332 találat a(z) alanyi mentes cimkére

Alanyi mentes vagy áfás számla: nő az értékhatár, mi van az átmenettel, ha 2015-ben valósult meg az értékhatár-túllépés? Kérdés

Tisztelt Adózóna Csapata! Kérdésem már a címben benne van. Most olvastam válaszukat ugyanerre a kérdésre de a 2016-os értékhatár túllépés vonatkozásában rögtön felmerül, hogy 2015-ös túllépés esetén ha egyéb feltételeknek megfelel a vállalkozás, akkor már 2017-ben visszatérhet-e az alanyi adómentes kategóriába? Várom válaszukat!

Áttérés katára Kérdés

Tisztelt Szakértő ! Az alábbi kérdésemre kérem, hogy szíveskedjen tájékoztatást adni. Az egyéni vállalkozó 2017.01.01-től kisadózást szeretne választani. Jelenleg, 2016. évben áfakörben lévőként (általános szabály szerint), az szja-ban tételes költségelszámolást alkalmazóként adózik. 2016. évi nettó árbevétele várhatóan 6,5 M forint lesz. 2016.12.31-én várhatóan 2 M forint (nettó) anyagkészlettel fog rendelkezni a korábbi évek beszerzéseiből, valamint 2016. évben vásárolt egy notebook és fénymásoló eszközöket nettó 400 ezer forint összegben. Szeretném megkérdezni, hogy a készletek és eszközök után az áttéréskor bevételt, adóalapot kell-e képezni, illetve ezek után szükséges-e áfát befizetni abban az esetben, ha a kisadózás mellett áfa körben marad a vállalkozó? Várhatóan 2017. évben sem fogja meghaladni az árbevétele az új áfa-alanyimentes értékhatárt, ezért annak lehetősége is felmerült, hogy 2016.12.31-én kilép az áfakörből és 2017. évre a kisadózás mellett áfa-alanyi mentesként adózik. Szeretném azt is megkérdezni, hogy ez utóbbi esetben a készletek és eszközök után keletkezik-e árbevétele, illetve áfafizetési kötelezettsége? A szíves válaszadását előre is megköszönöm. Tisztelettel: Strausz Tibor Adózóna előfizető

Alanyi mentesség alatti tárgyieszköz-értékesítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. alakuláskor az általános szabályok szerinti áfa-megállapítást választotta, és belföldi, illetve külföldi magánszemélyektől vásárolt tárgyi eszközöket (adásvételi szerződés alapján, és mivel magánszemélytől vásárolt, áfát nem igényelt vissza). 2016 01.01-jétől alanyi adómentességet választott, és most alanyi mentesként értékesítené ezeket a tárgyi eszközöket. Az áfatörvény 193. § alapján az adóalany az alanyi mentesség időszakában nem járhat el alanyi adómentes minőségében többek között tárgyi eszköz értékesítése esetén sem. A kérdésem az lenne, hogy ez vonatkozik-e az adóalanyra akkor is, ha a tárgyi eszköz beszerzésekor áfát nem igényelt vissza, mivel magánszemélytől vásárolta azokat? Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: Erdélyi Andrea

Kata, alanyi mentesség Kérdés

T. Szakértő! Érdeklődni szeretnék, hogy amennyiben 2016 decemberében átlépem a kata bevételi határt (6 millió forint), s ezzel kiesem az alanyi mentes áfakörből, akkor mikor választhatom újra az alanyi mentességet? További kérdésem, hogy milyen áfa-gyakoriságba esem, azaz mikor kell áfabevallást készítenem? Havonta, negyedévente? Köszönettel TE

Alanyi mentes adóalany közösségi beszerzése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítségét kérném annak eldöntésében, hogy alanyi mentes adózó, amennyiben rendelkezik közösségi adószámmal, élhet-e a 10 ezer eurós mentességgel, Amennyiben igen, a forintra történő átszámítás az esedékes árfolyammal történik, és abból az összegből kerül levonásra a fix 252,19 árfolyammal számított érték? Köszönettel Kné

Katás egyéni vállalkozó EU közösségen belüli tagállami kft.-nek számláz, áfát kell-e fizetnie? Kérdés

Alanyi adómentes katás egyéni vállalkozó vagyok és szoftverfejlesztési szolgáltatásnyújtásról szeretnék számlát kiállítani egy szlovákiai székhelyű, szlovákiai kft.-nek. A szlovákiai kft. és én is rendelkezünk EU közösségi adószámmal. Ebben az esetben nekem mint szolgáltatásnyújtónak kell-e áfát fizetnem, illetve bejelentenem? A számlát kizárólag a megegyezett összegről kell kiállítanom, vagy bele kell foglaljak áfát is? A számlán kívül kell-e bármit is bejelentenem a NAV-nak? Sajnos a NAV-nál sem tudtak bővebb felvilágosítást adni, ott csak annyit mondtak: "Lehetséges, hogy nem kell áfát fizetni, de az is lehet, hogy igen". Előre is köszönöm válaszukat!

Alanyi mentes bt. átalakulása kft.-vé Kérdés

Év közben betéti társaságból korlátolt felelősségű társasággá átalakuló áfa alanyi mentes társaság az átalakulás tervezett időpontjában az éves 6 millió forint áfa alanyi mentességre jogosító értékhatár arányos részét meghaladja. Keletkezhet-e az átalakulás miatt a betéti társaságnak áfafizetési kötelezettsége, illetve befolyásolja-e ez a létrejövő kft. áfaalanyiság választási lehetőségét ?

Alanyi mentes folyamatos teljesítés Kérdés

Tisztelt Szakértő, véleményét szeretném kérdezni. Alanyi mentességet választotta cégünk az áfatörvény esetében. A kérdés az, hogy a folyamatos teljesítésű ügyletek során, attól függetlenül, hogy nem áfasak a számláink, a teljesítési, kiállítási, fizetési határidőkre vonatkozó szabályok ugyanúgy érvényesek-e ránk, mintha áfasak lennénk? A saját álláspontunk az, hogy az alanyi mentesség választása az áfatörvényen belüli választási lehetőség, tehát ránk az áfatörvény ugyanúgy érvényes, tehát ezt is alkalmaznunk kell. A kérdés pusztán az, van-e bármi jelentősége ebben az esetben a dátumoknak?

Alanyi mentes elektronikus szolgáltatása EU-n kívülre Kérdés

Tisztelt Szakértő! Alanyi mentes (katás) egyéni vállalkozó az áfatörvény 45/A § (1) c.) pontja szerinti elektronikus szolgáltatást nyújt nem adóalanyok (magánszemélyek) részére EU-n kívüli országokba (USA, Norvégia stb). Megfelel-e ez az eset annak, hogy mint külföldön nyújtott szolgáltatás nem minősülhet alanyi mentesként nyújtott szolgáltatásnak? Beletartozik-e a 6 millió forintos bevételi határba? Levonhatom az ezzel kapcsolatban felmerült előzetesen felszámított áfát? A különböző EU-n kívüli országok "áfa" törvényeit kellene ismernünk ahhoz, hogy esetleg az ottani áfát számítsuk fel? Köszönöm válaszukat!

Teremgarázs bérbeadása Kérdés

Társasházi teremgarázsomat bérbe szeretném adni, mint magánszemély. A garázsbérleti szerződés mellett kell-e adószámot váltanom, illetve lehet-e áfa alanyi mentességet választanom - ha ezen bérbeadás nem mentes az áfa alól. Az áfatörvény 86. § (2) bekezdés b) pontjában a parkolás biztosítását szolgáló bérbeadás ugyanis nem mentes. Jól értelmezem? Egyébként havi 30 000 forintról van szó. Egyszerűbb lenne, ha csak a bérbeadási szerződés alapján negyedévente a bevétel 90 százaléka után az adóelőleget mint önálló tevékenységből származó jövedelem vallanám be. Ebben esetben természetesen számla kiállítására nincs mód.

Áfásan vásárolt ingatlan alanyi mentesként történő értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő? Az áfatörvény hatálya alá az általános szabályok szerint tartozó egyéni vállalkozó, 2003-ban ingatlant vásárolt (áfásan), amelynek áfáját levonásba helyezte. 2008. 01. 01-jétől kilépett az áfakörből és alanyi mentes lett, és azóta is alanyi mentes. Az előbb említett ingatlant 2016-ban értékesíteni szeretné. Kérdés: 1. Hány éves figyelési időszak vonatkozik a 2003-ban beszerzett ingatlanra? – a 2003-ban hatályos 1992. évi LXXIV. törvény 39 § (1)-(3) szerinti 120 hónap, – vagy a 2008. 01. 01-jétől hatályos 2007. évi CXXVII. törvény 135–136. §-ai szerinti 240 hónap? 2. A fenti figyelési időszak alapján keletkezett-e fizetendő áfája, kellett-e (kell-e) a korábbi adólevonást módosítani a tárgyi eszközökre vonatkozó különös szabályok szerint: – akkor, amikor alanyi mentes lett, – vagy az alanyi mentesség időszaka alatt, a figyelési időszakon belül évente, – vagy az ingatlan értékesítésekor? 3. Az áfatörvény 193. §-a szerint az adóalany az alanyi mentesség időszakában nem járhat el alanyi mentes minőségében tárgyi eszközként használt termék értékesítéskor. Ez mit jelent adott egyéni vállalkozó esetében? Azt jelenti, hogy az ingatlan értékesítésekor vonatkozik rá az áfatörvény 86. § (1) j), amely szerint a beépített ingatlan értékesítése mentes, és mivel az ingatlanértékesítést nem tette a 88. § (1) a) szerint adókötelessé, így az adott ingatlant nem alanyi mentesen, hanem az áfatörvény 86. § (1) j) szerint – a tevékenység egyéb sajátos jellegére tekintettel – mentesen értékesítheti? Köszönöm.

6 milliós értékhatár túllépése Kérdés

Egyéni vállalkozó ajándékboltot üzemeltet. Év végén veszi észre, hogy túllépte 500 ezer forinttal az alanyi áfamentes határt. Az áfabevallásban mi lesz az adóalap?

Alanyi mentesség Kérdés

Alanyi adómentesként bejelentkezett egyéni vállalkozónak 2015. évben kizárólag az áfatörvény 86. § (1) pontjában meghatározott tevékenységből (biztosítás ügynöki szolgáltatás) keletkezett bevétele. (Ezt a tevékenységet nem kiegészítő jellegű szolgáltatás nyújtásként végzi.) 2015. december hónapban befolyt bevétellel átlépte a 6 millió forintos értékhatárt. Ez miatt, függetlenül attól, hogy csak a fent közölt tevékenységet végzi, elveszti az alanyi adómentes státuszát?

Alanyi mentes egyéni vállalkozó külföldi árubeszerzése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik egyéni vállalkozónk kínából az e-bayen keresztül vásárol árut, alkalmanként csak 1 darabot, ár 50-100 USD között mozog. A vállalkozó alanyi mentes státuszú. Az árut Paypalon keresztül fizette ki. Az árut a postás hozta ki neki. A külső csomagoláson szerepelt rajta, hogy az árut Angliából postázták. A vámügyintéző azt mondta, nem kell vámolni, mert már kézhez kapta az árut. Kérdéseim a következők volnának: 1. Kell-e vámoltatni, hiszen kereskedelmi céllal vásárolta? Áfafizetési kötelezettsége keletkezhet-e? Válaszukat előre is köszönöm. Üdvözlettel: Péter Zsuzsanna

Felfüggesztett adószám Kérdés

Egy bt. adószáma fel van függesztve áfatartozás miatt. Jövő évre választhat-e alanyi adómentességet, ha a bevétele nem éri el a 6 millió forintot? Válaszukat előre is köszönm.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Üzemi baleset

Széles Imre

tb-szakértő

Gyógytorna

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink