20 találat a(z) ingatlanhasznosítás cimkére

Magánszemély ingatlanhasznosítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérem szíves segítségét a következő kérdések megválaszolásában: – magánszemély ingatlanbérbeadása esetén, tételes költségelszámolásnál, ha a szerződésben kikötik, hogy a bérlő meghatározott összeg értékben felújítja a lakást, ez a költség egyéb bizonylat nélkül a szerződés alapján tételes költségelszámolás esetében levonható-e a bevételből a személyi jövedelemadó számítása során, vagy egyéb bizonylat hiányában nem vehető figyelembe? – ha a két házastárs közös tulajdonban lévő lakást értékesít, dönthetnek-e úgy, hogy az adózást az egyik fél vállalja, és a saját adóbevallásában mutatja ki a teljes összeget? – van-e bármilyen határ magánszemély lakóingatlan-értékesítése esetén, amelynél több ingatlan éven belüli értékesítése üzletszerű tevékenységnek számít és másfajta adózási szabályok vonatkoznak rá? Köszönöm szépen a segítségét előre is!

Kata – ingatlanhasznosítás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni ügyvéd (szja szerint adózik, áfamentes) ingatlan vásárolt. Ezt követően kata adózás alá áttért. Ezzel kapcsolatban lenne néhány kérdésem: Amennyiben értékesítené szeretné, a teljes kapott érték bevétel lesz meglátásom szerint, illetve ha közben visszatérne az szja szerinti adózásra, akkor elszámolhatná az értékesítéssel szemben a nettó értéket (amely a kata időszak alatt évi 2%-kal csökkent). Másik kérdésem, hogy mivel kata-alanyként bérbeadással nem hasznosíthatja (hosszú táv), így megteheti-e azt, hogy az ingatlan haszonélvezetét ingyenesen átengedi egy közeli hozzátartozónak, aki magánszemélyként már bérbeadhatja(?). Ilyen esetben felmerül-e a haszonélvezeti jog átengedése kapcsán ajándékozási illeték (és ez mentes lenne-e, tekintve hogy közeli hozzátartozók, de a tulajdonjog az egyéni vállalkozásé) vagy egyéb jövedelem (vagy bármi más?). Szerencsésebb lenne ellenérték fejében átadni? Köszönöm.

Ingatlannal rendelkező egyesület adózása (tao) Kérdés

Adott egy, a cél szerinti (környezetvédelem, megújuló energia) tevékenységéhez szükséges, és használt ingatlannal rendelkező egyesület (nincs a fordulónapon köztartozása, 10%-ot meghaladja a vállalkozási bevétele). A társaságiadó-alapjának levezetésekor figyelembe kell-e venni mint ingatlanhoz kapcsolódó bevételt azt a tételt, amelyet a környezetvédelemmel kapcsolatos rendezvényszervezés jogcímen szerzett (tehát cél szerinti a bevétel), de az adott ingatlanban bonyolították le a rendezvényt? Az új, 2016-tól élő előírások szerint a tao-alapot növeli az ingatlanhasznosítással kapcsolatos bevétel, illetve figyelembe vehetőek a kapcsolódó költségek is (értékcsökkenés, egyéb költség). Mivel az ingatlan létrehozása KEOP-pályázatból valósult meg, ezért az elszámolt amortizációval arányosan halasztott bevételt is számolt el az egyesület a beszámolási időszakban. Ez a tétel vajon a tao-alapba beszámító-e? Várom megtisztelő válaszukat.

Ingatlanhasznosítás 7-es adószámmal Kérdés

7-es adószámmal rendelkező magánszemély bérbeadási és fizetővendéglátó tevékenységet egyaránt végez. Kérem útmutatásukat, hogy a kétféle tevékenységre lehet-e eltérő adózási módot választani, vagyis a fizetővendéglátásra a tételes átalányadózást, az ingatlan bérbeadására pedig a 10 százalékos költséghányad levonását? Amennyiben nem, a 10 százalékos költséghányad a fizetővendéglátásra is alkalmazható?

Átalakulás – ingatlan bruttó és nettó értéke Kérdés

Tisztelt Szakértők! Átalakulással lenne kapcsolatos a kérdésem. „A” Kft. ingatlant vásárolt 2012-ben fejlesztési tartalék felhasználásával. 2014. év végén kiválással az ingatlant kivitték egy ingatlanhasznosító „B” Kft.-be. Az átalakulást követően „B” könyveinek megnyitásakor alkalmazhatja-e az „A”-nál szereplő bruttó, halmozott, Szt. szerinti és tao szerinti értékcsökkenés értékeket? Vagy a könyvvizsgáló által megállapított nettó érték lesz „B”-nél a bruttó érték és az Szt. és a tao szerinti értékcsökkenés alapja? „B” megállapíthat-e más maradványértéket vagy hasznos élettartamot?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Közösségen belüli gépjármű beszerzés

Bunna Erika

adótanácsadó

Német gépjármű tartós bérlete

dr. Kelemen László

adószakértő, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink