74 találat a(z) családi ház cimkére
Új építésű családi ház áfája
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A kérdésem a következő lenne: Áfakörbe tartozó, építéssel foglalkozó kft. vesz egy építési telket, magánszemély eladótól. A kft. nevére szóló építési engedély alapján felépít egy új házat szerkezetkész állapotig (a tetőszerkezet rajta van). Ha ebben a készültségi fokban eladja (a telek tulajdonjogát tudja eladni, illetve leszámlázni a szerkezetkész házrészt), az építés jogosultságát tudja átruházni. Kérdés, hogy a telek, illetve a felépítmény után hány százalék áfát kell számolni?
Lakásvásárlási cafetéria
Kérdés
Tisztelt Adószakértő! Következő kérdésem lenne a lakásvásárlási cafetériával kapcsolatban: adott egy bt., a tagja munkaviszonyban látja el a feladatait. A tag birtokában van egy családi ház. A jövőben szeretne egy lakást vásárolni, amire igénybe szeretné venni a lakásvásárlási cafetériát olyan módon, hogy a lakás vételárának a 30 százalékát a cég kifizetné neki. Igénybe veheti ilyen esetben a tag a lakásvásárlási cafetériát? Ha igen, akkor át kell jelentkezni neki és a családjának a megvásárolt ingatlan címére? Válaszát előre is köszönöm! Üdvözlettel: H.
Szlovák állampolgár – családi ház építése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Generálkivitelezéssel foglalkozó cégem magyarországi telephelyen új családi házat épít (180 négyzetméter) szlovák állampolgárnak. Kérdésem, hogy ebben az esetben milyen áfakulccsal számlázzuk ki a munkadíjat?
Az a fránya lakásáfa: itt az újabb kérdés, mikor 5, mikor 27 százalékos
Cikk
Magánszemély megrendelő házának bővítésekor (amely csok-kedvezményes) az építő cégnek kell-e, és milyen áfatartalommal számlát kiállítania a megrendelő számára? – kérdezte olvasónk. Bartha László, adójogi szakjogász szakértőnk válaszolt.
Áfa-visszaigénylési támogatás
Kérdés
Építési telekkel rendelkező magánszemélyként egy nettó 192 négyzetméter alapterületű családi ház szerkezetkész kivitelezésére kötöttem szerződést az építési vállalkozóval. A ház építését magam fejezem be, további építőipari vállalkozók esetleges bevonásával. Ismereteim szerint, mivel az áfatörvény 10. § d) pontjának értelmében termékértékesítésnek minősül a szerkezetkész ingatlan átadása is, a kivitelező 5 százalékos adómérték alkalmazásával fogja a számlát (részszámlákat) kiállítani részemre, mely számlákra vonatkozóan adó-visszaigénylési kérelemmel nem élhetek. Az ingatlan építéséhez igénybe vett egyes építési szolgáltatásokról (például burkolás, festés stb.) különböző vállalkozóktól kapott számláim 27 százalék áfát fognak tartalmazni. A kérdésem a 16/2016. (II. 10.) kormányrendelet 69. § (6) bekezdésre vonatkozna: Jól gondolom-e, hogy szerkezetkész ingatlan kivitelezésére vállalkozási szerződés kötése (mivel a szerkezetkész ingatlan nem minősül ingatlan-nyilvántartásba történő bejegyzésre alkalmas lakóépületnek) nem zárja ki azt, hogy az említett festési, burkolási szolgáltatásokról stb. szóló 27 százalékos adómértéket tartalmazó számlák esetében adó-visszatérítési támogatást igényeljek 5 millió forint összeghatárig? Az áfa-visszatérítési támogatás iránti igény kizárólag a csok-igényléssel egyidejűleg kerülhet beadásra a választott hitelintézethez? Válaszukat előre is köszönettel!
5 százalékos áfa alá tartozó lakóingatlan
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magánszemély kb. 200 négyzetméter összterületű családi házat szeretne építeni. A telek férj és feleség közös tulajdona. Lehetőség van-e arra, hogy ezt csak az 5 százalékos áfa megfizetésével tegye meg, és milyen feltételeket kell ez esetben teljesíteni? Válaszát ezúton is köszönöm.
Családi ház építése
Kérdés
Kedves Szakértő! Egy magánszemély megbíz egy generálkivitelező általános szabályok szerinti áfás céget, hogy építse meg a családi házát. A kivitelező cég (akinek ez az első ilyen jellegű megrendelése) a következő árajánlattal áll elő. - anyagár: 15 millió forint + áfa - munkadíj 7 millió forint + áfa Az anyag + munkadíj összesen: Bruttó 27,94 millió forint, amely 27 százalékos áfát tartalmaz. Azonban a kivitelező cég a megépült családi ház végszámlájára 5 százalékos áfát írhat. Kérdés: 1. Ha a tüzépen nettó + 27 százalékos áfát számolnak, a kivitelező cég a végszámláján nettó vagy bruttó összegre teszi rá az 5 százalékot ? 2. Ha a kivitelező cég nettó + 27 százalékért veszi meg az anyagot, és csak 5 százalékos végszámlát állíthat ki a megrendelőnek, mi lesz a 22 százalékpontos különbséggel 3. Számlázhat-e úgy a kivitelező cég a megrendelőnek: anyag + 27 százalék áfa? azaz 27,94 millió forint (a tényleges vállalási összeg)? Nagyon köszönjük mielőbbi válaszukat.
Kulcsrakész családi ház építése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Saját telken kulcsrakész családi házat szeretnénk építtetni egy kivitelezővel, aki az építőanyagot is beszerzi. Úgy tudom, hogy ebben az esetben a vállalkozó 5 százalékos áfával állítja ki nekem a számlát. A kérdésem az, hogy az 5 százalék a munka díjára és az építőanyagra egyaránt vonatkozik? Válaszát köszönöm.
Generálkivitelezés áfa
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magánszemély szerződést köt generálkivitelezővel családi ház építtetésére. A generálkivitelezővel vállalkozási szerződést kötnek. Készültségi foknak megfelelően részteljesítések számlázása történik. Ezen részteljesítésekről a generálkivitelező 5 vagy 27 százalékos áfával állítja ki a számlát? Köszönöm.
Bérelt ingatlan felújítási költségeinek áfalevonása
Kérdés
Áfakörbe tartozó gazdasági társaság üzleti céllal bérel ingatlant, mely a földhivatali nyilvántartásban családi házként szerepel. A felújítás-átalakítás során bemutatóterem és iroda kerül kialakításra, lakáscélú használatra alkalmatlan. A felújítás-átalakítás során keletkező költségek áfatartalma a NAV szerint nem helyezhető levonásba, mert funkciójától függetlenül családi ház esetében nem vonható le a felújítási költségek áfája. Az áfatörvényben ez hol található meg?
Szocpol (CSOK) használt családi háznál
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A lányom tulajdonrészt vásárolt családi házban, az eladó a nagynénje, a férjem testvére. Ez egy kétszintes családi ház, melynek felső szintjét a férjem a két gyermekünknek ajándékozta, a földszinti rész pedig a férjem és a húga tulajdonában volt 50-50 százalékban. Az adásvételi szerződés kelte 2012. 11. 06., a vételár 5 millió forint. A családi ház földszintjének akkori állapota nagyon rossz volt, a felújítása évekig tartott, családi összefogással, hitelek felvételével. A vételár kiegyenlítéséhez a lányom és a férje OTP-hitelt vettek fel. A vásárláskor és a hitel igénylésekor még két gyermekük volt, az egyikük viszont 2014. augusztus 21-én elhunyt. A harmadik gyermekük 2015. 05. 26-án született meg. A földszintet 2014.június hónapjára sikerült beköltözhető állapotba hozni családi összefogással, különböző hitelek felvételével. Amikor az adásvétel, illetve a felújítás történt, még nem volt érvényben az új kedvezmény. Kérdésem: jelen esetben igényelhető-e utólag a CSOK, és ha igen, milyen iratok szükségesek hozzá? Tisztelettel: Anderlik István Gyuláné
Szocpol (CSOK) használt családi háznál
Cikk
Igénybe vehető-e a szocpol, ha már vettünk használt családi házat (nem igényeltünk még szocpolt), és most eladnánk, és vennénk egy másik, korszerűbb, szintén használt családi házat vidéken (kettő kisgyermekünk van)? – kérdezte olvasónk. Surányi Imréné adószakértő válaszolt.
Brutálisan visszaesett a lakásépítés
Cikk
2013 első kilenc hónapjában 4077 új lakás épült, 37 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban - olvasható a KSH gyorsjelentésében.
Illetékkönnyítés lakásvásárlásnál, házépítésnél
Cikk
A lakossági vagyonszerzési ügyletekben a kiszivárgott információk szerint a mostaninál előnyösebb illetékszabályokat, a társaságoknál viszont szigorításokat hoz a 2014-es adócsomag, amit várhatóan a jövő héten nyújt be az Országgyűlésnek a kormány.