40 találat a(z) gyermekvállalás cimkére

Gyermekvállalás katás vállalkozó esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szülés előtt álló katás egyéni vállalkozó 1 fő alkalmazottat foglalkoztat. Gyermeke megszületése után ő nem, de az alkalmazottja továbbra is dolgozna. Mivel bevétele továbbra is keletkezni fog, ezért a havi 50 000 forintot akkor is fizetné maga után. Kérdésem az, hogy ebben az esetben a szülés után milyen ellátásokra jogosult? Tudomásom szerint csedre nem lesz jogosult a fentiek miatt. A szülés napjától gyedet kell igényelni részére? Köszönöm válaszát. Bognárné

Módosulnak a gyermekvállaláshoz kapcsolódó ellátások Cikk

2017 decemberében két olyan jogszabályt is kihirdettek, amely az anyasági támogatással, a csecsemőgondozási díjjal, a gyermekgondozási díjjal kapcsolatos szabályokat módosította. Az alábbiakban a fenti ellátásokra vonatkozó fontosabb változásokat ismertetjük.

Fontos adómentességi és áfakulcscsökkentési módosításokat hirdettek ki Cikk

Már az idén adómentes lesz több ösztöndíj és állami támogatás, továbbá 2018-tól bővül a vakok által használt, 5 százalékos áfával adózó készülékek köre. A törvénymódosításokról szóló jogszabályok a 182. számú Magyar Közlönyben jelentek meg.

Gyermekvállalás vezető állású munkavállalóknál Cikk

A vezető állású munkavállaló munkajogi védelme kevésbé szigorú, mint egy átlagos munkavállalóé, így munkaszerződése az Mt. rendelkezéseitől akár a munkavállaló hátrányára is eltérhet, munkaviszonya pedig könnyebben szüntethető meg. A gyermekvállalás területe azonban a vezető állású munkavállalók esetében kivételt képez. Az alábbiakban ennek konkrét elemeit vizsgáljuk gyakorlati szempontból.

Munka vagy magánélet? Gyermekvállalás munkaviszonyban Cikk

A munka és a magánélet összehangolása során leginkább a gyermekvállalás okoz nehézségeket a felek számára. A munkavállaló a szülési szabadság, majd a gyermekgondozás céljából kivett fizetés nélküli szabadság okán hosszú évekre kiesik a munkából. A távollét kezdetekor ráadásul annak végső időpontját sem lehet pontosan meghatározni. Ilyen esetekre a következő szabályok védik a munkavállalót és a munkáltatót.

Százmilliárdokba került az állami nászajándék, a gyermekvállalás és társai Cikk

A családi kedvezménynek köszönhetően 2015-ben összességében 195 milliárd forint maradt a családoknál. Tavaly mintegy 22 ezer első házas vette igénybe a havi 5 ezer forintos állami „nászajándékot”, és több mint 687 ezren éltek a hagyományos adócsökkentő kedvezményekkel – mondta Tamásné Czinege Csilla, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) helyettes-államtitkára.

Csok lakásbővítés esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! A cikkben azt olvasom, hogy csak fiatal házasok ígérhetnek a csok-hoz gyermeket. Ez azt jelenti, ha a gyermekek már megszülettek, akkor a 40 évet betöltött házaspár is igényelhet lakásbővítéshez támogatást, ha eddig nem vettek igénybe semmilyen kedvezményt? Válaszukat köszönöm. Takácsné Anci

Munkáltatói kölcsön Kérdés

Tisztelt Szakértő! Munkáltatói kamatmentes lakáscélú kölcsönt szeretnék igényelni a munkáltatómtól. Az szja-törvény 72. § (4) f pont rögzíti, hogy kamatmentesen adható a hitel, ha nem haladja meg a lakáscélú támogatásokról szóló jogszabályban meghatározott, méltányolható lakásigény mértékét a lakás. A 12/2001-es törvény 3 §-a meghatározza a méltányolható lakás szobáinak a számát az együtt költözők számának függvényében, azonban ugyanezen paragrafus hivatkozik e törvény mellékletében meghatározott építési átlagköltségekre is. Jól értem, hogy nem csak az együtt költözők számából következő szobák számát, hanem a szobák számából következő építési átlagköltségeket is figyelembe kell venni az adómentességhez? Továbbá 1 gyermeket vállalhatok előre (úgy mint a csoknál), ha már 1 van, hogy nagyobb lakás építéséhez tudjam az adó- és kamatkedvezményt igénybe venni? Amennyiben igen, mi ennek a menete, illetve mi a teljesítési határidő? Válaszát köszönöm!

Katás egyéni vállalkozó gyeden Kérdés

Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó 2015-re tervezi a gyermekvállalást. Úgy gondolta, hogy 2014-ben a magasabb, 75 000 forint összegű katát fizeti meg, majd 2015-ben, a gyermek születéséig visszatér az 50 000 forintra. Mivel jogviszonya folyamatos, arra számít, hogy a 2014-es magasabb járulékalap után fog tgyást, illetve gyedet kapni. Helyes-e a gondolatmenet? Bekavarhat-e, ha tgyás-ra 2015-ben, de gyedre csak 2016-ban válik jogosulttá? A 2016-os gyed alapja is a 2014-es járulékfizetés lesz, vagy lehet, hogy ott már a 2015-öt veszik alapul? Köszönöm a segítséget! Emília

Gyermekvállalás vagy munka: milyen kedvezmények vannak? Cikk

Noha a cím választási kényszert sugall az elmúlt évek során a jogalkotás folyamatosan törekedett arra, hogy a gyermekvállalás és a munka ne zárja ki egymást és feloldja azt az ellentmondást, ami a gyermekes szülőt megillető többletvédelem és a munkaadó közvetlen érdeke között feszül.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Őstermelő faértékesítés

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Agrár Széchenyi Kártya Folyószámlahitelhez kapcsolodó kamattámogatás

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Egyéni vállalkozóból őstermelő (áfaarányosítás 60 hó)

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink