40 találat a(z) gyermekvállalás cimkére
Gyermekvállalás katás vállalkozó esetén
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szülés előtt álló katás egyéni vállalkozó 1 fő alkalmazottat foglalkoztat. Gyermeke megszületése után ő nem, de az alkalmazottja továbbra is dolgozna. Mivel bevétele továbbra is keletkezni fog, ezért a havi 50 000 forintot akkor is fizetné maga után. Kérdésem az, hogy ebben az esetben a szülés után milyen ellátásokra jogosult? Tudomásom szerint csedre nem lesz jogosult a fentiek miatt. A szülés napjától gyedet kell igényelni részére? Köszönöm válaszát. Bognárné
Módosulnak a gyermekvállaláshoz kapcsolódó ellátások
Cikk
2017 decemberében két olyan jogszabályt is kihirdettek, amely az anyasági támogatással, a csecsemőgondozási díjjal, a gyermekgondozási díjjal kapcsolatos szabályokat módosította. Az alábbiakban a fenti ellátásokra vonatkozó fontosabb változásokat ismertetjük.
Fontos adómentességi és áfakulcscsökkentési módosításokat hirdettek ki
Cikk
Már az idén adómentes lesz több ösztöndíj és állami támogatás, továbbá 2018-tól bővül a vakok által használt, 5 százalékos áfával adózó készülékek köre. A törvénymódosításokról szóló jogszabályok a 182. számú Magyar Közlönyben jelentek meg.
Gyermekvállalás vezető állású munkavállalóknál
Cikk
A vezető állású munkavállaló munkajogi védelme kevésbé szigorú, mint egy átlagos munkavállalóé, így munkaszerződése az Mt. rendelkezéseitől akár a munkavállaló hátrányára is eltérhet, munkaviszonya pedig könnyebben szüntethető meg. A gyermekvállalás területe azonban a vezető állású munkavállalók esetében kivételt képez. Az alábbiakban ennek konkrét elemeit vizsgáljuk gyakorlati szempontból.
Munka vagy magánélet? Gyermekvállalás munkaviszonyban
Cikk
A munka és a magánélet összehangolása során leginkább a gyermekvállalás okoz nehézségeket a felek számára. A munkavállaló a szülési szabadság, majd a gyermekgondozás céljából kivett fizetés nélküli szabadság okán hosszú évekre kiesik a munkából. A távollét kezdetekor ráadásul annak végső időpontját sem lehet pontosan meghatározni. Ilyen esetekre a következő szabályok védik a munkavállalót és a munkáltatót.
Százmilliárdokba került az állami nászajándék, a gyermekvállalás és társai
Cikk
A családi kedvezménynek köszönhetően 2015-ben összességében 195 milliárd forint maradt a családoknál. Tavaly mintegy 22 ezer első házas vette igénybe a havi 5 ezer forintos állami „nászajándékot”, és több mint 687 ezren éltek a hagyományos adócsökkentő kedvezményekkel – mondta Tamásné Czinege Csilla, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) helyettes-államtitkára.
Csok lakásbővítés esetén
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A cikkben azt olvasom, hogy csak fiatal házasok ígérhetnek a csok-hoz gyermeket. Ez azt jelenti, ha a gyermekek már megszülettek, akkor a 40 évet betöltött házaspár is igényelhet lakásbővítéshez támogatást, ha eddig nem vettek igénybe semmilyen kedvezményt? Válaszukat köszönöm. Takácsné Anci
Munkáltatói kölcsön
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Munkáltatói kamatmentes lakáscélú kölcsönt szeretnék igényelni a munkáltatómtól. Az szja-törvény 72. § (4) f pont rögzíti, hogy kamatmentesen adható a hitel, ha nem haladja meg a lakáscélú támogatásokról szóló jogszabályban meghatározott, méltányolható lakásigény mértékét a lakás. A 12/2001-es törvény 3 §-a meghatározza a méltányolható lakás szobáinak a számát az együtt költözők számának függvényében, azonban ugyanezen paragrafus hivatkozik e törvény mellékletében meghatározott építési átlagköltségekre is. Jól értem, hogy nem csak az együtt költözők számából következő szobák számát, hanem a szobák számából következő építési átlagköltségeket is figyelembe kell venni az adómentességhez? Továbbá 1 gyermeket vállalhatok előre (úgy mint a csoknál), ha már 1 van, hogy nagyobb lakás építéséhez tudjam az adó- és kamatkedvezményt igénybe venni? Amennyiben igen, mi ennek a menete, illetve mi a teljesítési határidő? Válaszát köszönöm!
Katás egyéni vállalkozó gyeden
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó 2015-re tervezi a gyermekvállalást. Úgy gondolta, hogy 2014-ben a magasabb, 75 000 forint összegű katát fizeti meg, majd 2015-ben, a gyermek születéséig visszatér az 50 000 forintra. Mivel jogviszonya folyamatos, arra számít, hogy a 2014-es magasabb járulékalap után fog tgyást, illetve gyedet kapni. Helyes-e a gondolatmenet? Bekavarhat-e, ha tgyás-ra 2015-ben, de gyedre csak 2016-ban válik jogosulttá? A 2016-os gyed alapja is a 2014-es járulékfizetés lesz, vagy lehet, hogy ott már a 2015-öt veszik alapul? Köszönöm a segítséget! Emília
Gyermekvállalás vagy munka: milyen kedvezmények vannak?
Cikk
Noha a cím választási kényszert sugall az elmúlt évek során a jogalkotás folyamatosan törekedett arra, hogy a gyermekvállalás és a munka ne zárja ki egymást és feloldja azt az ellentmondást, ami a gyermekes szülőt megillető többletvédelem és a munkaadó közvetlen érdeke között feszül.