120 találat a(z) magánhasználat cimkére
Mobiltelefon- és internethasználat továbbszámlázása Kérdés
Tisztelt Szakértő! A kft. Vodafone szolgáltatóval van előfizetői szerződésben. Havi szinten számlázza a telefon, a mobilinternet, a mobilparkolás használatát. Szeretném a szíves segítségét kérni, hogy magánhasználat továbbszámlázása esetén a kiszámlázandó végösszeget hogyan kell bontani? Amig 27 százalékos áfakulccsal volt, addig is megbontottam telefon- és mobilinternet-használatra. Az 5 százalékra változott mobilinternet-használat esetén hogyan kell továbbszámlázni? Mi ebben a helyzetben a szabályos? Kérem, ha lehetséges, szeretném mielőbb a választ, az áfabevallási határidő miatt. Válaszát előre is köszönöm szépen. Tisztelettel
Lízingelt hibrid személygépkocsi költségelszámolása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Segítségét kérném az alábbiakban: kft. nyílt végű pénzügyi lízing keretében hibrid személygépkocsit üzemeltet. A kérdésem ezzel kapcsolatban az lenne, hogy erre a személy gépkocsira milyen költséget számolhat el, mivel cégautóadót nem kell utána fizetnie (nem bérbeadás, csak a vállalkozás érdekében használja). Útvonalnyilvántartást vezet. Kérdés az, hogy a gépkocsival kapcsolatban milyen költségeket, és hogyan számolhatja el, ha 100 százalékosan üzleti útra használja? Ha a magánhasználat és az üzleti használat aránya az útvonalnyilvántartás szerint havonta változó? Válaszát előre is köszönöm.
Céges motorkerékpár Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kiva hatálya alá tartozó vállalkozás motorkerékpár beszerzését tervezi. A kérdésem az lenne, hogy mivel cégautóadó-fizetési kötelezettség nem merül fel, így vélhetően a magánhasználatot dokumentálni szükséges, az nincs "megváltva". A motorhoz útnyilvántartást kell vezetni? Amennyiben a magánhasználatra jutó költséget ki szeretnénk számlázni, akkor milyen módon lehet megállapítani a magánhasználat értékét? (Értékcsökkenés és felmerülő költségek valamiféle arányosításával?) A motor beszerzésekor áfát nem vonunk le (125 köbcentiméter felett), ennek ellenére a magánhasználat áfásan számlázandó tovább? Milyen módon lehet azt biztosítani (ha nem kerül sor a magánhasználat továbbszámlázására), hogy a nem a vállalkozás érdekében felmerült költség ne legyen elszámolva, egyszerűen adóalapot kell növelni vele? Ennek értéke miként állapítható meg? Köszönöm.
Elektromos autó Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kft. vásárolt elektromos személygépkocsit céges autónak. Az esetleges magánhasználatot minden esetben befizeti a cég számlájára. Kérdésem, hogy az autó bekerülési értékét, mint adóalapot csökkentő tételt, figyelembe lehet-e venni? Üdvözlettel: Horváth Klára
Munkába járás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kivitelezéssel foglalkozó cég az egész országban tevékenykedik. A dolgozók (munkavállalók) nem a székhely és a lakóhelyük között mozognak, hanem a lakóhely és kivitelezési helyszínek között gépkocsival, mert azok jóval közelebb vannak egymáshoz. Az autók a munkavállalóktól bérelt helyen állnak, ezek a bérlemények a munkavállalók tulajdonában vannak. 1.) A bérelt hely és a kivitelezés helye közötti utazás munkába járásnak minősül-e? 2.) Ha nem, akkor minek minősül, és milyen adó- és járulékkötelezettségek merülnek fel? 3.). Ki kell-e gyűjteni a magánhasználatot az esetleges adó- és járulékkötelezettség megállapításánál? 4. Levonható-e a dízeles gépjárművek üzemanyagának áfája? Válaszát előre is köszönöm!
Telefonszolgáltatás előlege Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy társaság mobiltelefon-szolgáltatásra előleget fizetett január hónapban. A szolgáltató ehhez az előleghez kapcsolódóan csak februárban állítja ki a számlát. A társaság havi áfabevalló és a mobiltelefon-szolgáltatás vélelmezett használata után (20%) fizeti a közterheket, melyet a számla fizetési határidejének hónapjában állít be kötelezettségként. Kérdésem a következő lenne: – a január havi áfabevallásban milyen arányban helyezheti levonásba az adót? – melyik hónapban keletkezik a vélelmezett magánhasználat után szja- és ehofizetési kötelezettsége? Köszönettel.
Anyagbeszerző alkalmazott Kérdés
Szeretnék felvenni alkalmazottat kft.-mbe. Anyagbeszerző és késztermékszállító lenne, a cég saját termékeit szállítaná a megrendelőknek. A szállításra használt furgon az alkalmazott apjának tulajdonában van. Hogyan oldható meg a legális teljesítés? Saját gépkocsi használatával vagy bérlettel? A költségek hogyan számolhatók el?
Magáncélú autóhasználat Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk egyik kisteherautóját magáncélra használja a munkavállaló. Milyen módon kellene kiszámítani a cég felé a kilométerek után fizetendő összeget, illetve amortizációs összeget (9 forint) kellene térítenie felénk? Előre is köszönöm válaszát.
Gázkészülék-szerelő tehergépkocsijának áfája Kérdés
Másodállású gázkészülék-szerelő egyéni vállalkozó tehergépkocsit lízingel. A lízing zártvégű pénzügyi lízing. A kezdő befizetés a tehergépkocsi 3 721 ezer forintos árából 2 000 ezer forint. Amikor a tehergépkocsit megvásárolta, 3 hónapig betegállományban volt műtét miatt. Negyedéves áfabevallóként ezért a 2-3. negyedévben nem vontunk le tehergépkocsi áfát. A májusi vásárlás óta eltelt időben kb. 40 százalék a magánhasználat az útnyilvántartás alapján. Kérdésem a következő: 1. Zártvégű lízingnél a számla áfatartalmát vissza lehet-e igényelni a magánhasználat kivételével? 2. A magánhasználat aránya negyedévenként változik, tehát ezt mindig korrigálni kell? Ha igen, mennyi ideig? Tehát például visszaigényeljük a 791 ezer forint áfa 60 százalékát: 475 ezer forintot, majd a következő negyedévben, ha több a magánhasználat, visszafizetünk belőle? 3. A magánhasználatot az útnyilvántartással igazoljuk majd? Köszönettel: L. Edit
Nyílt végű lízing 14. § Kérdés
Tisztelt Szakértők! Az oldalon több cikkben is megjelent az az álláspontjuk, hogy nyílt végű lízing esetén a magánhasználatra jutó áfa nem vonható le. Szándékosan vagy nem szándékosan, de senki nem vesz tudomást az áfatörvény 14. § -áról, ami kimondja, hogy a magánhasználat az adóköteles szolgáltatásnyújtás. Kérdésem tehát, ha a vállalkozás adóköteles tevékenységet folytat, a magánhasználat a 14. § alapján adóköteles, akkor mi az arányosítás tárgya? Köszönettel.
Egyéni vállalkozók telefonköltsége – így számolható el Cikk
Alanyi adómentes egyéni vállalkozó telefonköltségéből kell-e magánhasználatot figyelembe venni? – kérdezte olvasónk. Lepsényi Mária adószakértő válaszolt.
Egyéni vállalkozó telefonköltsége Kérdés
Tisztelt Szakértő! Alanyi mentes egyéni vállalkozó telefonköltségéből kell-e magánhasználatot figyelembe venni? (A számla az egyéni vállalkozásra szól, a vállalkozásnak alkalmazottja nincsen.) Vagy a teljes számla elszámolható költségként? Köszönettel:
Munkába járás cégautóval Kérdés
A társaság személygépjárművet bérel, mely bérleti díj áfájának elszámolásához útnyilvántartást vezetnek a használók és az abban megállapított kilométerek alapján történik a magán és a céges használat elkülönítése és az áfa levonása. Magáncélú használat-e, ha az autóval a sofőr bejön a budapesti székhelyre, a munkahelyére? Kell-e valamilyen külön számítást végezni akkor, ha a sofőr a vidéki otthonából közvetlenül a budapesti partnerhez megy? Gondolok itt arra, hogy kell-e úgy minősíteni, mintha először a budapesti székhelyre jött volna, és innen ment volna a partnerhez? Köszönöm a válaszát!
Tehergépkocsi menetlevél és -használat Kérdés
Kötelező-e menetlevelet vezetni, ha nem szállít árut (például üzletkötők járnak kis "van" haszongépjárművel partnerekhez, nem mindig visznek árut)? Hol van ennek hatályos jogszabályi hivatkozása? Megfelelő-e a GPS követőrendszer kimutatása a költségelszámoláshoz (vagy csak menetlevél jó)? Ha magánhasználat van, azt meg kívánom téríttetni. Ha az elszámolt valamennyi költséget (üzemanyag, bérlet, biztosítás, javítás...) arányosítom az elszámolt időszakra üzleti és magánhasználat szerint kilométer alapján, és a magánhasználatra jutó költséget kiszámlázom a használónak áfával terhelten, helyesen járok el? . Ekkor nem keletkezik a használónak jövedelme, a beszerzések áfája levonva, a magánhasználat áfája megfizetve. A számla mint költségtérítés, vagy mint bérlet kell szóljon? Köszönettel
Telefon magánhasználat áfája Kérdés
T. Szakértő! "A telefon magánhasználat adózási szabályai" cikkükhöz kérdésem a következő: ha a telefon magánhasználatot 30 százalékban továbbszámlázzuk akkor ebben az esetben levonható a telefonköltség áfája 100 százalékban? (Például a telefonszámla bruttó 10 ezer, továbbszámlázunk 3 ezer forintot, akkor a 10 ezer forint után levonjuk az áfát, 3 ezer után pedig befizetjük.) Válaszukat köszönöm! Anikó