542 találat a(z) előleg cimkére

Új építésű lakás előlegének és foglalójának számlázása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy társasházépítési beruházó a lakásokra az építési szakaszban 20%-os összeget szeretne a leendő tulajdonosoktól elkérni, melynek egyik fele foglaló lesz, másik fele pedig előleg. Megfelel az ingatlan az 5%-os áfa szabályoknak. A kérdés, hogy miként történik a számlázás. A kezdő összeget a foglaló és az előleg esetében mikor kell számlázni, milyen áfával, és a végszámlán hogyan szerepeljen majd a végső átadáskor a korábban számlázott előleg és foglaló? Köszönöm a segítségét!

Előleg Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy webáruház internetes kiskereskedelemmel foglalkozik. Vevőitől (akik túlnyomó részt magánszemélyek) díjbekérő alapján kér be előleget, akik banki utalással teljesítenek. Ha az értékesítés bruttó összege 900 ezer Ft alatt van és a magánszemély vevő nem kér számlát, akkor megteheti, hogy nem állít ki számlát az előlegről? Ebben az esetben az előleget a banki bizonylaton kell a vevőtől kapott előlegre és áfára könyvelnem? Amikor megtörténik a termék kiszállítása, kell számlát kiállítania (vagy csak bolti értékesítés esetén mentesül a számlaadás alól nyugta kibocsátása mellett, ha a vevő arról sem kér számlát és 900 ezer Ft alatt van az összeg)? Ha kell végszámlát kiállítania, akkor az hogyan történik? Felsorolja az értékesített termékeket és a díjbekérőre hivatkozva (mivel nem állított ki az előlegről számlát) mínuszolja le az összeget a számlán? Mivel a vevők 100% előleget fizetnek, egy abszurd esetben előfordulhat - ha minden vevője magánszemély, minden értékesítés 900 ezer Ft alatt van és minden esetben 100% előleget fizet a vevő, aki nem kér számlát így az előlegről nem kerül kiállításra számla -, hogy a számlázó programjában csak nullás végösszegű számlák kerülnek egész év folyamán kiállításra? Így az áfabevallások pedig a banki jóváírások alapján lesznek dokumentálva? Jelent-e ez vajon problémát, ha a számlázóprogramok össze lesznek kötve a NAV rendszerével és csak nullás összegű számlákat látnak kiállítva? Köszönöm válaszát.

Belföldi fordított adózás előleg szerepeltetése az áfabevallásban Kérdés

A belföldi fordított adózás előleg számlájával kapcsolatban szeretnék segítséget kérni. Az áfabevallásnál ezt a tételt hol kell szerepeltetni? A törvény értelmében nem keletkezik adófizetési kötelezettség egyik félnél sem, ha jól tudom. Köszönöm.

Tárgyi eszköz előleg áfa a bevallásban Kérdés

Tisztelt Szakértő! Tárgyi eszköz beszerzéséhez fizetett előleg esetén, az előlegszámla áfatartalmát ki kell-e emelni az áfabevallás 77. sorában mint tárgyi eszköz beszerzés áfa?

Autóvásárlás könyvelése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. autót vásárolna 8 millió forint értékben. Az szállító kiállított 500 000 forint értékben előlegszámlát. A kft. elutalta az összeget bankon, majd a szállító egy előleghelyesbítő számlát állított ki -500 000 forint értékben. Egy hónappal később a szállító szintén előlegszámlát állított ki 1 500 000 forint értékben. A kft. ezt az összeget is elutalta. Amikor utalásra került az összeg a bankon, kiállított egy előleghelyesbítő számlát a szállító -1 500 000 forint értékben. A végösszegről még nem kaptunk számlát. Kérdésem: Hogyan történik az előleg, illetve az előleghelyesbítő számláknak a könyvelése? Köszönöm válaszát!

Vállalkozói szja-előleg Kérdés

Tisztelt Szakértő ! Korábban volt egy kérdésem az egyéni vállalkozói szja-előleg számítás témakörben. Köszönöm a válaszát, újabb kérdés merült fel ez ügyben: A tárgyi eszköz vásárlás szándéka fennáll a 2017-es évben, melynek összege nagy összegű gépvásárlás, több tízmillió forint értékű. A 2. negyedéves vállalkozói szja-előleg számításánál figyelembe vehetem-e kisvállalkozói kedvezményként a teljes tárgyi eszköz értékét, ha a következő dokumentumok állnak rendelkezésemre: Részszámla esetében (a részszámla mögött van egy szerződés a teljes tárgyi eszköz összegéről és részletezve van, hány darab részkifizetés lesz a 2017. évben erre a tárgyi eszközre). Köszönöm szépen válaszát.

Közösségi termékbeszerzés előlegének áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk közösségi termékbeszerzésre előleget fizetett március hónapban. Kérdésem, hogy az előleg áfáját szerepeltetni kell-e a március havi áfabevallásban, vagy a beszerzés teljes összegének áfáját a teljesítéskor kiállított végszámla kiállítása időszakában kell a fizetendő és levonandó áfasorokban szerepeltetni? Köszönettel!

Utazási iroda Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném a segítségét kérni az alábbi ügyben: utazási iroda külföldi szálláshelyet értékesít oly módon, hogy beszedi az utastól az előleget, majd kiutalja a külföldi partnernek az összeget. A külföldi partner nem ad bizonylatot az utazási iroda nevére. Jól gondolom-e, hogy ilyen esetben a kifizetett összeg a vevői előleg terhére könyvelődik bizonylat hiányában és csak a különbözet lesz árbevétel? Megtisztelő válaszát előre is köszönöm.

Devizás előlegszámla Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az egyik belföldi cég a másik belföldi illetőségű cégnek devizában állított ki előlegszámlát. (Megrendelés után díjbekérőt küldtünk, amiben euróban kértük az előleget. A pénz meg is érkezett a számlánkra, ekkor állítottuk ki az előleg számláját az akkori MNB - választott- középárfolyamon számítva az áfa tartalmát.) A vevő elállt a vásárlástól, így az előleg visszautalásra került. Az előlegszámla érvénytelenítésekor kiállított számlán, milyen árfolyamnak kell szerepelnie az áfatartalom megállapításához, az eredeti számlán szereplő árfolyamnak vagy a visszafizetéskor érvényes árfolyamnak? Válaszát előre is köszönöm!

Előleg visszavonása meghiúsulás miatt Kérdés

Ügyfelem új teherautó megrendeléséhez 2016.12.22-én bruttó 1 438 910 forint előleget utalt a forgalmazónak, ennek áfáját le is vontuk decemberben. Nem a megrendelt autó érkezett meg, így nem vették át. Az előlegszámlát 2016.12.20-ai keltezéssel 2017.01.02-ai teljesítés dátummal visszavonta a forgalmazó. A számlát persze most kaptam meg. Tehetem a levonható áfa korrekcióját februárra, vagy önellenőrizni kell a januári áfabevallást? Illetve a nettó előleg visszavonását melyik évre kell figyelembe vennem?

Előleg/foglaló áfája használt ingatlan esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Régi ingatlan értékesítése esetén, ha az eladó adókötelezettséget választott, és fennállnak a fordított adózás feltételei, kell-e az eladónak az előlegről/foglalóról számlát kiállítani, illetve kell-e szerepeltetni a bevallásban a vevőnek a fizetendő és a levonható áfát, vagy csak a végszámla az adózási pont? Köszönettel: Horváth Ildikó

Osztalékfizetés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném megtudni, hogy mi a könyvelési menete és adózása az osztalékelőlegnek és az elfogadott beszámoló szerinti osztaléknak? Továbbá, ha tárgyévben osztalékelőleget fizet ki a jogszabálynak megfelelően a cég, akkor ha a beszámoló készítésénél kiderül, hogy nincs fedezet rá, vagyis a tárgyévi eredmény mínusz lett, de van eredménytartalék. Ebben az esetben vissza kell fizetni az osztalékot. A nettó összeget befizetik a tagok és az aktuális kifizetési hónap szerinti 08-as bevallást önrevíziózom?

Osztalékelőleg eho Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha osztalékelőleget fizetünk ki, akkor abból csak a személyi jövedelemadót vonjuk le a magánszemélytől. Amikor ez az összeg osztalékká válik, akkor már ehofizetési kötelezettség is fennáll. Ezt hogyan szokták a gyakorlatban megoldani? Készpénzben visszahozza a magánszemély és befizeti, vagy bankba átutalja? Itt nagyobb összegű osztalékról és nem járulékfizetéssel járó jogviszonyban álló tulajdonosokról van szó, tehát 450 ezer forint ehofizetési kötelezettségről beszélünk. Miért nem lehet az ehót levonni, hiszen már most látszik, hogy ez osztalékká fog válni, van és lesz is rá keret a jóváhagyás pillanatában. A 2017 márciusában kifizetett osztalékelőleg mikor válik osztalékká? Ha elfogadják a 2016-os beszámolót (2017 áprilisában) és még tart a fél éves időszaka a mérleg felhasználásának, akkor már lehet határozatot hozni az osztalékról és már akkor átvált az előleg osztalékká? Kicsit nehéz az osztalékos átállás a sok éves megszokottról az új szabályok szerintire. Várom megtisztelő válaszukat. Köszönettel: Zsóka

Vállalkozói szja-előleg Kérdés

Egyéni vállalkozó támogatást fog kapni eszköz fejlesztésre. Nagyobb árbevétel növekményt kellett neki vállalni ezért. Kérdésem: A vállalkozói szja-előleg kötelezettség számításánál e növekmény miatt magas lesz a jövedelme, ami áthúzódhat egyik negyedévről a másikra. Ez nem is gond, mert göngyölítetten kell számolni a vállalkozói szja-előleget. Ebből a növekményből év végére további gépeket vásárol. Évközben a vállalkozói szja számításánál figyelembe vehet kisvállalkozói kedvezményt a várható vásárlásokra? Köszönöm

Előlegáfa kulcsa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem arra vonatkozik, hogy mi a helyes eljárás a bizonylatolás során akkor, amikor valaki úgy ad előleget, hogy az előlegfizetés pillanatában még senki nem tudja eldöntetni (sem a vásárló, sem az értékesítést végző társaság), hogy a megrendelt szolgáltatás végül milyen áfakulcs alá fog esni? Kérdésem például az egészségügyi szolgáltatásoknál lehet érdekes, amikor egy páciens fizet egy bizonyos szolgáltatásért, tárgyi mentes szolgáltatást remélve, de az elvégzett beavatkozás során dől el végérvényesen, hogy ez államilag támogatott szolgáltatás-e vagy sem, tehát tárgyi mentes adózás alá lehet vonni vagy sem. Ha a páciens előleget fizet, és azt gondolják a felek, hogy tárgyi mentes szolgáltatást fog vásárolni, de a végszámla kiállításakor (tehát a beavatkozást követően) már lehet tudni, hogy nem így lesz, akkor le kell sztornózni az előlegszámlát hogy áfásra módosítsák? Vagy köteles kétes esetben áfás előleget fizetni a leendő vásárló? Válaszát előre is köszönöm.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Őcsg-tagok szocho

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Kiegészítő kérdés őstermelő iparűzési adójának megosztása korábbi kérdéshez

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink