563 találat a(z) előleg cimkére

Innovációs járulék bevallása és befizetése Cikk

Közeleg a május 31-ei bevallási határidő, és a naptári évvel megegyező adóévvel rendelkező adózók esetén az innovációs járulék bevallása is esedékes. Cikkünkben összefoglaljuk a bevalláshoz szükséges lényegi pontokat.

Exportértékesítés teljesítése, áfabevallás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Korábbi kérdésemmel kapcsolatban szeretném kérdésemet feltenni.Egy kft. szarvasmarhákat értékesített Szerbiába. A vevő előleget fizetett, melyről kiállítottuk az előlegszámlát. Az Önök válasza szerint az áfabevallás 1., illetve 46. sorában kell ezt az előleget szerepeltetni. A következő következő bevallási időszakban megtörténik a teljesítés, azaz megtörténik a vámkezelés, és ténylegesen elhagyja a termék a közösség területét. Ezt válaszuk szerint az 1., illetve a 37. sorban kell az áfabevallásban szerepeltetni. A végszámla értéke viszont nulla forint az előleg levonása után. A végszámlában levont előleget ebben az esetben nem kell feltüntetni az áfabevallásban? Köszönöm a választ.

Nyilt végű pénzügyi lízing, személygépkocsi Kérdés

Tisztelt Szerkesztő! Ügyfelem személygépkocsit bérel nyílt végű pénzügyi lizinges konstrukcióban. Fizetett bele tavalyi évben előleget, aminek az áfáját az ügyfelem levonatta, majd a kocsi átadása ez évre húzódott, és a bank az önrészről kiadott egy áfás számlát. Most ügyfelem azt nyilatkozza, hogy ennek is vonjuk le az áfáját. Kérdésem, hogy az önrészből, mivel van áfás számla, levonhatom-e az áfát? Válaszukat várom köszönettel

Devizás előleg és áfa forintosítása Kérdés

Tisztelt Adózóna! A devizás elõleg áfatartalma forintosításának helyes eljárását szeretném tisztázni az elõlegszámlában és a végszámlában. Példa: Elõlegszámla 1270 euró, végszámla 3810 euró. Elõlegszámla teljesítése 2018. 03. 29-én, árfolyama 312,55 HUF/EUR. Végszámla teljesítése 2018. 04. 10-én, árfolyama 311,60 HUF/EUR. Elõlegszámla: 1000 euró (adóalap) + 270 euró (áfa) = 1270 euró, HUF-ban 312,55 árfolyamon: 312 550 + 84 389= 396 939 HUF 1. variáció végszámlára: Teljes adóalap 3000 + teljes áfa 810 = 3810 euró. Elõleglevonás 312,55 árfolyamon 1000 euró + 270 euró = 1270 euró/312 550 HUF + 84 389 HUF = 396 939 HUF elõleg után maradó összeg 311,60 árfolyamon: 2000 euró + 540 euró = 2540 euró/623 200 HUF + 168 264 HUF = 791 464 HUF. Tehát a számlán feltüntetendõ áfatartalom forintban: 84 389+168 264 = 252 653 HUF. 2. variáció végszámlára: 3000 euró + 810 euró = 3810 euró/934 800 HUF + 252 396 HUF = 1 187 196 HUF Véleményem szerint az 1. variáció a helyes, kérem a megerõsítést ebben. Köszönettel: ITL Group Kft.

Fejlesztési támogatás elhatárolása, elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kettős könyvvitelt vezető bt. fejlesztési támogatást kapott eszközbeszerzéshez. 2017. júliusban 50 százalék előleget kapott. 2017. év végén benyújtott egy részelszámolást a teljes projekt 90 százalékáig. Az elszámolást 2017. december 28-án elfogadták, az előlegen felül fennmaradó összeget 2018. januárban utalták át. Az előleget kötelezettségként tartottuk nyilván. Melyik nappal kell az előleget bevételbe átvezetni? Logikusan 2017. dec. 28-án az elszámolás elfogadásával az előlegből bevétel lesz, így 2017. évben kell átvezetni. Tekintve, hogy pénzügyi rendezéshez köti a bevétel kimutathatóságát a számviteli törvény, így a fennmaradó 40 százalék, amely 2018 januárjában érkezett meg, biztosan 2018. évben lesz bevétel. Helyes-e az elgondolásunk vagy 2018 januárjában kell az előleget bevételbe átkönyvelni, mikor egyébként a folyósítás történik? A bevétel elhatárolása ebben az esetben miként történik, tekintve, hogy ugyanarra az eszközre több részletben érkezik a bevétel? Két külön bevételnek tekinthető-e egyáltalán így a folyósítás? A végelszámoláskor biztosan keletkezik további 10 százalék bevétel. Újra kell számolni az arányszámokat? Miként? Miként kell eljárni abban az esetben, ha a 2017-ben beszerzett eszközre a támogatás 2018-ban érkezik meg, de az écs. elszámolása megkezdődik 2017-ben? Visszahatárolás nem lehetséges, ha az écs arányában történik a feloldás, akkor gyakorlatilag az écs előbb "elfogy" mint a bevétel, első feloldásnál az előző évi écs-re jutó bevétel is feloldható?

Generálkivitelezés:előleg áfakulcsa Kérdés

Tisztelt Adózóna! A következő kérdéssel fordulok Önök felé: ügyfelem, egy építőipari kft. generálkivitelezői szerződést kötött egy magánszeméllyel 300 nm-nél kisebb alapterületű családi ház építésére garázzsal együtt. A szerződésben 0-12 ütemre bontották az elvégzendő munkákat a kiszámlázandó bruttó összegek feltüntetésével. A 0. ütem egy előleg számlázását tartalmazza azért, hogy a munkálatokat el tudják kezdeni. Mivel a kivitelezés szerződés szerinti végösszege kb. 96%-ban magát a családi házat, 4%-ban pedig a garázs és a külső térburkolatok elkészítését tartalmazza, de az egyes ütemek nem nevesítik azt, hogy épp mikor készül a garázs, ezért az előlegszámlát %-os arányban megosztanánk áfa szempontjából. Tehát az előlegszámla 96%-a 5%-os, 4%-a 27%-os áfát tartalmazna. Helyesen járunk-e el? Válaszukat előre is köszönöm!

Ingatlaneladási számla Kérdés

Tisztelt Szakértő! Idén vettünk át egy ingatlanforgalmazású céget könyvelésre. Áfaalany a cég, viszont az ingatlan adás-vétel nincs bejelentve áfakörbe. 2017 decemberében egy magánszemélynek ingatlant értékesített, amelynek birtokba adása 2018 március vége volt. Volt a vevő részéről előlegfizetés. Jól gondolom-e, hogy első körben előleg számla, majd a birtokba adással (márciusban) végszámla kiállítása történik a magánszemély felé? Illetve ennek könyvelése 2017-ben vagy 2018-ban történik? (Én a birtokba adással könyvelném az eladást.) Segítségét előre is köszönöm szépen!

Személyi jövedelemadó visszaigénylése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy társaság 2016. évben osztalékelőleget fizetett. A 2016. évi beszámoló mellékleteként csatolt határozatban nem rögzítették, hogy a tulajdonosok osztalékfizetésről döntöttek, ezért 2017-ben nem fizetett ki az osztalékot a társaság, és így az osztalékelőleget sem vételezte vissza. A tulajdonos 2017. évi szja-bevallási tervezetének 66. sorában szerepel az osztalékelőlegből levont szja összege (mivel a 1608-as bevallásban annak idején azt bevallotta). 2017. évben nem történt meg az osztalékfizetés, így az szja-bevallás szerint a 2016. évben az osztalékelőlegből levont szja visszaigényelhető. Osztalékfizetés 2018-ban lesz, ekkor rendeznék az osztalékelőleget. Mi a teendő a 1753-as bevallással kapcsolatban, javíthatjuk úgy, hogy töröljük a 66. sor adatát, vagy visszaigényelhetjük az osztalékelőlegből levont szja összegét? Válaszát köszönöm. Bognárné

Munkabérelőleg, elhunyt dolgozó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Munkabérelőleget fizettünk ki dolgozónknak, aki elhunyt. A járulékok és adók levonására nincs lehetőség, nincs számára fizetendő munkabér. Mi a helyes eljárás a le nem vont adóelőleg és járulékok szempontjából?

Szerb számla befogadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magyar cég bérel Szerbiában irodát, amiről készül bérleti díj számla és a szerb vállalkozás kiszámláz még a magyar cég felé egyéb üzletviteli tanácsadást is. A bérleti díj számla teljesítési helye Szerbia, és ezért áfa területi hatályán kívüli, ezért nem is tüntethető fel áfa? Az áfabevallásban szerepeltetnem kell? Az egyéb üzletviteli tanácsadás szolgáltatás teljesítési helye Magyarország? Áfamentes számlát állít ki a szerb cég, de a magyar válalkozás az áfabevallásban az áfát fizetendő és levonható adóként is bevallja? Hogyan változik mindez, ha 3 havi előleget utal a magyar cég a szerbnek számla alapján? Köszönettel

Helytelen osztalékdöntés Kérdés

Ügyfelem 2017 májusában jelezte a könyvelők felé, hogy vevője elutalta számára a közel féléve járó számlakövetelését. Így a mérlegkészítéskor a könyvelő értékvesztést nem számolt el, a taggyűlés az előző évben felvett osztalékelőleggel megegyező osztalékről döntött. Május 28-án kiderült, hogy a vevő mégsem fizetett, az értékvesztést gyorsan elszámolták a könyvelők, de nem javították a taggyűlési jegyzőkönyv szövegét az elfogadott osztalékkal. Most szembesültek azzal, hogy az osztalékdöntés túlzó volt, 650 ezer forinttal több, mint az osztalékfizetési korlát. A gond az, hogy már eleve a döntés is magasabb összegről szólt. Mit lehet ilyenkor tenni? Kérvényezzem az újra közzétételt, amiben kevesebb osztalékról dönt és fizettessem vissza az előleg egy bizonyos részét? Tudom, hogy ennek is van NAV kockázata, de kevesebb osztalékot könyvelhetek-e a közzététel ellenére? Mit javasolnak? Köszönöm, ha válaszolnak, üdvözlettel, CsK

Kisvállalkozói kedvezmény és épületberuházás előlege Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretnénk tudni, hogy az épületberuházásra adott előleg az előlegfizetés évére beszámítható-e kisvállalkozói kedvezménybe. Válaszukat előre is köszönöm.

Rehabilitációs hozzájárulás kiszámítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ehhez a témához kapcsolódóan kérdeznék:http://adozona.hu/kerdesek/2017_7_28_rehabilitacios_hozzajarulas_szami_cfq Nekünk 2017 novemberében volt megváltozott munkaképességű dolgozónk 11.07-11.23-ig, napi 6 órában. Negyedévi létszámadatok 31, 33, 32 fő. Fizetett előlegek 402 ezer, 402 ezer, 430 ezer forint. Fentiek alapján hogyan számolom ki az éves kötelezettséget, hogyan tudom figyelembe venni a megváltozott munkaképességű munkavállalót? Válaszát előre is köszönöm!

Szja-előleg levonása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérném szíves véleményüket: Egy társas vállalkozás belföldi magánszemélytől bérel egy ingatlant, amely a vállalkozási tevékenység érdekében szükséges. A magánszemély nem járul ahhoz hozzá, hogy a társaság kifizetőként levonja a bérleti díjból az szja-előleget, erről nyilatkozatot is aláírt. Véleménye szerint a teljes bérleti díjat kéri kifizetni minden hónapban, mert ő majd az éves adóbevallásában kíván tételes költségelszámolással adót megállapítani, s azt közvetlenül az adóhatóság által rendszeresített számlaszámra megfizetni. Kérdésem, hogy a társaság jogszerűen eleget tehet-e a magánszemély kérésének? Ha a magánszemély mindenképpen ragaszkodik ahhoz, hogy az szja-előleg levonása ne történjék, egy esetleges adóellenőrzés során jár-e ez jogkövetkezménnyel, ha esetleg bírságolásra kerül sor az szja-előleg levonásának elmaradása miatt, az kit terhel? Amennyiben a NAV a társaság felelősségét állapítaná meg, áthárítható-e ez a magánszemélyre abban az esetben, ha kifejezetten felhívta a bérbeadó figyelmét arra, hogy kívánsága ellentétes az szja-törvényben előírt, kifizetőkre vonatkozó kötelezettségekkel, mely szerint a kifizető kötelessége a bérbeadásból származó szja-előleget megállapítani, levonni, s azt az adóhatóság felé az előírt határidőig továbbítani? Szíves válaszukat köszönöm. Tisztelettel: Győri Erika

Osztalék ehója Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. a 2016. évi éves beszámolót jóváhagyó közgyűlésén az adózott eredmény osztalékként történő kifizetéséről döntött a tagok részére. 2017 áprilisában az osztalék kifizetése megtörtént, a kifizetett összegekből minden tagtól 14 százalék ehót levont és befizetett a cég. Az egyik tag esetében azonban egy másik társaságnál fennálló munkaviszonyából származó jövedelme után a Tbj. alapján 2017-ben megfizetett természetbeni és pénzbeli egészségbiztosítási járulék összege elérte a 450 ezer forintot. A járulékfizetési felső határt meghaladóan megfizetett összeget hogyan igényelheti vissza? Válaszát előre is nagyon köszönöm.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink