizárólag erre a célra használta az autót. 2017. január 1-jétől – ha jól értelmezem – az egyéni vállalkozó háziorvos (alapellátó) akkor is élhet a cégautóadó-mentességgel, ha nem kizárólag a tevékenység ellátása érdekében üzemelteti az autót (például esetenként magáncélra veszi igénybe). Jól értelmezem ezt?

Cégautóadó értelmezése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Van egy cégem, ahol több személyautót vettek (lízingelnek) mostanában, amelyek után megfizetik a cégautóadót. Vezettetem velük a menetlevelet(útnyilvántartást), de természetesen magánhasználat is felmerül. A kérdésem az, hogy a nyilvántartásban kimutatott magánhasználatot természetbeni juttatásnak kell vennem a munkavállaló szempontjából? Vagy a cégautóadót ezért fizetjük? Például ha nagyobb részben a magánhasználat merül fel? Köszönöm szépen!

Ingyenes használatba adás – cégautóadó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély, aki a társaság tulajdonosa, saját tulajdonú személyautóját ingyenesen a társaság használatába adja, melynek alapján a gépjármű üzemeltetésével kapcsolatos költségeket a társaság viseli, számolja el. (Áfa levonására nem kerül sor.) A tartós használatba adás/bérlet a gépjármű nyilvántartásba bejegyzésre kerül. Kérdés, hogy a társaság a cégautóadó fizetésével mentesül-e az útnyilvántartás vezetése alól? Lényeges-e a céges és a magánhasználat szétválasztása? A magánszemély részéről felmerül-e bárminemű bejelentési, illetve adókötelezettség? Köszönettel.

Telefonköltség elszámolása egyéni vállalkozónál Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó, akinek nincs alkalmazottja, tehát nem kifizető, a telefonszámla összegének a 70 százalékát számolja el költségként. Ebben az esetben áfa szempontjából az így kapott összeget kell megbontani 30-70 százalékra, vagy ennek az áfája 100 százalékban visszaigényelhető? Jól tudom, hogy ez esetben az szja szerinti magánhasználatot nem kell vélelmezni, és így nem kell szja-t és ehót fizetni? Előre is nagyon köszönöm a válaszát!

Személygépkocsi problémakör Kérdés

Tisztelt Szakértő, kérem segítsenek a személygépkocsi cégautóadójával kapcsolatos bizonytalanságom megszüntetésében. Konkrét kérdéseim, kérem cáfoljanak meg, vagy erősítsenek meg a megjegyzéseimben: 1. A cégautóadó nem a magánhasználatot adóztatja, hisz az szja törvény szerint az adómentes, a cégautóadó fizetési kötelezettség pedig az elszámolt költségekhez köti a fizetést. Tehát téves az a kialakult hozzáállás, hogy a magánhasználat miatt fizetjük. Jól gondolom? 2. Ha az 1. pontot jól gondolom, akkor hiába számlázzuk ki a magánhasználatot, akkor is meg kell fizetni a cégautóadót, a személygépkocsi után? Jól gondolom ezt is? Korábban volt ilyen megközelítés, ha nincs magánhasználat, akkor nem kell fizetni, de lsd. 1. pont ez már nem áll, így azzal sincs összefüggésben, hogy ki van-e számlázva, avagy nincs. 3. A nyílt végű pénzügyi lízing keretében birtokolt személygépkocsival összefüggésben, semmilyen költséget nem számolunk el, csak a lízing díjat, akkor miért kell cégautóadót fizetni, amikor aktiválva van az eszköz és a lízingdíj lényegében egyfajta hitelfinanszírozás, tehát csak cash flow kérdés, nem költség... 4. Jól gondolom, hogy a személygépkocsi nyílt végű lízing keretében történő beszerzés esetén a fejlesztési tartalékot felhasználhatjuk? Ha jól értem, a Tao törvény az elszámolt écs-hez köti a fejlesztési tartalékot és nem a tulajdonszerzéshez. Jól gondolom?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink