25 találat a(z) ingóértékesítés cimkére

Ingóértékesítés gazdasági tevékenységgel – szja-szabályok Cikk

Az önálló tevékenységből származó jövedelemre vonatkozó szabályok szerint kell az adót megfizetni az ingó vagyontárgyak átruházásából származó jövedelem után, ha az értékesítés gazdasági tevékenység keretében történik.

Ingóértékesítésből származó jövedelem: így kell megállapítani Cikk

A feleslegessé vált dolgoktól rendszeresen vagy alkalmanként szabadulnak meg a magánszemélyek, de vannak olyan esetek is, amikor a magánszemélyek adnak-vesznek rendszeresen. A két tevékenység adózás szempontjából elkülönül egymástól, mivel ez utóbbi eset gazdasági tevékenységnek minősülhet és a bevétel adójogi megítélése 600 ezer forint feletti bevétel esetében eltérő.

Ingóság értékesítése csak adószámmal? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemély 3D nyomtatóval kis tárgyakat készít, mely tevékenység csak alkalomszerű, nem folyamatos. A kérdés, hogy szükséges-e adószámot kérnie, és az értékesítésről számlát kiállítani? Ha a bevétele az adóévben nem haladja meg a 600 ezer forintot, de az ebből elért jövedelem több mint 200 ezer forint, akkor kell szja-t fizetnie? Válaszát nagyon köszönöm.

Ingóértékesítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Értékesíteni szeretném 2010-ben vásárolt konyhabútoromat teljes felszereléssel (hútő, mosogatógép, gáz, páraelszívó...) 890 000 forintért. Annak idején a beszerzési ára közel 1,2 millió forint volt. A számlák már nincsenek meg, igazolni ezt sajnos nem tudom. Kérdésként merült fel bennem, ha ezt értékesítem, kell-e adózni utána, annak ellenére, hogy olcsóbban tudom csak eladni? Ha kell, mennyi adóval kell számolnom? Szerintem igazságtalan lenne, ha kellene, csak azért, mert a számlákat nem őriztem meg. Válaszát előre is köszönöm.

Adventi vásár Kérdés

Magánszemélyek adventi vásárra készítenek apró ajándéktárgyakat. Mivel ez gazdasági tevékenységnek minősül, az önálló tevékenységre kiváltották az adószámot. Jelen esetben a bevételük éves szinten bőven 600 ezer forint alatt marad. Kérdésem, hogy az ajándéktárgyak értékesítése során tekinthető-e ez adómentes értékesítésnek mint az ingó vagyontárgyak értékesítése? vagy pedig 15 százalék szja és 27 százalék eho sújtja az eredményt?

Egyéb alkotóművészeti tevékenység Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban részletezett kérdésben szeretném kikérni a véleményét és segítségét. Ismerősöm hobbiból különféle ajándéktárgyakat készít, amit alkalomszerűen, nem rendszeresen értékesít. Az adóhatósághoz fordult segítségért, ahol adószámot kapott, és tevékenységként az egyéb alkotó művészeti tevékenységet jelölték meg. Az ügyintéző felvilágosítása alapján elég nyugtát kiállítania, mivel csak magánszemélyeknek értékesít és 600.000 forintig adómentes a tevékenysége. Ismerősömnek van 36 órás főfoglalkozása, ezért az ügyintéző úgy ítélte meg, hogy ebből is látszik, hogy e tevékenység nem rendszeres és nem üzletszerű. Az szja bevallás kitöltési útmutatójában ez a 600.000 forintos mentesség az ingóértékesítésnél szerepel, és ebben az esetben nem kell bevallani sem. Ma viszont egy másik illető szintén ugyanilyen esetben érdeklődött az adóhatóságnál és elutasították, hogy az emberek félreértelmezik a törvényt. Kérem segítségét, hogy ebben az esetben mi a helyes eljárás? Ezek szerint az adóhatóság sincs a helyzet magaslatán? Ismerősöm azért fordult hozzájuk, mivel a törvényeknek megfelelően szeretett volna eljárni és most úgy néz ki mintha vétett volna. Válaszát előre is köszönjük.

Magánszemélyként ingó vagyontárgy értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemély saját tulajdonában lévő szerszámokat szeretne lista szerint értékesíteni egy kft.-nek. Kérdéseim a következők: 1.) Vonatkozik-e a rá az évi 600 ezer forintos értékhatár, mert nem tevékenységként értékesít? 2.) Ha átlépi a 600 ezer forintot, kinek kell az arra jutó szja-t megfizetni: a magánszemélynek vagy a kifizetőnek, a kft.-nek? 3.) Ha 590 ezer forint az értékesítés összege, be kell-e azt jelenteni a NAV-hoz? Tisztelettel: Géczi Sándorné

Ingóság értékesítése külföldi társaság részére Kérdés

Egy belföldi társaság ingóságot értékesít egy EU-ban bejegyzett külföldi (ciprusi) társaság részére úgy, hogy az ingóság nem lépi át az országhatárt. Ezt követően a külföldi cég egy magyar társaságnak értékesíti ezeket az ingóságokat. Véleményem szerint az első értékesítés során áfásan kell számlázni az áfatörvény 25. §-a alapján, de mi a teendője a külföldi társaságnak? Adószámot kell kérnie? Be kell jelentkeznie? Levonhatja a beszeréssel kapcsolatban felszámított áfát? A második értékesítéskor a külföldi cég számít fel áfát az értékesítésre, vagy fordítottan számlázza ki az ingóságokat.... az áfatörvény 139. §-a vonatkozik rá? Köszönöm.

Üzletszerű ingóértékesítés: mennyi átalány költséget számolhat el a magánszemély számla nélkül? Cikk

Olvasói kérdésre, Angyal József okleveles adószakértő válaszol

Internetes ingó értékesítés: mikor lehet üzletszerű, hogyan kell adózni? Cikk

Az MTV Ma reggel című műsorában néhány nappal ezelőtt Papp István APEH főosztályvezető cáfolta, hogy lenne valóságalapja annak, hogy az internetes ingó értékesítés után a törvényben foglalt adó akár tízszeresét is felszámítanák.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink