13 találat a(z) értékesítési betétlap cimkére

Őstermelőnél kézi nyugta használata Kérdés

Ne rutinból csinálja! Tudnivalók az őstermelői igazolvány kiváltásáról, használatáról Cikk

Az őstermelői igazolvány és a közös őstermelői igazolvány fontos dokumentum, mivel igazolja, hogy a magánszemély mezőgazdasági őstermelői tevékenységet folytat, és jogosult az szja-törvény mezőgazdasági őstermelőre vonatkozó rendelkezései szerinti adózásra. Cikkünk az igazolvány kiváltásával és használatával összefüggő, a veszélyhelyzet során bevezetett, majd azt követően is megtartott változásokkal kapcsolatos ismereteket foglalja össze.

Őstermelők, figyelem! Ideje lehet megújítani az értékesítési betétlapot Cikk

Itt az ideje megújítaniuk értékesítési betétlapjaikat azoknak az őstermelőknek, akik a jövő év elején szeretnének értékesíteni, azt ugyanis csak 2020-ra érvényes betétlappal tehetik meg. Erre különösen azoknak kell figyelniük, akik 2017-ben váltották ki az őstermelői igazolványt, és 3 évre kaptak értékesítési betétlapot.

Őstermelők, figyelem! Fontos határidő közeleg Cikk

Az őstermelői igazolvány és a közös őstermelői igazolvány a mezőgazdasági őstermelőre vonatkozóan igazolja, hogy a magánszemély mezőgazdasági őstermelői tevékenységet folytat, és jogosult a személyi jövedelemadóról szóló törvény (szja-törvény) mezőgazdasági őstermelőre vonatkozó rendelkezései szerinti adózásra.

Őstermelői betétlap Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy mezőgazdasági őstermelő, családi gazdaság vezetője 2017. március 20-áig betegsége miatt nem tudta érvényesíteni őstermelői igazolványa értékesítési betétlapját. Igazolási kérelmét a NAK elutasította, tehát 2017 április 11-éig nem volt érvényes a betétlapja.A családi gazdaságban rajta kívül még 4 fő dolgozik, de nekik nincs külön őstermelői igazolványuk, a családi gazdaság vezetőjéhez csatlakoztak. Tekintettel arra, hogy a családi gazdaság vezetőjének nem volt érvényes az értékesítési betétlapja, tulajdonképpen, akkor a csatlakozó tagoknak sem volt jogosultságuk értékesíteni az érvényesítés időpontjáig? 2017 első negyedévében nagytételű kukorica rtékesítés történt, amely még a 2016. évi termésből származik. A magánszemélyek leltárában 1653-as bevallásban szerepel. A kérdésem, hogy a 2017. első negyedévben eladott termékek árbevételét tekinthetem-e őstermelésből származó bevételnek, vagy ha nem, hogyan számolhatom el a negyedévben történt értékesítési tranzakciókat és a felmerült költségeket. Válaszukat előre is köszönöm?

Őstermelők, figyelem: sietni kell az idei betétlapok igénylésével! Cikk

Legkésőbb március 20-áig kérelmezniük kell az őstermelőknek a 2017. évre érvényes értékesítési betétlapot, ha azt szeretnék, hogy az év elejétől kezdve folyamatos legyen a státuszuk. Ha kicsúsznak a határidőből, akkor viszont csak a kiállítás napjától hatályos a betétlapjuk, és így a január 1-jétől addig eltelt időszakban kedvezőtlenebb szabályok szerint kell adózniuk.

Ha nem érvényes az értékesítési betétlap Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. 2016-ban felvásárlási jegyet állított ki egy szarvasmarha beszerzése kapcsán. Most egy belső ellenőrzés során derült ki, hogy az eladó nem rendelkezett érvényes értékesítési betétlappal, csak adószáma volt. Annak idején a cég az áfabevallásában visszaigénylésként feltüntette a felvásárlási jegy értékét, és a 08-as bevallásban jelezte a szja-előleg levonásának elmaradását. Hogyan tudja most visszamenőlegesen rendezni a tévedését? Az áfabevallást önellenőriznie kell. A járulékbevallását hogyan tudja "rendbe tenni"? Önellenőrzéssel szochót vagy ehót kell vallania (mivel adószámos magánszemélytől vásárolt), és Ajk nyomtatványon jelezni az adóelőleg elmaradását? Vagy ingó értékesítésként kezelheti az ügyletet? Válaszát köszönöm.

Őstermelői igazolvány Kérdés

Magánszemély új, 2020-ig érvényes őstermelői igazolvánnyal rendelkezik 2017. 01. hóban, de értékesítési betétlapja 2017-re nincs. Adószám alapján kompenzációs felárat választott. Kérdésem: búza értékesítésekor a felvásárlási jegy kiállításához kell-e rendelkeznie érvényes betétlappal, vagy ennek hiányában is eladhatja a terményét felvásárlási jegyre, és az egyéb feltételek fennállása esetén a felvásárló jogszerűen levonhatja a kompenzációs felárat?

Őstermelő alkalmazottja Kérdés

Egy őstermelő a saját gazdaságából előállított kolbászt és tepertőt értékesít egy kis faházban, illetve piacon. Pénztárgépet használ, illetve a piacon nyugtát és számlát ad. Lehet-e egy őstermelőnek alkalmazottja? A NAV szerint igen, de a Nébih-ellenőrök azt mondták, hogy nem. Kell-e vezetni az értékesítési betétlapot, ha az őstermelő pénztárkönyvben könyveli a bevételeit és költségeit? A tevékenységi körébe be kell-e jelenteni a piaci értékesítést, vagy elegendőek a 014601 sertéstenyésztés és a 101101 húsfeldolgozás tevékenységi körök?

Felvásárlási jegyhez értékesítési betétlap? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Felvásárlási jeggyel kapcsolatban kérem állásfoglalásukat. Egy áfaalany belföldi társaság állatfelvásárlással foglalkozik. Az állatokat mezőgazdasági termelőktől veszi Magyarország egész területéről. Ehhez felvásárlási jegyet állít ki kompenzációs felárral számolva a vételárat. A felvásárlási jegyek mellé eddig mindig kértük a termelő értékesítési betétlapját másolatban. Az elmúlt hónapokban nagyon sok ellentmondásba ütközött a társaság az eladókkal ez ügyben. Az ország egyik részén elfogadja az eladó, hogy átadja nekünk az értékesítési betétlapot, más területen szerintük nem kell átadni. A felvásárlási jegy nyomtatványon az eladó aláírásával nyilatkozik arról, hogy ezt az értékesítést ő saját maga felvezeti az értékesítési betétlapjára. Kifizetőként mikor járok el helyesen? Ha kérem, vagy nem szükséges kérnem? Ez a kérdés érinti az áfa-visszaigénylésemet is, hiszen a kompenzációs felárat visszaigénylésként beállítom az áfabevallásomba. Továbbá érint szja-szempontból is, hiszen kifizetőként a bizonylaton nincs vállalkozóiigazolvány-szám, ami alapján eltekinthetek az szja levonásától, valahogy igazolnia kellene a jogállását. Ha nem elég a nyilatkozat a felvásárlási jegyen, és továbbra is kérnem kell az értékesítési betétlapot, akkor ezt melyik törvényrész vagy jogszabály írja elő a társaságnak vagy a termelőnek? Mire hivatkozzak a termelőnél? Köszönöm.

Értékesítési betétlap vezetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! A a mezőgazdasági őstermelői igazolványról szóló 436/2015. kormányrendelet szerint az értékesítési betétlapba milyen időközönként kell a bevételt bejegyezni? Az értékesítés napján naponta és növényfajtánként? Például, ha a piacon palántákat árulok, akkor a zeller, paprika, paradicsom, uborka stb... palántákat külön sorban, tételesen fel kell tüntetni? A nyugtákból ugyanis nem lehet ezt megállapítani. Vagy esetleg kell egy külön nyilvántartás a termésekről? Köszönöm válaszát!

Őstermelők, figyelem: sokba kerülhet, ha ez a kellék hiányzik Cikk

Hiába tűnik érvényesnek őstermelői igazolványa, lehet, hogy mégis ki kell cseréltetnie. Méghozzá március 20-áig, ellenkező esetben kedvezőtlenebbül tudja elszámolni bevételét.

Átalányadózó őstermelő Kérdés

Évek óta átalányadózó őstermelő vagyok, adószámom van, számlaképes vagyok. Az értékesítéseimről számlát adok. 2014-ben az őstermelői értékesítési betétlapot elfelejtettem kiváltani, utólag nem lehet kérni. Azt a választ kaptam, hogy mivel az értékesítési betétlappal együtt érvényes az őstermelői igazolvány, elveszítettem az őstermelői jogosultságomat. Egész évben az értékesítéseimről számlát adtam, és most nem adózhatok az átalányadózással? A 2013. évi bevallásban bejelöltem az átalányadózást, negyedévente fizettem a tb-járulékokat. (8 millió forint alatt vagyok.)

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Műtéti költség adózása munkaviszonyban

Nagy Norbert

adószakértő

Részmunkaidőre váltás

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Cégautóval kapcsolatos áfalevonás.

Nagy Norbert

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink