17 találat a(z) bánatpénz cimkére

Sérelemdíj, bánatpénz, kötbér Cikk

Milyen késedelem, mulasztás, illetve szerződésszegés idézhet elő sérelemdíjat, bánatpénzt, kötbért? Ismertetjük a jogi személyek közötti egyes károkozások kártalanítási lehetőségeit.

Bánatpénz számviteli elszámolása Kérdés

Gyártási kapacitás vásárlása Kérdés

Kései vagy le nem mondott foglalás díja 2. Kérdés

Kései vagy le nem mondott foglalás díja Kérdés

Bánatpénz áfája személygépkocsi tartós bérleti szerződése esetén Kérdés

Bánatpénz, kötbér – áfa Kérdés

Ingatlan-bérbeadás tételes költségelszámolással Kérdés

Bánatpénz és szerződésmódosítási dij Kérdés

Így adózik a bánatpénz Cikk

Ingatlanforgalmazó társaság az adásvételi szerződés megkötése előtt vételi ajánlatra irányuló szerződést köt. A vételi ajánlat megkötésekor ajánlati biztosítékot fizet a jövőbeni vevő a társaság részére, az ingatlanforgalmazó végül nem köti meg a szerződést az ajánlati biztosítékot adóval. A társaság saját döntése alapján bánatpénzt fizetne a visszalépés miatt. Hogyan adózik a bánatpénz, ha azt cég, illetve ha magánszemély részére fizetik ki? – kérdezte olvasónk. Hunyadné Szűts Veronika igazságügyi adó- és járulékszakértő válaszolt.

Szerződés idő előtti felmondás – bánatpénz Kérdés

A felek határozatlan idejű szolgáltatási szerződést kötöttek, melyben azt is kikötötték, hogy a szerződés első félévében a megrendelő nem mondja fel a szerződést, illetve, ha ez mégis bekövetkezne, akkor a szolgáltató – bánatpénz címen – jogosult a félévből hátralévő időtartam szolgáltatásidíj-részére. A szolgáltató negyedévente, negyedév elején – előre – számlázza a negyedév szolgáltatói díját. A megrendelő a II. negyedév 1. hónap végével felmondta a szerződést. A szerződés szerint a szolgáltatónak a hátralévő két hónapra eső szolgáltatói díj – bánatpénz címen – jár. Mivel a szolgáltató a II. negyedéves díjat már előre kiszámlázta, kérdés, milyen formában kell "bizonylatilag" rendezni a helyzetet, például a szolgáltató helyesbítse II. negyedéves számláját és bocsásson ki áfás számlát a 2 havi díjnak megfelelő bánatpénzről vs. maradhat az eredeti (számlázott) helyzet?

Bánatpénz II. Kérdés

Tisztelt Bartha László! Nagyon köszönöm gyors válaszát. De szeretném pontosítani kérdésemet. A szerződésben az szerepel, hogy a "nyertes pályázó számára a bánatpénz a vételárba beszámításra kerül". Ebben az esetben a nyertes pályázó júliusban utalt 3 millió forint "bánatpénzt". Az adásvételi szerződés megkötésére augusztusban került sor. A megvásárolandó ingatlanok: 27 000 000 forint +áfa és 42 000 000 áfamentes vásárlás lesz. Milyen teljesítéssel, milyen áfával állítom ki a számlákat? Kérem, egyértelmű válaszát. Köszönettel.

Bánatpénz Kérdés

Egy ingatlan megvásárlásához pályázatot írtak ki, ahol a pályázat feltétele volt a bánatpénz befizetése. A nyertes pályázó 2018. 07. 25-én a bánatpénzt befizette, így ez a vételár részévé vált. 2018. 08 hónapban az adásvétel megtörtént. Kérdések: 1. 2018. 07. havi áfateljesítéssel ki kell-e állítani egy számlát áfásan a bánatpénzről és augusztusi teljesítéssel a teljes vételáról a számlát, amiből levonjuk a bánatpénzt? 2. Az ingatlan értékesítője nem jelentkezett be az áfakörbe az ingatlan értékesítésére. Így lesz áfás (telek) és áfamentes (ingatlan)értékesítés is. Ez befolyásolja-e a bánatpénzáfa-kiállítását? Mi a helyes számlázás, különös tekintettel a teljesítés dátumára? Válaszukat előre is köszönöm.

Bánatpénz áfája Kérdés

Nemzeti Földalapba tartozó földet vásároltam árverés útján, 20 éves haszonbérleti jogviszonnyal terhelten. A haszonbérletet sikerült megszüntetni oly módon, hogy a haszonbérlő részére az állam helyébe lépő bérbeadóként bánatpénzt fizettem ki. A föld tulajdonosaként az érintett földterületeken a bérleti jogviszony megszűnését követően családi gazdálkodóként mezőgazdasági tevékenységet folytatok Megnyílik-e a levonási jogom a bánatpénz tekintetében, mint általános szabályok szerint adózónak, amennyiben a bánatpénz kifizetése után nyílik meg a lehetőség a terület hasznosítására, és ezáltal az adóköteles termékértékesítésre? Ugyanezen elv szerint elszámolható-e a bánatpénz a bevételekkel szemben költségként?

Adómentes bérleti díj után fizetendő bánatpénz Kérdés

Tisztelt Szakértő! Intézményünk a bérleti szerződés megkötésekor kiköti, hogy annak meghiúsulása esetén a bérbevevő bánatpénz fizetésére kötelezett. Ennek mértéke a bérleti díj bizonyos százaléka. A bérleti díjakat adómentesen számlázzuk. Ilyen esetben a bánatpénznek mi lesz az adó alapja? Mivel a százalékosan megállapított összeg adómentes, ezért erre számoljuk rá az áfát pluszban vagy ezt osztjuk le alap+áfára?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Gázolaj-támogatás

Laczi Ferenc

igazságügyi jövedéki szakértő

Naplófőkönyv vagy pénztárkönyv?

Szipszer Tamás

adószakértő

Egyéni vállalkozásból kft.

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink