19 találat a(z) ingatlanhasznosítás cimkére

Kata – ingatlanhasznosítás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni ügyvéd (szja szerint adózik, áfamentes) ingatlan vásárolt. Ezt követően kata adózás alá áttért. Ezzel kapcsolatban lenne néhány kérdésem: Amennyiben értékesítené szeretné, a teljes kapott érték bevétel lesz meglátásom szerint, illetve ha közben visszatérne az szja szerinti adózásra, akkor elszámolhatná az értékesítéssel szemben a nettó értéket (amely a kata időszak alatt évi 2%-kal csökkent). Másik kérdésem, hogy mivel kata-alanyként bérbeadással nem hasznosíthatja (hosszú táv), így megteheti-e azt, hogy az ingatlan haszonélvezetét ingyenesen átengedi egy közeli hozzátartozónak, aki magánszemélyként már bérbeadhatja(?). Ilyen esetben felmerül-e a haszonélvezeti jog átengedése kapcsán ajándékozási illeték (és ez mentes lenne-e, tekintve hogy közeli hozzátartozók, de a tulajdonjog az egyéni vállalkozásé) vagy egyéb jövedelem (vagy bármi más?). Szerencsésebb lenne ellenérték fejében átadni? Köszönöm.

Ingatlannal rendelkező egyesület adózása (tao) Kérdés

Adott egy, a cél szerinti (környezetvédelem, megújuló energia) tevékenységéhez szükséges, és használt ingatlannal rendelkező egyesület (nincs a fordulónapon köztartozása, 10%-ot meghaladja a vállalkozási bevétele). A társaságiadó-alapjának levezetésekor figyelembe kell-e venni mint ingatlanhoz kapcsolódó bevételt azt a tételt, amelyet a környezetvédelemmel kapcsolatos rendezvényszervezés jogcímen szerzett (tehát cél szerinti a bevétel), de az adott ingatlanban bonyolították le a rendezvényt? Az új, 2016-tól élő előírások szerint a tao-alapot növeli az ingatlanhasznosítással kapcsolatos bevétel, illetve figyelembe vehetőek a kapcsolódó költségek is (értékcsökkenés, egyéb költség). Mivel az ingatlan létrehozása KEOP-pályázatból valósult meg, ezért az elszámolt amortizációval arányosan halasztott bevételt is számolt el az egyesület a beszámolási időszakban. Ez a tétel vajon a tao-alapba beszámító-e? Várom megtisztelő válaszukat.

Ingatlanhasznosítás 7-es adószámmal Kérdés

7-es adószámmal rendelkező magánszemély bérbeadási és fizetővendéglátó tevékenységet egyaránt végez. Kérem útmutatásukat, hogy a kétféle tevékenységre lehet-e eltérő adózási módot választani, vagyis a fizetővendéglátásra a tételes átalányadózást, az ingatlan bérbeadására pedig a 10 százalékos költséghányad levonását? Amennyiben nem, a 10 százalékos költséghányad a fizetővendéglátásra is alkalmazható?

Átalakulás – ingatlan bruttó és nettó értéke Kérdés

Tisztelt Szakértők! Átalakulással lenne kapcsolatos a kérdésem. „A” Kft. ingatlant vásárolt 2012-ben fejlesztési tartalék felhasználásával. 2014. év végén kiválással az ingatlant kivitték egy ingatlanhasznosító „B” Kft.-be. Az átalakulást követően „B” könyveinek megnyitásakor alkalmazhatja-e az „A”-nál szereplő bruttó, halmozott, Szt. szerinti és tao szerinti értékcsökkenés értékeket? Vagy a könyvvizsgáló által megállapított nettó érték lesz „B”-nél a bruttó érték és az Szt. és a tao szerinti értékcsökkenés alapja? „B” megállapíthat-e más maradványértéket vagy hasznos élettartamot?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink