4 találat a(z) külföldi megbízó cimkére

2020. 03. 14-én megválaszolt kérdésünk pontosítása Kérdés

Köszönjük a választ. A kérdéshez szeretnénk kiegészítő információt adni. 1) A megbízó befejezte magyarországi tevékenységét, amely magyarországi projektre lett létrehozva. 2012.12.31-én az áfaregisztráció szintén törölve lett ezzel a dátummal. Megbízó németországi székhelyű vállalkozás, nem magyarországi, így hát részükre a teljesítés helye Németország volt, számláinkat fordított adózással kezelték Németországban. Ez azt jelenti, hogy német áfát deklaráltak a német adóhatóságoknak a benyújtott számlákra. Fentieket megbízó hivatalosan is hajlandó megerősíteni. 2) A 39. § pontos értelmezéséhez hozzátartoznak a 2006/112/EK. irányelvekben leírtak. „6a. alszakasz Ingatlanhoz kapcsolódó szolgáltatásnyújtás 31a. cikk (1) A 2006/112/EK irányelv 47. cikkében említett, ingatlanhoz kapcsolódó szolgáltatások csak azokat a szolgáltatásokat foglalhatják magukban, amelyek kellőképpen közvetlen kapcsolatban állnak az adott ingatlannal. A szolgáltatás az alábbi esetekben tekintendő az ingatlannal kellőképpen közvetlen kapcsolatban állónak (a)-(b) (2) Az (1) bekezdés különösen az alábbiakra terjed ki: (a)-(q) (3) Az (1) bekezdés nem terjed ki az alábbiakra: (a)-(h) A szerződés értelmében szolgáltatás során ingatlannal való közvetlen kapcsolat nincs, csak igény jelzés regisztrálása, továbbadása, személyek közötti közvetítés, számítógépes nyilvántartás készítése, továbbadása megbízó felé, ezek felsorolásszerű jelzése. Fenti ismeretek birtokában kérjük tanulmányozni kérdésünket.

Külföldi megbízónak több országban végzett munka Kérdés

Leginkább megbízási jogviszonyként leírható kapcsolatban a szerződéses megbízó egy olyan EU-n kívüli, nem egyezményes országban bejegyzett vállalat, mely országgal (Isle of Man) Magyarország nem kötött a kettős adózás elkerülésére vonatkozó egyezményt. A munka díjazása (havi rendszerességgel) a szerződésben rögzített napi munkadíj figyelembe vételével, a munkában ténylegesen eltöltött napok száma után történik. A munkavégzés helyszíne jellemzően előre nem tervezhető, esetenként és rendszertelenül változó. A 2019-ben kifizetett munkadíjak alapjául szolgáló összesen 142 nap munkavégzés, rendszertelen időeloszlásban (januártól novemberig), ténylegesen az alábbi helyszíneken történt: összesen 41 nap Magyarországon („távmunkában”, jellemzően számítógép mellett), összesen 77 nap másik három (Magyarországtól különböző) EU-s országban, valamint összesen 41 nap Oroszországban. A munkavégző magyar állampolgár, magyar lakcímmel rendelkezik, és a fentiek szerinti bevételéből a külföldi kifizető semmilyen adót vagy társadalombiztosítási járulékot nem von le a megkötött szerződés szerint. Milyen adófizetési és járulékfizetési kötelezettségek merülnek fel itthon a fentiek szerint végzett és díjazott munka kapcsán? Amennyiben (például nem a magyar jog hatálya alá tartozó jogviszony alapján és nem Magyarországon végzett munka után) tb-járulékot esetleg nem kell fizetni, keletkezik-e szochofizetési kötelezettség, tekintettel többek között a 2018. LII. tv. 5. § (2) g) és i) pontjaira is?

Szolgáltatás vagy termék, áfás vagy sem? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi ügyel kapcsolatban szeretném a véleményét kérni. Német vállalkozó (A) építészeti, tervezési munkálatok elvégzését rendeli meg egy magyar mérnöki irodától (B), Németországban felépítendő ingatlanához. A komplex megrendelés tartalmazza az ingatlan makettjának elkészítését is. A mérnöki iroda ezen tevékenység teljes elvégzésével egy másik magyar vállalkozást (C) bíz meg. A makettkészítés – egyedisége miatt – drága tevékenység, anyagigénye mindössze 8-12 százalék között mozog. Szállítása is nagy gondosságot igényel, ezért „C” vállalkozó szállítja „A” telephelyére az elkészült makettet saját szállító eszközén. Kérdésünk, hogy termékértékesítés vagy szolgáltatásnyújtás „C” vállalkozó tevékenysége? Milyen számlát állít ki „C” vállalkozó „B”-nek áfa tekintetében? Hogyan jár el helyesen „B” vállalkozó az „A” vállalkozó felé számlázáskor? Válaszát előre is köszönöm!

Külföldi megbízó – magyar magánszemély – külföldi alvállalkozó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magyar magánszemély vagyok, korábbi üzleti tevékenységből származó kanadai és németországi kapcsolatokkal. - Egy kanadai vállalkozás meg szeretne bízni azzal, hogy a tulajdonában lévő ingatlan értékesítéséhez megkeressem a megfelelő németországi ingatlanközvetítőt. A megbízási szerződés értéke 10.000,- EUR, melyet a megbízó a számlámra átutal. - A feladat végrehajtásához egy németországi tanácsadó közreműködését venném igénybe. A tanácsadó a nevemre 9 500,- EUR értékű számlát állítana ki, melyet a megbízó által küldött összegből kifizetnék. - A maradék 500,- EUR a megbízási díjam. Az ügylet teljesen egyedi, ebben az adóévben nem fordul elő több alkalommal, hozzátéve, hogy ebben az évben ezen kívül semmilyen egyéb adóköteles jövedelmem sincs. Kérdéseim: 1. A magyar előírások szerint van-e egyáltalán lehetőségem a fenti feladat magánszemélyként történő elvégzésére? 2. Megfelel-e, hogy a feladatot megbízási szerződéssel látom el? 3. Összevezethetem-e a bevételt és a kiadást oly módon, hogy az adóalapot csak a különbözet képezze? 4. Milyen adó- és járulékfizetési kötelezettségem keletkezik, illetve ezeket milyen módon kell megfizetnem? Válaszukat köszönöm. Tisztelettel: Szegedi Gábor

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Áfaarányosítás

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink