141 találat a(z) felmondási idő cimkére

Így növelhető vagy csökkenthető a felmondási idő Cikk

A 2012-ben megváltozott munka törvénykönyve több olyan fontos rendelkezésen is módosított, melyek korábban nem engedtek eltérést. Azóta a felek – keretek között ugyan, de – több területen szabadon alakíthatják a szabályozás tartalmát. A legfontosabb változás a felmondási idő kérdésköre.

Azonnali hatályú felmondás igazolatlan távollét miatt Kérdés

Tisztelt Szakértő! A munkavállaló hónapok óta zavartan viselkedik, orvosi segítséget nem kér, illetve megtagadja azt. Rendszeresen késik a munkahelyéről, sokszor meg sem jelenik. Utólag telefonon kimenti magát. Az egész évi szabadságát kivette már. A háziorvosával is felvettük a kapcsolatot, aki kórházi kezelést tartana indokoltnak. Ezt a munkavállaló megtagadja. A háziorvos viszont nem veszi betegállományba, próbálja kényszerintézkedés nélkül a kórházi kezelést kierőltetni. Jelenleg már két napja keresőképtelen, amiről nem lesz igazolás. Erre a napra bért nem fogunk fizetni. A kérdésünk az, hogy a fenti helyzet lehet-e jogszerű indok azonnali hatályú felmondásra, vagy csak rendes felmondással küldhető el a dolgozó, végkielégítéssel és felmondási idővel? A munkavállaló 20 éve van a cégnél, a gondok idén kezdődtek. Munkakörében jelentős anyagi felelősséggel járó feladatot végez, a cég az anyagi kockázat miatt is fél tovább alkalmazni a dolgozót. Köszönettel.

Felmondási idő alatt egyéni vállalkozás indítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következő kérdésben szeretném a tájékoztatását kérni. A magánszemélynek felmondtak a munkahelyén, ahol heti 40 órás munkaviszonyban állt. Jelenleg felmondási idejét tölti, és munkaviszonya 2018 áprilisában fog megszűnni. A felmondási idő alatt a munkavégzés alól felmentették, már minden járandóságát és kilépő papírját megkapta. Ha ő most egyéni vállalkozást indít és főfoglalkozású egyéni vállalkozó lesz, vagy a Tbj. 31. § (4) a szerint egyéni vállalkozó lesz, aki legalább heti 36 órás foglalkoztatással járó munkaviszonyban áll? Válaszát előre is köszönöm.

Felmondási idő Kérdés

Tisztelt Szakértő! Körülmények: 35 éve a vállalat dolgozója korkedvezmény igénybevételével nyugdíjba mehet, illetve nyugdíjszerű ellátásra jogosult. Csoportos létszámleépítés (MÁV Utasellátó). Mi az előnyösebb a dolgozó szempontjából? - közös megegyezés, végkielégítés,- ezen opció esetén van-e felmondási idő? - illetve hagyjuk, hogy a dolgok menjenek a maguk útján: munkáltatói felmondás, három hónap felmondási idő, melyből másfél hónapig fel kell menteni a dolgozót a munkavégzés alól? A kérdés: a ledolgozandó idő rendben van,az érdekesség a felmentett időnél keletkezik, mert ez egy napidíjas munkakör (hálókocsi-kalauz), ahol mivel a "távolléti díjazásnak" nem része a napidíj, az az érdekes eset áll elő, hogy a nem ledolgozandó időre eső bér kevesebb, mint a reménybeli nyugdíj. Lehetőség az, hogy a dolgozó nem kéri a nem ledolgozandó időre eső munkabért, hanem a munkaviszony megszüntetését kéri a ledolgozandó idő leteltével? Ha így alakultak a körülmények, cél az ez évi nyugdíjba menetel. (Nem kell jósnak lenni ahhoz, hogy lesz "választási nyugdíjemelés). Köszönettel!

Mit tehet a munkáltató? Kérdés

A munkavállaló a munkáltató részére átadott egy „munkaviszony megszüntetése” tárgyú dokumentumot, melyben kérte a munkáltatót a munkaviszony közös megegyezéssel történő azonnali megszüntetésére. A munkahelyi vezető a dokumentumra ráírta: „Tudomásul vettem. A felmondási idő ledolgozását kérem.” Még ezen a napon a munkáltatói jogkör gyakorlójától kapott a munkavállaló egy értesítést, hogy kéri a felmondási idő ledolgozását. A továbbiakban a munkavállaló munkát végezni nem jött, majd pár nap múlva megjelent, hogy ő elszámol a nála lévő, a munkáltató tulajdonát képező dolgokkal, mivel a hétvégén külföldre utazik. Tekintheti-e felmondásnak a munkáltató a munkavállaló munkaviszony-megszűnésre irányuló közös megegyezést kérő írásos nyilatkozatát? Követelheti-e a munkavállalótól a 30 napra járó távolléti díj megfizetését? Mikor, és milyen módon szűnik meg, illetve szüntethető meg a munkaviszony? A dokumentumok teljes tartalmát helyszűke miatt itt nem tudtam feltölteni. Köszönettel: Hajcser Lívia

Munkavállaló felmondása, felmondási idő le nem töltése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Munkavállalás és felmondás területén megjelent érdekes cikkeik kapcsán az alábbi kérdéseim lennének: - Munkavállaló azt érzékeli, hogy szóban többször bántalmazzák, főként négyszemközt (munkahelyi bullying). Nem tudja bizonyítani, de beszélt az illetővel erről, aki ezt visszautasítja. Mit tehet? - Munkavállaló felmondott, a felmondási idő alatt egy csomó munkával látják el, nem tudja lezárni a folyamatokat rendesen. Mi a következménye ennek? - A munkavállaló több mint 30 napos felmondási idővel mondott fel, de rájön, hogy elege van. Milyen következménye van annak, ha nem tölti le a felmondási idejét? Válaszukat előre is köszönöm!

Felmondási idő – jogviszony vége Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem a következő: rendes munkavállalói felmondás esetén, a munkáltató elengedi a 30 napos felmondási időt, nem tart igényt a munkavállaló munkájára, ilyen esetben a jogviszony vége a felmondás, megállapodás napja, vagy minden esetben a 30 napos felmondási idő vége lesz, illetve jár a munkavállalónak erre a 30 napra munkabér? Válaszát köszönöm.

Munkavállalói felmondási idő Kérdés

Tisztelt Szakértő! Munkavállalói felmondás esetén munkavállalónk nem kívánja ledolgozni a felmondási idejét, hanem az új munkáltatójánál azonnal felveszi a munkát. Erre a helyzetre azt a megoldást választottuk, hogy a munkavállalói felmondásról megállapodást írtunk, amelyben a következő áll: "Munkáltató a munkavállaló felmondása folytán munkáltatót megillető felmondási időtől eltekint". Fentiek alapján a munkáltatót nem terheli a munkavállalói felmondás miatti felmondási időre távollétidíj-fizetés? Tisztelettel: Krisztiánné

Csoportos létszámleépítésnél felmondási idő Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy gazdasági társaságnál csoportos létszámleépítés folyik. Abban kérném a segítségét, hogy ilyenkor minden munkavállalónak egységesen 30 napos felmondási idő jár, vagy ebben az esetben is meghosszabbodhat a felmondási idő? (3 év után 5 nappal, 5 év után 15 nappal stb.) Válaszát előre is köszönöm.

Felmondásidő és táppénz Kérdés

Egy alkalmazott felmondási idejét tölti. Táppénzre mehet-e a felmondási idő alatt? Válaszukat előre is köszönöm.

Azonnali hatályú felmondás, felmondási idő Kérdés

Tisztelt Szakértő! Azonnali hatályú munkavállalói felmondás esetén jár-e 30 napos felmondási idő a munkáltatónak? Az Mt. 78. § (3): A munkavállaló azonnali hatályú felmondása esetén a munkáltató köteles a 70. § (3) bekezdésében és a 77. §-ában foglaltakat megfelelően alkalmazni. Ez esetben a felmondási időre járó távolléti díjat is köteles megtéríteni a munkáltató? Üdv. Kisfaludyné

Nyugdíjas dolgozó felmondása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Nyugdíjas dolgozónkat határozatlan idejű szerződéssel foglalkoztattuk. A belépés dátuma 2013. 09. 02. Munkaviszonyát felmondással szeretné megszüntetni 2017. 05. 31. napjával. Kérdésem: a 35 napos felmondási idő jár részére, vagy dolgoznia kell 2017. 05. 31-éig? Köszönöm segítségüket. Tisztelettel: F. E.

Örökzöld munkáltatói kérdés: jár-e szabadság a felmondási időre? Cikk

A munkavállalók szerint a munkaviszony teljes időtartama, így a felmondási idő is munkában töltött időnek minősül, így arra az időre is jár nekik szabadság. A munkáltatók ezzel szemben sok esetben úgy vélik, hogy a felmondási idővel, illetve a munkavégzés alóli felmentéssel a szabadságra jogosító időtartam megszűnik. Az alábbiakban ebben a vitában igyekszünk helyre tenni a dolgokat.

Végkielégítés és felmondási idő számítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném a segítségét kérni a végkielégítés és a felmondási időre jutó "bér" kiszámítására. Adott egy dolgozó, aki már 7 éve a cégnél van. Március utolsó napján közli a munkáltató a "rendes" felmondást. A felmondási idő alatt a munkájára nem tartunk igényt. A munkavállaló havibéres, amely elmúlt 6 hónapban nem változott, pótlékok nincsenek, a foglalkoztatás 6 órás. A felmondási idő és a végkielégítés meghatározása során az osztószám a márciusban érvényes 22 munkanap (132 óra) lesz? A két havi végkielégítést és a felmondási időre jutó távolléti díjat is ezzel az osztószámmal kell meghatározni? Az utolsó munkanapon ki is kell fizetni a márciusi bérrel együtt? A végkielégítés két havi összeg (mely a márciusi bér duplája lesz)? Az igazi kérdés számomra a felmondási időre jutó távolléti díj. A felmondási idő 45 nap, az erre jutó bér a március 31-étől számított 45 nap alatt a munkanapok száma szorozva az egy napi távolléti díjjal? Köszönöm

Felmondási idő munkáltató rendes felmondás esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! A dolgozónak 13 év után munkáltatói rendes felmondással megszűnt a munkaviszonya. Az erről szóló értesítés tartalmazza, hogy 3 havi végkielégítés illeti meg, illetve 55 nap felmondási idő, aminek fele alól felmentik, a másik felének ledolgozására kötelezik. A dolgozó kérte, hogy először a 28 nap felmentett időt szeretné letölteni, majd utána a 27 napot. Ezt a felmondás tartalmazza is. A munkavállaló hamar talált munkát, illetve egyéb okokból sem szeretné majd a felmondási idő második felét ledolgozni. A felmondási idő letöltésétől kizárt, hogy eltekintene közös megállapodás alapján. Az interneten talált leírás alapján: "A munkáltató rendes felmondása esetén, ha a munkavállaló a felmondási idő alatt munkaviszonyának megszüntetését a munkavégzés alóli felmentése előtti időpontra kéri, a munkáltató köteles a munkaviszonyt a munkavállaló által megjelölt időpontban megszüntetni. A felmondási időből még hátralévő időre a munkavállaló munkabért nem kap." Egy másik picit másképp fogalmaz: „A felmondási időt a felek közös megegyezéssel, utólag megrövidíthetik. Ha ezt a munkavállaló kéri (munkáltató rendes felmondás esetén), a munkáltató köteles a munkaviszonyt a kért korábbi időpontban megszüntetni. A „kieső” időre ilyenkor nem jár járandóság.” Igaz ez? Ha igen, melyik jogszabályban találom meg? Ha kéri a felmondási idő alatti munkaviszony megszűntetést, akkor a végkielégítés kifizetését ez nem veszélyezteti? Segítő válaszát előre is köszönöm.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink