10 találat a(z) könyvelői felelősség cimkére

Könyvelői szerződés megszünése utáni könyvelői felelősség Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérem segítségét annak pontos szabályaival kapcsolatban, jogszabályi hivatkozással, hogy a könyvelői megbízás megszüntetése után mennyi ideig és milyen formában köteles a könyvelő még rendelkezésre állni, illetve felelősséget vállalni bármilyen ellenőrzés esetén, ha 10 évig könyvelt az adott társaságnak? Köszönettel: Pné G. Márta

Adatkezelési tanácsok könyvelőknek Cikk

A könyvelők adatkezelési szempontból nincsenek könnyű helyzetben, mivel a rájuk vonatkozó szabályok nem csupán összetettek, hanem sajnos nem is egyértelműek. Az alábbiakban a legfontosabb kérdéseket, illetve félreértéseket vesszük sorra, ezzel segítve őket a megfelelésben.

Könyvelési anyag átvétele Kérdés

T. Szakértő! Először leírnám a történteket. Egy kft.-nek az előző könyvelő 2018. 09. 30-áig végezte a könyvelést. Felmondott az ügyfélnek, mert nyugdíjba megy. A könyvelési anyagból a számlákat átadta az ügyfélnek. A főkönyvi kivonatot és a főkönyvi kartonokat, pénztár naplót, bank naplót, e-mailban küldte el. Az új könyvelő kérte levélben, hogy a szállító, vevő naplót is küldje el. Ezen kívül a főkönyvi kartonnal nem egyezik a tagi hitel analitika. Mivel ugyanazon könyvelési programmal dolgozott, mint az új könyvelő, kérte az ügyfél, hogy mentse le a 9 havi anyagot pendrive-ra, mert így könnyebb lenne az átvétel. A nyitót ugyanis nem lehet nyitni mivel a vevő, szállító partner, ami még kiegyenlítetlen nincs megadva a főkönyvön. A tárgyi eszköz kartonok nem egyeznek a főkönyvvel, igen sok az eltérés, kérdésre, hogy esetleg nincs-e nullára kifutott karton, amit esetleg nem vezetett ki, erre is nem megengedett módon válaszolt. A kommunikációtól elzárkózik. Kérdésem mit tehet az ügyfél, hogy hiánytalanul megkapja a kért anyagot, van-e valamilyen jogszabály erre, hogy a könyvelőt kötelezni lehessen? Válaszát köszönöm.

Készpénzes számla kiállitása, vevői pecsét Kérdés

Vállalkozói szokás az egyszerűsítés érdekében, hogy a készpénzes számla kiállításakor a vevő rányomja a céges pecsétet a számlára, illetve annak összes példányára. Olyan szóbeszéd kering, hogy a NAV ezt nem fogadja el. Kérdésem, hogy valóban nem elfogadható ez a számlakitöltés? És, ha igen, mi az oka? A könyvelő felelős-e ilyen számla befogadásáért? Ha az eladó pecsételhet, a vevő nem?

Könyvelői felelősség Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az egyik ügyfelemet megbírságolta az adóhivatal jogosulatlan áfa-visszaigénylés miatt. Mivel nem tudom bizonyítani, hogy nem az én hibám volt (ő sem tudja az ellenkezőjét), velem akarják megfizettetni a bírságot. Ügyfelem nem írta alá a megbízási szerződést, és nem is fizetett az elvégzett munkáért, ezért a könyvelői felelősségbiztosításom terhére nem tudom megtéríteni a kárát. A kérdésem az lenne: egy esetleges polgári peres ügyben milyen esélyeim vannak? Esetleg próbáljak megegyezni peren kívül vele (amire nem sok esélyt látok)? Köszönettel: Vallerné Klári

Könyvelői díjtartozás Kérdés

Volt egy ügyfelem, aki egész évben hitegetett, hogy majd fizet. Mivel nagyon sok munka volt a céggel, nem tettem meg vele, hogy nem dolgoztam fel az adatokat. Küldtem a bevallásokat, dolgoztam, és vártam a "jó szerencsét", illetve hogy állja a szavát az ügyvezető. Sajnos korábban súlyosan megbetegedtem, és ezért a könyvelés nem volt tökéletes, erről a vezető tudott. Abban állapodtunk meg szóban, hogy elvégzem az önellenőrzéseket és elkészítem a mérleget is – azt mondta, hogy akkor majd kifizet, ha lesz pénze. Az általam vállalt kötelezettséget teljesítettem, de mivel minden próbálkozásom hiábavaló volt arra nézve, hogy ki is fizesse a munkát, ezért az új könyvelőnek – szegény, nem ő tehet róla – nem adtam meg a nyitáshoz szükséges adatokat. Most az ügyfél perrel fenyegetőzik, noha nagyon sok esetet tudok említeni, hogy bizonylatok 2-3 év után jutottak el csak hozzám, és vannak olyan tények is, melyek csak később jutottak tudomásomra. Szerződést nem kötöttünk, én teljesítettem a vállalásomat, ő nem. Mit tehetek, és milyen jogaim és kötelezettségeim vannak? Természetesen a dokumentumok jó részéről van példányom, amivel bizonyítani tudom, hogy nem adott át minden – a munka elvégzéséhez szükséges – dokumentumot. A pénzről már lemondtam, de nem szeretnék egy esetleges perből vesztesen kijönni.

Pénztárkészlet Kérdés

Egyéves, 100 millió forintos forgalmat bonyolító zöldség-gyümölcs nagykereskedelmi kft.-nek a napi pénztárkészlete folyamatosan 2 és 5 millió forint között mozog. Kinek a felelőssége a napi készpénzállomány bizonylatolása és annak rendelkezésre állásának biztosítása, ha a kft.-ben mind a két tag dolgozik munkaviszonyban, de csak az egyik ügyvezető, viszont a bankszámla felett mindkettőnek van rendelkezési joga? Napi, illetve időszaki pénztárjelentést természetesen nem vezetnek. Továbbá mi a kötelessége a könyvelőnek, ha tisztában van vele, hogy a papíron lévő pénzkészlet a valóságban nem létezik, bár ezt nyilván nem ismerik el. Válaszát előre is köszönöm!

Könyvelőváltás Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2014-től vállaltam egy cég könyvelését. Az előző év mérlegét közzétette az előző könyvelő cég úgy, hogy az ügyfél azt nem hagyta jóvá, sem aláírásával, sem leltárral, sem taggyűlési jegyzőkönyvvel. Most sikerült kicsikarni egy főkönyvi kivonatot, még egyelőre az analitikát sem kaptuk meg. Ők nem akarnak már semmit helyrerakni, egyeztetni, ki is jelentkeztek az ügyfélkapuról. Mit tehetek én, mint új könyvelő, ha az általuk könyvelt és adóbevallásokkal lefedett időszakokat nem szeretném én leellenőrizni, újrakönyvelni, újra fizettetni az ügyféllel az én munkámért, viszont szükségem lenne egy jó nyitóra? Esetleg vetessek fel egy nyitó leltárt 2014-re és a különbözeteket rendezzem ki 86-ra (adóalap-növelő) és 96-ra? Hogyan lehet őket adott esetben felelősségre vonatni, van-e értelme? Köszönettel: Andrea

Meddig terjed a könyvelői felelősség? Cikk

Mire vonatkozhat a könyvelői felelősség? Saját érdekében meddig kell megőriznie egykori ügyfelének iratait? Olvasói kérdésre szakértőnk, Szolnoki Béla válaszolt.

Könyvelői felelősség Kérdés

2009-ben könyveltem egy cég anyagát. Mivel APEH ellenőrzése volt, minden iratanyagot, gépi listát, dokumentumot átadtam az ügyfélnek, illetve a hatóságnak is. Közben meg is szűnt a kapcsolat egyéb okok miatt. Kérdésem: meddig vagyok köteles a számítógépemben őrizni a könyvelési tételeket, illetve köteles vagyok-e egyáltalán megőrizni a cég könyvelési anyagát, amikor semmiféle kapcsolat nem áll fenn, és a könyvelési díjat sem kaptam meg teljesen, amiről már egyébként lemondtam.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink