520 találat a(z) adómentes cimkére
Bérlettérítés munkába járáshoz
Kérdés
Amennyiben a 39/2010. kormányrendelet 2. § a) pont aa) alpontja alapján definiált munkába járáshoz kettő vagy több bérletet kell vásárolnia a dolgozónak, mert két vagy több közlekedési eszköz használatával tud csak eljutni a munkavégzés helyére, akkor a munkáltatónak meg kell-e térítenie mindegyik megvásárolt bérlet árának a 86 százalékát? Ha igen, akkor mindegyik bérlet térítése adómentes a munkáltatónak/munkavállalónak? Köszönettel: Zsuzsa
Adómentesen adható lakáscélú támogatás
Kérdés
Tisztelt Szakértő, az alábbiakban kérem segítségét! Alkalmazottnak családi ház vásárlására adna cégünk támogatást. A családi ház – mely megvételre kerül –, kivett lakóház, udvar és vendéglő címen van a tulajdoni lapon bejegyezve (a lakórész az emelet külön bejárattal, a vendéglő a földszint). Az adásvételi szerződésen külön nevesítve van a lakóház értéke és a vendéglő értéke . A teljes ház az alkalmazott tulajdonába kerül. A lakóház értékének 30%-át adhatja a cég támogatásként, ebben az esetben is? A lakóházrészben 2 db 12 m2-nél kisebb szoba és egy nagy nappali van mely 30 m2 feletti. a 2 kisszoba 2 lakószobának felel meg? Ha igen, akkor összesen 4 db lakószoba van a lakóházban? Jól értelmezem a rendeletet, és a fentiek szerint a támogatás kifizetésre kerülhe? Köszönöm válaszát. Hné
Lakáshitel-törlesztés munkáltatói támogatásánál ezekre kell ügyelni
Cikk
Munkavállalója lakáshitelének törlesztését támogatná a munkáltató. Arról érdeklődött, milyen szabályokat kell figyelembe vennie. Surányi Imréné okleveles közgazda válaszolt.
Főállású egyéni vállalkozó az szja törvény hatálya alatt
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem a következő: az szja törvény hatálya alatt álló főállású egyéni vállalkozó (áfakörbe tartozik jelenleg, árbevétele meghaladja a 6 millió forintos értékhatárt) létesíthet-e másik, ugyancsak egyéni vállalkozást, például katás lehetne-e, vagy csak társas vállalkozási formában (bt., kft., egyéni cég) tehetné meg ezt? Amennyiben másik vállalkozást is megkezdhet, a tevékenységi körébe tartozó árbevétele megosztható volna-e a két vállalkozás között, illetve visszaléphet-e áfakörből alanyi mentesbe, ha az árbevétele egyik vállalkozásban sem éri el a törvényileg szabályozott 6 millió forintos értékhatárt? Milyen járulékvonzattal kell számolnia a két vállalkozást működtető magánszemélynek? Válaszát előre is köszönöm.
Adómentes bérleti díj után fizetendő bánatpénz
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Intézményünk a bérleti szerződés megkötésekor kiköti, hogy annak meghiúsulása esetén a bérbevevő bánatpénz fizetésére kötelezett. Ennek mértéke a bérleti díj bizonyos százaléka. A bérleti díjakat adómentesen számlázzuk. Ilyen esetben a bánatpénznek mi lesz az adó alapja? Mivel a százalékosan megállapított összeg adómentes, ezért erre számoljuk rá az áfát pluszban vagy ezt osztjuk le alap+áfára?
Védőital
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy cég hidegkonyhai ételeket gyártó csarnokában a dolgozóknak az ivóvíz fogyasztása ballonos vízgépekkel van megoldva. Az élelmiszergyártás miatt nagyon szigorúak az előrások, így az alkalmazottak saját ételt és italt nem vihetnek be az üzembe, a csapvizet csak mosogatásra használhatják, abból nem ihatnak (fogyasztásra alkalmas a víz). Az ásványvíz védőitalként elszámolható és ennek megfelelőlen adómentesen adható? Az ehhez kapcsolódó egyéb költségek, vízgép, ballon díja is adómentesen elszámolhatók? Köszönöm Pötörke Gyuláné
Áfafizetés fennáll-e?
Kérdés
Egy kft. gépjárművezető-oktatással is foglalkozik. Felmerült, hogy a kimenő számláira kell-e áfát tenni? A kft. az áfatörvény 85. paragrafus 2b) pont szerint az adómentesség mellett szavaz. Szerintük ezt az álláspontot erősíti a 24/2005. NKH-rendelet. Konzultáltunk a NAV áfaszakértőjével, aki ellenben az áfafizetési kötelezettséget nevezte meg követendőnek. Legyenek kedvesek állást foglalni, hogy a számla áfás vagy mentes az adó alól? Üdv.: Fix Kft.
Mikor adóköteles, mikor adómentes a biztosítási díj?
Cikk
A személyi jövedelemadóról szóló törvény szerint, ha valamely személybiztosítás díját nem a biztosított magánszemély, hanem más személy fizeti, a biztosított magánszemélynél (akire vonatkozóan a díjfizetés történik) adóköteles jövedelem keletkezik, hacsak a törvény valamely külön rendelkezése értelmében az nem adómentes. Hogy is van ez? Vegyük sorra!
Levelező tagozat
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, hogy levelező tagozaton tanuló egyetemistával köthető-e hallgatói munkaszerződés Nftv. 44. § (1) a) alapján? A felsőoktatási intézménnyel kötnénk együttműködési keretmegállapodást, ami alapján a szükséges gyakorlati képzést a mi cégünknél végezné el a diák. Diákigazolvánnyal nem rendelkezik, mert nem kért (gondolom nem akarta igénybe venni az ezzel járó kedvezményt). Mivel nem nappali képzésben vesz részt, nem jár részére egészségbiztosítás, ez nem okoz problémát a hallgatói munkaviszony létesítésénél? Mivel ez a szakmai gyakorlat a képzéshez kapcsolódik a hallgatói munkaszerződés alapján fizetett összeg (16 650 forint/hét) adó- és járulékmentes lehet az ő esetében is? Válaszát előre is köszönöm!
Költségtérítés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Belföldi árufuvarozást végző cég vagyunk. Sokszor előfordul hogy az alkalmazottak (sofőrök) a közigazgatási határon kívül töltik munkával, fuvarozással az idejüket, ami meghaladja a 6 óra hosszát. Ebben az esetben adhatok nekik ezekre a napokra 3000 forintot elemezésre adómentesen? Köszönöm
Vámmentesség: ennyi lehet a poggyászban 2016-ban
Cikk
A nyári szabadságok és esküvők miatt emlékeztetünk az utasok személyi poggyászában, illetve házasságkötés alkalmából behozott árucikkek NAV által közölt, 2016-ban érvényes vám- és adómentes értékhatáraira.
Kiküldetés fuvarosok
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Olvasva az augusztusi változást, erősítsen meg, hogy jól értelmezem a jogszabályt. A fuvarozási tevékenységet folytató vállalkozás alkalmazottainak – akik belföldön nyújtanak szállítási szolgáltatást – a munkáltató megbízása alapján napidíjként, adómentesen 3000 forintot, illetve a telephelyre történő bejárásra idén még a 9 forintot elszámolhat kilométerenként?
Termőföld-bérbeadás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magánszemély termőföldet ad bérbe egy kifizetőnek. Haszonbérleti szerződést kötöttek 20 évre. Jól tudjuk-e, hogy adómentes a bérbeadás, és eho-, illetve egyéb fizetési kötelezettség sem terheli a feleket? Válaszát köszönöm.
Ennyit kapnak a magyar olimpiai bajnokok, és így adóznak utána
Cikk
Szurkol az ország a magyar csapatért, de gondolják-e, hogy az évekig tartó kemény erőfeszítésekkel elért sikerek jutalma nem csak a csillogó érem és díj, hanem egy sor kedvező adószabály is?
Hivatkozások a számlán közösségen belüli ügylet esetén
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Közösségen belüli termékértékesítés/szolgáltatásnyújtás számlázásához kapcsolódóan szeretném a segítségét kérni. Miként kell számlázni az alábbi két esetet (helyes-e az elgondolásunk)? 1.) Közösségen belüli termékértékesítés adóalanyok között, belföldről külföldre szállítják a terméket, a közösségi adószám érvényes... Az értékesítés adómentes. Milyen hivatkozás kell, hogy a számlán szerepeljen? "Adómentes közösségen belüli termékértékesítés az áfatörvény 89. § (1) bekezdés alapján"? Fordított adózásra az áfatörvény 169. paragrafusa alapján utalni kell-e? "Fordított adózás, adófizetésre a termék beszerzője, szolgáltatás igénybevevője kötelezett." 2.) Ugyanez a kérdés szolgáltatásnyújtás esetében két adóalany között (nem speciális eset 37. paragrafus (1)). Áfatörvény területi hatályán kívüli, tehát adómentesség helyett erre kell utalni? "Áfatörvény területi hatályán kívüli, az áfatörvény 37. § (1) bekezdés szerint"? A legfontosabb kérdésem, hogy ilyenkor fordított adózásra kell-e utalni? Amennyiben nem adóalanyoknak számlázunk, hanem például magánszemélyeknek magyar áfával (adóregisztráció nélkül), akkor utalni kell-e az áfatörvényre terméknél (távértékesítés) és szolgáltatásnyújtás esetében? Köszönöm!