74 találat a(z) családi ház cimkére
Ajándékozás utáni szja
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következő témában kérném a segítségét. Van egy család 1 gyermekkel. 2003-ban a férj meghal. A feleség és a gyermek öröklése 50-50 százalékban a következőképpen alakul: 1 db családi ház összérték: (100 %) 12 000 e Ft, 1 db szántó 36 e Ft, egy másik szántó 250 e Ft és egy harmadik szántó 1 100 e Ft értékben. A fenti tételekből 2017.évben eladták a családi házat 12 000 e Ft-ért, valamint a második szántót 600 e Ft-ért. Eddig nincs is baj, mivel letelt az öt év, adót nem kellene fizetni, de itt jön a gond:: A gyermek eladás előtt az anyának ajándékozta a fenti ingatlanok 50 %-át, úgy hogy a családi ház ajándékozási értéke 6 450 e Ft, míg a második szántót 4 000 e Ft-ért. A kérdésem arra irányul, hogy mi után kell az anyának 2017-ben személyi jövedelemadót fizetni? Tisztelettel: zsmami
Egyéni vállalkozó tulajdonában lévő ingatlan családi házzá minőSítése
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Férjem egyéni vállalkozóként saját beruházás keretében épített egy szolgáltató házat. Erre azért volt szükség, mert egy telken belül nem lehetett kettő családi ház. Most, hogy meg tudtuk osztani a telket, a szolgálató ház külön helyrajzi számot kapott, így családi házzá lehetne minősíteni. Kérdésem: hogyan lehet kivonni a vállalkozásból ezt a szolgáltató házat? Milyen tennivalók kellenek ennek érdekében? Hogyan induljunk el? Milyen adózási vonzata van? Köszönettel: Medgyesné
Családi ház kivitelezésének áfája II.
Kérdés
Tisztelt Bartha László! Az adókamara fórumán, az alábbi választ kaptam az Önnek is feltett kérdésemre "RE: Családi ház kivitelezés, áfa 1. Az 5 százalékos áfakulcs alkalmazásának a feltétele az, hogy az épület legalább szerkezetkész állapotban legyen átadva. 2. Utána már csak 27 százalékos áfával lehet számlázni." Ön szerint mit is takarhat a szerkezetkész állapot? Ha a falak állnak, tető elkészült,esetleg az ablakkeretek beépítésre kerültek? Ettől ugyan az ingatlan még egyáltalán nem lakható, áram,víz, burkolás, külső pucolás stb. nincs készen. Ha csak szerkezetkész, és új vállalkozó fejezi be a kulcsrakész ingatlant, akkor ő már csak 27 százalékos áfával számlázhat? Ha nekünk kell a helyes áfa felszámításához tanácsot adnunk, ezt hogyan tegyük meg, mi alapján döntsünk? Kérem, ne a törvény pontjait sorolja fel, ezt mi is ismerjük, de a válasz megadásához nem találok sehol állásfoglalást. Segítségét előre is köszönöm!
Családi ház kivitelezésének áfája
Kérdés
Tisztelt Bartha László! Az alábbi kérdés merült fel: Magánszemély megrendelő generálkivitelezői szerződést kötött egy építési vállalkozóval családi házának megépítésére. A ház 60 százalékos készültségi fokon áll. A magánszemély felbontotta a szerződést a kivitelezővel, mert nem volt megelégedve a munkájával, és keresett egy másik kivitelezőt, akivel szerződni szeretne a háza befejezésére. Az első vállalkozó 5 százalékos áfakulccsal állított ki számlákat a magánszemély megrendelő felé. Kérdésem az lenne, hogy az új kivitelező milyen áfakulccsal állíthatja ki a számláit? Az Ön írásában ezt olvastam:" A létrehozott ingatlan a jogosult részére átadásra kerül. Az 5%-os adókulcs vonatkozik a szerkezetkész, félkész, kulcsrakész állapotban történő átadásra is, illetve mindazon részmunkákra kiterjed, amelyeket az ingatlan szerződésszerű átadásához a vállalkozónak teljesítenie kell. -A kérdésében leírtak alapján ezen feltétel feltehetően teljesül." Mi alapján kell eldönteni, hogy 5 vagy 27 százalékos áfát kell felszámítanunk, ha megfelel az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény 3. számú melléklet 86. § (1) bekezdés j) pontja és a 10. § (1) bekezdés d) pontja alapján az 5 százalékos adókulcs alkalmazási feltételeinek?
Épitkezésnél visszaigényelhető áfa
Kérdés
T. Szakértő! Magánszemély családi házat épít. A szükséges anyagokat saját maga veszi meg, a beépítéshez szakembereket hív.Termászetesen mindenről rendelkezik számlával. Kérdésem az, hogy mikor és milyen feltételekkel igényelheti vissza az áfát?Esetleg készültségi fokhoz, vagy lakhatási engedélyhez van kötve, vagy más engedély kell hozzá? Ha megfelel a kritériumoknak, akkor milyen módon kell a visszaigénylést lebonyolítani? Köszönette: Fodor Gyuláné
Ketyeg az árbomba az ingatlanpiacon
Cikk
A GKI fővárosi és magyarországi ingatlanpiaci index értéke 2017 októberében -1, illetve 0. A fővárosi index 2 ponttal csökkent, az országos nem változott az előző felméréshez képest. Az egy évvel ezelőtti értékeket az előbbi mutató 4 ponttal múlja alul, míg az utóbbi 2 ponttal haladja meg. Az ingatlanpiaci kilátások tetőzésén már körülbelül egy évvel túl vagyunk, de még a jelenlegi várakozások is derűlátóak, írja elemzésében a GKI.
Kéményseprők tüntetnek hétfőn a Parlamentnél
Cikk
Hétfő reggelre tüntetést szervez a Parlament elé a Kéményseprők Országos Szakszervezete – idézi a Hír Tv-t a Klubrádió. A demonstráción több ellenzéki képviselő is felszólal majd.
Lakás, 5 százalékos áfa
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély családi házat építettet garázzsal együtt. A garázs értékesítése 27 százalékos áfával történik. A garázzsal együtt az épület 310 négyzetméter lesz, a hasznos lakóingatlan alapterület garázson kívül 280 négyzetméter. A 300 négyzetméter átlépése nem veszélyezteti az 5 százalék áfa-visszaigénylési lehetőséget? Köszönettel Ildikó
Megszűnik a családi házak kéményeinek kötelező ellenőrzése, engedélymentesek a kerti kutak
Cikk
Megszüntette az Országgyűlés a családi házak, pontosabban az egylakásos ingatlanok kötelező kéményseprő-ipari ellenőrzését.
Épitkezés áfája
Kérdés
Már meglévő 120 négyzetméteres lakóházam mellé (egy falon érintkezik) szeretnék építeni (bővítés) egy 70 négyzetméteres alapterületű lakrészt, melyben van konyha, étkező, nappali, szoba, fürdőhelyiség, wc és közlekedő, és hozzá 25 négyzetméteres nyitott terasz. Ebben az esetben az építkezés (a hozzátartózó gépészeti felszereléseket is), mind az építőanyag, illetve a munkadíj 5 százalékos áfa alá esik? Az építkezés terv alapján készül.
Gomba módra szaporodnak az új lakások
Cikk
Az első félévben 5004 új lakás épült, 46,4 százalékkal – 1587-tel – több, mint egy évvel korábban. A kiadott építési engedélyek és egyszerű bejelentések alapján építendő lakások száma 19 823, 40,2 százalékkal több, mint a múlt év első felében – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Szja-bevallás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magánszemély 1992-ben vásárolt egy telket amire családi házat épített. Ezt a családi házat 2016. évben értékesítette. Minden le is zajlott 2016-ban pénzügyileg is, földhivatalilag is. Majd 2016-ban egy újabb családi házat vásároltak, több volt a mostani vásárlás értéke, mint amennyiért az előzőt eladták. Kérdésem az lenne, hogy be kell-e vallani a 2016-os adóbevallásban? Esetleg egyéb kedvezmény megilleti-e ebből az ügyletből kifolyólag? Válasza sürgős lenne! Köszönettel;
Ingatlan-bérbeadás
Kérdés
Egy telken lévő családi ház bérbeadása esetén az értékcsökkenést hogyan lehet meghatározni, ha az adásvételi szerződésben csak egy összeg szerepel? Nem lehet tudni, hogy mennyi a telek, és mennyi a ház értéke? Köszönöm.
Cserépkályha
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy családi ház építése megfelel paraméterekben az 5 százalékos áfakulccsal történő számlázásnak. A kivitelező cserépkályhát épít be, melynek beszerzési értéke 27 százalékos áfát tartalmaz, a kivitelező szeretné ezt 5 százalékos áfával továbbszámlázni, a megrendelő felé. Kérdésem, hogy ez lehetséges, van rá mód, hogy 5 százalékos áfával számlázzuk tovább? Ha a vállalt kivitelezés tartalmazza a cserépkályha beépítést akkor lehetséges az 5 százalékos áfakulcs alkalmazása mint kivitelezési munka? Köszönettel: Lászlók Éva Virtus Kft
Kötelező biztosítás a családi házat építőknek? 200 ezer forintos teher
Cikk
Szeptember elején lépett hatályba az építési törvény módosítása, amely a kormány számára lehetővé teszi, hogy rendelettel kötelezze a tervezőket és a kivitelezőket a 300 négyzetméter alatti, egyszerű bejelentéssel érintett családi házak építése esetén felelősségbiztosítás megkötésére.