94 találat a(z) üzletrész értékesítése cimkére

Üzletrész-értékesítés életjáradéki szerződéssel Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély kft.-ben lévő üzletrészét életjáradéki szerződéssel adná át egy másik magánszemély részére. Az üzletrész az szja-törvény értelmében értékpapírnak minősül, amire szerintem nem terjed ki a tartási, életjáradéki vagy öröklési szerződésekből származó jövedelemre vonatkozó szabályozás, mivel ezen részben csak az ingó, ingatlan és vagyoni értékű jogokat nevesítik. Az ügyvéd szerint jogilag van rá lehetőség. Ha igen, akkor hogyan és mikor adózik az életjáradék formájában megszerzett bevétel (ellenszolgáltatás egy üzletrész)? Vonatkozhat rá az szja-törvény 1. számú melléklet 7.1 pontjában említett adómentességi szabály? Tájékoztatásukat előre is köszönöm.

Üzletrész értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Konkrét példákban szeretném a segítségét kérni. Egyszemélyes kft.-nél a tag értékesíteni szeretné magánszemélynek az üzletrészét. A jegyzett tőke: 1500 ezer Ft. 1.) Saját tőke mínusz 300 ezer Ft, vételár: 1500 ezer Ft, 2) Saját tőke: pozitív 300 ezer Ft, vételár: 1500 ezer Ft 3) Saját tőke: mínusz 300 ezer Ft, vételár: 2000 ezer Ft 4) Sját tőke: pozitív 300 ezer Ft, vételár: 2000 e Ft. Mennyi eho- és szja-fizetéssel jár? Köszönöm.

Pótbefizetés visszafizetése tulajdonosváltozás esetén Kérdés

Egy kft.-ben a 2010-es évben (saját tőke pótlása miatt) pótbefizetésre került sor. Akkor a tulajdonos 100 százalékban egy társaság volt. 2011-ben a kft. tulajdonosi szerkezetében változás történt. A korábbi tulajdonos eladta a tulajdonrészét 50-25 százalékban magánszemélyeknek, a 25 százalékát megtartotta. Az üzletrész-adásvételi szerződések nem rendelkeznek korábban teljesített pótbefizetésről. A 2013-2014. évek gazdálkodási adatai alapján a korábban teljesített pótbefizetés visszafizetésre kerülhet. (Jelenlegi tulajdonosok részére?) A fenti ügylethez kapcsolódóan keletkezhet-e a tulajdonos magánszemélynek szja-, vagy bármilyen más adó-, járulékfizetési kötelezettsége? Ha igen, akkor mely jogszabály alapján, és mikor? Továbbá a társaságnak mint "kifizető"-nek van-e bármilyen levonási, bevallási és befizetési kötelezettsége, és milyen bizonylat alapján? Egyáltalán kifizetőnek minősülhet-e a társaság? Ha az üzletrész-adásvételi szerződés mégis tartalmaz a pótbefizetésről valamilyen megállapodást (például az üzletrész vételárában megbontották a pótbefizetésre és a pótbefizetés nélküli üzletrészre jutó ellenértéket), akkor hogyan alakul a magánszemély adó- és járulékfizetési kötelezettsége? Köszönettel.

Üzletág és üzletrész értékesítése Kérdés

dr .Kelemen László: Ezt mondja az áfatörvény... című írása kapcsán kérdezem, hogy amennyiben az átadott üzletág maga az átadó társaság, mert csak egy üzletága van – de, ha jól értelmeztem – az átadónak meg kell maradnia, ebben az esetben az átadónál van-e, és mi a további teendő?

Üzletrész értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2014 augusztusában egy kft.-t vásárolnak, melynek saját tőkéje -110 millió forint, a jegyzett tőkéje 500 ezer forint. Jegyzett tőke megosztása társasági szerződés alapján "A" tag: 150 ezer forint, és "B" tag 350 ezer forint. 2014 októberében "A" tulajdonos befizet 850 ezer forintot, "B" tulajdonos 1 millió 650 ezer forint jegyzett tőkét. Így "A" tulajdonos 1 millió, B tulajdonos 2 millió forint névértékű üzletrész tulajdonosa lesz. 2014 novemberében "B" tulajdonos 500 ezer forint névértékű üzletrész értékesít "A" tulajdonosnak. "A" tulajdonos a megszerzett üzletrészt egyesítve a meglévő 1 millió forint névértékű üzletrésszel 1,5 millió forint üzletrész tulajdonosa lesz. Az üzletrész átruházására névértéken kerül sor. Véleményem szerint "B" magánszemélynek ez esetben nem keletkezik árfolyamnyereségből származó bevétele, így nem kell adóznia az 500 ezer forint után. Vagy igen? Tisztelettel kérem a segítségüket.

Sokat spórolhat az adón a cége, ha így adja el az üzletrészét Cikk

Gondos adótervezéssel, adóelkerülési manőverek nélkül csökkenthetik társasági adókötelezettségüket azok a vállalkozások, amelyek nyereséggel értékesítik egy másik társaságban lévő részesedésüket. A kulcs a bejelentett részesedés. Cikkünkben részletezzük, hogy ez mit is takar.

Üzletrész-értékesítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk (kft.) egy magánszemélytől megvásárolja egy másik társaság (kft.) 91 százalékos üzletrészét. Az adásvétel két lépésben történik 2015 során. Első lépésként 5 százalékos részesedést vásárolunk 8 millió forintért, melynek a magánszemély eladónál 0,7 millió forint a szerzéskori értéke. Második lépésként 86 százalékos részesedést vásárolunk 2 millió forintért, melynek szerzéskori értéke 12 millió forint. Helyesen gondoljuk-e, hogy az eladó magánszemély az adófizetési kötelezettségének megállapításakor nem csökkentheti az első ügyletből származó árfolyamnyereségét a második ügyletből származó veszteséggel? Függetlenül attól, hogy a második ügyleten 10 millió forintos veszteséget realizál a magánszemély, az első ügylet 7,3 millió forintos nyeresége után meg kell fizetni az adót? Kérdésünk továbbá, hogy amennyiben a kalkulációk szerint az első ügylet piaci ár felett történt, akkor a piaci ár feletti vételár után fizetendő 27 százalékos eho a kifizetőt terheli, vagy a magánszemélynek járó jövedelemből kell levonni kifizetéskor? Kérdésünk továbbá, hogy amennyiben a második ügylet piaci ár alatti vételáron történik, ez milyen adó-, illetékvonzattal jár a vevő társaság számára? Válaszukat előre is köszönjük.

Kft. saját üzletrészének átadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. egy korábbi tulajdonosától megvette annak üzletrészét. A saját üzletrészt át kívánja adni a jelenlegi két tulajdonosnak. Az egyik tulajdonos munkaviszonyban is áll a céggel, a másik nem. Milyen adózási és illetékfizetési vonzata van a következő eseteknek? 1. A cég térítés nélkül adja át az üzletrészt a tagoknak. 2. A cég kedvezményes áron értékesíti az üzletrészt a tagoknak. 3. A cég csak a nem munkavállaló tagnak értékesíti kedvezményes áron a saját üzletrészt. Válaszát előre is köszönöm.

Üzletrész-értékesítés Kérdés

Kft. 2005-ben 50 százalékban alapítója volt egy másik kft.-nek. A vagyoni betétet a befektetett eszközök között tartjuk nyilván. Helyes ez? Az alapított társaság közben még tagi kölcsönt is kapott a mi kft.-nktől. 2015. évben eladnánk az alapított kft.-ben lévő üzletrészünket, de sajnos a befektetéseink nem térülnek meg. Szeretném megkérdezni, hogyan, és mivel szemben vezetem ki az alapítási összeget és a kölcsönadott pénzeszközöket, és mi ennek a társaságiadó-vonzata? Vagyis a társaságiadó-bevallásban meg kell-e emelnem az adó alapját a ráfordításként elszámolt összegekkel? Sürgős segitségüket kérem. Köszönettel: Borosné

Üzletrész-értékesítés bejelentése Kérdés

Tisztelt Szakértő! A cég egyedüli tulajdonosa értékesítette üzletrészének egy részét. A NAV felé van-e bejelentési kötelezettsége akár a vevőnek, akár az eladónak az üzletrész-értékesítésről a 15T201T nyomtatványon kívül?

Kilépett tagnak jár-e osztalék? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi esetre szeretnék szakértői véleményt kérni: Egy kft. tulajdonosa, aki a társasággal munkaviszonyban van, 2014. évben közbenső mérleg alapján osztalékelőleget vett fel. Osztalékelőleg fizetésére a közbenső mérleg szerint a fedezet rendelkezésre állt. Osztalékelőleg kifizetését követően a tag értékesítette az üzletrészét, azzal a feltétellel, hogy a 2014. évben képződött eredményből osztalék illeti meg. Munkaviszonya az üzletrész eladása után is a társaságnál megmaradt. A 2014. évi mérleg jóváhagyása 2015. évben történik meg. Arra szeretnénk választ kapni, hogy a kilépett tag jogosult-e a kilépés után osztalékra, ha erről korábban (még az üzletrész értékesítését megelőzően) taggyűlés döntött? A kifizetett osztalékelőleg – mivel a mérleg jóváhagyásakor már nem üzletrésztulajdonos van szó – milyen jövedelemnek minősül: osztalék, egyéb jövedelem, esetleg bérjövedelem? Továbbá annak milyen adófizetési kötelezettsége keletkezik, és mikor? Az osztalékelőleg kifizetésekor a személyi jövedelem adót levonják, bevallják és megfizetik. Tisztelettel: Dulló Ida

Áfaarányosítás Kérdés

Egy társaság januártól-júniusig áfaköteles tevékenységet végez. Az időszakos bevallásaiban a fizetendő és levonható áfa egyenlegét bevallja, és befizeti. Júliusban a befektetései között nyilvántartott üzletrészt értékesít, amely magas értékesítési ára miatt nem tekinthető eseti jellegűnek. Ezt követően a társaság az áfatörvény 123. § előírásait követve alkalmazza az arányosítást azoknál a beérkező számláknál, melyeknél nem határozható meg, hogy áfaköteles vagy áfamentes tevékenység érdekében merült fel. Júliustól kezdve a göngyölítés módszerét alkalmazva, bevallási időszakonként meghatározott arányszám figyelembe vételével, számolja el az arányosítva levonható áfát. Kérdésem az, hogy visszamenőleg kell-e korrigálni az első félév megosztással nem érintett bevallásait, és így a megosztással nem érintett időszakban elszámolt levonható áfa 100 százaléka levonásban maradhat? A választ előre is köszönöm.

Üzletrész-elidegenítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. jegyzett tőkéje 3 millió forint, az ügyvezető 1,2 milió forintos üzletrészét vásárolnák meg 30 millió forintért. Kérdésem az lenne, hogy az eladó ügyvezetőnek, illetve a vevőnek milyen közterhei merülnek fel az átruházással kapcsolatban? A cég folyamatosan nyereséget termel, körülbelül évi 10 millió forint értékben. Milyen egyéb teendők merülhetnek fel az értékesítés kapcsán? Válaszát előre is köszönöm!

Illeték vagyoni betét megszerzése esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy belföldi ingatlannal rendelkező magyar kft., magyar tulajdonosokkal. A kft. az anya és gyereke 90-10 százalékos tulajdonában van. A 10 százalékos üzletrészt a gyerek el akarja adni. Kérdés: Kell-e illetéket fizetni a következő esetekben: - az üzletrészt az apa veszi meg a gyerektől, - az üzletrészt a 90 százalékos tulajdonos anya veszi meg, - maga a társaság vásárolja meg a saját 10 százalékos üzletrészét? Köszönettel.

Üzletrész-értékesítés adózása Kérdés

Tisztelt Szakértők! Egy zrt. veszteséggel értékesítette részesedését. Kérdésem: ezzel a veszteséggel kell-e társasági adóalapot emelni, illetve van-e valamilyen bejelentési kötelezettség? Nem bejelentett részesedésről van szó. Köszönettel.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Telek aktiválása

Nagy Norbert

adószakértő

Családi kedvezmény válás után

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Növénybiztosítás díjbekérő, számla?

Nagy Norbert

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink