34 találat a(z) közös tulajdon cimkére

Közös üzemeltetés Kérdés

Tisztelt Szakértő Hölgy/Úr! Két kft. 50-50 százalékban közösen vásárolt magánszemélytől egy hajót. A hajóvásárlás célja a hajó bérbeadásával árbevétel elérése. Vita merült fel az elszámolással kapcsolatban, ezért kérdésem a következő: melyik módszer a helyes? A hajót mint tárgyi eszközt csak az egyik kft. aktiválhatja és számolhatja el annak költségeit, bevételeit? Vagy mind a két kft. a tulajdoni hányadnak megfelelően szerepeltetheti az eszközei között, számolja el a költségeket és bevételeket? Az lenne még a kérésem, hogy a jó megoldáshoz milyen könyvviteli elszámolások tartoznak. Kérem, hogy törvényi hivatkozásokat is írjon hozzá. Köszönettel: Kaukerné

Közös tulajdonú ingatlan bérbeadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Két magánszemély tulajdonos lakóingatlan bérbeadásra kötött írásbeli szerződést egy magánszeméllyel. Az aláírt bérleti szerződés - amelyben mindkettő tulajdonos szerepel bérbeadóként - ellenére az egyik bérbeadó lemondhat-e a teljes bérleti díjbevételről a másik tulajdonos javára, ha igen, milyen módon (írásban?), illetve helyesen gondolom-e, hogy év végén csak az egyik félnek kell szja bevallást benyújtania erről a jövedelemről, a "lemondó" félnek nem kell? Egyik tulajdonos sem váltott ki adószámot az ingatlan bérbeadásra, csak adóazonosítót használ és áfamentesen végzi a bérbeadási tevékenységet. Köszönöm válaszát.

Magánszemély ingó értékesítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha magánszemély használt ingóságot árusít, akkor ugye évi 600 000 forint bevételig nem kell adóznia. Egyik válaszában ezt írja: "Közös (házastársi, családi) tulajdon esetén a bevételt a tulajdoni hányadok arányában megosztva kell, lehet számba venni." A kérdésem az lenne, hogyan lehet eldönteni, hogy az adott ingóság közös tulajdon-e, például egy ruha, cipő, gyerekjáték, stb. Ha házasságban élek, akkor az közös tulajdon? Vagy, ha a gyereknek vettem ruhát, az közös tulajdon, ha magamnak, akkor az már nem? És a szerzés értékét milyen bizonylattal kell igazolni? Elég a boltban kapott nyugta vagy számla kell róla (mert a nyugta alapján sokszor nem lehet eldönteni, hogy mit is vásároltam, mert olyan a szövegezése)? Válaszát előre is köszönöm.

Ingatlan-bérbeadás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társas vállalkozás adószámmal rendelkező magánszemélytől bérel ingatlant. Az ingatlanban a házastársak tulajdoni hányada 50-50 százalék. A bérleti szerződést a Kft. a feleséggel kötötte meg, ő az aki a számlát kiállítja, tőle kerül levonásra az szja-előleg. Kérdésem az, hogy szükséges-e akár a bérleti szerződésben, vagy külön megállapodásban csatolni a tulajdonostársnak - jelen esetben a férjnek - a nyilatkozatát, melyben hozzájárul ahhoz, hogy a bérbeadási tevékenységet a feleség végezze, így az adókötelezettség is őt terhelje. Válaszát előre köszönöm.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egészségügyi szolgáltató áfalevonási lehetősége

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Teljesítési dátum

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Építési telek és új lakóingatlan értékesítése

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink