59 találat a(z) közhasznú szervezet cimkére

Közhasznú szervezet adózása Kérdés

Ügyfelünk nonprofit közhasznú korlátolt felelősségű társaságként működik. Társasági szerződésében elkülönítésre került a közhasznú tevékenység, cél szerinti tevékenység. Működése során ténylegesen gyakorolja a közhasznú és cél szerinti tevékenységeket, és egy csekély mértékű vállalkozási tevékenységet is folytat. A közhasznú tevékenysége tekintetében rendelkezik szerződéssel a központi költségvetésben meghatározott fejezettel a társaságiadó-törvény 5. melléletének E) pontja szerint. A könyvelésben elkülönítetten tartjuk nyilván az ezen tevékenységekhez kapcsolódó bevételeket, illetve a költségek vonatkozásában a vállalkozási és közhasznú cél szerinti tevékenységek költségét (ez utóbbit egy főkönyvi számon). Kérdéseim: • A társasági adó számítása során milyen sorrendiséget kell követni? • Kizárólag a közhasznú tevékenységének bevétele és az ehhez kapcsolódó támogatás – amely esetében rendelkezik a meghatározott szerződéssel – tekintetében élvez mentességet a társasági adó számítása során? • A cél szerinti tevékenység bevétele, amelyet nem nevesít a hivatkozott szerződés, társasági adó alapját képezi? • Jól gondolom-e, hogy a cél szerinti tevékenység bevétele nem tartozik bele az adómentes kategóriába, tehát az adómentesség számítása során kizárólag a közhasznú tevékenység bevétele élvez mentességet, a cél szerinti tevékenység a társasági adó alapját képezi?

Közhasznú szervezet támogatása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Közhasznú kft. gyermekek úsztatásával foglalkozik. Adott egy másik kft.., amely építőipari és marketing tanácsadói tevékenységet végez, és megtámogatná a közhasznú kft.-t azzal, hogy bérli számukra az úsztatáshoz szükséges uszodát évi 4 millió forintért. Az uszoda a számlát közvetlenül a támogató kft.-nek számlázná. Kérdésem az lenne, hogy ez így működőképes lehet-e? Van-e ennek bármilyen törvényi akadálya, illetve jár-e ezután bármilyen adókedvezmény vagy adott esetben bármilyen adófizetési kötelezettség jelentkezik-e mind a kft., mind a közhasznú kft. részéről? Segítségét köszönöm!

Támogatás vagy adomány esetleg más Kérdés

Cégünk székhelye közigazgatási határon található, ahol nem megoldott a gyalogos közlekedés. Egyeztetések folynak a helyi önkormányzat képviselőivel a beruházás megkezdéséről. Ahhoz, hogy a beruházás megvalósuljon, cégünk x millió forintot ajánl fel. Kérdésem az lenne, hogy ha az önkormányzatnak utaljuk az összeget, akkor támogatási szerződéssel tehetjük ezt, és könyveinkben ezek a tételek egyéb ráfordítás címén szerepelnek, áfát nem érintve? Tao-emeléssel kell számolni, szükséges-e a juttatásban részesülő nyilatkozata? (Tao tv. 3. számú melléklet). Másik lehetőségként felmerült alapítvány bevonása, mely adománygyűjtést szervezne a cél megvalósítására. Ebben az esetben több mindent kell vizsgálni? (Például: közhasznú a szervezet minősítése vagy sem?) Milyen adminisztrációval járna ez az adományt adó szervezetnél? Mire kell figyelni? Feladatunk-e az adományt gyűjtő alapítvány vizsgálata, hogy helyesen jár-e el az adomány gyűjtése kapcsán? Adózás szempontjából az adózás előtti eredményünk csökkenthető-e? Közhasznú státuszáról nyilatkozatot kötelezően ki kell állítania, hiszen itt kérdéses lehet az is, hogy adománynak vagy támogatásnak minősül? Támogatás esetében is szükséges a szervezet nyilatkozata? Adózási oldalról ráfordításként elszámolható, nem adóalapot növelő tétel? Kérem, szíves segítségüket a három variáció megítélésében, esetleg ha van javaslatuk, ötletük szívesen fogadom!

Adomány vagy támogatás? Mutatjuk, mi a különbség, és miért fontos ez Cikk

A vállalkozások jelentős része nyújt támogatást civil szervezetek részére. Fontos tisztában lenni azzal, hogy mi a különbség támogatás és az adomány között, és hogyan rendelkezik a törvény ezek elszámolhatóságáról.

Közpénzből gazdálkodók: ennyi fizetés jár főnöknek, beosztottnak Cikk

A köztulajdonban álló munkáltató közpénzből gazdálkodik, szigorú elszámolási kötelezettséggel tartozik. Erre figyelemmel az általánosnál szigorúbb szabályok irányadók az érintett munkáltatóknál foglalkoztatottak munkaviszonyára is.

Közhasznúság elvesztésének bejelentése Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következőkben szeretném kérni a segítségüket. Egy korábban közhasznú alapítványként működő civil szervezet közhasznúságát törölték. Erről megkaptam a törvényszék végzését. Van-e ezzel kapcsolatban bejelentési kötelezettségem valamely hatóság felé, és ha igen, akkor milyen nyomtatványon? Köszönöm!

Közhasznú szervezet iparűzésiadó-alapja II. Kérdés

Hivatkozva a közhasznú szervezet iparűzésiadó-alapja címmel, 2016. 01. 12-én feltett kérdésre adott válaszára, kérném az alábbi, eltérő véleményemre szíveskedjen reagálni: A Számviteli Levelek ugyanezen témában 5853. kérdésszám alatt megjelent tájékoztatója (és a Fővárosi Önkormányzat telefonos tájékoztatása szerint is) a nonprofit gazdasági társaságok iparűzési adóalapját nem kizárólag a vállalkozási tevékenység árbevétele alapján kell megállapítani. A Htv. 39. §-a meghatározza a helyi iparűzési adó alapját. A Htv. külön nem szabályozza, hogy mit tekint vállalkozási tevékenységnek. A Htv. az 52. § 22. pontjában meghatározott (fő szabály szerint a számviteli törvény szerinti) nettó árbevételt nem bontja meg vállalkozási, illetve közhasznú tevékenység nettó árbevételére. Így téves az a következtetés, hogy csak a vállalkozási tevékenység nettó árbevétele képezi a helyi iparűzési adó alapját, annak ellenére, hogy a cél szerinti és a vállalkozási tevékenység nettó árbevételét elkülönítetten kell ezen szervezeteknek nyilvántartani. A külön rendelkezés hiánya a fent említett főszabály szerinti adóalap-megállapítást teszi szükségessé.

Közhasznú szervezet iparűzésiadó-alapja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Amennyiben keletkezik helyiiparűzésiadó-fizetési kötelezettsége a közhasznú szervezetnek, akkor mi lesz az adó alapja? Ugyanazzal az aránnyal számoljuk ki az adóalapot, mint a társasági adóban? Köszönettel.

Adomány elszámolása Kérdés

Közhasznú szervezetnek adott adomány társaságiadó-elszámolásához minden esetben kötelező-e az írásbeli adományozási szerződés, vagy csak a tartós adományozás esetén? A nem tartós adományozás esetében elég-e az igazolás? A taotörvény 7. § (1) z) pontja alapján ez nem világos számomra.

Tartós adomány Kérdés

Tisztelt Szakértő! A segítségét szeretném kérni az alábbi kérdésben: 2012-ben 4 évre szóló tartós adományozási szerződést kötöttünk egy közhasznú szervezettel. Idén megváltozott a szervezet közhasznúságú fokozata, és nem közhasznúvá vált. (Még nem utaltuk el az idei támogatás összegét.) Ennek értelmében a tartós adományozási szerződés semmisé válik? És nekünk, mint támogatónak a korábbi évek során igénybe vett társasági többletkedvezményekkel (adóalap-csökkentő tételekkel) növelni kell az adózás előtti eredményt? Válaszát előre is köszönöm.

Közhasznú szervezet egyszemélyes kft.-t alapítana Kérdés

Tisztelt Adózóna! Mostanában egyre nagyobb probléma a civil szervezeteknek, hogy lehetőségük nyílna olyan bevétel megszerzésére, ami egyértelműen vállalkozói bevételnek számítana, de ezáltal meghaladná a vállalkozói bevételük az összes bevételük 60 százalékát. Ezt a problémát szeretnék elkerülni, erre az egyik civil szervezet képviselője megkérdezte tőlem, hogy mi lenne, ha egyszemélyes tulajdonosként alapítana egy kft.-t? Ez lenne nekem is a kérdésem, hogy lehet-e közhasznú civil szervezet egyszemélyes kft. tulajdonosa, és ha igen, akkor az milyen hátrányokat jelentene a közhasznú szervezetnek, és hogyan kellene elszámolni a civil szervezet részére járó osztalékot? Előre is köszönöm a választ. Tisztelttel: V. Imre

Egyesület adománykezelése Kérdés

Tisztelt Szkaértő! Az alábbiakban kérem szíves segítségüket: – Civil szervezet, amely nem közhasznú, ha támogatást kap vállalkozástól, akkor azt adományként kell kezelni? – Kaphat a nem közhasznú szervezet is? – Kell a vállalkozó és a civil szervezet között támogatási vagy adományozási szerződést kötni, ha igen, van erre valami formanyomtatvány? – Ezt a támogatást a vállalkozó rendkívüli ráfordításként kell, hogy kezelje? – A vállalkozás kap ezáltal a társaságiadó-befizetési kötelezettségéből kedvezményt? Köszönöm. Várom mihamarabbi válaszukat. Üdvözlettel.

Önkéntes segítők, figyelem! Csak így lehet adómentes a költségtérítés Cikk

Egyre többen vállalnak Magyarországon is önkéntes munkát, amiért nem kapnak fizetséget, ellenben a munkavégzéssel összefüggésben felmerülő kiadásaikat ellentételezheti a foglalkoztató szervezet. Na, de mely szervezet? És milyen törvényi rendelkezéseket kell ahhoz betartani, hogy ne kelljen adót fizetni a juttatott költségtérítés után?

Közhasznú civil szervezetek társasági adókedvezménye Kérdés

Tisztelt Szakértők! Az alábbi kérdésekben szeretném kérni állásfoglalásukat: 1. A külföldön bejegyzett közhasznú civil szervezeteket megilletik-e ugyanazok az adókedvezmények, mint a Magyarországon bejegyzett civil szervezeteket? Így például a Magyarországon végzett közhasznú tevékenységükből származó bevétel mentesül-e a társaságiadó-fizetési kötelezettség alól a Tao. 6. melléklet A pontja alapján? 2. Ha egy Magyarországon bejegyzett cég egy külföldi közhasznú civil szervezetnek adományoz, igénybe veheti-e a Tao. 7. paragrafus (1) z) szerinti adomány utáni adókedvezményt? Válaszukat előre is köszönöm! Üdvözlettel: Schmidtkáné Hartai Angela

Közhasznú szervezet közhasznúságának ellenőrzése Kérdés

Hagyomásan támogatunk közhasznú szervezeteket, jellemzően egyesületeket, alapítványokat. Támogatottjaink korábban (2014. 05. 31. előtt) is közhasznú, kiemelten közhasznú minősítéssel rendelkeztek, azonban a civiltörvény (2011. évi CLXXV. törvény) ezen szervezetek részére is (2014. 05. 31-ei határidővel) előírta az újraminősítést. Kérdésem: milyen módon tudjuk ellenőrzni, hogy a támogatott/támogatandó szervezetek eleget tettek-e újraminősítési kötelezettségüknek, illetve újonnan alakult szervezetek esetében megszerezték ezt a minősítést? Különös tekintettel arra, hogy előbbi szervezetek ("régi közhasznúak) a támogatási szerződés, megállapodás szövegében 2014. 05. 31. előtti minősítésre/regisztrációra hivatkoznak. Válaszukat előre is megköszönve, üdvözlettel: Zsohovszky Sándor

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyéni vállalkozó, telephelykérdés

Szipszer Tamás

adószakértő

Egyéni vállalkozó tárhely 2025

Szipszer Tamás

adószakértő

Utazásközvetítői jutalék áfa tartalma

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 december
H K Sze Cs P Sz V
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink