24 találat a(z) méltányolható lakásigény cimkére

Adómentes lakáscélú munkáltatói kölcsön Kérdés

Adómentes munkáltatói támogatás lakásépítésre Kérdés

Tisztelt Szakértő! A munkáltató lakáscélú támogatást nyújtana a munkavállalónak lakásvásárláshoz, adómentesen, 5 millió forint értékben. Az együttköltöző létszám meghatározásánál figyelembe lehet-e venni a majdan megszületendő gyermekek számát a méltányolható lakásigény meghatározásánál? Előre is köszönjük!

Kérdés a "Nem csak banki kölcsönből lehet lakást venni" című cikkhez Kérdés

Kedves Lepsényi Mária! Kérdésem a "Nem csak banki kölcsönből lehet lakást venni" című cikkel (http://adozona.hu/szja_ekho_kulonado/Nem_csak_banki_kolcsonbol_lehet_lakast_venn_90BZ1A#utm_source=adozona.hu&utm_medium=email&utm_campaign=ado_daily&utm_content=201609_old_subscribed) kapcsolatban, hogy szabályozza-e törvény vagy kormányrendelet a méltányolható lakásigénynél, hogy a megvásárolni kívánt lakás mellett nem lehet más ingatlan a munkavállaló tulajdonában? Nem találok erre vonatkozóan semmit, csak a megvásárolni kívánt ingatlan nagyságára, az együttköltözőkre... Lehetséges lenne, hogy ha valakinek több ingatlan is van már a birtokában, egy újabb vásárlás estén is adható a vissza nem térítendő támogatás a munkáltatótól, ha az ingatlan megfelel a törvényi, kormányrendeleti előírásoknak? Köszönöm! Bodor Mária

Nem csak banki kölcsönből lehet lakást venni Cikk

A lakásvásárlási szándékot legtöbbször a pénzhiány töri le. Ha a munkáltató a dolgozó e szándékát támogatni kívánja, akkor a törvényben meghatározott feltételek teljesülése esetén akár a teljes vételárat is meghitelezheti közteher nélkül, a kamatkedvezményre vonatkozó rendelkezéseket nem kell alkalmazni. Ez a kamatmentes vagy kedvezményes kamatozású lakáscélú munkáltatói kölcsön felvételét jelenti.

Lakáscélú támogatás telek esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy munkavállaló telek vásárlásához hitelt szeretne felvenni és ennek törlesztéséhez kap(na) a munkaadótól adómentes lakáscélú támogatást. Lehetséges-e telekvásárlásra felhasználni ezt a konstrukciót? Véleményem szerint problémás a méltányolható lakásméret igazolása! Köszönettel: Vágner Emília

Adómentes lakhatási támogatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Méltányolható-e a az alábbi lakásigény (az adómentes munkáltatói lakáscélú támogatás folyósítása szempontjából) • négytagú család, a gyermekek 18 év alattiak • a lakáshitel célja egy 4,5 szobás családi ház, ahol a fél szoba 11 négyzetméteres, az amerikai konyhás nappali 30 és 60 négyzetméter közötti Az szja-törvény 1. számú melléklet 9. pont 9.3. alpont 9.3.4. alpont c) pontja szerint „A 8 négyzetméternél nagyobb, de 12 négyzetmétert meg nem haladó lakóhelyiségek esetében két ilyen lakóhelyiséget egy lakószobaként kell figyelembe venni, azzal, hogy ha az így kapott szobaszám nem egész szám, a szobaszámot lefelé kerekítve kell megállapítani;” Véleményünk szerint a fentiek alapján a 4,5 szobát lefelé kell kerekíteni, a családi ház tehát négy szobásnak minősül, és a fenti pont cb) alpontja alapján négy fős család esetében a méltányolható kategóriába tartozik. Helyes-e az értelmezésünk? Köszönöm a választ előre is!

Adómentes munkáltatói támogatás lakásszerzéshez – figyeljen az új szabályokra! Cikk

Az utóbbi hónapokban több alkalommal is módosultak a lakáscélú munkáltatói támogatások szabályai. Ezekről közölt összefoglalót a NAV.

Adómentes munkáltatói lakáscélú támogatás II. Kérdés

Tisztelt Surányi Imréné! Köszönöm a kérdésemre adott válaszát, a válasza alapján a feltételeket újragondolva: adhat-e adómentes lakáscélú munkáltatói támogatást ugyanazon lakásvásárlásra a kft. a férjnek (A), a feleségnek (B), a fiúknak (X) és a lányuknak (Z) egyidejűleg 5-5 millió forint, 4*5= összesen 20 millió forintot az alábbi esetben? • A kft. 2 tagja, A és B, illetve X heti 40 órás munkaviszonyban áll a kft.-vel, Z egy másik cégnél fennálló heti 40 órás munkaviszony mellett havi 4 órás munkaviszonyban áll a kft.-nél, • A, B,X és Z nyilatkozik: egyik sem kapott több munkáltatótól egymást követően 5 év alatt 5 millió forintnál több támogatást, • A felhasználás lakáscélú: új lakás vásárlás, vételár: 32 millió forint, 30%-a 9,6 millió forint, A, B, X és Z is kap 5 millió forint támogatást, összesen a 4 személy 20 millió forintot, • A lakás 85,4 nm, a lakóhelyiségek alapterülete nm-ben: nappali: 27, 4, szoba1.:10, szoba2.:12,3 szoba3.:8,9, ez össz. 58,6 nm, egyéb helyiségek össz.:26,8 nm. A méltányolható lakásigény szerint ez 2 normál lakószoba+ 2 kisebb , 8-12 nm közötti szoba, az 1 szobának minősül, össz. 3 lakószoba. • Az együttköltöző családtagok: A, B, X és Y, : így mind a 4 esetén 4 fő, • A méltányolható lakásigény mértéke: a fenti 4 fő esetén: 3-4 fő maximum 4 lakószoba. Az új lakás 3 lakószobás: A, B ,X és Z esetén is megfelelnek a szobaszámnak, • Az új lakás tulajdonosai: A, B,X és Z: A, B , X és Z esetében is saját lakásnak minősül, • Az 5-5 millió forintot a kft. bankon keresztül adja, a bank utalja tovább A, B , X és Z számlájára.

Kölcsön elengedése Kérdés

Egy kft. lakásvásárláshoz kamatmentes kölcsönt nyújtott munkavállalójának. Az adómentesség feltételeit megvizsgálták (méltányolható lakásigény, adómentes értékhatár stb.). Két év elteltével a fennmaradó kölcsön összegét a munkáltató elengedi a munkavállalóval szemben. A könyvekben a 19-es főkönyvi számlán tartották nyilván a fennálló tartozást. Az elengedett követelést az egyéb ráfordítással szemben vezetem ki (T86 - K19)? Továbbá érdeklődnék, hogy a taotörvény szerint a magánszemély javára történt elengedés nem növeli az adózás előtti eredményt, így taofizetési kötelezettség nincs utána?

Munkáltatói lakástámogatás: változnak a szabályok, itt a sorvezető Cikk

Szinte naponta érkeznek a lakáscélú felhasználásra nyújtható kölcsönt, támogatást érintő kérdések, cikkünk összefoglalja a legfontosabb tudnivalókat, beleértve a 2017. évi adócsomagban a parlament által megszavazott módosításokat is.

Méltányolható lakásigény Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az adómentes lakáscélú támogatás (5 millió forint) kapcsán merült fel esetleges "kockázati" tényezőként, hogy kizárást tesz-e a jogszabály, ha az illetőnek van már egy ingatlan a nevén, vagy sem, és megkaphatja a többi feltételnek megfelelően ezt a a támogatást. Illetve be kell-e költöznie a támogatással megvett ingatlanba, vagy elég ha a nevén van? Köszönöm!

Adómentes munkáltatói lakáscélú támogatás Kérdés

Magánszemély ingatlant vásárolna, amelyhez saját tulajdonú cége, amelyben munkaviszonyban dolgozik, adómentes munkáltatói lakáscélú támogatást nyújtana. Az épület egy földszinti és egy emeleti részből áll, külön bejárattal, a közművek is részben elkülönülnek. Az alsó részt a saját tulajdonú cég kizárólag irodaként használná, az emeleti részbe költözne a család. Ebben az esetben a méltányolható lakásigény meghatározásánál figyelembe kell-e venni a cég által használt helyiségeket? Amennyiben nem, elegendő egy bérleti szerződés vagy használati jogot is kell alapítani a cég számára?

Lakáscélú támogatás: meglepetések az adócsomagban Cikk

Úgy tűnik, az adócsomag alaposabb tanulmányozása tartogat még meglepetéseket. Itt van például, hogy 2016. augusztus 1-jétől a lakáscélú állami támogatásokról szóló 12/2001. (I. 31.) kormányrendelet egyes rendelkezései a szja-törvénybe kerültek az indokolás szerint változatlan tartalommal. Ám, ha egybevetjük a jelenleg és majd az augusztus 1-jétől hatályos előírásokat, kiderül néhány figyelemre méltó különbség.

Munkáltatói kölcsön Kérdés

Tisztelt Szakértő! Munkáltatói kamatmentes lakáscélú kölcsönt szeretnék igényelni a munkáltatómtól. Az szja-törvény 72. § (4) f pont rögzíti, hogy kamatmentesen adható a hitel, ha nem haladja meg a lakáscélú támogatásokról szóló jogszabályban meghatározott, méltányolható lakásigény mértékét a lakás. A 12/2001-es törvény 3 §-a meghatározza a méltányolható lakás szobáinak a számát az együtt költözők számának függvényében, azonban ugyanezen paragrafus hivatkozik e törvény mellékletében meghatározott építési átlagköltségekre is. Jól értem, hogy nem csak az együtt költözők számából következő szobák számát, hanem a szobák számából következő építési átlagköltségeket is figyelembe kell venni az adómentességhez? Továbbá 1 gyermeket vállalhatok előre (úgy mint a csoknál), ha már 1 van, hogy nagyobb lakás építéséhez tudjam az adó- és kamatkedvezményt igénybe venni? Amennyiben igen, mi ennek a menete, illetve mi a teljesítési határidő? Válaszát köszönöm!

Méltányolható lakásigény Kérdés

Tisztelt Szakértő! Családi házban lakom a szüleimmel, édesapám 69, édesanyám 61 éves múlt. A ház tulajdonjoga 50-50 százalékban a testvéremé és az enyém. Szüleinknek haszonélvezeti joguk van. A ház felső szintjén 3 apartman lett kialakítva, amit 7-es adószámmal, mint vendégházat üzemeltet édesanyám. A ház többi részét lakjuk hárman. Ezen a két szinten összesen van 1 hálószoba (15 m2) és egy nappali (25m2), valamint egy dolgozó szoba (10 m2). Kérdésem az lenne, hogy munkáltatómtól kérhetek-e korszerűsítéshez, felújításhoz adómentes támogatást? A tevékenységhez használt házrész szobáinak a száma is beleszámít a méltányolható lakásigénynél?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Képzés költségének elszámolása

Dr. Császár Zoltán

adótanácsadó, jogász

Kiva választása – kedvezményezett átalukás – jogutód

Dr. Császár Zoltán

adótanácsadó, jogász

Kivás vállalkozás lakóingatlant értékesített

Dr. Császár Zoltán

adótanácsadó, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink