580 találat a(z) előleg cimkére
Ingatlanáfa
Kérdés
Egy lakóingatlanok építésével és értékesítésével foglalkozó kft. a 2015. évben előszerződést kötött egy magánszeméllyel az egyik még nem kész ingatlan megvételére. Az előszerződésben a vevő vevőkijelölési jogot kapott. 2015. évben több alkalommal előleget fizetett a vevő, a kapcsolódó számlák 27 százalékos áfát tartalmaztak. 2016. évben a vevő elállt a szerződéstől, mert az eladó az előszerződésben kijelölt határidőt jelentősen túllépte. A szóban forgó ingatlant a kft később, 2016-ban értékesítette. Az új vevővel kötött szerződésben a vételár változott, melyet a vevő kétféle módon egyenlített ki: – az előlegek és a vételár közötti különbözetet átutalta az építőnek, – az előszerződés vevőjével engedményezési szerződést kötött, melyben rögzítették, hogy az eredeti vevő más ügyletből eredően tartozik az új vevőnek, és a tartozása fejében az építő kft.-vel szemben fennálló követelését az új vevőre engedményezi. Mindkét szerződés bruttó vételárat tartalmazott. 1.) Helyesen jár-e el a kft., ha – az eredeti előlegszámlákat a szerződéstől való elállás időpontjában sztornózza, mert a szerződés megszüntetése után előlegről nem beszélhetünk, – a végszámlát az új vevőnek bocsátja ki, ez a számla pedig 5 százalékos áfát tartalmaz, hiszen az új vevővel kötött szerződés minden tekintetben 2016. évi teljesítésűnek minősül? 2.) Tekinthető-e bármilyen szempontból jogutódnak az új vevő, mely alapján a 27 százalékos áfát tartalmazó előlegszámlák érvényben maradhatnának? Segítségüket köszönöm.
Bérleti díj II.
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Köszönöm válaszát azonos című kérdésemre. Pontosításképpen, hogy jól értelmezem-e, a számlán akkor a végösszeg a bruttó összeg? Illetve a számlán fel kell tüntetnem, hogy az szja és az eho összege levonásra került? Fő kérdésem, hogy a kifizető levonhatja-e ezt az összeget (szja és eho) a bérbeadótól vagy sem? Valamint a külön rezsiszámlából is kell vonnom szja-t és ehót? Válaszát köszönöm!
Elengedett követelés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. magánszemély részére ingatlan vételárához előleget fizetett 2008-ban. Az ügylet meghiúsult, a magánszemély eladósodott. Annak érdekében, hogy a társaság visszakapja a fennálló követelését egy részét elengedi. A társaság szempontjából az elengedett követelés egyéb ráfordításként elszámolható? Adóalapot kell növelni az említett ráfordítással? A megánszemély részéről az elengedett kötelezettség hogyan és mely időpontban adózik? Amikor megkapta az előleget (2008, ekkor volt a pénzügyi teljesítés) vagy abban az évben amikor a társaság a részére elengedi? Köszönettel!
Őstermelők, itt az előlegfizetés határideje! Példákkal
Cikk
Hogyan állapítja meg adóelőlegét a tételes költségelszámolást választó őstermelő, és hogyan az átalányadózó? Milyen kedvezmény-szabályok és ehoelőírások alkalmazhatók? Összefoglaltuk.
Végszámla-kiállítás követelményei
Kérdés
Tisztelt Szakértők! Szeretném megtudni, hogy végszámla kiállításakor (több előlegrészlettel, előzőleg az előlegszámlázás szabályai alapján adminisztrálva) van-e jogszabályi kötelezettség arra vonatkozóan (törvény, paragrafus?), hogy az utolsó részlet elszámolásakor egyetlen számla készüljön, vagy lehetőség van a teljesített előlegeket egy 0 végösszegű számlában részletezni és az utolsó fizetendő részletet külön + összegű számlában megjeleníteni azaz két számlát kiállítani, vagy utóbbi megoldás hibás és áfa levonási tilalmat okoz, még akkor is ha az adóalap, adóösszeg, bruttó ellenérték bontásban minden hivatkozás és összeg a szerződésnek megfelelő. Köszönöm előre visszajelzésüket.
Egyéni vállalkozó – előleg termékbeszerzésre
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó közösségi temékbeszerzésre előleget kell fizessen, és bizonyos érékhatár alá nem eshet a fizetett összeg az ügyletek során. Partnere erről bizonylatot nem állít ki. Havi áfás, az előlegfizetést követő hóban érkezik az áru a számlával, az előleg-beszámításról bizonylatot szintén nem kap. Hogyan kell helyesen kezelni az ügyletet naplófőkönyvi könyvelés esetén, az árfolyam-különbözetet hogyan számoljuk el, illetve a folyamatosan fennálló előleget, valamint a kiegyenlítetlen számlákat hogyan kezeljük helyesen? Köszönettel.
Helyes számlázási gyakorlat
Kérdés
2015. 10. 19-én a következő kérdést tette fel egy olvasó: "Kedves Szakértő! Köszönöm, hogy megerősítette elképzelésemet, de még mindig nem derült ki számomra a kérdésem lényege: Hová van ez így leírva? Ugyanis ha sehová, akkor akár a partnernek is igaza lehet, és ez pusztán egy szokás... Válaszát köszönöm." Ez érdekelne engem is.
Társaságiadó-folyószámla egyeztetése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, hogy a 2015. évi társaságiadó-bevallás lekönyvelésekor a különbözetként megjelent összegnél a NAV miért veszi figyelembe a 2016. 01. 20-án előírt előleg összegét? Válaszát köszönöm. Bognárné
Rendelkezés az adóról – tao
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az egyik általam könyvelt társaság a társasági adó (tao) előlegéről rendelkezett egy előadó-művészeti szervezet részére. A társaságiadó-folyószámla pénzforgalmi oldalán és a kötelezettség oldalán is látom, hogy az adóhatóság a rendelkezés összegét ellentételezte (az előlegkötelezettséget csökkentette, a pénzforgalmi oldalon pedig az átutalást a szervezet részére lekönyvelte). Sajnos nem vagyok tisztában vele, hogy a könyvekben ezt a tranzakciót hogyan kell (ha egyáltalán szükséges) kezelni. Az adófolyószámla egyeztetése így problémát okoz, hiszen a tényleges tao-előleg fizetését lekönyveltük, a folyószámlán pedig annak egy részét átvezettük. A kérdésem továbbá a témát illetően: kell-e a társaság által támogatott szervezettel támogatási szerződést kötni, a támogatás összegét meg kell-e jelölni, ezzel kapcsolatban milyen számviteli teendőket kell elvégezni? Válaszukat előre is köszönöm! Üdvözlettel: Reinhardt Éva
Evaelőleg számítása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kettős könyvvitelű rendszert választó evás bt. adóelőlegét az alábbi esetben miként fizeti meg? Ügyféllel fix havi díjban állapodott meg, de csak kéthavonta állít ki számlát. Példaául a január-februári díjról márciusban állít ki számlát, a március-áprilisi díjról pedig májusban. Az első negyedévi előleget április 12-én hogyan számítsuk ki? Az adóelőleg alapja 2 vagy 3 havi díj? Ezen a napon a márciusról még nincs kiállítva számla, de a kettős könyvvitel szabályai alapján elhatárolásként figyelembe vehetjük.
Előleg
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Gabonakereskedelemmel foglalkozó cég vagyunk. Termeltetési szerződés keretében vetőmagot értékesítünk partnereinknek. Ez azt jelenti, hogy mikor az árut megtermelik, akkor azt fel kell ajánlaniuk részünkre megvásárlásra, ha megfelelő a minőség, és ők elfogadják az általunk ajánlott árat, akkor megvásároljuk a gabonát tőlük. Sok esetben ekkor kompenzálással egyenlítjük ki a korábbi vetőmagszámlánkat, és csak a különbözetet utaljuk át. A vetőmag-értékesítésre, amennyiben előfinanszírozást kér a vevő, kamatot számítunk fel. Kérdésem, hogy a fenti esetre is vonatkozik az új előlegfogalom? Vagyis a partneremnek a vetőmag ellenértékével megegyező összegről kell előlegszámlát kiállítania? Amit a vetőmagszámlával összevezetek, és így előleget tartok nyilván vele szemben, és arra számítom fel a kamatot? Mi van abban az esetben, ha nem veszem meg a gabonát? Akkor visszafizeti az előleget, és sztornózza az előlegszámlát? Válaszát előre is köszönöm.
Orosz állampolgár részére fizetett osztalék utáni szja és eho
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kell-e orosz állampolgár tagnak az általa felvett osztalék után levonni, bevallani és megfizetni szja-t és ehót, ha egyébként a saját országában adózik (Magyarországon nincsen adóazonosító jele, taj száma, életvitelszerűen nem itt él)? Milyen igazolással kell rendelkeznie? Köszönettel.
Rehabilitációs hozzájárulás kerekítés előlegnél
Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2016. I. név 29,71 fő = 29,7. Csökkent munkaképességű foglalkoztatása 01=1 fő, 02=1,28 (2016. 02. 22-től),03= 2 fő.Összesen 4,28/3hó= 1,43 fő. Hogyan számítsuk az előleget? 29,7fő *5%=1,485 . Ez 1,5 fő, vagy 2 fő? Kerekítés miatt nagy lehet a különbség. 1,5 fő -1,4 fő= (0,1*964 500 Ft)/4= 24 ezer forint utalandó ebben az esetben, míg a másik esetben 241 ezer Ft. 2 fő-1fő= (1 fő *964 500Ft )/4= 241 e Ft. Negyedévente előlegnél és év végi elszámolásnál is ugyanúgy kerekítünk? Válaszát köszönjük.
Kínai számla számviteli teljesítési időpontja
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy társaság Kínából importál termékeket. A kínai fél megrendelés után kiállítja a számlát, eljuttatja azt a megrendelőnek, melynek alapján a társaság elutalja az ellenértéket. Kínából ekkor indítják útnak az árut, amely vámoltatás után értékesítésre kerül. Én a számviteli törvény alapján úgy értelmezem, hogy a számviteli teljesítés időpontja a vámhatározat kiállításának időpontja, függetlenül a számlán szereplő dátumoktól, és a kínai számla könyvelésekor az árfolyamot is az ezen a napon érvényes árfolyam alapján számolom. A korábban elutalt összeget előlegként könyvelem. Kérdésem, hogy helyes-e ez az eljárás? Ha rosszul gondolom, legyen szíves megírni, mi a menete a fenti eset könyvelésének. Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel: Bodnár Ildikó
Előleg vagy foglaló?
Kérdés
Cégünk ezidáig a nagyobb megrendelésekre előleget kért, amit az áru beérkeztekor a végszámlából levont. Szeretnénk előleg helyett foglalót számlázni, mert előfordul, hogy a vevő visszalép, és ilyenkor az áru a nyakunkon marad. A foglalót nem kell visszafizetnünk. Állíthatunk ki foglalóról számlát? Amikor az árut elviszik, akkor a végszámlán negatív sorban kell szerepelnie, vagy külön számlán kell "visszavonni"?