166 találat a(z) bevételi határ cimkére
Alanyi adómentesség választása Kérdés
Alanyi adómentes egyéni vállalkozó 2015 júliusában 6 millió forint bevételi határ átlépése miatt bekerült az áfakörbe. Az átmeneti szabályok szerint 2017-re vonatkozóan választhatja az alanyi adómentességet, amennyiben 2016-ban ténylegesen, és 2017-ben ésszerűen és várhatóan 8 millió forint alatt marad a bevétele. 2015-ben bőven bruttó 8 millió forint felett volt a bevétele, azt ilyen esetben nem kell figyelni? Van-e adóügyi következménye annak, ha 2017-ben mégis túllépi az áfahatárt? Ha 2017-re nem választja az alanyi adómentességet, legkorábban melyik évre vonatkozóan választhatja újból? Mire szükséges figyelnie az alanyi adómentesség választásánál?
Kata és kiva: jelentős pluszkedvezmények buktatókkal Cikk
A kata és a kiva rendszerében is változások lesznek 2017. január 1-től. A módosítások kedvezően érintik a katás és kivás adóalanyokat, így érdemes azoknak is áttekinteni a változásokat, akik eddig nem voltak alanyai ezen adóknak, de jogosultak lennének rájuk – hívja fel a figyelmet blogbejegyzésében Szmicsek Sándor, a Mazars partnere.
Áfa alanyi mentesség; kiva és a tagi kölcsön Kérdés
Tisztelt Adózóna! Az áfa alanyi mentesség értékhatára 8 millió forint 2017-től. Kérdésem, hogy aki 2016. évben kezdett és arányosan átlépte a 6 millió forintot, annak ahhoz, hogy újra alanyi mentességet válasszon, arányosan kell számolni a 8 milliót is, vagy azt már nem kell arányosítani, mivel az a jövő évre vonatkozik? Másik kérdésem pedig, hogy kiva adónemben a tagi kölcsön hogyan módosítja az adóalapot? Például, ha magánszemély tag 1 milliót kölcsönad, majd a vállalkozás ebből még abban az évben 400 ezret visszafizet, akkor milyen korrekciós tételeket kell figyelembe venni? Köszönettel.
Tört katás hónap Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó vállalkozói tevékenységének kezdő napja: 2016. 10. 20. Ezzel egy időben katát, és áfa tekintetében alanyi adómentességet választott. A kérdéseim: A tört év és tört hónap figyelembevételével mennyi lehet erre az évre a kata kerete? (Mi az a bevételi határ, ami után még nem kell megfizetni a 40%-os adót?) A tört év és tört hónap figyelembevételével mennyi lehet az a bevétel, aminél az alanyi adómentesség még alkalmazható ebben az évben? Válaszát előre is köszönöm.
Kata, alanyi mentesség Kérdés
T. Szakértő! Érdeklődni szeretnék, hogy amennyiben 2016 decemberében átlépem a kata bevételi határt (6 millió forint), s ezzel kiesem az alanyi mentes áfakörből, akkor mikor választhatom újra az alanyi mentességet? További kérdésem, hogy milyen áfa-gyakoriságba esem, azaz mikor kell áfabevallást készítenem? Havonta, negyedévente? Köszönettel TE
Kata és lakáskiadás kapcsolata Kérdés
Tisztelt Szakértő! Van 8 órás állásom és katás vállalkozásom is, és lakást adok ki, amire van szintén külön adószámom. A könyvelőm azt a felvilágositást adta, hogy vigyázzak, mert a kata összegébe a lakás kiadásának összege is beleszámit, ezzel együtt kell a 6 milliós bevételi határ alatt maradni. Azóta ezzel ellentétes dolgot is hallottam. A kérdésem az, hogy valóban úgy van, hogy, ha mondjuk évente 1 millió forintért adok ki egy lakást, akkor a katás bevételem 5 millió forint lehet? Köszönettel: Orosz Marianna
Alanyi mentes elektronikus szolgáltatása EU-n kívülre Kérdés
Tisztelt Szakértő! Alanyi mentes (katás) egyéni vállalkozó az áfatörvény 45/A § (1) c.) pontja szerinti elektronikus szolgáltatást nyújt nem adóalanyok (magánszemélyek) részére EU-n kívüli országokba (USA, Norvégia stb). Megfelel-e ez az eset annak, hogy mint külföldön nyújtott szolgáltatás nem minősülhet alanyi mentesként nyújtott szolgáltatásnak? Beletartozik-e a 6 millió forintos bevételi határba? Levonhatom az ezzel kapcsolatban felmerült előzetesen felszámított áfát? A különböző EU-n kívüli országok "áfa" törvényeit kellene ismernünk ahhoz, hogy esetleg az ottani áfát számítsuk fel? Köszönöm válaszukat!
Kistermelő értékhatár arányosítás év közbeni kezdés esetén Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az szja-törvény 3. § 19. pontja értelmében 8 millió forintos éves bevételi értékhatárig minősül a mezőgazdasági őstermelő mezőgazdasági kistermelőnek. Kérdésem arra vonatkozik, hogy ha a magánszemély adószámát, illetve őstermelői igazolványát év közben váltotta ki, akkor szükséges-e arányosítani a 8 millió forintot a kistermelői minőség vizsgálatához, illetve ha nem, akkor az igazolvány kiváltását követően megszerzett bevételt kell-e évesíteni a minősítéshez. Köszönettel.
Iparűzési adó katás bevételi határ túllépése esetén Kérdés
Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó iparűzésiadó-előlegét és adóját a 2,5 millió forint adóalap, illetve az önkormányzat által megállapított adómérték alapján fizette, de a 2015. adóévben a éves bevétele meghaladja a 6 millió forintos értékhatárt. Ebben az esetben az iparűzésiadó-bevallást hogyan kell benyújtani, mi lesz az adó alapja és mennyi a fizetendő adó ? Adózik-e külön a 6 millió forint feletti bevétel után, ha igen, hogyan? Válaszát előre is köszönöm!
Határidő bevételi határ túllépésekor Kérdés
Nyugdíjas kiegészítő tevékenységű katás vállalkozó vagyok. 2014. szeptember 1-jével túlléptem a bevételi határt, és áfakörbe kerültem. Kérdésem, hogy a két év elteltét mikortól kell számolni? 2016. szeptember 1-jéig vagy már a 2014. és 2015. számít 2 évnek? Mikor esedékes a mentességet választanom?
Eva bevételi nyilvántartás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Bevételi nyilvántartást vezető bt.-nél, ugye jól gondolom, hogy a 30 millió forint bevételi határt (37 % eva) nem a 2015-ben kibocsátott számlái alapján kell számolni, hanem az adott évben befolyt pénzei alapján, figyelembe véve az evatörvény 7. paragrafus 7. bekezdését is? Köszönönettel várom válaszukat. Vne
Katás bevételi határ Kérdés
Tisztelt Szakértő! Főállású munkaviszony mellet katás egyéni vállalkozó 2015 áprilisában szül. 2015. évre mennyi bevételt számolhat el a kata hatálya alatt? A szülés befolyásolja a 6 milliós bevételi határt, kell arányosítani az éves határt a szülést megelőző hónapokra, tehát 1 500 000 forint (3 x 500 000,-Ft) lehet neki a bevételi korlátja? Ha megszül, és csak alvállalkozók dolgoznak neki, ő nem végez munkát, akkor az alvállalkozók által szerzett bevétele után, amiről a számlát továbbra is kiállítja, a 40 százalékos kiegészítő adót kell megfizetnie? Köszönöm válaszát!
Katás adózás módból való kilépés betéti társaság esetén Kérdés
Tisztelt Adózóna Szakértők! Könyvelünk egy betéti társaságnak, amely szeptember 30-áig katás adózó volt. Október 1-jétől újra a társasági adó szerint adózik. Kérdésünk az lenne, hogy mivel alanyi mentes társaságról van szó, október 1-jétől nulláról indul a bevételek számítása? Illetve még szeretnénk arra is választ kapni, hogy a 2014. évi beszámoló elkészítésénél mik a nyitó tételei? A társaság 2013. január 1. és 2014. szeptember 30. közötti időszakban volt a kata alanya, és csak a bevételeiről vezettünk nyilvántartást. Köszönjük válaszukat. Wex Kft.
Katás vállalkozás iparűzési adója Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2013. január 1-jétől katás egyéni vállalkozó az önkormányzat felé beadta 2013. január 15-éig változásbejelentő nyomtatványon a tételes kata alá való bejelentkezését az iparűzési adó tekintetében, melyet vissza is igazoltak 2013-ra a kétszeri 25 ezer forintos előleg formájában. 2014. májusban iparűzési adóbevallást adott be, melyben szerepelt a nettó árbevétele, mely közel 6 millió forint volt, és a fizetendő adója, mely 50 ezer forint volt (a bejelentkezése alapján), valamint a bevalláson külön megjelölte, hogy katát választó adózó. Az önkormányzatnál azt a tájékoztatást adták, hogy a kata határa 2,5 millió forint, csak addig lehet az 50 ezer forintos tételt választani, illetve jelezték, hogy 2014. január 15-éig nem jelentette be az adózó újra a kata alanyiságát az önkormányzat felé. Kérdéseim: 1. Úgy tudom, hogy nem kell újra bejelentkezni, addig katás maradhat az adózó, amíg ki nem jelentkezik újabb változásbejelentő nyomtatványon. Katás maradhat-e az adózó 2014-re is? 2. Így utólag olvasva az iparűzési adó törvényt, nem is kellett volna bevallást beadni, mert nem volt szünetelés és kedvezményt sem szeretett volna érvényesíteni az adózó. A beadott bevalás alapján az önkormányzat kiszabhat-e bármilyen adókülönbözetet? Köszönettel.
Őstermelők, figyelem! Fontos tudnivalók az átalányadózásról Cikk
Átalányadózást választó mezőgazdasági őstermelő egy termelőgépet szeretne értékesíteni. A bevétele a gép értékesítésével meghaladná az átalányadózás esetében meghatározott maximális 8 millió forintot. Hogyan kell elszámolnia a jövedelmével? – kérdezte olvasónk. Sinka Júlia adó- és számviteli tanácsadó szakértőnk válaszolt.