15 találat a(z) felesbérlet cimkére
Felesbérleti szerződés adózása Kérdés
Földbérlet visszavonása 5 éven belül Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelem 15 hektárt bérelt 5 éves szerződéssel, komoly ok miatt nem tudja tovább művelni, mert a segítője, az édesapja meghalt, így vissza kellett adnia 3 év elmúltával. Felesbérleti szerződéssel, terményben fizetett. Kérdésem, hogy adózik-e a bérbeadó a szerződés megszűntével – a földjét már újból kiadta, tehát kár nem érte, csak bérbevevőváltás történt. Köszönettel: Orbán Ági
Felesbérlet Kérdés
Tisztelt Adózóna! Van egy áfás családi gazdaság, akik bérelnek egy mentes adószámmal rendelkező adózótól felesbérlet keretében egy földet. A megállapodásban az van, hogy 1/3-át adják át a bérbeadónak a megtermelt terményből. Hogyan kell számláznia az én áfás családi gazdálkodómnak a bérbeadóval szemben? Kiszámlázza áfásan a terményt és annak bruttó összegének megfelelően kap a bérbeadótól egy akár pénztárbizonylatot a bérleti díjról? Gondolom, ebben az esetben a családi gazdálkodónak nem csak bevétele keletkezik, mert átadja a terményt, hanem költsége is egyben, hiszen ő azt "bérleti díjként" fizeti meg.
Kivaalany felesbérlő adózási kötelezettsége a felesbérleti díjjal kapcsolatosan Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunk mikrogazdálkodó, áfa- és kivaalany, kettős könyvvitel szerint, az 5-ös számlaosztályban számolja el költségeit. 2018-ban szántóföld művelésére felesbérleti szerződést kötöttünk több magánszeméllyel. A felesbérleti szerződés alapján a megtermelt termény 20%-át a bérbeadónak kell átadnunk. Kérdésem, hogy milyen számviteli elszámolást, könyvelési tételeket kell elvégeznünk, illetve milyen adózási szabályokat kell alkalmaznunk a felesbérlettel kapcsolatosan? A felesbérleti díj kivaalapot képez-e? Köszönettel várom szíves válaszukat.
Felesbérlet számviteli elszámolása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. feles bérleti szerződéssel bérel földet magánszemélytől. A bérleti díj az átlagtermés 30%-a. Hogyan kell a kft. könyveiben végigvezetni a díj kifizetését? Az áfakötelezettséget érinti a kifizetés? A bérleti díj egy részét ténylegesen terményben, a másik részét készpénzben kéri a földtulajdonos. A bérleti szerződés ötéves időtartamra szól. Válaszukat tisztelettel köszönöm: Ácsné Panyor Katalin
Felesbérlet Kérdés
Tisztelt Szakértő! Vállalkozásunk tevékenységét felesbérleti szerződéssel magánszemélytől bérbevett termőföldön kívánja végezni. A felesbérleti szerződés a termény átadására jött létre azzal, hogy az áfafizetési kötelezettséget a felesbérlő vállalja. Helyes-e a kérdéskör könyvelése az alábbiak szerint? Megfelel-e a számviteli előírásoknak? Terményhozamolás elszámoló áron (T251 K581/79) Felesbérleti díj kiadás terményben elszámoló áron (T581 K251) Felesbérleti díjelőírás kötelezettségként a magánszeméllyel szemben, az áfát is magában foglaló piaci értéken (T559/641 K4799) Az áfát is magában foglaló piaci értéken számlázás a magánszemély felé (T311 K 9, 467) Költségkivezetés (elszámoló ár) (T8111 K59) A magánszemély kötelezettség összevezetése követeléssel szemben (T4799 K311) Ugyanakkor ha a magánszemély nem kívánja a terményt elvinni, adásvételi szerződéssel megvásárolja tőle a bérlő a terményt, a kiadás napján. Visszavásárlás piaci áron (T29271 K454) Terménykifizetés (T454 K381) Keletkezik-e bevallásköteles jövedelme a bérbeadó magánszemélynek (a bérbeadás időtartama eléri az 5 évet), ha egy ugyanazon helyrajzi számú területről 1 évben 1x történik felesbérleti díj kiadás és visszavásárlás? A visszavásárlási érték megegyezik a terményben kiadott értékkel. Ha egy magánszemélynek több helyrajzi számról van bérbe adott területe és ennek az elszámolása többszöri időpontban történik szintén a fent említett módon, neki keletkezik-e jövedelme? Minősíthető alkalmi jellegűnek az értékesítés?
Felesbérlet termény értékesítése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy családi gazdaság tagja, aki rendelkezik adószámmal, néhány legelő földterületét felesbérleti szerződéssel adja bérbe. Bérelti díjként megkapja a terményt, amit tovább szeretne értékesíteni. Hogyan kell eljárnia az értékesítés során? Ha jól tudom, a kapott terményt csak magánszemélyként értékesítheti, ingó értékesítésként. Az értékesíteni kívánt termény meghaladja az 1 millió forintot. Az értékesítés évente egyszer történik, ez már vállalkozási tevékenységnek minősül? Emiatt kell adószám az eladáshoz, számlát kell kiállítania az eladott terményről? Ebben az esetben, milyen tevékenységet kell felvennie, hogy szabályosan tudja értékesíteni a nem saját maga által termelt terményt? Köszönöm.
Adókötelezettség felesbérleti szerződésből származó jövedelemnél Cikk
Az aratás megkezdésével teljesedésbe mennek a korábban megkötött felesbérleti szerződések is, ezek keretében a megtermelt terményt a bérlő átadja a tulajdonosnak.
Őstermelő felesbérlet Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi témában szeretném a segítségüket kérni. Ügyfelem mezőgazdasági őstermelő. Feles bérleti szerződést szeretne kötni egy 50 hektáros területre. Az elszámolásra vonatkozóan 10 százalékos kifizetésben egyeznének meg, ami az azon a területen megtermelt terményre vonatkozna. A bérbeadó – mivel nem tudja hasznosítani a részére átadott terményt – pénzbeli kifizetést szeretne, amit mindkét fél el is fogad. Kérdésem: az őstermelőnek a kifizetésről van-e valamilyen bizonylatolási kötelezettsége arra vonatkozóan, mi alapján állapítja meg a termény árát? Jelen esetben búzáról van szó. Elég-e a megegyezést írásban rögzíteni? A bérbeadó részéről, ha mégsem pénzbeli kifizetés történik, hanem terményt ad át neki az őstermelő, írásban meghatározott értéken, és azt ő értékesíti ugyanazon értéken, mint ahogy kapta, keletkezik-e adófizetési kötelezettsége? Kell-e bevallást benyújtania emiatt az ügylet miatt? Köszönettel! Jakab Erika
Termőföld eladása Kérdés
Ha az őstermelő termőföldet ad el, akkor az növeli az őstermelő bevételét, azaz könnyen átlépheti a 8 millió forintos kistermelői bevételi értékhatárt. A kérdésem az lenne, hogy akkor is az őstermelői bevételt növeli, ha olyan termőföldet értékesít az őstermelő amit nem maga használ, hanem bérbead? Azaz van rá érvényes haszonbérleti vagy felesbérleti szerződése.
Felesbérlet, terményértékesítés szja és bevallása Kérdés
Tisztelt Szakértő! A mellékelt kérdésemhez szeretnék még további tájékoztatást kérni szja, eho és annak bevallása témakörben. http://adozona.hu/kerdesek/2017_9_22_Feles_berlet_termeny_ertekesites__vkp A magánszemélynél (bérbeadó) a terményértékesítés kb. 2 millió forint lesz, ami viszont a bérleti díj értékét nem haladja meg, az értékesítés nem rendszeres,, így jövedelem nem keletkezik. Ez esetben nem kell szja-t, ehót fizetnie és az szja-bevallásban sem kell majd feltüntetnie? A termény vásárlója, aki cég-adóalany, valamilyen adót kell levonjon a termény árából és a 1708-as bevalláson milyen adatot közöl vagy így nem is kell a 1708-on adatot szolgáltatni? Köszönöm válaszát
Felesbérlet - terménykiadás Kérdés
Felesbérleti szerződésre a bérleti díjat terményben egyenlítjük ki. Készletkiadás tartozás fejében - áfaelszámolása hogyan történik?
Felesbérlet Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy felesbérleti szerződés. A bérleti díjat terményben kapja a bérbeadó. Lehetséges-e az a megoldás, hogy az éves bérleti díjat nem a bérbeadott földön megtermelt terményben kapja meg a bérbeadó? Köszönöm
Termőföld bérbeadása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magánszemély ún. felesbérleti szerződéssel bérbe adja a tulajdonában álló termőföldet egy egyéni vállalkozónak. A bérbeadó a terményre nem tart igényt. A bérleti szerződés időtartama 5 évnél hosszabb időre szól (ami alapesetben adómentes bevételt jelentene a magánszemély bérbeadónál). Kérdéseim: – hogyan történik az ügylet bizonylatolása a bérlő, illetve a bérbeadó vonatkozásában? – a bérbeadónak keletkezik-e szja-kötelezettsége, ha igen, akkor mi a jövedelem-meghatározás menete? Köszönettel, várom szíves válaszukat.
Feles bérlet bizonylatolása Kérdés
Áfás egyéni vállalkozó magánszeméllyel kötött feles bérleti szerződést. A magánszemélynek nincs adószáma. A megtermelt termény (kukorica) 20 százalékát átadja a bérbeadónak. A termény átadásának a bizonylatolása érdekelne! Elég egy elismervény, hogy átvette a terményt vagy az egyéni vállalkozónak ki kellene számláznia a terményt (áfásan) a bérbeadó magánszemély felé? Köszönöm a segítséget, nagyon szorít az idő!