77 találat a(z) új Ptk. cimkére

Tagok személyes közreműködése Kérdés

Az új Ptk. szerint nem kell beleírni a társasági szerződésbe, hogy kötelezettek-e személyes közreműködésre a tagok. Ennek hiányában viszont hogyan lehet bizonyítani egy esetleges NAV- vagy tb-ellenőrzés során, hogy valaki után azért nem fizet a cég járulékot, mert nem végez személyesen munkát a cégben? Tisztelettel várom válaszát.

Kft. osztalékkifizetés Kérdés

Tisztelt Dr. Szeilert Nikolett! 500 ezer forint jegyzett tőkéjű cég osztalékkifizetésével kapcsolatosan tettem fel kérdést, miszerint fizethet-e ki osztalékot (esetében az 500 ezer forint, vagy a 3 millió forint jegyzett tőkét kell-e "tartani") azt a választ kaptam, hogy ha rá az új Ptk. vonatkozik, nem fizethet osztalékot. Jól gondolom, hogy ha nem történt egyáltalán semmilyen módosítása a társasági szerződésnek a 2012-es alapítás óta, akkor rá a régi Gt. vonatkozik, és az 500 ezer forint korlátot vizsgálva fizethet osztalékot? Remélem, elég információt tudtam adni válaszához. Üdvözletem!

Itt a lista: vasárnaponként ezek az üzletek, és így lehetnek nyitva Cikk

Március 15-e óta az üzletek – meghatározott kivételektől eltekintve – vasárnap és munkaszüneti napokon zárva tartanak. Cikkünkben részletezzük, mely üzletek, és milyen megkötések mellett tarthatnak nyitva a hét utolsó napján.

Magánszemély által nyújtott kölcsön Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemély, aki nem tagja a gazdasági társaságnak, és semmilyen jogviszonyban nem áll vele, kölcsönt nyújt a kft.-nek. Szerződésben szabályozzák a visszafizetések ütemezését. A nyújtott kölcsön összege 1,6 millió forint, a futamidő 9 hónap. A törlesztések havonta esedékesek 180 ezer forintjával. A teljes visszafizetendő összeg – amely a szerződés szerint a kamatot is tartalmazza – 1 620 000 forint. A szerződés a kamatra más utalást (kamat százaléka, havidíjban esedékes összeg, stb.) nem tartalmaz. A kft. szemszögéből hogyan lehet ezt elszámolni, van-e valamilyen adóalap-növelő vagy -csökkentő vonzata a kamatnak? A magánszemély egyáltalán a Ptk. szerint tarthat-e igényt kamatfizetésre? A magánszemélynek keletkezik-e jövedelme a kamatból, és ha igen, milyen adóvonzatokkal kell számolnia? A kft., mint kifizető köteles-e az adó megállapítására, levonására és bevallására?

Alapítványok, egyesületek: ezért kell módosítani a létesítő okiratot Cikk

Alapítványok és egyesületek is kötelesek módosítani a létesítő okiratukat az új Ptk.- nak megfelelően. Cikkünkben megmondjuk, hogyan.

Bt.-k, kkt.-k cégmódosítása Kérdés

Érdeklődnék, hogy dr. Szeiler Nikolett fenti tárgyban irt cikke (január 25-én)mennyiben nem érvényes már? Csak pontositani szeretném, hogy tényleg kötelező-e a módositás, vagy sem, nem mindegy a cégeknek, így év elején, hogy mennyi a kiadásuk. Konkrétan: ha csak a Gt., illetve a Ptk.-ra való hivatkozás miatt kell módositani, akkor megvárható a következő tényleges változás miatti módositás, vagy mindenképp kötelező ezt megejteni? Ha jól tudom, akkor a határidőt kitolták április 14-éig, ezt egy ügyvéd tájékoztatásából hallottam. Viszont az ügyvéd azt mondja, hogy mindenképpen kötelező a módosítás most. Már szédülök, és nem tudom, mit mondjak az ügyfeleimnek! Válaszukat előre is köszönöm: Császár Judit

Új Ptk. Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítségét kérem az új Ptk. késedelmes fizetés esetére alkalmazott paragrafusához. 1. A törvény szerződésekre vonatkozik, de vonatkozik-e arra az esetre, ha csak számlázás történik? Például egy kereskedő cég esetében, ahol a vevő átutalásos számlával elviszi az árut (nincs szerződés, nincs megrendelés), de késedelembe esik a fizetéssel? Erre az esetre is vonatkozik a 40 euró behajtási költségtérítés? Ha az eladót ez nem zavarja (régi vevő, mindig fizetett, ha később is), marad minden a régiben? Vagy köteles-e valamelyik fél ilyen esetben tenni valamit? Lemondhat-e a szállító a 40 euróról, és keletkeztet-e a vevőnél ez valamilyen adó- vagy illetékvonzatot? Segítségét köszönöm. Ildi

Új Ptk. – társadalmi szervezet, alapítvány Kérdés

Az alapszabályt kell-e módosítani a kérdésben szereplő szervezetek vonatkozásában?

Tényleges tulajdonos Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az ügyfeleknek a bankokat nyilatkozat formájában szükséges tájékoztatni a tényleges tulajdonosokról. Az alábbi példa szerinti részesedések és szavazati arányok alapján kérem segítségét, hogy a Nagy Zrt. esetében ki számít tényleges tulajdonosnak, és milyen arányban. A pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása megelőzéséről és megakadályozásáról szóló 2007. évi CXXXVI. törvény 3. paragrafusának r) pontja hivatkozik a tényleges tulajdonos személyére. A többségi, illetve a közvetett befolyás meghatározása pedig a Ptk. 8:2 paragrafusában található. Ezen törvények alapján a közeli hozzátartozók részesedéseit, illetve szavazati jogát egybe kell számítani, és úgy figyelembe venni ezen személyeket tényleges tulajdonosként, ha befolyásuk a 25 százalékot meghaladja? NAGY ZRT. tulajdonosai: NAGY TÜNDE (részes.szerint:13,33 %, szavazatok szerint: 10 %) és KISS JÁNOS (r.sz.:33,33 %, sz.sz.: 25 %) és KOCKA ZRT. (r.sz.:53,33 %, sz.sz.: 65 %) KOCKA ZRT. tulajdonosai: KARIKA GYÖRGY – férj (r.sz.:47,62 %, sz.sz.: 71,54 %) és KARIKA MÁRIA – feleség (r.sz.:30,81 %, sz.sz.: 16,74 %) és KARIKA DÓRA – lányuk (r.sz.:5,6 %, sz.sz.: 3,04%) és egyéb magánszemélyek kis mértékben. Válaszát köszönöm.

Bt. beltag 36 órán túli munkaviszonnyal Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szíves segítségét kérném az alábbiakban. Adott egy bt. egy beltaggal, egy kültaggal, mindketten tagok a betéti társaságban, és mindketten rendelkeznek más munkáltatónál 36 órán túli munkaviszonnyal. A jelenlegi társasági szerződés szerint a beltag az üzletvezetésre jogosult. Az üzletvezetést ellátja és nulla forint díjazás mellett személyesen is közreműködik, 36 órán túli munkaviszonya mellett. A kültag a más munkáltatónál meglévő 36 órán túli munkaviszonya mellett a bt.-ben is heti 10 órás munkaviszonyban dolgozik. Az új Ptk. szerint hogyan módosítsák a társasági szerződést, a beltag jogviszonyát hogyan jelöljék meg úgy, hogy a beltag végezhesse továbbra is az ügyvezetést és a személyes közreműködést nulla forint ellenében? Köszönettel.

Bt.-k társasági szerződés módosítása Kérdés

Tisztelt Szakértő(k)! Az új Ptk. miatti 2015. 03. 15-ig teljesítendő betéti társaságokra vonatkozó társaságiszerződés-módosítás kapcsán szeretnék kérni tájékoztatást, iránymutatást: hogyan tudjuk megállapítani, hogy egy bt. esetén szükséges-e a társasági szerződés ügyvéd általi módosítása? Ebben a témában nagyon nehéz eligazodni egyrészt a jogszabály, másrészt a megjelent szakmai cikkek, vélemények között. (Például olvastam arról, hogy amely cégnek még a Gt. szerinti szerződésmintával készült a társasági szerződése, annak most el kell készítenie a Ptk. szerintit.) Több könyvelő kollegával beszélve az a problémánk, hogy mivel a vállalkozások emiatt nem akarnak ügyvédhez fordulni tanácsadásért, emiatt az amúgy nem jogász végzettségű könyvelőiket kérdezik, és nehéz helyes választ adnunk. Köszönöm előre is a segítséget!

Osztalékfizetés katás bt.-nél? Elég bajosan megy ez Cikk

Hogyan kell meghatározni az osztalék összegét, hol kell azt előírni, és hogyan lehet kifizetni a tagoknak? – kérdezte olvasónk. Szipszer Tamás adótanácsadó szakértőnk válaszolt.

Kft. tőkeemelés pótbefizetés Kérdés

Tisztelt Szakértők! Pótbefizetéssel kapcsolatos kérdésben kérném segítségüket. Az új Ptk. hatályba lépése óta nem volt társasági szerződés módosítása a kft.-nek, a jegyzett tőkéje 3 millió forint. A társasági szerződés a pótbefizetés lehetőségét nem tartalmazza. 2014.é vben a kft. saját tőkéje teljes bizonyossággal a jegyzett tőke 50 százaléka alá fog csökkenni. A társaság tagjai pótbefizetés vállalásával szeretnék a tőkevesztést pótolni. Eltérő vélemény alakult ki abban, hogy a pótbefizetés – mint a tőkepótlás egyik eszköze – milyen feltételek fennállása alapján lehetséges. Kérdés: Lehetőség van-e a tagok egybehangzó szavazatán nyugvó taggyűlési határozat alapján történő pótbefizetésre abban az esetben, ha a társasági szerződés a pótbefizetés lehetőségét nem tartalmazza? Ha lehetséges, kérném annak kifejtését is, hogy e kérdésben a Gt. és az új Ptk. szabályai mennyiben térnek el egymástól. Előzetesen is megköszönöm szíves válaszukat.

Bt. beltag munkaviszonya Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az új Ptk. hozott-e változást a bt. egyedüli beltagjának munkaviszonyban történő foglalkoztatásával kapcsolatban? Köszönöm: Némethné T. Krisztina

Ha ingatlant vásárol, erre is figyeljen! Cikk

Gyakran előfordul, hogy egy lakást vagy irodaházat a tulajdonos úgy ad el, hogy az adott ingatlant bérlők használják. A bérleti szerződések ilyen esetben átszállnak az új tulajdonosra. Az új Polgári törvénykönyv szerint azonban ebben az esetben a bérleti szerződés biztosítékai megszűnnek, azaz a vevő (az új tulajdonos) nem veheti igénybe a bérletet korábban biztosító kezességet, óvadékot, bankgaranciát vagy más biztosítékot. Ez sok esetben jelentősen megnehezítheti a bérbeadott ingatlan eladását és erős tárgyalási pozícióba hozza a bérlőket – véli a Szecskay Ügyvédi Iroda.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Számla tartalma

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Lízingelszámolás, tao

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink