563 találat a(z) előleg cimkére

Lakásáfa – előleg Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2021. évi átadású új lakás vásárlására fizetendő előleg esetén (nem volt 2018 novemberében érvényes építési engedélye), a 2019. évben mi a helyes felszámítandó adó mértéke? Köszönöm

Személygépkocsi előlegének áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy társaság személyautót kíván vásárolni. A megrendelés fixálásához előleget kellett fizetni. Az autó nyílt végű pénzügyi lízing keretében kerül finanszírozásra. Az előleg áfája tudomásom szerint nem vonható le. Avagy 50 százalékos mértékben levonható?Köszönettel válaszát: Tomayerné

Ingatlan adásvétel számlázása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk értékesíti egyik ingatlanát. Az értékesítés az áfa-regisztrációnk alapján adómentes. Az ingatlanra februárban foglaló befizetése történik, márciusban két részletben fizetnek még előleget és végül a maradék vételár kiegyenlítése. A kérdésünk az lenne, hogy mindezt hogyan tudjuk szabályszerűen számlázni? Hogyan készüljön (készüljenek el) a számla (számlák)? Köszönjük válaszát!

Támogatási előleg elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Közhasznú alapítvány több EFOP pályázat kapcsán támogatási előleget kapott. A befolyt előlegeket a megérkezéskor rövid lejáratú kötelezettségként vettük nyilvántartásba T385-K479. A költségek egy része tavaly kifizetésre került. Jelen állás szerint az alapítvány veszteséges képet mutat. Az elszámolások nem fognak megtörténni mérlegkészítésig. Most az a kérdésem, hogyan lesz az előlegekből bevétel? Amíg nem történik meg az elszámolás, addig kénytelenek vagyunk veszteséggel zárni? Vagy van lehetőség legalább annyi bevételt elszámolni, hogy nullszaldósak legyünk? Válaszát legyen kedves könyvelési tételekkel kiegészíteni. Köszönettel: W. József

Társaságiadó-előleg Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2018. évre vonatkozó társasági adó fizetési kötelezettséggel kapcsolatos kérdésem van. 2018. októberi, 2019. januári és 2019 áprilisi előírt és megfizetett adóelőlegek közül melyikek vonhatóak le a 2019. május 31-éig fizetendő társasági adóból? Válaszát előre is köszönöm!

Szálláshely-szolgáltatás számlázása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szálláshely-szolgáltatással foglalkozunk. Apartmant adunk ki. Alanyi mentesek vagyunk és még katások is, egyéni vállalkozói státuszban. Igaz, hogy foglalásaink érkeznek a booking.com, illetve másik cégen keresztül is, de mi úgy állítjuk ki a számláinkat, mintha készpénzzel fizettek volna a vendégeink, az eltávozáskor érvényes MNB árfolyamot használjuk. Önök szerint ez helyes eljárás? Vagy amikor jön előleg vagy SZÉP-kártyával fizetnek, akkor azokról utalásos előlegszámlákat kellene kiállítani? Ebben a formában átláthatatlanná és kezelhetetlenné válna a számlázás. A mostani módszerünkjel viszont teljesen jól kezelhető a dolog. Önöknek mi az álláspontjuk ezt illetően? Másik, hogy mi az a program, amit hamarosan használni szükséges a szálláshely-szolgáltatóknak? Válaszukat előre is köszönöm. Zydka Györgyi

Családi gazdaság támogatási előlege Kérdés

Szeretnék segítséget kérni mezőgazdasági családi gazdálkodó támogatási előlegével kapcsolatban. 2018-ban beruházáshoz kapcsolódóan 90 millió forint támogatási előleget kapott a családi gazdálkodó. A beruházást meg kellett kezdenie, ezért a beszerzett eszközt üzembe is helyezte még 2018-ban, 50 millió forint volt a bekerülési értéke. A kapott előleget elszámolhatom erre a beruházásra vagy meg kell várjam a következő évben történő elszámolást a hivatallal? Köszönöm.

Lakóingatlan áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy társaság új építésű társasházi lakásokat értékesít. Az épületek kivitelezését generálkivitelező végzi. A vevők egy része vállalja a vételár teljes megfizetését 2019. dec.31-éig, ami azt jelenti, hogy a fizetett összegek után 5 százalékos áfafizetési kötelezettség áll fenn. Ugyanakkor a Ptk. és szerződés alapján a teljes vételár megfizetésével a tulajdonjog átszáll a vevőre. A vevő egy olyan lakás tulajdonosává válik, amely birtokba nem vehető, mivel az építés alatt áll. Az érintett épületek készültségi foka 2019. dec. 31-én változó lesz, várhatóan 20 százaléktól 70 százalékig terjed. Az építési engedély 2019. január hónapban vált jogerőssé. Kérdés: A lakások értékesítésére az áfatörvény 10. § a) vagy a 9. § (1) bekezdése vonatkozik, és meddig előleg az előleg, és mikor kell a végszámlát kibocsátani (a tulajdonjog megszerzésekor vagy a birtokbaadáskor)? Választ előre is köszönöm.

Közösségi termékbeszerzés előlegének elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Eddig azt hittem, hogy értem az előleg elszámolását, de most nagyon belekeveredtem. Szlovák partner két darab előlegszámlát adott, melyeket részben teljesített a magyar vállalkozás. Ezeket bevallottuk a 1865 és A60 nyomtatványokon az előző negyedévekre. A végszámla megérkezett decemberben, a nem rendezett előleg összeg mínusz előjellel külön helyesbítő számlán szerepel. A végszámlában fennmaradó összeg is szerepel (ki nem egyenlített rész), és nem tudom hogyan szerepeltessem a könyvekben és hogyan valljam be. Ehhez kérem a segítségét, ha lehet, kontírszámokkal együtt. // 1. előlegszámla 10 ezer USD, // 2. előlegszámla 8 ezer USD. Kifizetve, átutalva: 12 ezer USD. A végszámlán szerepel 14 ezer USD, amiből fennmaradó/kifizetendő 2 ezer USD, a mínuszos számla pedig 4 ezer USD. Lehet, hogy a kollégáimat is megzavartam, mert már ők sem biztosak a válaszban, kezdem szégyenleni magamat. Köszönettel és tisztelettel: Kiss Ilona

Fizetendő adó megállapítása fordított adózás esetében Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2018.02.09-én 100 százalék előleget fizettünk belföldi szállítónknak, az előre kifizetett termék a fordított áfa hatálya alá tartozik. Havi áfabevallóként a februári bevallásban nem szerepeltettük, hiszen az előleg nem keletkeztet áfafizetési kötelezettséget. A terméket 2018.12.20-án szállították cégünkhöz, a számlát 2019.01.11-én kaptuk kézhez. Mivel 100 százalékban kifizettük az előleget, ezért további fizetési kötelezettségünk nem keletkezik. Kérdés: melyik havi áfabevallásban kell szerepeltetni a fizetendő és az előzetesen felszámított áfát? Válaszát előre is köszönöm.

Személygépkocsi áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk vásárolt (nyilt végű lizing keretében) december hónapban személygépkocsit. Előleget kért a kereskedő 2 részletben megrendeléskor (2018.03.20), amely 100 ezer forint felett volt, plusz december 10-én is. Később lestornózta az előleget egy számlában (de a két előleges számla két időszakos, illetve az egyik számla jelentés előtti a másik decemberi). A lízingcég kiállította a személygépkocsi.nettó értékét áfa nélkül. Állományba vettük a személygépkocsit. A kérdésem lenne ezzel kapcsolatosan, hogy az előlegekről készült számlák áfatartalmát az áfa M lapon kell-e jelenteni plusz-mínusszal? Mivel személygépkocsi, az áfát nem igényelte vissza a cég, mert volt magánhasználat is, és útnyilvántartást nem vezetett a cégvezető. Köszönöm gyors válaszukat a határidő rövidsége miatt.

2019-es szocho osztalékelőleg után Kérdés

Tisztelt Szakértő, Tisztelt Széles Imre! Köszönöm válaszát, előző kérdésemhez: https://adozona.hu/kerdesek/2019_1_8_2019_osztalek_szocialis_hozzajaru_jpx Ehhez kapcsolódóan még 2 kérdésem van: 1. Ha bruttó 200 000 forint havi fizetés mellett májusban 3 200 000 forint osztalékot veszek fel, akkor az osztalékfizetésnél pontosan mennyi szochót kell fizetnem? 2. Ha az első pontbeli osztalék után mondjuk júliusban osztalékelőleget vennék fel (közbenső mérleg alapján), 5 000 000 forintot, akkor abból még kell szochót fizetni, illetve az a 2019-es korlátba, vagy a 2020-as korlátba számítandó bele? Előre köszönöm válaszát!

Terület alapú támogatás elszámolása Kérdés

A kft. által 2018. évi terület alapú támogatáselőleg címén kapott támogatást kapott előlegként kell-e könyvelni, vagy – mivel a 2018. évre vonatkozik – egyéb bevételként? A végleges elszámolás még nem történt meg.

Osztalékelőleg elszámolás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem a következő. Egy kft.-ben 2018 márciusában osztalékelőleget fizettünk ki a tulajdonosoknak a 2017. évet tekintve, mivel még nem volt lezárt, elfogadott beszámoló, amit csak a 15 százalékos szja-levonás terhelt. A kft. a beszámolóját 2018 májusában fogadta el. 2018 1808-as bevallásban a kiifzetés osztalékelőlegként lett átvéve a bérszámfejtésből. Kérdésem a következő: melyik hónapban kell vagy kellett volna elszámolni az osztalékkifizetést, így melyik havi 1808-as bevallásban kell szerepelnie annak? Az osztalékelőleg összege megegyezett a tagok által jóváhagyott osztalékkal. Mi a helyzet az ehóval? Azt mikor kell megfizetnie a tulajdonosoknak? Ha korábban akkor a 08-as bevallást önellenőrizni kell? Köszönettel:

Előleg, költség? Kérdés

Őstermelő 2018-ban több millió forint előleget fizetett ki műtrágyára és vetőmagra. Az előlegszámlát megkapta. Az áru érkezése 2019-ben történik. Kérdésem, hogy a 2018. évi költségek között elszámolhatja-e a kifizetett előleg értékét?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink