303 találat a(z) USA cimkére

USA adóügyi illetékességű magánszemély Kérdés

Magyarországon bejegyzett és működő kft. egyik tagja az USA-ban rendelkezik adóügyi illetékességgel. A magyar kft.-től munkabért kap, s a társaság megfizeti utána a szochót, s levonja a magyar szabályok szerinti szja-t, illetve az egyéb munkabért terhelő járulékokat. Helyesen jár el a magyar kft.?

Alanyi áfamentes egyéni vállalkozó számlázása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Alanyi áfamentes egyéni vállalkozó egy amerikai egyetemmel közösen dolgozik egy tankönyv elkészítésén. Szolgáltatását az amerikai egyetem felé kell dollárban számláznia. Kérdéseim: 1. Megfelelő bizonylat-e a nyomtatványboltban kapható angol nyelvű számlalapnyomtatvány csak angol nyelven kitöltve, az összeg csak dollárban feltüntetve? 2. A számlán fel kell-e tüntetni, hogy az egyéni vállalkozó alanyi áfamentes? Ha igen, akkor elég-e angolul? 3. Kell-e áfát felszámítani, az áfakulcshoz mit írjon? 4. Milyen egyéb megjegyzéseket kell a számlán szerepeltetni? Például "áfa területi hatályán kívül", "fordított adózás", "az áfa összegét a szolgáltatást igénybevevő fizeti" stb.? 5. Kell-e áfabevallást benyújtani, mely időszakban, és melyik sorban kell szerepeltetni a bevételt. Keletkezik-e áfafizetési kötelezettsége? 6. Alanyi áfamentes egyéni vállalkozóként nem rendelkezik vállalkozói bankszámlával, csak lakosságival. Az említett ügylet miatt kötelezetté válik bankszámlanyitásra? Vagy kérheti az átutalást saját lakossági számlájára, esetleg devizában vezetett számlájára, esetleg külföldön vezetett számlájára? Köszönettel: Nagy Gábor

Pénzmosás gyanújával mintegy 180 embert vettek őrizetbe Cikk

Közel 180 embert vettek őrizetbe pénzmosás miatt egy előző heti nemzetközi akcióban Európa-szerte és az Egyesült Államokban – jelentette be az uniós igazságügyi együttműködési szervezet (Eurojust) kedden.

Külföldi bedolgozás feltételei Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik könyvelt cégünk külföldi bedolgozással szeretne foglalkoztatni munkavállalókat, nem teljes foglalkoztatásban, az Amerikai Egyesült Államokban. Kérdésünk az lenne, hogy milyen bejelentési kötelezettségek terhelik a belföldi cégünket ezzel kapcsolatosan, milyen igazolvánnyal/engedéllyel kell ehhez rendelkezni, illetve amennyiben nem számlaképes a partner, milyen teendők vannak ezzel kapcsolatban? Válaszát előre is köszönöm!

Kapcsolat USA-ban lévő céggel Kérdés

Egy cég szoftverfejlesztési tevékenységet végez egy Egyesült Államokban lévő cég számára,. Mit kell, hogy tartalmazzon a számla az áfa vonatkozásában? A választ előre is köszönöm.

Konferenciaszervezés külföldön Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésekben szeretném kérni a szakmai véleményét: Egy cég szakmai konferenciát szervez. HR-t érintő tág spektrumon minden témában, a helyszín San Francisco-ban, Kaliforniában lenne. A rendezvényre több száz fő vendéget várnak, akik jellemzően nagyobb cégek képviselői, magánszemély nem vesz részt a konferencián. A szervezés és az eladások Magyarországról történnek, helyben csak a konferencia idejére jelenne meg a cég (2+3 nap), illetve az alvállalkozókkal kötendő szerződések, illetve helyszínbejárás idejére. A konferencia keretein belül egyéb materiális termék nem kerül értékesítésre. A kérdéseim a következők lennének: 1.) Az értékesítések után (mint magyar cég) kötelesek lesznek helyben VAT-t/sales tax-et fizetni bármilyen USA-beli adóhatóságnak? 2.) A kinti költségek kifizetésekor befizetett sales tax-et vissza tudják-e igényelni, amennyiben igen, milyen feltételekkel? 3.) A kint folytatott tevékenység miatt köteles lehet a vállalat bármilyen egyéb adó megfizetésére (direkt adók)? 4.) A konferencia idején a cég kint dolgozó alkalmazottai után köteles-e személyi jellegű adókat fizetni az amerikai hatóságoknak? 5.) A fenti kérdések alapján előnyösebb vagy kockázatkerülőbb lehet-e ugyanezt a konferenciát egy kinti leányvállalaton keresztül lebonyolítani? Megtisztelő válaszát előre is köszönöm!

USA-állampolgár ügyvezető járuléka Kérdés

Kérdés: Magyarországon alapítottak egy amerikai cég tulajdonában lévő kft.-t (interneten teljesítik a szolgáltatást) adatrögzítési feladatra. Ügyvezetője USA-állampolgár, Magyarországon nincs lakóhelye. Úgy tudom, hogy az USA-ban biztosított. Milyen igazolások kellenek, illetve járulékfizetési kötelezettsége Magyarországon keletkezik-e? Magyarországon kézbesítési megbízott intézi az ügyeket. Az ügyvezetőnek van magyarországi lakóhelye, távmunkában az USA-ba dolgozik (ottani alkalmazott); végezheti-e a munkát díjazás nélkül? Be kell-e jelenteni őt külön a NAV-nak? A cégkivonaton mindketten szerepelnek.

Transzferár Kérdés

Tisztelt Szakértő! Két különböző cégről van szó, de a lényegi kérdés ugyanaz. Tényállás: 1.) Van egy USA-beli anyavállalat és annak egy magyar leánya: A leányvállalat az amerikai anyavállalatnak ügynöki jutalékot számláz, később, ha a fejlesztés sikeres lesz, jogdíjat is. 2.) Van egy horvát vállalkozás, annak egy magyarországi telephelye; a telephelyet magyarországi kapcsolt vállalkozásának adja „bérbe” ingyenesen. Mind a két vállalkozás kkv-nek minősül, a kapcsolt vállalkozások értékadatait összeszámítva is. Az áfa nélkül számított szokásos piaci érték egyik esetben sem haladja meg az 50 millió forintot, éves szinten sem. Felmerül-e transzferár-nyilvántartási kötelezettség, illetve esetlegesen, a nyilvántartási kötelezettségtől függetlenül, kell-e korrigálni a társaságiadó-alapot a szokás piaci értékre? Esetlegesen, ha az amerikai leányvállalat fejlesztése átütő sikert hozna, és éves szinten meghaladná az 50 millió forintot, akkor a transzferár-nyilvántartást elegendő a jogdíj tekintetében elvégezni, vagy a kisebb összegű ügynöki jutalék esetében is felmerül ez a kötelezettség? Válaszát előre is köszönöm!

Kettős adóztatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kettős adóztatás témakörében fordulok Önhöz segítségért. Egy magánszemély USA-ban bejegyzett, és kizárólag USA-ban letelepedett céggel létesít munkaviszonyt. Az amerikai cég az amerikai szabályok szerint az adót levonja, és befizeti az USA adóhatóságának. A munkát viszont javarészt Magyarországon végzi otthonában, saját eszközeivel. Ez első hallásra inkább a magánszemély önálló tevékenységének tűnik, ami az illetőség országában, azaz Magyarországon adózna a 13. cikk szerint. Ha mégis munkaszerződésnek minősül tartalmát tekintve is a szerződés, akkor a 14. cikket kellene alkalmazni. Eszerint a munkabér jövedelme a munkavégzés államában adózik, kivéve, ha a 14. cikk (2) pontjában foglalt feltételek együttesen fennállnak. Ezeket a feltételeket akkor kellene csak vizsgálni, ha az USA-ban végezné a munkát. Azonban nem ott végzi, hanem Magyarországon. Ha tényleg munkaszerződés alapján végzi a tevékenységét, akkor nincs kifizető Magyarországon, csak az USA-ban. Hogyan, kinek, és milyen összegben kell az adót, járulékot megfizetnie munkaviszony esetén, ha a kifizető nem letelepedett hazánkban? Ha önálló tevékenységnek minősül e tevékenység, milyen adó- és járulékkötelezettség terheli? Válaszát előre is köszönöm!

Számlázás Amerikába II. Kérdés

Tisztelt László! Köszönöm szépen válaszát a korábban azonos címmel feltett kérdésemre. http://adozona.hu/kerdesek/2016_6_15_szamlazas_Amerikaba_adott_feltete_vpt Szeretném még megkérdezni, hogy ha már történt a cégnél egy ilyen eset, és felszámításra került az áfa (aminek egy részét már be is fizettük), van-e bármilyen teendőnk (például korrekció, bejelentés)? Vagy csak a vásárló járt pórul vele?

Magyar cég szoftverének letöltése USA-ból Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérném állásfoglalásukat a következő kérdésben. Magyar cég kifejlesztett egy szoftvert, amit internetes felületen szeretne értékesíteni, online letöltési lehetőséggel USA-beli piacra. Ilyenkor hogyan alakul az adózás, az áfa kérdése? Előre is köszönöm válaszukat!

Zajos a szomszéd? Feljelentheti az Airbnb-nél Cikk

A bosszús szomszédok ezentúl az Airbnb-n keresztül tudnak panaszt tenni a főbérlőkre, ha nem veszik figyelembe a lakáskiadásnál az érdekeiket – júniustól ez a funkció már él is az Egyesült Államokban.

Távolról is nyújtható szolgáltatás közösségen kívülre Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem az áfatörvény 45/A § c) pontjában meghatározott szolgáltatást nyújt NEM adóalany részére. Hogyan, milyen áfatartalommal kell kiállítani a számlát, ha a megrendelő harmadik országban (például USA) telepedett le, ott rendelkezik állandó lakcímmel? Az EU-ba történő számlázással (MOSS) tisztában vagyok. Előre is köszönöm válaszát!

Katás, alanyi mentes egyéni vállalkozó – számlázás USA-ba Kérdés

Katás, alanyi áfamentes egyéni vállalkozó az USA-ba nyomdai előkészítési szolgáltatást nyújt, egy USA-beli adószámos cégnek. Áfa területi hatályon kívüli számlát kell kiállítania? Ilyenkor neki erről milyen időszakonként kell áfabevallást adnia, és azt a áfabevallás részletező adatainál a 91., az áfatörvény területi hatályán kívül teljesített szolgáltatások adó nélkül számított ellenértéke sorban kell szerepeltetni? A vállalkozónak ehhez nem kell ugye kiváltania EU-adószámot?

Dropshipping: amerikai megbízó, magyar bizományos Kérdés

Tisztelt Szakértő Létre szeretnék hozni egy webshopot. Saját tervezésű polókat árulnék dropship módon (bizományosi ügylet) magánszemélyek részére. Én magam csak a designokat tervezném és az értékesítést végezném. Az “üres” pólók beszerzését, design-ok pólóra való nyomtatását és a pólók kiszállítását egy amerikai cég intézné, Amerikából. A számlát a vevőnek én állítanám ki a kft.-m nevében, az amerikai cég pedig kiszámlázná nekem a költségeit. Nem EU-s vásárlóknak számlázhatok áfamentesen? Mivel az értékesítés során a pólók nem érintenék Magyarország területét, az ilyen ügylet a magyar áfatörvény területi hatályán kívülinek számítana. Viszont az áfatörvény szerint nem EU-s országba a termékértékesítés akkor áfamentes, ha a vámhatóság igazolja a termék EU-ból való kilépését. Hogyan tudnám bizonyítani a NAV-nak, hogy nem végzek exportot, hogy a pólók nem az EU-ból származnak, és nem vagyok áfacsaló? EU-s vásárló esetén 27 százalékos áfával kellene számláznom? Ha igen, akkor szerencsétlen kétszer fizetne adót, mert ki kellene fizetnie a termék EU-ba való beléptetése során megállapított áfát is! Lehetséges volna valamilyen módon áfamentesen számlázni EU-s magánszemélyeknek is? Úgy tudom, termékértékesítés esetében, ha a terméket kiszállítják, akkor a teljesítés helye a küldemény feladásának a helye – esetemben az az USA. A számlakibocsátás pedig a teljesítési hely államának vonatkozó szabályai alapján történik. Ez hogyan érintene engem, mint magyar adóalanyt? Válaszait előre is köszönöm!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Növénybiztosítás díjbekérő, számla?

Nagy Norbert

adószakértő

Autóbérlés 3. országbelinek

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink