13 találat a(z) bolti eladó cimkére
Munkaidő kérdése Kérdés
Bolti eladó Kérdés
Kedves Adózóna! Meg szeretném kérdezni, hogy bolti eladói munkakörbe, milyen végzettséggel lehet bejelenteni alkalmazottat? Ha több fő dolgozik egy üzletben, legalább egynek kell, hogy ilyen végzettséggel rendelkezzenek? Köszönettel: Mónika
Garantált bérminimum vagy minimálbér Kérdés
Tisztelt Szakértő! Törvényesen jár-e el az a munkáltató, aki 2018-ban a munkaszerződés szerinti bolti eladó (élelmiszerbolt) munkakörben alkalmazott fodrász szakmai végzettséggel rendelkező munkavállaló munkabérét 138 ezer forintban állapítja meg? A dolgozó normál munkarendben, heti 40 órás munkaviszonyban van foglalkoztatva, a boltban egyedül tartózkodik, nincs mellette szakirányú végzettséggel rendelkező munkavállaló (a munkáltatónak több boltja van, és csak egy munkavállalójának (a többieknek szintén nincs szakirányú végzettségük) van boltvezetői végzettsége). 2017-ben ugyanezen munkáltató, ugyanilyen feltételek mellett a munkavállalónak 161 ezer forint garantált bérminimumot adott. Helyesen jár-e el a visszaminősített munkabérrel? 2017. évre a garantált bérminimum és a minimálbér közötti tévesen (ha téves) kifizetett munkabér különbözete visszakérhető-e a munkavállalótól, és a 1708-as bevallások önellenőrzése helyes-e? Válaszát előre is köszönöm!
Kell-e munkaköri leírás varrónőknek, bolti eladóknak? Kérdés
Egyszerűsített foglalkoztatott szabadsága és munkába járás költsége Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy egyéni vállalkozó egyszerűsített foglalkoztatásban alkalmaz bolti eladókat. Munkavégzésük általában 1-2-3, 5 napon át történik, megszakításokkal, legfeljebb havi 15 napban. Előfordul, hogy egy-egy hónap, vagy esetleg több idő kihagyásával ugyanaz az eladó ismét foglalkoztatásra kerül, hasonló körülmények között. Kérdésem, hogy az arányosan járó fizetett szabadság napjainak számát hogyan kell megállapítani. Alkalmanként? Havonta esetleg többször is? Ha az esetleg járó szabadságot megváltjuk, akkor az véleményem szerint nem jár együtt plusz közteherfizetési kötelezettséggel. Amennyiben az egyszerűsített foglalkoztatott állandó lakóhelye nem a munkavégzés helyén van, a munkába járási költségtérítés a munkáltató döntésétől függ. 1./ Ha havi bérlettel rendelkezik a munkavállaló, úgy a havi bérlet ára 86%-ának arányos része illetheti meg a munkában töltött napok arányában. 2./ Ha bérlettel nem rendelkezik, a napi jegy 86%-a a munkában töltött napokra. 3./ Ha a fentiek közül egyik sem, akkor szóba jöhet a gépkocsihasználat, a munkáltató döntésétől függően, kilométerenként 9 Ft és 15 Ft közötti összeg figyelembe vételével. Válaszát köszönöm: Pap Józsefné
Kell-e dohánybolti eladó részére garantált bérminimumot fizetni? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz, hogy a dohányboltban dolgozó eladó részére kell-e a (megemelt 161 ezer forint összegű) garantált bérminimumot fizetni? A munkáltató korábban sem, és jelenleg sem írja elő képesítési követelményként a bolti eladói vagy más szakirányú képesítést, a dolgozók felvételénél a tapasztalat számít. Válaszát előre is köszönöm.
Társas vállalkozó személyes közreműködése Kérdés
Egy általunk könyvelt kft.-nél munkaügyi ellenőrzés történt. A kft. két magánszemély tagból áll, ahol az egyik tag – aki a kft. ügyvezetője – heti 36 órát meghaladó munkaviszony mellett megbízási jogviszonyban látja el az ügyvezetői feladatokat nulla forintért, a másik tag heti 30 órában, munkaviszonyban dolgozik a kft.-ben eladóként. A kft. egy üzletet üzemeltet, aminek a nyitvatartási ideje hétköznap napi 9 óra, és szombaton is nyitva van fél napot. A 30 órában foglalkoztatott munkavállalót (aki a kft. tagja is) a munkaideje letelte után a kft. másik tagja (aki az ügyvezető) váltja fel, és ő látja el az eladói feladatokat. Az ellenőrzés során azt a megállapítást tette a munkaügyi felügyelőség, hogy az ügyvezető nem állhat a pult mögé eladóként dolgozni, mivel neki az ügyvezetésre van megbízása, és a társasági szerződésben személyes közreműködésre nincs hivatkozás, ezért ajánlották, hogy jelentsük be az adóhatóság felé T1041-es nyomtatványon, mint munkavállaló dolgozót eladóként heti 19 órában, ahogy a bolt nyitvatartási ideje megkívánja. (Egy munkaügyi előadáson felvetettem ezt a problémát, ahol az előadó azt tanácsolta, hogy megbízási jogviszonyban is elláthatja az ügyvezető az eladói munkakör feladatait.) A kft. ügyvezetőjét bejelentettük a T1041-es nyomtatványon, mint társas vállalkozó tagját heti 36 órás munkaviszony mellett. Az ügyvezetést megbízási jogviszonyban látja el, amiért díjazásban nem részesül, ezért nem képződik tb-jogviszonya, így T1041-es nyomtatványon bejelentési kötelezettsége.
Alkalmi foglalkoztatás ünnepnapon Kérdés
Tisztelt Szakértő! Idegenforgalmilag frekventált településen lehet-e foglalkoztatni bolti eladóként alkalmi munkavállalót? Ha igen, mennyi bért kell fizetni részére az ünnepnapon végzett munkáért? Köszönettel várom válaszát.
Szakképesítés alóli mentesség Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelem nyugdíjas egyéni vállalkozóként egy falusi kis boltot üzemeltet, kiskereskedelmi tevékenységet végez. A kiszolgálást maga végzi, alkalmazott nincs. Ezt a boltot üzemelteti már 30 éve, viszont nem rendelkezik a jelenleg hatályos, 21/2010. NFGM-rendeletben előírt szakképesítéssel. Tudomásom szerint korábban elégséges volt a ... éves megszerzett gyakorlat a szakképesítés helyett, ha bizonyos éve folyamatosan végezte az adott tevékenységet. A 21/2010. NFGM-rendelet 2. §-ában említi is, hogy a rendelet nem érinti a "megelőző jogszabályok alapján elismert mentesítéseket". Melyik rendeletre utalhatnak? Kérem, legyen szíves megválaszolni, hogy mely jogszabály értelmében üzemeltetheti továbbra is a boltot a megfelelő szakképesítés nélkül, a 30 éve folyamatosan végzett kiskereskedelmi tevékenység jogán. Köszönöm válaszát!
Védőital Kérdés
Tisztelt Szakértő Boltjainkban dolgozó munkatársaink – ha nincs meghíbásodás – 22 Celsius fokra beállított, klímával hűtött eladótérben dolgoznak. Kérdésem, ha a kinti nagy meleg – 30 Celsius fok – miatt védőitalként ásványvizet kapnak, ez természetbeni juttatásnak minősül vagy védőitalnak? Válaszát előre is köszönöm: Üdv. Andrea
Kereskedelem – munkavállalók végzettsége Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kereskedelmi tevékenységet végző üzletben kötelezően csak eladói végzettségű munkavállalót lehet foglalkoztatni? Köszönöm válaszát!
Bolti eladó végzettség Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kiskereskedelmi ruházati termékeket forgalmazó bolthálózat esetén a bolti eladók alkalmazásánál milyen iskolai végzettséggel kell rendelkezni az alkalmazottaknak a jelenleg érvényes törvényi előirások szerintÍ? Válaszát előre is köszönöm: Andrea
Szakképzettség nélküli foglalkoztatás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Milyen szankciókkal kell számolnia annak az üzletnek, amely kereskedelmi végzettség nélkül foglalkoztatja a dolgozóját, mondván, hogy a cipők eladásához elég a termékismeret? Kik ellenőrizhetik ezt? Köszönöm válaszát!