545 találat a(z) előleg cimkére

Előleg és az ajándékutalvány Kérdés

Tisztelt Szakértő! Milyen esetben kell áfaelőleget fizetni ajándékutalvány értékesítésekor? Az világos, hogy az értékesítése áfakörön kívüli. Számlaadás nem kötelező. Előleg azonban bizonyos esetekben fizetetendő. Jól tudom, hogy attól függ, egycélú vagy többcélú az ajándékutalvány? Ha igen, mi a pontos meghatározása ezeknek a fogalmaknak? Ugyanez a helyzet egy feltölthető ajándékkártya esetében? Válaszát előre is köszönöm!

Határozott időszaki elszámolás Kérdés

Tisztelt Cím! Az alábbi – határozott időszaki elszámolású – témában kérném szíves tájékoztatásukat: Felek határozatlan idejű ingatlan-bérbeadási szerződésben éves díjfizetésben állapodnak meg. Elszámolási időszak: 01. 01-12. 31. Szabályozzák, hogy az éves díjról kiállításra kerülő számla kibocsátásának időpontja tárgyév 02. 28. napja, fizetési határidő az elszámolási időszak/tárgyév utolsó napja (12. 31.). Kérdés: Amennyiben az ellenértéket megfizető fél (bérlő) év közben a számla kibocsátását követően, de a fizetési határidőt megelőzően saját döntése alapján előbb fizet, az előlegfizetésnek minősül-e adófizetési kötelezettséget keletkeztetve? Előre is köszönöm válaszukat! Tisztelettel: Bodrogi Klaudia

Lakás: előleg, foglaló visszafizetése esetén az áfa mértéke Kérdés

Tisztelt Szakértő! A 2013. évben új lakás építésére kötött szerződést a felek közös megegyezéssel 2016. évben felbontják. A 2015 év végéig megfizetett előleg és foglaló összegeit a megbízott visszautalja a megbízó részére. Kérdésem: a benne foglalt áfaösszegek elszámolása (a helyesbítő, vagy stornó számlában) szintén 27 százalékos mértékűek-e, mint a megfizetéskor voltak? Köszönöm segítő válaszát.

Cégnél maradt előleg sorsa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban szeretném a segítségüket kérni. Adott egy cég, amely évekkel ezelőtt több ügyfélnek leszámlázott előleget pályázatírásra. Majd a pályázaton való részvétel meghiúsult, de az előleg a cégnél maradt, csak mivel nem volt újabb pályázat, nem lett végül semmibe levégszámlázva. Ezek az előlegek tehát a cégnél vannak több éve, és az előlegen "lógnak". A cég visszautalni nem tudja az előlegeket, de nagyon sok partner nem is kérte vissza, illetőleg olyan partner is van, amely időközben megszűnt már. Mit lehet tenni ezekkel az előlegekkel, hogy a főkönyvből eltűnjenek mint "lógó" tételek? Köszönjük szépen a segítségüket!

Ingatlanértékesítés jövedelme Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély 2015. 12. 23-án kelt adásvételi szerződés alapján ingatlant értékesít. 2015-ben a szerződés alapján 500 ezer forint foglalót kap, a vételár fennmaradó részét 2016-ban kapja meg, és ekkor történik meg a tulajdonjog-átruházás is. Kérdésem, hogy ebben az esetben a jövedelemszerzés időpontja a foglalótól függetlenül 2016 lesz-e, és így a teljes jövedelem után majd csak 2017. május 20-áig kell bevallást készíteni, és a 15 százalékos szja-t megfizetni? Segítségét előre is köszönöm! Tisztelettel: Erdélyi Andrea

Időszaki elszámolás előleg Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk által nyújtott szolgáltatások elszámolása tekintetében az igénybe vevő partnereivel úgy állapodott meg, hogy meghatározott időszakonként számolnak el egymással, és az ellenértéket negyedéves időszakokban, a tárgy negyedévet követő hónap utolsó napjáig rendezik egymással. Megállapodás szerint az igénybe vevő díjelőleget fizet társaságunknak, mely előleg esedékessége február 15-e. Ezen díjelőleg a tárgyévi utolsó elszámolásakor lesz rendezve. Ha több az előleg értéke, mint a negyedik negyedévi díj, akkor negatív lesz a számla értéke, ha magasabb a negyedik negyedévi díj, akkor a különbözetet számoljuk el egymással. Kérdés: hogyan helyes az előleg számlázása a 2016. évtől hatályos áfatörvény szerint? – Kiállítjuk a számlát a 2016. évi díjelőlegről – díjrészletről – 2016. január 31-éig, melynek a teljesítési időpontja és a fizetési határideje 2016. február 15., vagy – előlegbekérő levelet küldünk 2016. január 31-éig, majd a befolyt (kiegyenlített, beszámított) előleg pénzügyi rendezés (beszámítás) napi teljesítési napra kiállítjuk a számlát a díjelőlegről? Segítségüket köszönöm.

Közösségi termékértékesítés Kérdés

Egy kft. egy külföldi EU-s partner megbízásából különböző termékeket gyárt. A gyártáshoz szükséges gyártóeszközöket a belföldi kft. saját részére beszerzi, majd továbbszámlázza azt az EU-s partner részére. A számlán eszközértékesítés van. Kiállítható-e számla vagy csak előlegnek minősül, ha tényleges birtokbaadás nem valósul meg? Ezen eszközöket nem adja át a partner részére, mert a termékgyártáshoz szükségesek, a gyártás ideje alatt továbbra is belföldön marad. A birtokbaadásra vélhetően csak a teljes projekt után kerül sor az EU-s partner részére, de ez akár 5-10 év is lehet. 1. Áfa szempontjából termékértékesítésről beszélhetünk-e, hiszen a birtokba vehető dolog átengedésére nem kerül sor, ugyanakkor a két fél megállapodása alapján a számla/előleg teljes kiegyenlítésekor a tulajdonjog átszáll az EU-s partner részére. 2. Ha a megállapodás úgy szól, hogy a tulajdonszerzés ténye a birtokbaadás időpontjában áll be, megvalósul a termékértékesítés vagy addig a kifizetett összeg előlegként kezelendő? 3. Mivel nem teljesül a 89. § azon kitétele,hogy igazoltan más EU-s országba kerüljön a termék, ezen értékesítés nem lehet közösségi adómentes értékesítés, így 27 százalékos áfatartalommal kell kiállítani a számlát? 4. Ha 5 év múlva megtörténik a birtokbaadás is, és így másik EU-s tagországba kerül a termék, az eredeti áfás számlát helyesbíteni lehet, hiszen már teljesül az adómentes közösségi értékesítés? Ilyen esetben mindig áfa-önrevíziót, illetve számviteli/könyvelési helyesbítést kell végezni?

Húzd meg, ereszd meg a lakásáfában Cikk

Az új lakásokra már kifizetett, 27 százalékos áfával számított előlegeket nem érinti az áfacsökkentés, aki már idén leszerződött az új lakására és előleget is fizetett korábban, az csak a vételár maradék, jövőre esedékes részére érvényesítheti a kedvezményes, 5 százalékos áfát – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) csütörtökön az MTI kérdésére. Az új lakások áfájának csökkentését energiahatékonysághoz kötné a MEHI.

Ingatlanértékesítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy gazdasági társaság ingatlanát értékesíteni szeretné.Talált egy vevőt, és szerződést kötnek decemberben, a vevő előleget is fizet az értékesítőnek, még ebben a hónapban. Az adásvételi szerződést decemberben kötik meg, viszont a földhivatali bejegyzés dátuma már januári. Kérdésem az lenne, hogy ebben az esetben – számviteli szempontból az értékesítőnek a szerződéskötés időpontja vagy a bejegyzés kelte számít bevételnek; – áfa szempontjából mi minősül a teljesítés időpontjának? Válaszát előre is köszönöm.

Ingatlanvásárlás Kérdés

A kft. (áfalevonásra jogosult ingatlanvásárlás esetén) ingatlant vásárolt egy ingatlanforgalmazó cégtől. A szerződéskötés után az eladó cég foglalót kért, és kiállított egy számlát az összegről, fordított adózás megjelöléssel az áfára vonatkozólag. A vevő adószáma nem szerepel a számlán. Kérdésem, hogy ezt a foglalót, ami előlegnek számít a számvitel szerint, fordított áfásan könyvelhetem-e, vagy számlahelyesbítést kell kérnem az eladótól? Köteles lett volna-e a számlán a vevő adószámát is feltüntetni? A fordított áfás értékesítés előlegét (foglaló) szerepeltetni kell-e az áfabevalláson?

Őstermelő részére előlegfizetés Kérdés

Alanyi adómentességet választó őstermelő részére későbbiekben felvásárolni tervezett termékre (12 százalékos kompenzációs felár alá eső termék) előleget szeretnénk fizetni. Kérdés, hogy a fizetendő előlegre a 12 százalékos kompenzációs felárat fel kell-e számítani, és az előleg milyen okmány alapján fizethető? Az árut felvásárló jeggyel vásároljuk fel, közösségi értékesítés céljából. Várom válaszukat. Üdvözlettel Bagyinszki Mária

Adótúlfizetésből is lehet támogatás Cikk

Kérelemre az adótúlfizetést is átutalja az adóhatóság a támogatni kívánt kedvezményezett számlájára – közölte a NAV.

Osztalék Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy kft. 2014-ben osztalékelőleget fizetett ki, majd a beszámoló elfogadásakor (2015-ben) jóváhagyta az osztalékot a 2014. évi adózott eredmény terhére. Kérdésem: 1.: Hogyan kell könyvelni a jóváhagyott osztalékot, a mérleg szerinti eredményem milyen könyvelési tétellel lesz, 0? 2.: A cégbírósághoz az ügyvezető nyilatkozatát nem küldtük be, mert telefonos egyeztetés alkalmával azt a választ kaptuk, hogy ez szükségtelen. Kérdésem, hogy meg kellett volna-e tennünk, ha igen, utólag megtehetjük, megtegyük-e? Válaszát előre is köszönöm!

Előleg bérgyártás esetében Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném kérni a segítségét a témában általánosságban, és konkrét példán keresztül is bemutatva a változásokat. Társaságunk bérgyártási szerződést köt termelővel az általa behozott borsó feldolgozására (konzerv). A bérgyártás munkadíjáról szerződésben előre meghatározottan 10 naponta számolnak el. Az elszámolást követően, ha szükséges a társaságnak, vásárol a termelőtől a konzerv késztermékből. Minderre opciós lehetősége van a társaságunknak amivel ha akar él, ha akar nem. Abban az esetben, ha társaságunk nem él opciós vételi szándékával meghatározott időintervallum végéig (például 2016. júniusig), akkor a legyártott árut a termelő annak adja el, akinek csak. Amennyiben megvalósul az opciós lehívás a társaságunk részéről, akkor termelő fél számlát állít ki a kész konzervek értékesítéséről mely kompenzálásra kerül a társaságunk által a bérgyártási időszak napjával kiállított számlával (a bérgyártási szerződés rögzíti a kompenzálás lehetőségét). 1. Kérném bemutatását az előlegszabályok változásának figyelembe vételével, milyen számlaadási kötelezettsége van a társaságnak és a termelőnek, ha a szolgáltatás teljesítési napja és a késztermék visszavásárlási napja nem esik egybe? 2. Mivel opciós lehetősége van a társaságunknak, amivel ha akar él, ha akar nem, van előleg-kiállítási kötelezettsége a termelőnek? Hiszen lehet, hogy vagyoni előnyhöz jut, de lehet, hogy nem (amennyiben mégsem akar a társaságunk tőle vásárolni). Köszönettel: előfizető

Mezőgazdaság - konstrukció - áfa Kérdés

Általános forgalmi adó előlegével kapcsolatban lenne kérdésem. Egy mezőgazdasági termelő kompenzációs megállapodást köt egy belföldi céggel és ennek keretében szerzi be a gabona megtermesztéséhez szükséges alapanyagokat (növényvédőszert, vetőmagot ...). A termelő az input anyagokról számlát kap, melyen a fizetés módja konstrukció vagy halasztott. Így a termelő az ellenértéket képező termékeket hónapokkal a learatott gabona átadása előtt megkapja. Kérdésem: a vegyszer, vetőmag leszállítása vagyoni előny szerzésének minősül-e, és a mezőgazdasági termelő állítson ki róla előlegszámlát? A termelő a gabona értékesítésére a belföldi fordított adózás szabályait alkalmazza. Amennyiben előlegszámla kiállítása indokolt, akkor a termelő az előlegszámlán átháríthatja a partnerére az előleg áfájának megfizetését (lehet-e az előleg is fordított adózású)?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kft. ingatlan (iroda) megvétele tulajdonos által

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Bt. eladása osztatlan közös üzlettel – elővételi jog II.

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Magáncélú használat az üzemanyagszámlán – kóla

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink